Kiitos Suvakkien
Sivistysvaltiot muisto vaan
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tästä se sivistysvaltio vasta kuule alkaa. Vain suvaitsemalla kaikenkarvaisia ihmisiä saadaan joskus maailmanrauha ja ikuinen balanssi aikaiseksi. Rikolliset toki vankilaan niin suomalaiset kuin ulkomaalaisetkin ja mm. raiskaustuomioita kovennettava.
Rauniot savuaa ja kalasnikovit laulaa, mutta lannistumaton Luke se vain jaksaa suvaita.
Entä kun "oikeauskoisilla" ei ole pienintäkään aikomusta eikä halua suvaita"vääräuskoisia"? Ei suvaitesminen voi olla yksipuolista, koska silloin juuri menee balanssi vinoon ja tulee sen mukaiset seuraukset
Jos tulijoiden ajattelumaailma on sellainen, että me täällä omassa maassmme olemme heidän mielestään vääräuskoisia ja vähempiarvoisia, joiden on suvaittava sitä, että tulijat käyttävät hyväkseen naiiviuttamme ja kohtelevat kansalaisiamme törkeästi raiskaamalla tai muuten, sinä haluat että me vain suvaitsemme ja jatkuvasti suvaitsemme oman kansamme pois tältä pallolta?
Jos tulijat eivät kykene eivätkä halua suvaita kantaväestöä tasaveroisesti, heidän pitää palata kotimaihinsa suvaitsemaan omiaan, jos edes siihen pystyvät.
Emme suvaitse sivistystä, olemme tiedostava luokka, me vihreät.
Eikö sivistykseen mielestäsi kuulu ihmisoikeudet? Onko Pohjois-Korea sivistysvaltio?
Vihreät kannattavat ihmisoikeuksia kaikille etnisestä taustasta, sukupuolisesta suuntautumisesta tai uskonnosta riippumatta. Kuuluuko ihmisoikeudet mielestäsi vain etnonationalisteille, ja jos näin, kuinka se on mielestäsi sivistystä?
"Sivistys tarkoittaa kasvatuksen kautta omaksuttua tietoa, henkistä kehittyneisyyttä ja avarakatseisuutta. Tässä mielessä puhutaan opillisesta tai muodollisesta sivistyksestä, humanistisesta ja luonnontieteellisestä sivistyksestä, yleissivistyksestä tai akateemisesta sivistyksestä, sekä toisaalta ihmisen sisäisestä kehittyneisyydestä ja kypsyydestä. Jälkimmäiseen saatetaan viitata ”sydämen sivistyksenä” tai viisautena. Sivistyksen sisällöstä on erilaisia käsityksiä. Sana sivistys voi tarkoittaa myös korkeakulttuuria, sivilisaatiota."
Väitän, että etnonationalistien ja useimpien persujen oppineisuus ja koulutus häviää muille puolueille. Sivistyinä ei voi pitää peruskoulunpudokkaita, jotka lopettavat koulut peruskouluun, jos edes sen läpäisevät.
Sääli vain ettei se ihmisryhmä mitä vihreät sympatisoi eniten eli muslimit perusta tippaakaan ihmisoikeuksista yms...
Muslimeilla ei ole tippaakaan sivistystä, sisäsiittoista takapajuista sakkia. Koska Islam kieltää kaiken edistyksellisyyden.
Ruotsissa jon monta kaupunkia sivistynyt mm Malmö
Lisää sivistäjiä tulossa.
https://content.maltatoday.com.mt/ui_frontend/thumbnail/684/0/migrants_on_rescue_boat.jpeg
SDP ja Vihreät saamassa lisää äänestäjiä. Voi tätä EU:n perseen nuolemista ....
Toistasataa Neitoa taas pelastettiin kumma että heillä oli jo päällä Eu normit täyttävät pelastusliivit no siinä taas sivistystä Eurooppaan kyllä se SIITÄ sIVIÄÄ
Miksiköhän historiassa ovat aina muslimit ja kristityt asuneet omilla alueillaan siis omissa maissaan?
Tämähän on tiedostettu asia ettei yhteiselo toimi mitenkään tulevaisuudessakaan, miksi asia olisti nytkään toisin?