NAISVIHAA Raamatusta
En kommentoi lisää, koska lisääntyy vaara, että tämä poistetaan keskustelun aloituksista.
Kaikki on kopiota raamatusta, mutta silti voidaan sensuroida pois.
Kuukautiset
Raamattu
Leviticus eli 3. Mooseksen kirja 15:19-23 ja 15:25-27 ja 15:30
Jeesus: ”Ennen maa ja taivas katoaa, kuin muuttuu yksikään lain piirre”
Koskee siis myös kristittyjä naisia. Huom!
”Ja kun naisella on vuoto, niin että verta vuotaa hänen ruumiistansa, olkoon hän kuukautistilassaan seitsemän päivää, ja jokainen, joka häneen koskee, olkoon saastainen iltaan asti. Ja kaikki, minkä päällä hän lepää kuukautistilansa aikana, tulee saastaiseksi, ja kaikki, minkä päällä hän istuu, tulee saastaiseksi. Ja jokainen, joka hänen vuoteeseensa koskee, pesköön vaatteensa ja peseytyköön vedessä ja olkoon saastainen iltaan asti. Ja jokainen, joka koskee istuimeen, mihin hyvänsä, jolla hän on istunut, pesköön vaatteensa ja peseytyköön vedessä ja olkoon saastainen iltaan asti. Ja jos joku koskee esineeseen, joka on hänen vuoteellaan tai istuimella, jolla hän on istunut, olkoon saastainen iltaan asti.
Jos naisen verenvuoto kestää kauan aikaa, vaikka ei ole hänen kuukautisaikansa, tahi jos se jatkuu hänen kuukautisaikansa ohitse, pidettäköön hänet koko vuotonsa ajan saastaisena, niinkuin hänen kuukautisaikanaankin; hän on saastainen. Jokaisesta vuoteesta, jossa hän lepää vuotonsa aikana, olkoon voimassa, mitä on säädetty hänen kuukautisaikana käyttämästään vuoteesta; ja jokainen istuin, jolla hän istuu, tulee saastaiseksi niinkuin hänen kuukautisaikanaankin. Ja jokainen, joka niihin koskee, tulee saastaiseksi; hän pesköön vaatteensa ja peseytyköön vedessä ja olkoon saastainen iltaan asti.
Ja pappi uhratkoon toisen syntiuhriksi ja toisen polttouhriksi. Näin pappi toimittakoon Herran edessä hänelle sovituksen hänen saastaisesta vuodostaan.”
Erityisesti naiset!
8
459
Vastaukset 8
"Ja pappi uhratkoon toisen syntiuhriksi ja toisen polttouhriksi. Näin pappi toimittakoon Herran edessä hänelle sovituksen hänen saastaisesta vuodostaan"
Aika looginen ratkaisu.- Anonyymi
Raamatun sana on kylläkin sen naisten vapauden ja arvostuksen takana, josta nyt nautimme. Mene afganistaniin nauttimaan "vapaudesta ja ei naisra vihaavasta uskonnosta".
- Anonyymi
Paratiisissa saatana sai naisen tekemään SYNTIÄ ja nainen houkutteli miehensä lankeanaan syntiin!
- Anonyymi
Mikäli perheessä / pariskunta elää sen mukaan mitä Raamattu opettaa ei tule riitoja!
Raamattu selvästi kertoo mitkä roolit miehellä ja naisella on perheessä!
Jos joku ei sitä hyväksy! Menköön valittamaan asiasta Jumalalle!
Koska Jumala on Raamatun käskenyt kirjoittamaan! - Anonyymi
Höpöä:)) Me olemme kaikki Isän suunnitelmaan,kaikki yhtä Rakkaita.
- Anonyymi
No minä en ymmärrä minun ns. äitini on kuollut n.10 vuotta sitten mutta se ei vaan näy maistraatin lomakkeella isäni synt.pv ja kuolin pv. näkyy minulle ei myöskään ole ilmoitettu onko hän ylipäätään kuollut synt. on ainakin muuten en olisi minäkään. Onkohan arvon suku tehnyt piruntorjuntaohjuksen kanssa sopimuksen ja onnistunut kaappaamaan vähäisen perinnön. Kiroan ne kaikki jotka ovat sotkeutuneet tuohon.
- Anonyymi
Näitä höpöjuttuja raamattukin vilisee. Sehän on juutalaisten kirjanoppineiden tuottama kirja Jerusalemin hävityksen jälkeen noin 600 vuotta ennen ajanlaskumme alkua. Nebukadnessarin jätettyä juutalaisten virkakoneisto henkiin nämä älysivät siirtyä palvelemaan vain yhtä jumalaa ja kirjoittaa uusia siitä tarinoita joista raamattu sitten muodostui. Naisvihaa on vieläkin luterilaisessa kirkossa. Kuulemma saarnaajilla täytyisi roikkua killuttimet haarojen välissä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65958
- 69722
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37625Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️35609- 69596
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43561- 43560
Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19490Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k172474Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18461Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62386- 52369
- 42368
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29364- 17362
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96343YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338