Meillä oli mieheni kanssa pieni oy, pidimme kivijalkaliikettä ja nettikauppaa. Homma ei oikein ottanut tuulta alleen ja lopetimmekin yrittämisen toukokuussa 2012, kun vauvamme kuoli kohtuun raskausviikolla 25. Ei vaan enää jaksettu sitä kaameaa stressiä ja rahapulaa surun keskellä. Mitään ei jäänyt, loppuvaraston arvo niin olematon, ettei siitä ollut käräjäoikeuskaan kiinnostunut. Totta puhuen en kaikkea tuolta ajalta edes muista, elin sumussa.
Kaikki johti siihen, että oma henk.koht. talous meni aivan kuralle, ulosotto piti kynsissään 7 vuotta. Maksoimme Finnverat ulosoton kautta, samoin vippejä, joita silloin piti ottaa, että saimme ruokaa.
Pääsin palkkatöihin heti ja nyt olen siis omat velkani maksanut ja aloin selvitellä luottotietojeni palautumista. Ulosotossa ei ole enää mitään, viimeinen maksuhäiriömerkintä poistuu vuoden päästä. Valoa tunnelin päässä? Ehkä sittenkään ei?
Asiakastiedon raportissa näkyy yhteys tuohon yritykseen. Henkilökohtainen luottoluokitukseni on tuon jäljellä olevan maksuhäiriömerkinnän vuoksi C. Luin, että yritysyhteys saattaa vaikuttaa myös tuohon kirjaimeen, mutta en ymmärrä että miksi vieläkin. Onko ainoa keino saada tämä 7 vuotta sitten kuopattu firma pois nimistäni? Miten? Oon ihan ulalla, osaisko joku vääntää tautalankaa mulle?
OY:n lopullinen lopettaminen, toiminta loppui jo 2012
10
68
Vastaukset
- Anonyymi
Jaaha, täältä on poistettu kaksi täysin asiallista kirjoitusta. Kummassakin kommentoitiin sitä, että avausviesti on S24-virkaspammerin kirjoitelma.
- Anonyymi
Ulosotossa ei ole enää mitään. Hyvä homma.
- Anonyymi
Tuo on hyvä huomio, sillä yritystoimintaa on tosi vaikeeta tehdä, jos on rahaa ulostotolle koko ajan maksettava. Tiedän kokemuksesta että vaikeeta on, ja sen takia on hyvä asia että sitä ulosottoa ei enää tuolla aloittajalal ole olemassa.
- Anonyymi
Yritystoimintaa en enää ikinä haluakaan tehdä. Mietin vaan, että vaikuttaako yritysyhteys automaattisesti henkilökohtaiseen luottoluokitukseeni...
- Anonyymi
Onko tähän asiaan tullut mitään uusia tietoja? Haluaisin myös kuulla ne vastaukset, koska lähipiirissä on eräs hyvä ystävä, ja sillä on aika lailla saman suuntaiset asiat ja ongelmat päällä.
- Anonyymi
Avausviesti on provo. Turhaa jäädä niitä vastauksia odottelemaan tähän ketjuun.
- Anonyymi
Ei oo provo, voi luoja.
- Anonyymi
Kyllä se vaan on. Ylläpito on poistanut nyt jo 6 kpl viestejä, joissa todetaan että kirjoitelma on saitinpitäjän itsensä laatima aktivointi-provoilu-viesti.
- Anonyymi
> Ylläpito on poistanut nyt jo 6 kpl viestejä, joissa todetaan että kirjoitelma on saitinpitäjän itsensä laatima aktivointi-provoilu-viesti. >
Nyt viestejä on poistettu jo 9 kpl. Naurettavat pellet, eivät kestä sitä, että heidän provonsa tunnistetaan hetipaikalla.
- Anonyymi
Ylläpito ylitti itsensä. Todella hyvä aloitus.
Kuitenkin aistiii vielä hieman keksittyä juttua.
Kuolema käy aina kaupaksi, voi tosin kääntyä itseään vastaan.
Joskus se vielä onnistuu, se täydellinen aloitus.
Sitten on juhlan paikka.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2275531NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1335085Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku284878Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1282153- 4041827
Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova451720HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a901687Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann141637- 931362
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3801317