Evinrude 25hp vm2000 4 tahti hyytyy täydellä kaasulla

Anonyymi

Ongelma seuraavanlainen. Evikka toimii puoleen kaasuun asti hyvin, käy tyhjäkäyntiä tasaisesti jne. Pakilla kestää mennä kierroksia vaikka hamaan tappiin asti. Mutta eteenpäin mentäessä puoleen kaasuun toimiin jonka jälkeen kun painaa hanat auki kone sanoo ainoastaa boooo ja sammuisi siihen jos ei päästä kaasusta. Vaihdettua/tehtyä tällä hetkellä on tankin ja pumpun ohitus sähköisellä bensapumpulla (suoraan erillisestä kannusta otettu bensa,) bensapumppuun vaihdettu kalvot, kaasarit putsattu kahteen kertaan, ajoitukset katsottu, tulpat on hyvän väriset sekä koitettu loivemmalla nousulla olevaa potkuria. Nyt loppuu ideat jo itseltä. Pakilla tosiaan ottaa täydet kaasut, samoin saavissa vapaalla ja ilman potkuria saavissa vaihteella myös.

22

1887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko katsonut kaasarin messinkiset suuttimet myös irti ja putsannut?
      Jäähdytys toimii ja öljyä on?

      • Anonyymi

        Vaikuttaisi todella, että pääsuutin on tukossa kun ei saa riittävästi bensaa. Kun kerran bensansyöttöpuolen ongelmat on poissuljettu (pumppu letku suodatin jos on). Ja varmaan tankin korvausilmakin toimii.


    • Anonyymi

      Öljyä on ja suuttimet otettu pois ja putsattu. Korvaus ilma toimii kyllä. Suuttimetkin kahteen kertaan putsattu ja nyt on ollut vielä aineetkin vaikuttamassa yön yli. Koneeseen vaihdettu kampiakseli kiveen ajon johdosta. Mietin jakoakin mutta kone lähtee käyntiin todella hienosti, ei sekuntiakaan kerkeä starttaan ku jo lähtee käymään, ei tärustele jne. Tulpat nyt voin hakea vielä uudet tänään niin on sekin kortti katsottu. Tissiä pumppaamallakaan ei ole vaikutusta asiaan.

      • Anonyymi

        Kyllä tuo oire yleensä bensan saantiin viittaa. Siis kun tehoa aletaan ottamaan, niin bensaa ei tule riittävästi ja kone sanoo "boaaa". Ja kun heti kaasua vähentää, kone taas käy ihan OK. Pakillahan koneesta ei oteta kunnolla tehoa, joten silloin bensaa riittää.

        Imupuolen ilmavuoto antaisi yleensä erillaiset oireet, joten sitä en epäilisi.

        Sytytyspuolikin antaa yleensä erillaiset oireet. Varisnkin, jos kone ottaa kierroksia ja käy hyvin yläkierroksilla. Miksi kuormitus sitten oireilisi? Kyllä se puola jne toimii samalla tavalla kuormituksesta riippumatta.

        En tosin tunne kyseisen Evikan sytkän ennakon säätöä (onko alipaineella, silloin kuormitus vaikuttaa ennakkoon). Toki ennakko voi säätyä vääräksi kuormituksessa jos se on esim. alipaineen ohjaama. Mutta ei oire silloinkaan ole "boaaa". Vaan erillainen, riippuu meneekö ennakko aikaiselle vai myöhäiselle.

        Mutta sytytyspuolen vian saat suljettua pois äärimäisen helposti. Osta strobo. Strobolla näet, toimiiko sytytys silloin kun kone sanoo "boaa" kaasua kääntäessä. Kun toteat että sytkä toimii, niin sitten vaan etsimään vikaa bensan syötöstä. Varmaan olet tarkistanut että kaasarin kiihdytyspumppu / piiri toimii myös? Tosin silloin kone kiertäsi hyvin kun antaa varovasti kaasua pikkuhiljaa.

        Edelleen epäilen pääsuuttimen piiriä. Näillä oireilla.


      • Anonyymi

        Jaosta vielä. Jos jako on sekaisin esim yhden hampaan välin, ei se aiheuta tuota oiretta. Kyllä moottorit silloinkin yleensä hyvin lähtee käyntiin, mutta nakuttaa jonkin verran. Ja yläkierroksilla ei sano "boaaa" vaan nakuttaa enemmän ja puutuu (teho lopuu) eli ei vaan jaksa kiertää. Kerran oli esikiristin väärin laitettu ja jako oli juri yhden hampaan verran sivussa, tosinkyse oli auton moottorista. Samaa tekniikkaa kuitenkin.

        Tissin pumppauksen merkitys loppuu kaasarin uimurikammioon. Eli vika on sen jälkeen olevissa osissa. Kun kerran pumppauksella ei ole merkitystä.


    • Anonyymi

      Voisiko vika olla sytytyspuolissa tai muuten sytytyspuolella (mm. kärkiväli)? On kai mahdollista, että puolikuntoinen puola jaksaisi tehdä kipinän osakuormalla mutta täyttä vääntöä haettaessa kipinä katoaisi jonnekin. Voihan olla, että pakilla potkuri vispaa tyhjää ja kunnon kuormaa moottorille saadaan vain vauhdissa eteenpäin.

      Tuon ikäluokan autoissa lahoavat puolat on varmaan yksi tyypillisimmistä kummallisten vikojen aiheuttajista. Jos pystyy eliminoimaan mahdollisen puolavian, niin olisi se ainakin askel eteenpäin.

      Vaikka kaasarikone onkin, tuossakin on jo varmaan elektroninen sytytysmoduli. Kaikki anturit ja niiden johdotukset on syytä tarkistaa myös.

    • Anonyymi

      Joo on elektroninen jo, säätää itse ennakot jne. Melkeinpä voisi puolalla kokeilla seuraavaksi mitä tapahtuu. Joo pakilla ajaessahan ei kuormaa juurikaan potkurilla ole.

    • Anonyymi

      Kuinkas näissä toimii se rajoitus homma että jos vettä ei. Tule kunnolla tai öljynpaine alhainen niin ei kierrä, mutta tekisikö se sen pakilla ja vapaallakin vai ainoastaan eteenpäin mentäessä? Vettä siis tulee hyvin eikä öljynpaine valokaan pala mutta tällä hetkellä epäilen kaikkea.

    • Anonyymi

      Pääsuuttimet voin vielä kerran katsoa ku jotenkin siis itsestäkin tuntuu siltä että bensan saannista johtuu. Onko jotain ainetta johon pääsuuttimet voisi upotta yöksi tai jotain vastaavaa? Ilmanpaineella ne on jo puhallettu kahteen kertaan.

    • Anonyymi

      Sellainen asia vielä kun stropolla katsottiin ennakoita, ja koitettiin vauhtipyörää säätää ilman kiilaa, saatiin se kyllä käymään täydellä kaasullakin siten että kierrokset ei muuttuneet mihinkää mutta ei kyllä booannutkaan.. Veti samoilla kierroksilla puolesta kaasusta tappiin asti.

      • Anonyymi

        Eli kun ei ole kuormaa koneella niin kiertää iloisesti. Vika ei ole sytkässä.
        Kun on kuormaa niin puutuu ja koittaa sammua. Ei saa bensaa.

        Ultraäänipesuri on ihan jees näissä. Myös Brake Cleaner litkut.


    • Anonyymi

      Ilmeisesti yhdellä kaasarilla oleva malli?
      Neulaventtiili ei vuoda ja koho kunnossa ja pensa kulkee läpi?
      Puhdistitko kohon keskellä menevän suuttimen, jos on sen mallinen?
      Joku ruuvi tai kansi on jäänyt avaamatta ja mälli on jossain piilossa vielä odottelemassa.

    • Anonyymi

      3 kaasarinen malli kyseessä, joka pytylle oma. Kokeilen nyt vielä ultraääni laitteella jos sielä nyt jotain paskaa vielä on
      .

    • Anonyymi

      Öljyä pitää olla ylärajaan asti. Puolessavälissä antaa puolet tehoista.

    • Anonyymi

      Öljyt tarkistettu ja ylärajassa on. Kyllä joo kiertää iloisesti vapaalla ja pakilla. Ensimmäinen kaasari on nyt uäpesurissa ja puolen tunnin jälkeen vesi on kyllä todella likaista, tosin se putsaa koko kaasarin ulkopuolelta jne joissa likaa vähän olikin. Mutta toivotaan parasta. Huomenna iltapäivällä näkee toimiiko. Kiitos hyvistä ja ennenkaikkea asiallisista vinkeistä tähän asti. Palaan asiaan huomenissa

    • Anonyymi

      Se buuaaminen viittaa vahvasti bensansaanti häiriöön.Jos kipinässä olisi vika, kone sammuisi buuaamatta. Yksi vaihtoehto voisi olla sytytysennakon jääminen puolitiehen, tai kääntyy liian aikaiselle. muttei koneen pitäisi siitä sammua, ainakaan myöhäiselle jäädessä. tehot vain puuttuu.
      Toinen mahdollisuus, ettei kaikki kaasuttimet ole synkronoitu keskenään.

    • Anonyymi

      Noniin, nyt olen järvellä. Sen verran auttoi että enään ei booaa, ja vauhti kiihtui hieman. Mutta vielä ei jaksa laulaa täysillä. Eli plaaniin ei nouse vielä. Kiihdytyspumpun yksi suutin ruikkadi vähän huonosti mutta kyllä se sykäyksen antaa mutta ei tarpeeksi. Veneenä on siis buster r johon tehty heittotasot ja pulpetti. Myös akku ja tankki on takana. Olisko niin että moottori ei vaan jaksa? Potkuri on 10 1/4x12. Nämähän on melkeinkin suzukeja nämä koneet, olisko suuttimien vaihto auttava asia nyt vielä vai mikäs on?

      • Anonyymi

        Jos voima loppuu kesken, niin tahtien vähentäminen ehkä auttaisi eli vaihto riuskasti vääntävään 2-tahtiseen :-)
        Se olisi kyllä lähemmäs 5000 euron korjaus, jos uuden laittaa.

        Buster R taitaa olla vähän sellaista ikäluokkaa, että sitä suunniteltaessa on ajateltu moottorin olevan 2-tahtinen. Toimiiko vene ylipäänsä hyvin 4-tahtisella? Näkyy olevan käytettyjä myynnissä jopa 40-50 hp 4T-koneilla, mikä tuntuu nelimetriseen veneeseen aika paljolta.


      • Anonyymi

        Onko tuo moottori koskaan edes toiminut kunnolla tuossa veneessä?

        Ennen kuin tilailee uutta moottoria, tjsp, voisi vielä tarkistaa, että moottori on veneessä sopivalla korkeudella. Säästää pitkän pennin. Liian syvällä uiva moottori voi jarruttaa menoa pahastikin.


    • Anonyymi

      On sopivalla korkeudella kokeilin eri asennoissa tänään ja löysin sen missä liikkui parhaiten. Joo niin niitä on paljon isommallakin koneella mutta on niitä noillakin koneilla kyllä. Täytyy vaan olla kaikki ihan sata että toimii hyvin. Tuossa veneessä ei vielä ole ikinä toiminyt kunnolla vene ja kone hommattu erikseen viime syksynä. Joten tämä kesä onkin mennyt venettä laittaessa ja nyt moottoria

      • Anonyymi

        Se voi tietty olla ongelma siinäkin, että kun "moderni" moottorikin on jo 19v käytetty, niin kaikki ei ole enää "ihan sata" eikä millään pienellä puunaamisella palautettavissa siihen...

        Jos oireet oikeasti vaikuttavat siltä, että voima vain loppuu kesken, niin voisi kokeilla reilusti loivempaa potkuria. Sillä ainakin näkisi, onko toivoakaan saada venettä liukuun ko. moottorilla. Kovin loivalla potkurilla saa sitten varoa moottorin menoa ylikierroksille.

        Kaikki isompi kokeilu vaatii sitten enemmän tai vielä enemmän rahaa ja varsinkin vaivaa. Saattaa olla niin, että ko. moottori ei vain ole riittävä veneeseen, syystä tai toisesta, ja pitäisi ruveta katselemaan toista tilalle.


    • Anonyymi

      Nyt varmaan kannattaa mitata puristuspaineet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6167
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe