Outo rakennustarkastaja

Anonyymi

Kylpyhuoneremontissa tuli ongelmia.

Hankin HTT-tavarantarkastajan paikalle. Sovimme, että henkilö tekee tarkastuksen kuin omiin nimiin, ilman HTT:tä.

Kaveri kuulosti puhelimella järkevältä.

Paikalle tultuaan, tai oikeastaan toisen henkilön kyydillä tuli... Meni vain viitisen minuuttia, kun hoksasin, että miten uuno kaveri on.

Ei siitä tarkistuksesta oikein mitään tullut, taikka edes osannut katsoa lattiakaatoja jne...

Raportin aikoi tehdä. Soitin jälkeenpäin, että perutaan homma, mutta oli kuulema jo raportin tehnyt ja oli muutamaa sataa euroa vailla siitä.

Oli antamassa tilinumeroaan puhelimitse minne maksaa summa, mutta käskin laittamaan oikean laskun ja raportti ensin, etten iliman näkemistä maksa. "Et saa raporttia, ennen kuin olet maksanut"

Piti alkaa tutkimaan henkilön taustoja. Ilmeni, että on saanut potkut joka rakennusvalvojan virasta, suoraan sanottuna on jopa juoppo, huuhaa ukko.

Mitenhän tämänlaiseen tarkastajaan pitäisi suhtautua nyt sitten ?

Oikeastaan tarkastajalla ei väliä, mutta tuohon laskutukseen. Jos lasku tulee, niin olettaisin, että siellä on myös ALV. osuus "työstä". Muutoin voisin olettaa, että voin huoletta jättää laskun maksamatta, että olisi pelkoa jälkivaatimuksista.

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli ensin sovitte, että ostat pimeänä tarkastuksen ja nyt kaduttaa? Toivottavasti opit jotain. Viralliset hommat kannattaa ostaa virallisesti ja jos jotain haluaa ”omiin nimiin” niin ne eivät ole kuluttajasuojan alaisia palveluita.

      • Anonyymi

        Oletuksena on tietenkin, että henkilö tekee paperit oman yrityksen/toiminimen kautta. Sellaista ei ole, joten miten henkilö laskuttaa "työstä" ?

        Omaan nimiin, ilman HTT tarkastusta. Nyt on käynyt rakennusinsinööri paikalla, jolla on yritys, jonka kautta työn voi laskuttaa.

        Ei tässä kukaan pimeänä ole työtä teetättänyt, mutta tämä tarkastaja näemmä yrittää maksun näin saada.

        Eihän pimeillä papereilla ole mitään merkitystä :D sellaiset voi tehdä itsekkin.

        Toivottavasti vastaaja oppi jotain.

        AP


      • Anonyymi

        Kun HTT-tarkastaja tekee tarkastuksen "ilman HTT.tä", niin kyseessä on todistusmielessä arvoton paperi. Koko tarkastuksen ideana on, että sen tekee valan tehnyt ja vastuullinen HTT, jonka työtä säätelevät ankarat normit. Jos kyseinen herra tehtailee "tarkastuksia" tämän ulkopuolella, niiden painoarvo on nolla. "Tän on tarkastanut mies, joka on niinku HTT mutta ei kuitenkaan niinku ole sillai tai oikeastaan joo mutta kun ei ole." On siinä vastapuolella naurussa pitelemistä.

        Toivottavasti AP oppi jotakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      270
      25296
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      47
      2195
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      198
      1572
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      138
      1437
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1219
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      988
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      84
      811
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      776
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      698
    Aihe