Jos voitan nyt lotossa 10 miljoonaa. Jos ilmoitan veikkaukselle, että voiton saa jakaa suoraan myös minun lapsille ja lasten lapsille (10 kpl.). Onnistuuko tällainen voiton jako ja meneekö siitä vielä vero?
Lottovoiton jako
2
68
Vastaukset
- Anonyymi
Verot menee heti kun ylität 5000€ rajan, antaminen tulee kalliimmaksi kuin itse rahojen pitäminen ja joululahjojen ostaminen.
- Anonyymi
Onnistuu. Teette porukkasopimuksen ja siihen saa kaavakkeita kioskeista ja varmaan veikkauksen sivuiltakin voi tulostaa. Siihen vaan osallisten nimet ja osuudet niin asia on selvä. Tietysti tarkennetaan henk.tunnuksilla ja tilinumeroilla sitten. Monet isot voitot ovat olleet porukkavoittoja, jotka tehty jälkikäteen. Mm eräs suuri eurojackpot tulee mieleen.
Jos vaikka panos olisi ollut yksi euro, niin sen voi jakaa kymmenen sentin osuuksiin, eli kymmenen porukka jokainen on kymmenen sentin panoksella ja saa kymmenesosan voitosta.
Osuudet voi jakaa toisinkin, eli joku saa enemmän osuuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3884385Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032725Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei172264Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit162012Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511932Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181868- 1201836
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419