Lottovoiton jako

Anonyymi

Jos voitan nyt lotossa 10 miljoonaa. Jos ilmoitan veikkaukselle, että voiton saa jakaa suoraan myös minun lapsille ja lasten lapsille (10 kpl.). Onnistuuko tällainen voiton jako ja meneekö siitä vielä vero?

2

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Verot menee heti kun ylität 5000€ rajan, antaminen tulee kalliimmaksi kuin itse rahojen pitäminen ja joululahjojen ostaminen.

    • Anonyymi

      Onnistuu. Teette porukkasopimuksen ja siihen saa kaavakkeita kioskeista ja varmaan veikkauksen sivuiltakin voi tulostaa. Siihen vaan osallisten nimet ja osuudet niin asia on selvä. Tietysti tarkennetaan henk.tunnuksilla ja tilinumeroilla sitten. Monet isot voitot ovat olleet porukkavoittoja, jotka tehty jälkikäteen. Mm eräs suuri eurojackpot tulee mieleen.
      Jos vaikka panos olisi ollut yksi euro, niin sen voi jakaa kymmenen sentin osuuksiin, eli kymmenen porukka jokainen on kymmenen sentin panoksella ja saa kymmenesosan voitosta.
      Osuudet voi jakaa toisinkin, eli joku saa enemmän osuuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      58
      6712
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      349
      5794
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      171
      5415
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      150
      5183
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      4430
    6. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      46
      3115
    7. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2926
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      28
      2747
    9. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      4
      2710
    10. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      83
      2392
    Aihe