Kunnallisvero progressiiviseksi

Valtiovarainministeri antti Kalliomäki sanoo sanomalehti Kalevassa olevansa varma, että seuraava hallitus joutuu puuttumaan kunnallisveroon ja muuttamaan sen progressiiviseksi, jotta hyvinvointipalvelut saadaan turvattua, vaikka tämä hallitus ei sitä tee.
5153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei kai tällä vuosituhannella ole enää niin tyhmiä ihmisiä, jotka uskoisivat verojen lisäyksen lisäävän hyvinvointia?

Suomalaisten tuotteiden hinnassa on veroa nykyisin 65 %. Mitä enemmän kunnallisveron protressiivisuus kasvaa, sen enemmän tulee työttömiä. Työttömyyden kustannukset veroista on noin puolet. Eli, kun muutetaan kunnallisvero progressiiviseksi, kasvaa työttömyys ja pitää taas keksiä lisää veroja.

Tämä on kyllä SDP:n tavoitekin, sillä sehän ei ole onnistunut toistaiseksi ideologiassaan, minkä mukaan valtion pitäisi omistaa kaikki ja jokainen saa sitten ansionsa mukaan saman verran käyttörahaa.

Minä vain ihmettelen, mitä iloa on tästä köyhänä elämisestä, jossa jokainen kansalainen saa saman pienen siivun siitä, mitä muutamat ihmiset viitsivät tehdä. Kas kun teet vaikka kuinka paljon, et saa yhtään enempää itsellesi. Ja jos et viitsi tehdä mitään, saat sen saman pienen osan itsellesi. Mutta tätähän se tämä valtionvarainministeri pyrkii saamaan aikaan, jos ei tällä hallituskaudella niin seuraavalla.

Nyt varmaan kaikki kuvittelevat että olen joku kapitalisti. Väärin meni. Kannatan sosiaalijärjestelmää, joka tarjoaa kaikille heikommille vähintään sen tasoisen elintason, mitä nykyisin on keskituloisilla. Tätä emme kuitenkaan saa korottamalla veroja, vaan juuri päinvastoin, vähentämällä turhia menoja ja poistamalla esteet hyvinvoinnin kasvamiselta.

Siihen ei siis kuulu kunnallisveron kiristäminen eikä perintöveron periminen, koska ne molemmat lisäävät työttömyyttä, mikä on turha menoerä. Sillä työkykyiset ja työikäiset voivat kyllä kaikki tehdä töitä ja näin lisätä kansakunnan varallisuutta.

Tämä työn tekeminen on siis vapautettava eli itsensä työllistämiseltä on poistettava rangaistukset. Kaikkihan tietävät, ettei kenekään kannata nykyisin työllistää itseään, koska siitä seuraa välittömästi 20 000 - 400 000 euron uhkasakko, joka lankeaa maksuun jos itsensä työllistäminen ei onnistunutkaan.

Tämähän nyt pitäisi olla kaikille selvää. Jos hallitus estää työpaikkojen syntymisen, ei kai seurauksena voi olla muuta kuin lisääntyvä työttömyys.

Kuunnelkaapa päättäjien kommentteja työttömyyden hoidosta, lukekaan niitä eduskunnan sivuilta. Jos minulla olisi rahaa, voisin luvata hyvän palkkion siitä, jos joku löytää jostakin esityksestä tai päätöksestä kohdan, jolla on tarkoitus synnyttää uusia tuottavia työpaikkja. Sieltä ei löydy yhtäkään, ei ole löytynyt vuosiin.

Ja samaan aikaan ollaan niin niin poistamassa työttömyyttä. Hyvin kaksinaamaista peliä nämä päättäjämme pelaavat. En nimittäin usko että he ovat niin niin tyhmiä että aivan tosissaan kuvittelevat uusien työpaikkojen syntyvän jos jokaiselle synnyttäjälle lätkäistään tämä 20 000 - 400 000 euron uhkasakko niskaan ensimmäisen euron hankkimisen jälkeen.

No, äänestetty on päättäjät, jotka haluvat nostaa verot sataan prosenttiin ja saada kaikki työttömiksi, jonka jälkeen valtion avokätisesti työllistää kaikki. Ja heureeka, tavoitteessa ollaan. Kaikki tekevät töitä valtiolle, aivan kuin entisessä Neuvostoliitossa.

Kannattaa muistaa, että olisi toisenlainenkin vaihtoehto. Varmistaa kaikille kansalaisille toimeentulo, eläkeläiselle eläkkeet, sairaille sairauspäivärahat, opiskelijoille opintotuet. Ja työikäisille ja työkykyisille mahdollisuus työllistää itsensä ja toisensa. Ja jos tähän ei kykene, maksetettaisiin riittävä työttömyystuki, aivan kuten nykyisin palkkatyöstä työttömäksi jääneille maksetaan.

Tämä ei vaadi rahaa, ei verojen korotuksia. Ainoastaan muutoksen työttömyysturvalakiin, jolla poistetaan rangaistukset jos työllistää itsensä. Eli työttömyysturva olisi kaikilla työikäisillä ja työkykyisillä kansalaisilla. Pieni huomatus, kun on työttömyysturva olemassa, saa työttömyystukea jos ei ole töitä tai tuloa, eikä työvoimatoimisto kykene niitä osoittamaan. Työttömyysturva ei siis tarkoita kansalaispalkkaa eikä sitä, että työssä käyvät tai riittää tuloa saavat saisivat työttömysytukea.

Äänestä
  • Työttömyysturvasta, itse tiedän kun olen siellä kerran käynyt.

    Äänestä

  • jäbä kirjoitti:

    Työttömyysturvasta, itse tiedän kun olen siellä kerran käynyt.

    Laatua on saatava, siis toden teolla, mutta ei Kalliomäen keinoin. Vain demarit kykenevät tyhmyydessään talouspolitiikallaan ylittämään ksikki muut. Kalliomäki on olevinaan omasta mielestään viisas, mutta menopuolesta ei kukaan sano sanaakaan, paitsi kansa! Hän tulkitsee kaikki asiat omaksi ja demareiden eduksi ja kansan menetykseksi. Kuntien menoista osaa kyllä nokkia, mutta omiaan ei näe! Ei kelpaa valtionvarainministeriksi sellainen mies, pakko on saada viisaampi. Kaikki tietävät mikä mättää paitsi demarit.

    Horisonttivika, siitä vinkkelistä katsottuna ei mikään ole vinossa ja sen myötä kaikki.

    Tämä on juuri sitä päättäjien peliä, jolla kansaa yritetään viedä kuin pässiä narussa. Suomi 2005, on edelleen olemassa laillistettua ryöstämistä, tyhmyys ei ole rangaistavaa, jos kysymyksessä on politiikka. Koko klaani joutaisi laittomuuksista (kansanryöstöstä) edesvastuuseen, vaan sellaista ei lainsäädäntö tunne! Kansanedustajat, laittakaa tuntemaan ja oppositio, laittakaa jo viimein tuulemaan!

    Äänestä

  • jäbä kirjoitti:

    Työttömyysturvasta, itse tiedän kun olen siellä kerran käynyt.

    Missä olet käynyt?

    Koska tänne eksyy aina sellaisia, jotka väittävät että Suomessa on kannattavaa työllistää itsensä tai toisia, niin kysyn sinulta heti, miten se tapahtuu?

    Jos pystyt esittämään toimintatavan, miten itsensä voi työllistää menettämättä työttömyysturvaa kikkailematta, ole hyvä esitä se.

    Jos et pysty esittämään sitä, olemme taas saaneet yhden paikkansapitämättömän kommentin. Heti alkuunhan se jo vaikuttaa siltä, sillä jos jollakin olisi jotakin asiaa, hän kyllä pystyisi perustelemaan kommenttinsa ilman erillistä pyyntöä.

    Jotta asia tulisi sinullekin selvemmäksi, muistettakoon että kysymys ei ole siitä, että jollakin vippaskonstilla joku voisi työllistää itsensä. Kysymys olisi siitä, että saadaksemme työpaikan jokaiselle, työllistäminen tulisi olla se helpoin tapa elää Suomessa.

    Kun kysyn sinulta, miten voin myydä valmistamiani esineitä ja maksaa saamastani tulosta verot, menettämättä työttömyysturvaa, huomaat, että se ei ole maailman helpoimpia asioita.

    Jotta me saisimme sen 12 000 euroa, jonka menetämme nykyisen työttömyyspolitiikan vuoksi, verojen maksaminen ja itsensä työllistäminen pitäisi olla niin vaivatonta, ettei tarvitse miettiä ollenkaan, miten sen vois tehdä. Vasta sitten työttömyys alkaa vähentyä ja niitä uusia työpaikkoja syntymään.

    Työllistämisen ei tarvitse olla rangaistavaa toimintaa. Vai pitääkö? Mitä hyötyä meidän nykyisestä käytännössä on, että jos ansaitsee euron, rangaistaan? Jos tekee pimeästi, ei tietenkään rangaista, mutta riskinsä siinäkin on. Kysyn siis miksi näin pitää meillä olla?
    Miksi hallitus haluaa ylläpitää työttömyyttä ja vieläpä lisätä sitä?

    Äänestä

Olisi ollut hyvä idea.Samalla kun olisi perintöverokin saatu poistettua,ainakin alle 100.000€ perinnöiltä poistettua.
Tosin varakkaat osaavat nykyään jo kiertää perintöveroa sen verran tehokkaasti että voitaisiin ainakin pienentää heidänkin osaltaan jollei poistaa kokonaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekka.Päivä kirjoitti:

Valtiovarainministeri antti Kalliomäki sanoo sanomalehti Kalevassa olevansa varma, että seuraava hallitus joutuu puuttumaan kunnallisveroon ja muuttamaan sen progressiiviseksi, jotta hyvinvointipalvelut saadaan turvattua, vaikka tämä hallitus ei sitä tee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu