Onko millaisia kokemuksia ja tunnelmia kun on myynyt oman yrityksen tai lopettanut toiminnan? Itse keski-iässä, työelämä alkoi hyvin nuorena maalla asuessa. Nyt oma ala murroksessa, kausityöntekijöissä vaihtelua ym muuttuvia tekijöitä. Talous onneksi ok. Mietityttää onko viisas ratkaisu laittaa lihoiksi, jäisi 24/7 päivystäminen pois.
Plan B valmiina. Erilaisia kokemuksia kiitos.
Plan B valmiina. Erilaisia kokemuksia kiitos.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos olet keski-ikäinen, eli 35...55 vuotias, niin milläs olet aikonut elättää itsesi loppuelämän ajan? Siinä on vielä 10...30 vuotta potkuteltavaa. Harvoin yritysmyynneistä sellaisia rahoja saa, että sillä 25 vuotta pystyy elämään.
Eikö teillä löydy jatkajaa yritystoimintaan?
Omat lapset vielä nuoria ja alani välttämättä ei heitä kiinnostakaan. Hiljalleen olen ostanut metsää kotiseudun lähettyviltä, se toisi jonkinlaisen (lisä)toimeentulon tulevaisuudessa jos terveyden puolesta pystyy tekemään. Toki joka työvaiheen voi teettääkin ostopalveluna mutta pienillä pinta-aloilla heikentää kannattavuutta. Olen miettinyt että osaisiko sitä nauttia sitten vapaa-ajasta ja tilanteesta ettei tarvitsisi olla joka kohdassa vastuusta. Saisi keskittyä enemmän perheen kanssa olemiseen, itsensä hyvinvointiin. Vaikkapa kuntoiluun ja mielekkäisiin harrastuksiin. Rahalla ei korvata terveyttä, siihen tulokseen olen tullut. Kuinka paljon pitäisi saada tilille rahaa että elelisi normaalisti seuraavat n 15-20 v? Oman rahankäytön tiedän (vaatimatonta) mutta onkohan jokin muukin miettinyt näitä asioita. Työelämässä on tullut oltua yli 30 v, siitä yrittäjänä reilut 20 v samalla alalla.
Kyllä vielä pitäisi 20 vuotta jaksaa pyörittää yritystoimintaa iän puolesta ja toivottavasti terveys kestää. Toki vaihtoehtoja on myydä pieni toiminta pois ja mennä toiselle töihin, mutta toisaalta olisi kiinnostusta koittaa kasvattaa toimintaa vähän suuremmaksi mitä tämä on nyt. Parempia taloudellisia aikoja olen odotellut vaikkakin näin matalan talouden aikana pitäisi investoida.
Ihmettelen tuota että sanot ostaneesi jonkin verran metsää, jotta se suunnitelmiesi mukaan toisi toimeentuloa.
Metsää pitää vaan olla niin jumalattoman suuri määrä, 200 hehtaaria vähintään. Että siitä puun myynnillä jatkuvaa toimeentuloa vaikka seuraavat 20...30 vuotta saisi. Silloinkin pitää itse olla metsurina ja harventajana, ei siihen voi ulkopuolisia ottaa.
Harrasteena metsää on mukava muutama kymmenen hehtaaria omistaa, mutta perheellisen täyteen elantoon sitä tarvitaan järeitä määriä.
Asia on juuri näin pinta-alojen suhteen metsätalouden kannattavuudessa ja siitä elämisestä. Taloudellinen puoli on päivittäisessä elämisessä todella tärkeää mutta haluaisin saada kommentteja ja kokemuksia jo lopettaneilta, mitä ehkäpä olisi pitänyt ottaa muutoin huomioon. Jollekin yrittäminen on voinut olla enemmän kuin vain työ ja elinkeino. Puhutaanko nyt siitä luopumisen tuskasta.
Yrittäjyydestä pääsin irti hieman ennen eläkeikää. Mikäli haluaa polttaa kynttilää molemmista päistä niin yrittäjäksi vain. Minimi eläkkeellä joka oli tietoinen valinta , onhan sekin jonkinlainen pohja. Tiukalla itsekurilla sijoittamalla niin nyt elämä jatkuu normaalisti. Raha pitää saada muutettua käyttöön helposti. Metsä on liian kankea rasittava.