Erityisesti naiset!

Anonyymi

NAISVIHAA Raamatusta
En kommentoi lisää, koska lisääntyy vaara, että tämä poistetaan keskustelun aloituksista.
Kaikki on kopiota raamatusta, mutta silti voidaan sensuroida pois.

Kuukautiset

Raamattu

Leviticus eli 3. Mooseksen kirja 15:19-23 ja 15:25-27 ja 15:30
Jeesus: ”Ennen maa ja taivas katoaa, kuin muuttuu yksikään lain piirre”
Koskee siis myös kristittyjä naisia. Huom!
”Ja kun naisella on vuoto, niin että verta vuotaa hänen ruumiistansa, olkoon hän kuukautistilassaan seitsemän päivää, ja jokainen, joka häneen koskee, olkoon saastainen iltaan asti. Ja kaikki, minkä päällä hän lepää kuukautistilansa aikana, tulee saastaiseksi, ja kaikki, minkä päällä hän istuu, tulee saastaiseksi. Ja jokainen, joka hänen vuoteeseensa koskee, pesköön vaatteensa ja peseytyköön vedessä ja olkoon saastainen iltaan asti. Ja jokainen, joka koskee istuimeen, mihin hyvänsä, jolla hän on istunut, pesköön vaatteensa ja peseytyköön vedessä ja olkoon saastainen iltaan asti. Ja jos joku koskee esineeseen, joka on hänen vuoteellaan tai istuimella, jolla hän on istunut, olkoon saastainen iltaan asti.
Jos naisen verenvuoto kestää kauan aikaa, vaikka ei ole hänen kuukautisaikansa, tahi jos se jatkuu hänen kuukautisaikansa ohitse, pidettäköön hänet koko vuotonsa ajan saastaisena, niinkuin hänen kuukautisaikanaankin; hän on saastainen. Jokaisesta vuoteesta, jossa hän lepää vuotonsa aikana, olkoon voimassa, mitä on säädetty hänen kuukautisaikana käyttämästään vuoteesta; ja jokainen istuin, jolla hän istuu, tulee saastaiseksi niinkuin hänen kuukautisaikanaankin. Ja jokainen, joka niihin koskee, tulee saastaiseksi; hän pesköön vaatteensa ja peseytyköön vedessä ja olkoon saastainen iltaan asti.
Ja pappi uhratkoon toisen syntiuhriksi ja toisen polttouhriksi. Näin pappi toimittakoon Herran edessä hänelle sovituksen hänen saastaisesta vuodostaan.”

8

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Ja pappi uhratkoon toisen syntiuhriksi ja toisen polttouhriksi. Näin pappi toimittakoon Herran edessä hänelle sovituksen hänen saastaisesta vuodostaan"

      Aika looginen ratkaisu.

    • Anonyymi

      Raamatun sana on kylläkin sen naisten vapauden ja arvostuksen takana, josta nyt nautimme. Mene afganistaniin nauttimaan "vapaudesta ja ei naisra vihaavasta uskonnosta".

      • Saturaamatusta naiskäsitykset kopioitiin koraaniin, joten argumenttisi on arvoton.


    • Anonyymi

      Paratiisissa saatana sai naisen tekemään SYNTIÄ ja nainen houkutteli miehensä lankeanaan syntiin!

    • Anonyymi

      Mikäli perheessä / pariskunta elää sen mukaan mitä Raamattu opettaa ei tule riitoja!

      Raamattu selvästi kertoo mitkä roolit miehellä ja naisella on perheessä!

      Jos joku ei sitä hyväksy! Menköön valittamaan asiasta Jumalalle!
      Koska Jumala on Raamatun käskenyt kirjoittamaan!

    • Anonyymi

      Höpöä:)) Me olemme kaikki Isän suunnitelmaan,kaikki yhtä Rakkaita.

    • Anonyymi

      No minä en ymmärrä minun ns. äitini on kuollut n.10 vuotta sitten mutta se ei vaan näy maistraatin lomakkeella isäni synt.pv ja kuolin pv. näkyy minulle ei myöskään ole ilmoitettu onko hän ylipäätään kuollut synt. on ainakin muuten en olisi minäkään. Onkohan arvon suku tehnyt piruntorjuntaohjuksen kanssa sopimuksen ja onnistunut kaappaamaan vähäisen perinnön. Kiroan ne kaikki jotka ovat sotkeutuneet tuohon.

    • Anonyymi

      Näitä höpöjuttuja raamattukin vilisee. Sehän on juutalaisten kirjanoppineiden tuottama kirja Jerusalemin hävityksen jälkeen noin 600 vuotta ennen ajanlaskumme alkua. Nebukadnessarin jätettyä juutalaisten virkakoneisto henkiin nämä älysivät siirtyä palvelemaan vain yhtä jumalaa ja kirjoittaa uusia siitä tarinoita joista raamattu sitten muodostui. Naisvihaa on vieläkin luterilaisessa kirkossa. Kuulemma saarnaajilla täytyisi roikkua killuttimet haarojen välissä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      50
      8680
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      302
      6550
    3. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      59
      6452
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5887
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      46
      5613
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4924
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      229
      4264
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      4011
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3756
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      41
      3317
    Aihe