YLE taas suomalaisuutta halveksimassa!

Anonyymi

YLE:n vieraskolumnisti oli tällä kertaa joku Haaparannassa asuva vapaa toimittaja. Hän jutussaan mukahauskasti kutsui suomalaisia "pöljäksi" kansaksi. Tuo ruotsinsuomalainen mies päätteli huimalla ja hassulla logiikallaan, että vain tyhmin kansa tuli tuli aikoinaan tänne syrjäiseen Pohjolaan.

Ja siitä tuo neropatti tietysti veti johtopäätökset, että matuja(!) ei saisi vastustaa vaan kaiki on päästettävä Suomeen?! Näin päämamutusmediamme taas kerran löysi kirjoittajan, joka halvensi suomalaisa ja suomalaisuutta!

14

139

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ydinkysymys:

      Miksi meidän suomalaisten pitää pakolla maksaa siitä, että suomalaisia ja suomalaisuutta halveksitaan YLE:ssä!?

      Ihan sama kuin orjien pitäis maksaa omat kahleensa....

    • Kovasti tuntuu muilla tyhmillä pöljillä olevan halua seurata perässä tänne koko maailman onnelaan.

      • Anonyymi

        Niinpä! Ja ihmeen sitkeästi tahtovat suomalaisia ja suomalaisuutta halveksivat suomalaiset täällä meidän typerysten kanssa olla? Vaikka heillä olisi täysi vapaus muuttaa fiksumpien kansojen maihin!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä! Ja ihmeen sitkeästi tahtovat suomalaisia ja suomalaisuutta halveksivat suomalaiset täällä meidän typerysten kanssa olla? Vaikka heillä olisi täysi vapaus muuttaa fiksumpien kansojen maihin!

        Laiskuus ja kaiketi hyvä ylöspito estää kaikkinaisen itsenäisen ajattelun ja toiminnan.
        Siellä fiksumpien kansojen maissa ei taida "kelat" enempää kuin opintotukiautomaatitkaan toimia kuten täällä tyhmempien maassa. Muualla joutuu ihan itse toimimaan oman toimeentulonsa eteen ja ihan itse maksaman jopa koulutuksensa.
        Joten johtopäätöksenä lienee, että tyhmyys ja laiskuus estää.


    • Anonyymi

      Ruotsi on aina kyykyttänyt suomalaisiaan niin rajusti, että ruotsinsuomalaiset ovat ehdollistettu halveksimaan suomalaisuuttaan.

      Vain vahvimmat luonteet pystyvät sellaista vastustamaan psykologisesti. Ja tuo ruosu ei todellakaan kuulu heihin.

      Verratkaapa, miten Suomi on aina hyysännyt ruotsinkielisiään!!?

      • Anonyymi

        Sehän johtuu siitä yksinkertaisesta asiasta että Ruotsalaiset ovat Suomalaisia parempia geeneiltään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sehän johtuu siitä yksinkertaisesta asiasta että Ruotsalaiset ovat Suomalaisia parempia geeneiltään.

        Olet siis joku leikkiruotsalaisemme? Tiedätkö, että hurrimme ovatkin etnisesti eli geeniltään suomalaisia uuden tutkimuksen mukaan?

        Varmaan ottaa kiihkohurria pattiin ja kovasti? ;-)


    • Anonyymi

      Suomi on yli satavuotias ja pysynyt itsenäisenä siitäkin huolimatta, että nykyiset hallitukset ovat taktisesti tehneet haittaa maallemme. Ehkä siitä johtuu halveksunta, jota kuulee ihmisten keskusteluissa nykyisin joka puolella, tosi huolestuttavaa.
      Onko unohdettu, että Suomi sotimalla sai pidettyä maan itsenäisenä, tähän Ruotsista ei olisi ollut ainesta, liberaali- löllöruotsalaiset.

    • Anonyymi

      Ostin Samsungin smart tv:n. Kanavavirityksen jälkeen poistin ylen kanavat. Enpä vielä vähän aikaa sitten uskonut, että ihan tällaiseen menee.

    • Anonyymi

      Muistakaa äänten keskittäminen on tärkeää ja 39 pskansanedustajaa riittää eduskunnassa nyt syytesuojaan vihreiden matunhyysäreiden hyökkäystä vastaan näiden yrittäessä vainota suomalaisten etuja ajavia edustajia. Muistakaa tämä vaaleissa, älkää hajauttako, annatte aseet viherpunaisille äärivasemmistolaisille jos hajautatte

    • Anonyymi

      Eräitä esimerkkejä epäonnistumisista. Rinne pistää hulinaksi yhden paikan enemmistöllä sai kommunistin ja pakkoruotsittajan hallitukseen, hajautus on vaaralista vaaleissa kuten näettä. Sitten oli aikanaan murheellista, että esim. Olavi Mäenpää ei pysynyt ruodussa ja noussut kansanedustajaksi Kike Elomaan kanssa

      Mäenpäällä oli liian lyhyt pinna ja se sai hänet taistelemaan matujen kanssa
      kun olisi pitänyt taistella matuhyysäreiden haloslaisten ja sen kaltaisten suomensyöjien lianderssonien kanssa. Mäenpään kohtalosta kannattaa ottaa oppia jos aikoo politiikkaan, eli toimintaa ei uhoa

    • Historiallisesti tuo pitää paikkansa, mutta sopii myös ruotsalaisiin, norjalaisiin ja muihin samoilla leveysasteille eleleviin.
      Jääkauden jälkeenhän ilmasto lämpeni hitaasti. Samalla riistaeläimet, jotka viihtyivät viileämmässä ilmastossa etenivät kohden pohjoista. Ne ihmiset jotka sopeutuivat uuteen lämpimämpään ilmastoon jäivät paikoilleen, kun taas muut, sanotaanko nyt vaikka itsepäisemmät, etenivät saaliinsa mukana kohden pohjoista.

      • Anonyymi

        Ja juuri haastavien elinolojen takia pohjois-eurooppalaisista tuli maailman johtavia kansoja. Toki protestantismilla oli vaikutuksensa,kuten Max Weber teoksessaan toi illmi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      40
      3706
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      77
      3504
    3. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      116
      3233
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2777
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2154
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2028
    7. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      28
      2002
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1659
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      67
      1254
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      1115
    Aihe