Älkää viitsikö puhua Helsingistä "metropolina"

Teette itsenne maailmalla tomppeleiksi

5. Hangzhou - 21,102,000 asukasta
4. Beijing - 22,500,000 asukasta
3. Chongqing - 25,165,500 asukasta
2. Shanghai - 35,965,403 asukasta
1. Guangzhou - 44,294,245 asukasta
32172
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Getto tai ghetto tuo tsadi alkaa olla. Saatanan tunarit Arkadianmäellä ovat pariinkymmeneen vuoteen tuhonneet Helsingin ja Suomen poliittisilla €-öyhötyksillään. https://fi.wikipedia.org/wiki/Getto_(yleiskäsite)

Äänestä

Täällä piskuruinen väestömme pakotetaan toimenpiteisiin, joilla koko maailman ilmasto-ongelmat pelastuisisivat. En ymmärrä viherpuoluelaisten järjenjuoksua. Pysyisivät vain liito-oravien suojelulinjoilla, siten ainakin Suomi pelastuisi pahimmalta ilmaston suojeluterrorismi vauriolta.

Äänestä

Helsinki on täysin mitätön kaupunki, maalaiskylä. Helsingin media ja sen lapsellinen eliitti vain fantasioi sitä suuremmaksi ja merkittävämmäksi kuin se onkaan.

Äänestä
  • kuten englanninkieliset sanovat: HELL SINKING...helvetti uppoaa...

    Äänestä

  • Kyllä meitä helsinkiläisiäkin masentaa, kun emme ole Brittien mukaan kuin maailman kuudenneksi (6.) paras paikka asua (Monocle Quality of Life Survey). Joku Zürich ja Tokiokin voittaa meidät. Jokunen sata kaupunkia hävisi, mutta ei oltu edes EU:n paras. Pahuksen kööpenhaminalaiset.

    Joukkoliikennekkään ei ole kuin toiseksi paras Euroopassa (ns. BEST vertailu), Pelätäkkin pitää koko ajan, kun maailmanlaajuisessa vertailussa olemme vasta toiseksi turvallisin kaupunki (Mercer’s annual Quality of Living survey).

    Huonosti menee varmasti jatkossakin, kun maailmanlaajuisessa vertailussa huippuosaajien houkuttelussa ja pitämisessä Helsinki sijoittui vasta seitsemännelle sijalle (Global Talent Competitiveness Index - GTCI). Voitettiin joku Lontoo ja Tukholma, mutta hävittiin Oslolle. Surkeaa.

    Vähän lohduttaa, että Helsinki-Uusimaa on sentään EU:n innovatiivisin alue (Regional Innovation Scoreboard). Mutta mitä se on sen rinnalla, että Tallinnassa viina on halvempaa?

    Kai siitäkin pitää olla tyytyväinen, että tällainen mitätön maalaiskylä otetaan edes kansainvälisiin vertailuihin mukaan Tokion ja Sydneyn yms rinnalle.

    Äänestä

  • Maksoiko tutkimus 700 00€ veroeuroa?
    Suomihan on maailman paras, demokraattisin ja tasa-arvoisin kaikessa eikä meillä ole lainkaan korruptiota, jos media maksetaan hallitus- / eliittimyönteiseksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maksoiko tutkimus 700 00€ veroeuroa?
    Suomihan on maailman paras, demokraattisin ja tasa-arvoisin kaikessa eikä meillä ole lainkaan korruptiota, jos media maksetaan hallitus- / eliittimyönteiseksi.

    Persuöyhön kirjoituksessa yksikin fakta olis ns. kiva ylläri. En kuitenkaan henkeäni pidätellen odottele sellaista.

    Persuvertailut voittaa aina Moskova, tuo korruptoitumaton lintukoto.

    Äänestä

Ja kirjoittajan oma paikkakunta:
Peräsyrjälän kirkonkylä 198 tai 197 asukasta. Romppaisen mummoa kukaan kun ei ole pariin päivään nähnyt.

Äänestä

Onhan siellä metro, joka tosin kulkee suurimman osan maan päällä. Halvempihan metro on muutenkin vetää pinta-asennuksena. Sellainen suljetulla radalla kulkeva raitiovaunuhan se Hesan metrojuna oikeastaan on.

Äänestä
  • Mut on se onneks sentään maailman KALLEIN raitiovaunulinja!!

    Äänestä

Ihan sama pääkaupunki se kuitenkin on joten ei väliä miksi hesaa kutsutaan .

Äänestä
  • Omassa kirjanpidossani Turku on Suomen pääkaupunki. Hesaa vaan pidetään jostain syystä väliaikaisesti pääkaupunkina. Siirrettiinhän hallinto sota-aikanakin jonnekin Pohjanmaalle.

    1Äänestä

Minua huvittaa kovin hesalaisten esittämä väite, että hesassa olisi maailman paras hanavesi :-D

Sehän on kemikaaleilla puhdistettua pintavettä. Itsekin käyn kusemassa usein Päijänteeseen, koska tiedän silloin hesalaisten juvan kusta ;-)

Paras hanavesi on pohjavettä käyttävissä kunnissa.

Metropoleille yhteistä on kelvoton juomavesi. Siinä mielessä Hesa on metropoli.

Äänestä

Helsinki on suurin savolainen kaupunki. Siellä kuvitellaan olevansa tosi vihreitä stadilaisia, vaikka isä ja vaari raivasivat suota.

Äänestä

Joo, eihän stadi mikään city ole mutta on ainoa edes vähän kaupungin näköinen mesta suomessa.

Äänestä

Helsingin rakensi aikoinaan Venäläiset muurarit.. ja muu kulakki-duunari sakki...katsokaa katujen nimiä ja oppikaa lähihistorianne.

Äänestä
  • Syntyperäinen "hesalainen" hahahahaha siis turkulainen joka tuli "hesaan".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Syntyperäinen "hesalainen" hahahahaha siis turkulainen joka tuli "hesaan".

    Niitä iloisten naisten aviottomia lapsiahan ne kantahesalaiset ovat. Kantahesalaisethan eivät ole oppineet puhumaan suomea oikein vieläkään.

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005834136.html

    "Prostituoitujen asiakkaista Tikka nostaa esiin kolme ryhmää. Helsinkiin saapui venäläisiä sotilaita, jotka olivat yksinäisiä ja kaukana kotoa. Heillä oli myös maksukykyä. Merimiehet ovat perinteisesti olleet bordellien vakioasiakkaita.

    – Jos naisella oli avioton lapsi, hänen oli vaikea päästä naimisiin tai saada palveluspaikkaa. Hän joutui pahimmassa tapauksessa myymään itseään kaduilla. Maalta muuttaneet naiset tippuivat helposti tyhjän päälle ja prostituutio oli monelle ainoa vaihtoehto."

    Äänestä

  • Silloin kun slobot byggas stadia ne byggas fedusta.

    Äänestä

Meil onkin tääl hesas sellanen kun antin bussi siks ollaan maailman mahti kaupunki numero 1 sillä antin bussi lupasi pysäyttää maailman ilmaston haluamaansa kohtaan ei muilla kaupungeilla ole mahdollisuutta tähän maailman mahti tekoon.

Äänestä

Samalla leveysasteella Helsingin kanssa ei ole montaa yhtä suurta kaupunkia. Ei Venäjälläkään ole.

Pohjoisin yli puolen miljoonan asukkaan kaupunki.

Äänestä
  • Helsinki on maailman ainoa yli puolen miljoonan asukkaan kaupunki 60 leveyspiirin pohjoispuolella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Helsinki on maailman ainoa yli puolen miljoonan asukkaan kaupunki 60 leveyspiirin pohjoispuolella.

    Tästä on jo pari vuosikymmentä, mutta silloin väitettiin, että puolet 60 leveysasteen pohjoispuolella asuvista ihmisistä on suomalaisia.

    Äänestä

Onhan hellsink miljoonakaupunki kunhan ensin tekee kuntaliitoksen espoon, vantaan ja hämeenlinnan kanssa.

Äänestä
  • Porvoota ja Kauniaista vaille?

    Äänestä

  • Suur-Tallinna on Etelä-Tallinna 435t Pohjois-Tallinna 650t = n. 1,1 miljoonaa asukasta.

    Putki kaupunginosat halkovan meren ali, ja asukkaille maksuton joukkoliikenne myös pohjoistallinnalaisille.

    Äänestä

  • Hallintoalueet on byrokratiaa. Ratkaisevaa on talousalue. Lontoossakin asuu alle 10.000 tai yli 20.000.000 ihmistä riippuen siitä lasketaanko pelkkä Lontoo City, sitä ympäröivät 32 "piirikuntaa" (borough) vai koko metropolialue, jolloin saadaan mukaan esimerkiksi Lontoon lentokentät.

    Pääkaupunkiseutu on yksi talousalue ja sen ytimen jako kolmeen "kaupunkiin" ja lilliputti Kauniaiseen on keinotekoista. Nämä neljä kuntaa ovat yhteensä yli miljoonan asukkaan alue. Sitten voi kysyä kuuluuko alueeseen myös pohjoisen radanvarren kuntia tai Kirkkonummea jne.

    Äänestä

Hirveän vähän ihmisiä, mutta suurkaupungin elämä, ryöstöinen, taskuvarkaineen, graffiteineen, slummeina (itä Helsinki). Ilma on sentään pääosin puhdasta suurimman osaa vuodesta.

Äänestä

Maalaisliittolaisia ketuttaa kun Helsinki on suomen suurin ja mahtavin kunta. Ainoa metropoli mikä suomessa on.

Helsingin-Tallinan junatunnelin rakentamisen jälkeen Helsinki-Tallinna metropolin asukasluku on 5 000 000. Se on enemmän kuinTyrnävällä ja se on väärin se.

Aikoinaan kun Kuhmo päätti muuttaa kuntamuotonsa kaupungiksi niin YLE:n toimittajat hekumoivat useamman vuoden ajan tästä suuresta uutisesta jotta: "Kuhmo on Suomen suurin kaupunki. Suurempi kuin Helsinki". Vieläkö tämä Kuhmo on Suomen suurin kaupunki.

Vaan entäpä Rovaniemi. Tuo kuuluu olevan Euroopan suurin kaupunki. Siinä sitä on metropolia kerrakseen . Ainakin Maalaisliittolaisten mielestä. http://maalta.net/rovaniemi-on-euroopan-suurin-kaupunki/

Äänestä
  • Muistaakseni Kuhmo vei Suomen suurimman kaupungin tittelin Lieksalta.

    Helsinkiläisethän kuolisivat parissa viikossa, jos muu Suomi ei heitä elättäisi. Kuhmossa pärjätään todennäköisesti ihan hyvin ilman ympäröivän maailman avustuksia. Luonnonvaroja riittää.

    Äänestä

Metropolit on kovia saastuttamaan paikallista ilmaa täällä on sentään vähän puhtaampi ilma kun miljoona kaupungeissa ei tee hyvää jonkun intialaisen metropolin saasteita joka päivä impata lapsesta lähtien mut silti ne metropolit vaan kasvaa kuten maapallon väkilukukin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Teette itsenne maailmalla tomppeleiksi

5. Hangzhou - 21,102,000 asukasta
4. Beijing - 22,500,000 asukasta
3. Chongqing - 25,165,500 asukasta
2. Shanghai - 35,965,403 asukasta
1. Guangzhou - 44,294,245 asukasta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu