Sattuuko kenellekään tulemaan mieleen ???

....... milloin tässä maassa on ollut vallankahvassa oikeita miehiä?
Miehiä joiden todellinen lähtökohta on ollut oman kansan ja maan asioiden kaikinpuolinen ja ensisijainen kunnossapito ja turvaaminen.
Miehiä, jotka eivät ole ämmälaumojen, lesbojen, homojen ja muiden vastaavien joukkojen huutoäänestyksen nojalla päässeet hyödyntämään vain ja ainoastaan omia tarpeitaan - tarpeita ja ahneutta, joiden kasvulle ei näytä olevan mitään rajaa niinkauan kun ikinä on yhteisiä verovaroja hyödynnettävissä.
Se kasvu taataan velalla, jota kansa saa maksaa yhtä suurempina veroina ja elinkustannuksina, kansalle mitään jättämättä.
Ja jossain vaiheessa kun velkahanat kiristyvät, kostetaan se taas kerran kansalle.

Nyt ollaan taas kansan siivellä järjestelemässä jotain demokratiajuhlia, joista voidaan lukea muutaman vuoden päästä jonkun elämänkertakirjailijan teoksista, kuinka kalliiksi juhlat lopulta kävivätkään, mistä tilailtiin konjakit ja shappanjat, vuosikerta tällä kertaa varmasti vuodelta 1917, että eliitillä on varmasti mukavaa.

Nämä lepsut valehtelevat kaksilahkeiset, jotka nytkin eduskunnassa (hallituksessa) ovat ns. vallassa, eivät täytä muuta kuin lapatossun tehtävän, mutta antavat sentään toimittelijoille leivän retostellessaan omaisuuksillaan ja omistuksillaan, joista median pastatilaa täytellään päivät pääksytysten, samaan aikaan kun verojaan maksavan kansan elintasoa ja elämänlaatua lasketaan kaikin kuviteltavissa olevin keinoin.

0

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        65
        2252
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        222
        2127
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        119
        1441
      4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        17
        1196
      5. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1190
      6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        104
        1061
      7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        102
        959
      8. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        949
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        899
      10. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        875
      Aihe