Ilmastonmuutos on huuhaata

Jääkausi alkoi ja loppui ilman ihmisen vaikutusta, mitenkäs nyt autojen olemattomilla päästöillä on niin suuri vaikutus?
8<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tätä se on kun Suoli24-öyhö alkaa tieteilijäksi. Ensin väittää jotain huuhaaksi ja seuraavassa lauseessa toteaa itse huuhaaksi väittämänsä todeksi.

Kuuleppa tyttöparka. Ilman ilmastonmuutosta ei olisi jääkausia tai niiden päättymisiä.

Äänestä
  • Tuskinpa kukaan kiistää ilmaston muuttumista, mutta ihmisen vaikutuksen siihen kylläkin. Jääkausi alkoi ja loppui ilman ihmisen vaikutusta.

    Äänestä

https://oikeamedia.com/o1-114409

Tuore suomalainen tutkimus: ei todisteita ihmisen aiheuttamalle ilmaston-muutokselle

Turun yliopiston tutkijoiden tuore tutkimus osoittaa, että ihmisen aikaansaannos 0.1 C lämmön noususta viimeisen sadan vuoden aikana on vain 0.01 C.

Tutkimus joka on otsikoitu ‘Ei kokeellisia todisteita merkittävälle ihmisen aiheuttamalle ilmaston muutokselle’ on julkaistu 2. heinäkuuta 2019 ja julkaisijoina ovat Turun yliopiston tutkijat Jyrki Kauppinen and Pekka Malmi.

Tutkimuksessa todetaan, että “Viimeisen sadan vuoden aikana lämpötilan voidaan osoittaa nousseen vain noin 0.1°C hiilidioksidin vaikutuksesta. Ja tästä ihmisen vaikutus on ollut enintään 0.01°C.”

Kauppinen ja Malmi päättelevät tutkimuksessaan, että maapallon lämpötiloihin vaikuttaa eniten ilmakehän pilvipeite ja että “vain pieni osa” hiilidioksiidin määrän noususta on ihmisen aiheuttamaa..

Tutkimus kyseenalaistaa IPCC:n väitteet, joiden mukaan maapallon lämpötilan nousu johtuisi pääasiassa ihmisten toiminnasta.

Vaikkakin tutkimuksen metodeista ja tuloksista voidaan väitellä, tämä on jälleen yksi osoitus siitä, ettei ole olemassa mitään "laajaa yksimielisyyttä" ihmisen aiheuttamasta ilmaston muutoksesta, kuten jatkuvasti tiedotusvälineissä väitetään.

Todellisuudessa on valtava määrä tutkijoita, jotka uskovat että ilmaston muutoksia aiheuttavat pääasiassa luonnon omat ilmiöt ja voimat ja että YK:n ilmastomallit ovat epäluotettavia.

Äänestä

Ensin hakataan hullun lailla sademetsää ja yhtäkkiä sitten hiilidioksidi on maapallolla ongelma.

Äänestä

Ilmasto-huuhaa on kätevin keino saada kansalaiset kuriin ja ruotuun! Sekä rahat pois!

In God We Trust!

1Äänestä
  • "Business is bisnes"...

    Rahaa tehdään tälläkin.

    Äänestä

Paljonko ihminen voi vaikuttaa Tulivuoriin taikka Aurinkoon

1Äänestä
  • maapallo lentelee radallaan jaetäisyys aurinkoon vaihtelee sekä
    radalla on tomuisiakin kohtia

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jääkausi alkoi ja loppui ilman ihmisen vaikutusta, mitenkäs nyt autojen olemattomilla päästöillä on niin suuri vaikutus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu