Ei ole enää ei. Mitään korvaavaa pitkän matkan ohjusta ei tullut tilalle.
Alueilmatorjuntaohjukset BUK M1 hankittiin 1990-luvun alussa Venäjältä lyhentämällä Neuvostoliitolta periytynyttä bilateraalikaupan valtionvelkaa. BUK M1 on tarkoitettu pääkaupunkiseudun suojaksi torjumaan lentokoneiden ja helikoptereiden lisäksi muun muassa risteilyohjuksia. Se soveltuu rajoitetusti myös ballististen maalien, kuten tykistöohjusten torjuntaan. Järjestelmän torjuntaulottuvuus on vaakasuunnassa 35 kilometriä ja pystysuunnassa 22 kilometriä. Järjestelmä korvataan 2010-luvulla norjalais-yhdysvaltalaisella NASAMS-järjestelmässä, joka käyttää AMRAAM-ohjuksen muunnosta. (wikipedia)
Suomellakin oli BUK ohjuksia.
13
102
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen Bukit korvattiin NASAMS2 ohjuksilla
Scanian selässä näin
https://en.wikipedia.org/wiki/NASAMS#/media/File:Nasams_lchr_truck.jpg - Anonyymi
Kuvitteleeko ilmavoimat että tätä maata pidetään kasassa F-35ten kanssa, niitä voi olla vaikka 500 ,mutta ei lentsikoilla mitään maata vallata eikä puolusteta
Ei kuvittele. Suomi pysyy kasassa ihan muiden syiden ansiosta, eikä kaltaises TROLLI lukeudu niihin.
Ja sitten asiaan ... jotta A2/AD toteutuu, on oma ilmatila pidettävä puhtaana vihuista, siis ilmaherruus.
Jos suomi valitsee F-35A koneet Hornettien seurajaksi, homma helpottuu, mahdollisen kriisin sattuessa,huomattavan paljon.
- Anonyymi
Ainoa asia mikä idässä osataan kunnolla on jonottaminen.
- Anonyymi
Taitavat jonottaa elintarvikkeita, viola juustoo?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taitavat jonottaa elintarvikkeita, viola juustoo?
Osaavathan Nato Tiltutkin jonottaa muoviämpäreitä. :)
Liity ämpärijonoon ja voita F-35. ;) - Anonyymi
Onkos teillä Venäjällä sitten palkintona SU-57?Ai on. No ei ihme ettei nappaa jonottaa sen takia...
- Anonyymi
Suomella oli Patriot ohjuksiakin.
- Anonyymi
Suomi nyt ei vaan suunnittele ampuvansa alas matkustajakoneita. Puhe on halpaa ja muusta kyvystä ei BUKilla ole näyttöä.
- Anonyymi
HöpöHöpö!
"...mutta ei lentsikoilla mitään maata vallata eikä puolusteta "
Ensinnäkin, mitään maata ei ole edes tarkoitus vallata pl. Venäjä. Tästä ihan fakta-esimerkki on Krimin valloitus.
Toiseksi, ilman edes kohtalaista oman ilmatilan hallintaa elo ja olo kävisi toivottoman tukalaksi maa- ja merijoukoille. Kyllä se vaan niin on tässäkin, että toimiva kolminaisuus on maanpuolustuksen elinehto. Jos yksi osatekijä pettää, niin loppujen tehtävä käy hyvin hankalaksi. Siinä mielessä hävittäjähankinnan kyseenalaistaminen on suurta tietämättömyyttä. >Mitään korvaavaa pitkän matkan ohjusta ei tullut tilalle.
BUK ei ole pitkän matkan ohjus.
Sillä pystyi torjumaan max 35km etäisyydelle ja noin 22km korkeuteen.
>BUK M1 on tarkoitettu pääkaupunkiseudun suojaksi torjumaan lentokoneiden ja helikoptereiden lisäksi muun muassa risteilyohjuksia.
Jep "pistemäinen" suoja pääkaupungille.
Sittemmin paljastui että Venäjä pystyi estämään vehkeen tehokkaan toiminnan.
> Se soveltuu rajoitetusti myös ballististen maalien, kuten tykistöohjusten torjuntaan.
Täh?
Se pystyi ballististen (ainakin lyhyen ja ehkä keskipitkän matkan) ohjusten torjuntaan.
>Järjestelmä korvataan 2010-luvulla norjalais-yhdysvaltalaisella NASAMS-järjestelmässä, joka käyttää AMRAAM-ohjuksen muunnosta. (wikipedia)
Jep. Korvattu.
Samaa ohjusta käyttää myös ilmavoimat.
Ilmapuolustus maassa ja ilmassa kykenevät verkostoitumaan eli ohjus voidaan tarvittaessa laukaista maasta tai ilmasta.
Ilmasta laukaistaessa ohjus yltää 55...160km päähän.
Ohjuksen huippunopeus hornetista laukaistuna on 4900km/h!
Suomi on myös mukana NASAMs pitkän kantaman IT ohjusten kehityksessä.
Tuleva ohjus pitäisi nähdäkseni yltää maasta laukaistaessa 80km etäisyyteen ja 28km korkeuteen.
(mutta tarkat tiedot on sotasalaisuuksia)- Anonyymi
Suomi otti säälistä bukkeja, kun venäläiset eivät pystyneet rahalla maksamaan velkojaan.
Pian kuitenkin ymmärrettiin, ettei bukeilla tehnyt mitään. Täysin kelvotonta roinaa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792342Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1401507- 1331462
- 1551214
- 1081013
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten373937Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683