Ortodoksiesseet-kirja ansaitsisi rohkeudellaan tieto-Finlandian 2019

Luin tai oikeammin selailin netistä Olausenin uusimman esseekirjan. Kirja on harvinaista älyn juhlaa ja lajissaan poikkeuksellisen erinomainen. Kirja ansaitsisi tieto-Filandian, koska se on hyvin kirjoitettu ja syvällinen. Ihan kuten professori Timo Airaksinen esipuheessakin kirjaa ylistää. Se on varmasti itse ortodokseille ja kristitityille piinallista luettavaa, sillä Olausen ei jätä kiveäkään kääntämättä kun hän repii valheen suojaverhoja kristinopin edestä. Muistakaa kun täällä kirjaa arvostelette, että se ei yritä todistaa mitään, koska kyseessä on esseekirja. Sen tehtäv on herättää keskustelua ja siinä se on onnistunut. Itse teidän niin ortodoksien kuin kristittyjen on tehtävät johtopäätöksenne siitä onko kirjassa vihjailluilla väärinkäytöksillä totuuspohjaa ja toimittava sitten sen mukaan, jos haluatte uudistaa kirkkkojanne. On hyvä, että joku aloittaa keskustelun ongelmista vaikka se ei ole kaunista kuunneltavaa. En tunne itse ortodokseja mutta luterilaisesta kirkosta sietäisi kirjoittaa vastaavanlaisen opuksen joku yhtä rohkea ja älyllinen partaveitsi kuin Olausen.

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Itse teidän niin ortodoksien kuin kristittyjen on tehtävät johtopäätöksenne siitä onko kirjassa vihjailluilla väärinkäytöksillä totuuspohjaa..."

      Jos jaettaisiin Vihjailu-Finlandia, kirja varmaan ansaitsisikin palkinnon, mutta Tieto-Finlandiaan ei ansiot riitä.

      En välitä vihjailuista. Puhukoot suoraan ne joilla on jotakin sanottavaa. En jaksa yrittää laskea, kuka kulloinkin on "erään eteläsuomalaisen seurakunnan kirkkoherra" tai "tunnettu kulttuurivaikuttaja".

      "... ja toimittava sitten sen mukaan, jos haluatte uudistaa kirkkkojanne."

      Hah, eihän ortodoksit mitään halua uudistaa. Nimenomaan eivät, vaan haluavat pitäytyä siinä kaikkein vanhimmassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      36
      3190
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      63
      2622
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      64
      2443
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1338
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      303
      1263
    6. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1016
    7. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      997
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      101
      992
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      971
    10. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      2
      968
    Aihe