Etäohjattava pistorasia ja turvallisuus

Minulla on parin jatkoroikan päässä GSM-etäohjattava pistorasia ja sen takana 1kw lämmityslaite. Selittäkää tyhmälle, miten tuo katkaisee ja kytkee virran?

Mitä tapahtuu, jos jokin vikatilanne verkossa ilmenee ja minulla on siellä päässä koko ajan PÄÄLLE KYTKETTY sähkölämmitin, mutta POIS PÄÄLTÄ kytketty etäohjattava pistorasia. Onko tällainen viritys kaikissa kuviteltavissa olevissa vikatilanteissa ihan ok.
11188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Yksinkertaisesti voidaan ajatella että pistorasian yhteydessä on "normaali kytkin" joka kytkee rasiaan sähköt päälle ja pois JA tätä kytkentää sinä nimenomaan ohjaat tällä GSM-etäohjauksella.

Jos sun etäohjattava pistorasia on kytketty pois päältä niin sillä ei ole mitään merkitystä mitä verkossa tapahtuu sillä pistorasiaan ei tule sähköä.

Kysyt että "Onko tällainen viritys kaikissa kuviteltavissa olevissa vikatilanteissa ihan ok". Ensinnäkin kaikki sähkölaitteet sisältävät jonkinlaisen vaaramomentin, varsinkin nämä "roikkaviritykset". Jos lämmitin on paloturvallinen kaikin puolin ja noi roikat asianmukaiset (ulko/talvi, mekaaninen turvallisuus) niin ei tässä nyt mitään kummempaa riskiä pitäisi olla.

Äänestä

Aloitus ihan ok yövuoron palstan aktivointia

Äänestä
  • Oletko edes kysynyt mahdollisuutta nukkumaanmenoajan myöhäistämiseen?

    Äänestä

  • Edes näin viikonloppuisin, säästyisimme noilta kiukun purkauksiltasi.

    Äänestä

Gsm-pistorasia toimii ihan OK, mutta roikkaviritykset kaipaavat huomiota.
Ne gsm-pistorasiat tuppaavat kyllä lähettelemään tuhottomasti kuittaustekstiviestejä kaikista mahdollisista asioista. Ei jää huomaamatta sähkökatkon alkaminen tai loppuminen.

Äänestä

Aloituksessa mainttu "verkon vikatilanne" on yleisemmin sähkökatko joten mitä vaaraa silloin sähkölämmittimet voivat aiheuttaa ??
Eli emme säästy viikonloppuisinkaan turhilta aloituksilta!

Äänestä

MITÄ tapahtuu, jos ukonilmalla tulee virtapiikki piuhoja pitkin kohti laitettani, mutta tsadaa, matkalla on pois päältä kytketty etäohjattava pistorasia. Mikä hajoaa, vai hajoaako mikään?

Äänestä

Virtapiikkejä tuskin tulee jos on asianmukainen ja kunnossa oleva ylijännitesuojaus. Mitä vielä seuraavaksi?

Äänestä
  • Syrjäseuduilla on paljon ilmajohtoja, joten ei se vähän jämerämpikään virtapiikki ole poissuljettu vaihtoehto. Tosin "täysosumalta" ei pelasta mikään, ei edes ylijännitesuojat.

    Ja kyllä niitä vikamahdollisuuksia on. Alkaen siitä, onko vehkeessä oikea rele (jossa voi kärjet kärähtää/hitsata kiinni) vai puolijohderele. Puolijohteista on omakohtaistakin kokemusta, taannoin yksi pistorasiakytkin/himmennin muuttui puoliaaltotasasuuntaimeksi ihan itsekseen ja keskellä yötä. Kerrostalossa, joten ei tuo mistään salaman aiheuittamasta ylijännitteestäkään ollut kiinni.

    Virtalähteet tuntuvat nykyään olevan kaikkien laitteiden heikoin lenkki ja jonkinlainen virtalähde pitää tällaisessa GSM pistorasiassakin olla, koska ohjauselektroniikka toimii pienjännitteellä. Vaan eihän näitä vehkeitä enää nykyaikana pakoon pääse....

    Äänestä

Olen myös kuullut, ettei ylijännitesuoja pelasta hyvältä salaman osumalta. Entä jos pistorasiassa on yksi ylijännitesuoja, sitten tulee jatkojohto, sen päässä on toinen ylijännitesuoja, ja vasta sitten käyttölaite? Voiko vikavirtasuojien määrän lisääminen lisätä niiden onnistumismahdollisuuksia piikin torjumisessa?

Äänestä

Minulla on myös yksi kysymys joka ei aivan liity aiheeseen, mutta kiinnostaa. Onko sama asia käyttää yhtä 2000w lämmitintä, kuin että johdon päässä olisi esim 7 erillistä laitetta, jotka yhteensä kuluttavat sen 2000w. Tuoko laitemäärän lisääminen yhden pistokkeen taakse joitain ongelmia, vaikka yhteenlaskettu virrankulutus olisikaan kohtuuton?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Minulla on parin jatkoroikan päässä GSM-etäohjattava pistorasia ja sen takana 1kw lämmityslaite. Selittäkää tyhmälle, miten tuo katkaisee ja kytkee virran?

Mitä tapahtuu, jos jokin vikatilanne verkossa ilmenee ja minulla on siellä päässä koko ajan PÄÄLLE KYTKETTY sähkölämmitin, mutta POIS PÄÄLTÄ kytketty etäohjattava pistorasia. Onko tällainen viritys kaikissa kuviteltavissa olevissa vikatilanteissa ihan ok.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu