Lasketaan että kaikki suomen autot muutettaisiin sähköautoiksi 2 miljoonaa autoa. Jos vaikka puolta eli miljoonaa autoa ladattaisiin 16A voimavirtapistorasiasta, eli teho about 11kw. Siis 100000*11kW on 11000 MW. Nyt suomen sähköntuotanto teho on noin 6500MW. Eli miljoona sähköautoa vaatisi 2 kertaisen sähkötehon verrattuna suomen kesäiseen kulutukseen. Talvella huiput oli 14000 MW.
Suomen pitäisi kaksinkertaistaa sähköntuotannon kapasiteetti mikäli ei aleta rajoittamaan sähkönkäyttöä. tuolla 11kw teholla lataa 100kwh akun 9:ssä tunnissa eli ei mikään varsinainen teholaturi. mikä tehopiikki syntyykään jos vielä osa on jossain teholaturissa,verkko kyykkää takuulla.
Suomen pitäisi kaksinkertaistaa sähköntuotannon kapasiteetti mikäli ei aleta rajoittamaan sähkönkäyttöä. tuolla 11kw teholla lataa 100kwh akun 9:ssä tunnissa eli ei mikään varsinainen teholaturi. mikä tehopiikki syntyykään jos vielä osa on jossain teholaturissa,verkko kyykkää takuulla.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Päättäjiltä on lähtenyt järki. Maailmassa on kymmeniä kaupunkeja, joissa
on enemmän asukkaita, kuin koko Suomessa. Vaikka koko Suomea ei olisi,
maailman päästöt lisääntyvät joka vuosi. Suomi ei voi ottaa kaikkia
maailman pakolaisia, eikä voi yksin tehdä päästöille mitään. Vaikka täällä
kaikki ajaisivat sähköautoilla, Intiassa ja Aasiassa ajetaan vanhoilla Ladoilla.
Lähin on Pietari,missä on yhtä paljon porukkaa kuin koko Suomessa.
Aloittaja+syyllistyy+noihin+kotitekoisiin+laskelmiin.+Noin+1-2+1000+MW:n+ydinvoimalaa+riittäisi+hyvin+sähköautojen++lataamiseen.+Suomen+energian+kulutukseen+voi+tutustua+Motivan+sivuilta:+https://www.motiva.fi/ratkaisut/energiankaytto_suomessa/energian_kokonaiskulutus+Sen+mukaan+Suomessa+tuotettiin+17%+kokonaisenergiasta+ydinvoimalla+ja+öljyn+kulutus+oli+kokonaisuudessaan+23%+kokonaisenergian+kulutuksesta.+Vinkki:+tuossa+öljynkulutuksessa+on+mukama+myös+talojen+lämmitys,+ei+pelkästään+liikenne+ja+se+liikenne+pitää+sisällään+myös+raskaan+liikenteen,+raideliikenteen+ja+meriliikenteen+kulutuksen.