Jumala sittenki olemassa?

Nyt jopa ateistina alkaa tuntua siltä, kuin Jumala olisi olemassa ja rankaissut väärä-uskoisia.

Ylen uutinen huhtikuulta kertoo:

"Ainakin 13 ihmistä on kuollut Etelä-Afrikassa, kun kirkon seinä sortui pääsiäishartauteen kokoontuneiden ihmisten päälle.
Lisäksi 29 ihmistä kiidätettiin turmapaikalta sairaalaan. Onnettomuus sattui helluntaiseurakunnan kirkossa......"

ttps://yle.fi/uutiset/3-10748920

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viime vuonna Nigeriassa sortui kokonainen kirkon katto ja uhreja tuli huomattavasti enemmän. Näillä tapauksilla taitaa olla enemmän tekemistä afrikkalaisen rakennustaidon kuin Jumalan kanssa. Asiat saattavat toki näyttää erilaisilta Pekun patologisen hellarivihan silmälaseilla katsottuna.

      • Kirjoitan sen takia, ettei tulisi lisää helluntailaisia ruumiita.

        2014 huijari-helluntailaisen laittomasti rakennuttamassa talossa kuoli 80 helluntailaista.
        ttps://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000810358.html

        Kyseinen TB Joshua on edelleenkin yksi Afrikan suosituimmista helluntailais-saarnaajista.

        Molemmissa tapauksissa kaikki kuolivat oman helluntailais-uskonsa takia.


    • Anonyymi

      Peku on mahdoton :D

    • Anonyymi

      Vain KAIKILTA osin Raamatun UT mukainen Kristillisyys, mahdollistaa ja takaa kullekin turvallisen ja turvatun, kaikinpuolisen kestävän hyvinvointi elämän ja tulevaisuuden.

      Mutta missä on kaikki muut, tälle Jumalan VALTAkuntaa, ja Hänen kaikille hyväksi vanhurskautta etsivälle, kaikessa täydellisyy päämääräiselle tielle lähteviksi / yhtyviksi kutsutut, ja muut tähän em. Raamatun UT mukaiseen Krist. yhetyteen niillä kaikille hyväksi Krist. ehdoilla, koko sydämestään yhtymään haluavat.

      Täältä suuntaa... http://www.suomenkristityt.foorumimme.com ja jo vähän alkuun sinne täydellisyyttä kohti vievää tienviitoitusta Jumalan VALTAkuntaa etsiville. Josta on hyvä alkaa ja jatkaa.

      (Herättelevä)

      • Siellä on palsta "Rakennus ehdotuksia".

        Luulisi keskustelupalstan tekijän tietävän tuon olevan yhdyssana.


      • Anonyymi
        Pe.ku kirjoitti:

        Siellä on palsta "Rakennus ehdotuksia".

        Luulisi keskustelupalstan tekijän tietävän tuon olevan yhdyssana.

        Varmaan tosi hyvä palsta kun et tuota enempää ja suurempaa valittamisen aihetta löytänyt.


    • Anonyymi

      Job.7:8 Ken minut näki, sen silmä ei minua enää näe; sinun silmäsi etsivät minua, mutta minua ei enää ole.

    • Anonyymi

      Se on vain otettava näin äärimmäisen hartaankin uskovaisen vastaan nämä Jumalan antamat sanktiot. Se vain on surullista, jos kirkossa on enemmistönä jollakin kerralla vääräuskoiset, niin ainahan Jumala romauttaa koko kirkon kattoineen päivineen kirkossa olevien niskaan. Siinä sitten rankaisun kohteena olevien vääräuskoisten ja ateistien lisäksi myöskin kärsivät Herran omat rakkaat lapsetkin, jotka kuitenkin kärsimyksistään saavat kirkkaimman kruunun.

    • Anonyymi

      1Kor.9:24 Biblia (1776) Ettekö te tiedä, ette ne, jotka kiistassa juoksevat, kaikki tosin he juoksevat, vaan yksi palkan ennättää? Juoskaat siis, että te käsittäisitte. Siis voittaja vain, kilparadalla seppelöidään. Fil.3:14.

    • Anonyymi

      He pääsivät tämän elämän kärsimyksistä taivaankotiin. Ja loukkaantuneille se vielä jatkui. Vanha uutinen.

      • Kuoleman aiheuttajia olivat kuitenkin heidän omat uskonnolliset johtajansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      373
      2336
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      61
      1816
    3. 154
      1385
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1214
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      925
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      854
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      812
    9. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      783
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      41
      777
    Aihe