Viikossa yli 30 000 allekirjoitusta!

Anonyymi

"Kaivoslaki Nyt" - lakialoite kaivoslain muuttamiseksi on kerännyt huiman kannatuksen loppusuoralla ja ylitti vain viikkoa ennen aloitteen aikarajan sulkeutumista vaadittavan 50 000 allekirjoituksen lukumäärän".

https://mvlehti.net/2019/07/15/viikossa-yli-30-000-allekirjoitusta-kansalaisaloite-kaivoslaista-siirtyy-eduskuntaan/

Mikä oudointa, valtamedia ei tehnyt aloitteen hyväksi mitään, niin kuin Norppien.

Vastamedia otti agendakseen tämän kaivoslain ja viikossa tuli yli 20 00 tuhatta ääntä.

10

51

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sähkö auto buumissa kaivokset vain lisääntyy,

      • Anonyymi

        CIA-Stubbi kusi moisen alotteen päälle?


    • Anonyymi

      Kaivoksia tarvitaan, työllistävät paljon alueilla missä eniten tarpeen ja Suomessa valvonta paljon parempaa kuin useimmissa muissa maissa. Pitää vaan ulkomaisten omistajienkin maksaa niistä voitoista veroa.

      Mitä järkeä viherpiiperöiden vastustaa akkumineraalien louhintaa, onko parempi että ajetaan polttomoottoreilla tai kaivokset saastuttaa paljon enemmän jossain venäjällä ja Afrikassa. Ostetaan sitten sielltä, tuetaan diktatuureja ja orjatyötä.

      • Kaksipiippuinen juttu.

        Muualla maailmassa kaivosyhtiöt maksavat sisäänpääsyrahaa, kouluttavat työväen, maksavat siitä, jos vievät malmin jalostamattomana maasta ja maksavat prosentit kaivetun malmin arvosta. Ympäristöhaittojen varalta ne joutuvat tallentamaan takuurahat.

        Suomen tilanne on yhtäläinen kuin Kongossa: Suomi kustantaa kaiken ja valtiolle jää ainoastaan työmiesten verot.

        Ulkolinja - Napapiirin Kongossa aussityönjohtaja naureskeli, miten voi olla niin tyhmää touhua ja kaivosfirmakin oli vain messinkinen laatta belgialaisen toimistokompleksin seinässä.


      • Anonyymi
        persusussu kirjoitti:

        Kaksipiippuinen juttu.

        Muualla maailmassa kaivosyhtiöt maksavat sisäänpääsyrahaa, kouluttavat työväen, maksavat siitä, jos vievät malmin jalostamattomana maasta ja maksavat prosentit kaivetun malmin arvosta. Ympäristöhaittojen varalta ne joutuvat tallentamaan takuurahat.

        Suomen tilanne on yhtäläinen kuin Kongossa: Suomi kustantaa kaiken ja valtiolle jää ainoastaan työmiesten verot.

        Ulkolinja - Napapiirin Kongossa aussityönjohtaja naureskeli, miten voi olla niin tyhmää touhua ja kaivosfirmakin oli vain messinkinen laatta belgialaisen toimistokompleksin seinässä.

        Siksi ne pitää vaatiakin maksamaan voitoista veroa. Sinänsä pelkkä työllistäminenkin hyödyttää ja muualla välttävät kuluja kun saa laskea myrkyt vapaammin luontoon, eikä tarvitse huolehtia jälkisiivouksesta.

        Parasta kun olisi kotimaninen yritys. Pekka Perä teki mahtavan tyän ja kaivos nyt kannattava, jos siinäkin olisi annettu piiperöille periksi, niin eipä olisi tulossa akkutehtaitakaan.


    • Anonyymi

      Valtamedia kyllä dumpas Norppaa ja verkkokieltoa saimaalle, mutta ei tätä, koska tässä on rahaa pelissä.

      • No osuit just asian ytimeen hyvä ! Että silleen.


      • No nyt vain kaikki laittamaan toiveta Ylelle. Että silleen.


    • Anonyymi

      Malmit kannattaa Suomen hyödyntää itse.

      Jos ei kannata tehdä sitä itse, niin silloin kannattaa odottaa. Kyllä niitä malmeja tarvitaan tulevaisuudessakin, kuten kaikkea muutakin kansallisomaisuuttamme. Siksi niitä ei saa myydä ulkomaalaisille. Voitontavoittelijat eivät koskaan maksa täyttä hintaa ja kansallisomaisuuden luovutus on maanpetturuutta, sillä Suomi kuuluu Suomen kansalle eikä ole kaupan!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5057
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3636
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      40
      2638
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2296
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      101
      2212
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2087
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      73
      2074
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      88
      2033
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1556
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      115
      1477
    Aihe