Suomellakin oli BUK ohjuksia.

Anonyymi

Ei ole enää ei. Mitään korvaavaa pitkän matkan ohjusta ei tullut tilalle.

Alueilmatorjuntaohjukset BUK M1 hankittiin 1990-luvun alussa Venäjältä lyhentämällä Neuvostoliitolta periytynyttä bilateraalikaupan valtionvelkaa. BUK M1 on tarkoitettu pääkaupunkiseudun suojaksi torjumaan lentokoneiden ja helikoptereiden lisäksi muun muassa risteilyohjuksia. Se soveltuu rajoitetusti myös ballististen maalien, kuten tykistöohjusten torjuntaan. Järjestelmän torjuntaulottuvuus on vaakasuunnassa 35 kilometriä ja pystysuunnassa 22 kilometriä. Järjestelmä korvataan 2010-luvulla norjalais-yhdysvaltalaisella NASAMS-järjestelmässä, joka käyttää AMRAAM-ohjuksen muunnosta. (wikipedia)

13

73

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kuvitteleeko ilmavoimat että tätä maata pidetään kasassa F-35ten kanssa, niitä voi olla vaikka 500 ,mutta ei lentsikoilla mitään maata vallata eikä puolusteta

      • Ei kuvittele. Suomi pysyy kasassa ihan muiden syiden ansiosta, eikä kaltaises TROLLI lukeudu niihin.

        Ja sitten asiaan ... jotta A2/AD toteutuu, on oma ilmatila pidettävä puhtaana vihuista, siis ilmaherruus.
        Jos suomi valitsee F-35A koneet Hornettien seurajaksi, homma helpottuu, mahdollisen kriisin sattuessa,huomattavan paljon.


    • Anonyymi

      Ainoa asia mikä idässä osataan kunnolla on jonottaminen.

      • Anonyymi

        Taitavat jonottaa elintarvikkeita, viola juustoo?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitavat jonottaa elintarvikkeita, viola juustoo?

        Osaavathan Nato Tiltutkin jonottaa muoviämpäreitä. :)

        Liity ämpärijonoon ja voita F-35. ;)


      • Anonyymi

        Onkos teillä Venäjällä sitten palkintona SU-57?Ai on. No ei ihme ettei nappaa jonottaa sen takia...


    • Anonyymi

      Suomella oli Patriot ohjuksiakin.

      • Olivat toisen valtion omaisuutta ja vain läpikulkumatkalla, kun tarkkoja ollaan.

        IMHO.


    • Anonyymi

      Suomi nyt ei vaan suunnittele ampuvansa alas matkustajakoneita. Puhe on halpaa ja muusta kyvystä ei BUKilla ole näyttöä.

    • Anonyymi

      HöpöHöpö!

      "...mutta ei lentsikoilla mitään maata vallata eikä puolusteta "

      Ensinnäkin, mitään maata ei ole edes tarkoitus vallata pl. Venäjä. Tästä ihan fakta-esimerkki on Krimin valloitus.

      Toiseksi, ilman edes kohtalaista oman ilmatilan hallintaa elo ja olo kävisi toivottoman tukalaksi maa- ja merijoukoille. Kyllä se vaan niin on tässäkin, että toimiva kolminaisuus on maanpuolustuksen elinehto. Jos yksi osatekijä pettää, niin loppujen tehtävä käy hyvin hankalaksi. Siinä mielessä hävittäjähankinnan kyseenalaistaminen on suurta tietämättömyyttä.

    • >Mitään korvaavaa pitkän matkan ohjusta ei tullut tilalle.

      BUK ei ole pitkän matkan ohjus.
      Sillä pystyi torjumaan max 35km etäisyydelle ja noin 22km korkeuteen.

      >BUK M1 on tarkoitettu pääkaupunkiseudun suojaksi torjumaan lentokoneiden ja helikoptereiden lisäksi muun muassa risteilyohjuksia.

      Jep "pistemäinen" suoja pääkaupungille.
      Sittemmin paljastui että Venäjä pystyi estämään vehkeen tehokkaan toiminnan.

      > Se soveltuu rajoitetusti myös ballististen maalien, kuten tykistöohjusten torjuntaan.

      Täh?
      Se pystyi ballististen (ainakin lyhyen ja ehkä keskipitkän matkan) ohjusten torjuntaan.

      >Järjestelmä korvataan 2010-luvulla norjalais-yhdysvaltalaisella NASAMS-järjestelmässä, joka käyttää AMRAAM-ohjuksen muunnosta. (wikipedia)

      Jep. Korvattu.

      Samaa ohjusta käyttää myös ilmavoimat.
      Ilmapuolustus maassa ja ilmassa kykenevät verkostoitumaan eli ohjus voidaan tarvittaessa laukaista maasta tai ilmasta.
      Ilmasta laukaistaessa ohjus yltää 55...160km päähän.
      Ohjuksen huippunopeus hornetista laukaistuna on 4900km/h!

      Suomi on myös mukana NASAMs pitkän kantaman IT ohjusten kehityksessä.
      Tuleva ohjus pitäisi nähdäkseni yltää maasta laukaistaessa 80km etäisyyteen ja 28km korkeuteen.
      (mutta tarkat tiedot on sotasalaisuuksia)

    • Anonyymi

      Suomi otti säälistä bukkeja, kun venäläiset eivät pystyneet rahalla maksamaan velkojaan.

      Pian kuitenkin ymmärrettiin, ettei bukeilla tehnyt mitään. Täysin kelvotonta roinaa.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      350
      4087
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      129
      3635
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      8
      2363
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1759
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1718
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      8
      1540
    7. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1379
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      134
      1110
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1020
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      905
    Aihe