Pohkeenväistö?miten?

-Jonna-

hoitelen lt-tammaa,joka on 15v ja ex-ravuri...
laukan se nostaa liinassa hyvin...mutta ratsastettaessa kun mennään vasemmalle pohkeenväistöä(eli painetaan oikeella pohkeella) se menee sen TODELLA hyvin,mutta kun yritetään mennä oikeelle pohkeen väistöä(painetaan vasemmalla pohkeella)niin hevonen menee vasemmalle...tämä on itseni mielestä aika outoa?
miten saan hevosen menemään oikeelle?hevonen on helppo c tasoinen...

7

788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jensson

      Moi!

      Ilmeisesti hevonen ei oikein ole ymmärtänyt, että pitää myös väistää toiselle puolelle. Koita ensin maasta käsin liinan kanssa väistämistä.Sitten selästä, pidä hyvä tempo yllä, koska hevosen on vaikeampi lähteä väistämään "laahaavasta" temmosta. Sitten kohota vähän vasenta ohjaa ylöspäin (älä kisko),se on kuin tukena hevoselle. Ja johda hieman ja kevyesti oikealla ohjalla sivulle päin, joka on hevoselle merkiksi, että sinne päin on mentävä. Sitten siirrä katseesi ja ylävartalosi oikealle, jolloin käyttöön tulee myös painoavut.
      Helpointa hevoselle on aloittaa muutaman metrin päästä uralta ja väistää se takaisin uralle. Keskikentältä uralle on hevoselle vaikeampaa.

    • Hanne

      Kuten sanoin jo ensimmaisella kaynti kerrallasi, hevosella on lihakset jumissa, ja se oikealle meno on joka asiassa vaikeaa. siihen auttaa vaan taivuttelu ja venyttely. jos sinulla on jtn epaselvaa niin kysy suoraan minulta,jookos? *hymynassu*

    • jake

      mulla itselläni on ex-ravuri ja se tekee juuri noin!! kysyin kaikista mahdollisista paikoista ja kokeilin kaikkea mutta mikään ei ole auttanut!!!
      mut jos sä saat tietoon mailaa mulle!!

      [email protected]

      • Hanne

        tietoa tuskin tuon minun hevosen kohdalla löytyy, joten kiitos lopetetaan tämän eläimen osalta keskustelu. T:se mulkku hevosen omistaja joka ei tahdo elukkansa asioita yleisille keskustelupalstoille!!


    • Molly Weasley

      Miten hevonen vastaa puolipidätteisiin? Reagoiko ollenkaan vai juokseeko vain "alta pois"?
      Pysyykö suorana vasemmalle väistäessä? Onko helppo asettaa kumpaanki suuntaan vai vänkääkö vastaan?

      • Hanne

        melkein mieli kilahtaa!! Hevonen toimii kun on määrätietoinen ratsastaja!sillä on omat metkunsa ja voisin kuvitella että osaan itse keskustelun aloittaneelle antaa parhaat neuvot hevosen omistajana!


    • ratsastaja

      Molly sen sanoi, puolipidätteet.
      Olen nyt vähän vajaan vuoden ratsastellut 9 vuotiasta ex-ravuri suokkitammaa. Aluksi mm. paineli aina lapa edellä ja harrasti tälläistä kaikkea. (Luojan kiitos ollaan edistytty ihan kiitettävästi alkuajoista)
      Tässä nyt kerran koitin ja yllätyin, hevonen väisti. Sama ongelma meillä kuitenkin on, päinvastainen vain. Oikealle väistää kyllä, vasemmalle ei. Pidätteet ei kyllä oikein mene läpi, että se voisi olla osasyynä. Lisäki olen epäillyt sitä, että sen vasen puoli on muutenkin vahvempi.
      Noh, en sitten tiedä. Luin kuitenki muiden antamat vinkit, kiitos niistä juu. Voisipa koittaa soveltaa... Ja toivottavasti se pidätteellekkin herkistyy ajan myötä kunhan ei itse ole kova niiden kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      103
      4613
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      389
      1368
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1062
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1052
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      970
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      882
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      877
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    Aihe