Outo rakennustarkastaja

Anonyymi

Kylpyhuoneremontissa tuli ongelmia.

Hankin HTT-tavarantarkastajan paikalle. Sovimme, että henkilö tekee tarkastuksen kuin omiin nimiin, ilman HTT:tä.

Kaveri kuulosti puhelimella järkevältä.

Paikalle tultuaan, tai oikeastaan toisen henkilön kyydillä tuli... Meni vain viitisen minuuttia, kun hoksasin, että miten uuno kaveri on.

Ei siitä tarkistuksesta oikein mitään tullut, taikka edes osannut katsoa lattiakaatoja jne...

Raportin aikoi tehdä. Soitin jälkeenpäin, että perutaan homma, mutta oli kuulema jo raportin tehnyt ja oli muutamaa sataa euroa vailla siitä.

Oli antamassa tilinumeroaan puhelimitse minne maksaa summa, mutta käskin laittamaan oikean laskun ja raportti ensin, etten iliman näkemistä maksa. "Et saa raporttia, ennen kuin olet maksanut"

Piti alkaa tutkimaan henkilön taustoja. Ilmeni, että on saanut potkut joka rakennusvalvojan virasta, suoraan sanottuna on jopa juoppo, huuhaa ukko.

Mitenhän tämänlaiseen tarkastajaan pitäisi suhtautua nyt sitten ?

Oikeastaan tarkastajalla ei väliä, mutta tuohon laskutukseen. Jos lasku tulee, niin olettaisin, että siellä on myös ALV. osuus "työstä". Muutoin voisin olettaa, että voin huoletta jättää laskun maksamatta, että olisi pelkoa jälkivaatimuksista.

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli ensin sovitte, että ostat pimeänä tarkastuksen ja nyt kaduttaa? Toivottavasti opit jotain. Viralliset hommat kannattaa ostaa virallisesti ja jos jotain haluaa ”omiin nimiin” niin ne eivät ole kuluttajasuojan alaisia palveluita.

      • Anonyymi

        Oletuksena on tietenkin, että henkilö tekee paperit oman yrityksen/toiminimen kautta. Sellaista ei ole, joten miten henkilö laskuttaa "työstä" ?

        Omaan nimiin, ilman HTT tarkastusta. Nyt on käynyt rakennusinsinööri paikalla, jolla on yritys, jonka kautta työn voi laskuttaa.

        Ei tässä kukaan pimeänä ole työtä teetättänyt, mutta tämä tarkastaja näemmä yrittää maksun näin saada.

        Eihän pimeillä papereilla ole mitään merkitystä :D sellaiset voi tehdä itsekkin.

        Toivottavasti vastaaja oppi jotain.

        AP


      • Anonyymi

        Kun HTT-tarkastaja tekee tarkastuksen "ilman HTT.tä", niin kyseessä on todistusmielessä arvoton paperi. Koko tarkastuksen ideana on, että sen tekee valan tehnyt ja vastuullinen HTT, jonka työtä säätelevät ankarat normit. Jos kyseinen herra tehtailee "tarkastuksia" tämän ulkopuolella, niiden painoarvo on nolla. "Tän on tarkastanut mies, joka on niinku HTT mutta ei kuitenkaan niinku ole sillai tai oikeastaan joo mutta kun ei ole." On siinä vastapuolella naurussa pitelemistä.

        Toivottavasti AP oppi jotakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      405
      8869
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      172
      3288
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1764
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      77
      1146
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1068
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1055
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1011
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      985
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      973
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      920
    Aihe