Palkkakuskit idiootteja?

Ai miksi niinkun joku on niin tyhmä että ajaa nälkäpalkalla eikä saa mitään lisiäkään?

Onko palkatut taksikuskit kaikki idiootteja vai mitä vähä-älysisia kun eivät tajua palkkaa edes vaatia?
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei tarvii rahnoo kun kelalta saapi seinästä mut kiva ajella päivät pitkät skoodalla..

Äänestä

Sipilä ei antanu omakotitalo helsinki vaikka lupasi ja paksut naiset ahdistele miten saada kelasta oma taksi joku saada diskoraha ja puhelin kela miksi mina ei

Äänestä

Usealla palkkakuljettajalla on ulosotto maksuja ja muukin talouden pito on lapsen kengissä. Fiksuimmat tuntevat itsensä eikä halua sitä omaa autoa näinä tuulisina aikoina, etteivät vaan joutuisi suurempaan suohon.
On myös paljon vanhempia kuljettajia jotka eivät terveydentilansa vuoksi halua lähteä tähän oravanpyörään jos eläke jo häämöttää parin vuoden päässä.
Myös jos on tulevaisuuden suunnitelmana jotain muuta parempaa muualla, niin omaa autoa ei kannata lähteä virittelemään parin vuoden vuoksi.
Elämäntilanteita on useita ja sen vuoksi kuskin homma on monelle se parempi vaihtoehto.

Äänestä
  • Saman kysymyksen voisi esittää vuokralla asumisesta?
    Toiselle sopii tämä toiselle joku toinen?

    Äänestä

Miten latvakakkonen on jos ajaa jollain kahden euron liksalla eikä saa mitään ylitöitä eikä prosentteja.

Äänestä

Keskiansio on Suomessa n. €3500/kk. Ei taida kovin moni taksinkuljettaja tähän summaan päästä.

Taksi on nykyään pahinta paskaa mitä työmarkkinoilla on tarjolla mikäli menetetylle vapaa-ajalle jotain arvoa antaa.

Äänestä
  • Keskimääräinen+kuukausiansio+taitaapi+olla+noin+3100+euroa.+Naisilla+muistaakseni+2850+euroa+kuukaudessa.Mun+motivoituneempi+kuljettaja+tienasi+viime+vuonna+37+000+ja+rapiat.+Tippejäkin+saa+kuulemma+mukavasti+ja+vuoden+ajasta+riippuen+saa+lähes+90%+valita+työaikansa.++Toki+tekee+enemmän+töitä+kuin+keskimääräinen+n.170tuntia/kk.On+sanonut+olevansa+todella+tyytyväinen+ansioonsa+huomioiden+ettei+ole+käynyt+edes+ammattikoulua.Ollut+joskus+nakki+ja+kirves+yrittäjänä+ja+tehnyt+konkurssin+eikä+kuulemma+mistään+hinnasta+lähde+uudelleen.Huhut+viiden+euronntuntipalkoista+on+bullshittiä+ja+meilläkin+maksetaan+toisen+auton+ajosta+tuntipalkka/provikkaa+pohjatuntipalkan+ollessa+12+euroa/tunti.Missä+muualla+matalapalkka+duunissa+kohtuu+siistillä+työllä+ja+kevyellä+fysiikalla+hankkii+yhtä+hyvin+kuin+taksissa?

    Äänestä

Kela maksa talo maksa lapsilisa maksa matka maksa ruoka lapsikouluu taksilla kela maksa mita vaa miksi toita yehda kela anta raha kaikke aanesta vihrea sina saa kansa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ai miksi niinkun joku on niin tyhmä että ajaa nälkäpalkalla eikä saa mitään lisiäkään?

Onko palkatut taksikuskit kaikki idiootteja vai mitä vähä-älysisia kun eivät tajua palkkaa edes vaatia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu