Tiedonvälityksen NÄIVETTYMINEN, rassaa Suomessa kansalaisia

Anonyymi

Yrittäkää etsiä puolueetonta, asiallista, älykästä tiedonvälitystä, Suomen ns. medioista, ette löydä.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/helsingin-poliisilta-synkka-tieto-47-itsemurhayritysta-tai-sen-uhkaa-viikonloppuna-taustalla-koyhyytta-toivottomuutta-ja-pahoinvointia/7231556#gs.qyroqw

Kyllä se on yhtä, äärioikeiston veropakolaisyrityksien, isojen talous- ja sotabisnesrikosten mainontaa ja Teekutsuja.
Siinä ohessa pilkataan, sitä viidesosaa kansalaisista, jotka on vastoin perustuslakia, pahoinpidelty ja pakotettu köyhyysrajan alle, esim. Yle:n tyyliin: "saunamaksun saa vähentää toimeentulotuesta" (ei muuten saa, eikä toimeentulotuki ole aito perusturva", mutta siis tuollaista.

"Helvetin enkeleillä ja merirosvoilla" , peitellään ISOIMPIA TALOUS- JA SOTABISNESRIKOKSIA, EDUSKUNNAN SYVÄÄ KORRUPTIOTA JA MUUTTAMISTA YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄKSI.

Ei mitään eroa, opposition ja hallituksen välillä enää. Köyhyysongelman hoitaminen, varsinkin eläkeläisköyhien nostaminen, köyhyysrajan yläpuolelle, piti olla se tärkein, ykkösasia uudelle hallitukselle. Ei näytä olevan. 500 000€ OSAKEKUORIRIKOLLISUUTEEN per yrittäjä vuodessa, näyttää edelleen löytyvän, mutta 50€:lla, ei nosteta yhtäkään, syvään köyhyyteen pahoinpideltyä eläkeläistä, yhtään mihinkään.

1

292

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsissa ovat sairaus- ja kansaneläkkeet, täysin eri tasolla, kaikkine lisineen ja tukineen, kuin Suomessa, mutta silti oli varaa, keventää niiden verotusta.

      https://www.svt.se/nyheter/snabbkollen/pensionarer-kan-fa-sankt-skatt-1

      Suomen "tiedotusvälineissä" paistaa koko ajan aurinko, rikkaat verojenkiertäjät huvittelevat, eikä köyhyyttä ja osattomuutta, ole niistä päätellen olemassakaan, vaikka VIIDESOSA SUOMEN KANSALAISISTA, ON SYVÄLLÄ KÖYHYYSRAJAN ALAPUOLELLA - ELI NOIN MILJOONA SUOMALAISTA, pakotettu ja pahoinpidelty, ilman perustuslaillisia oikeuksiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1369
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1127
    3. 62
      902
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      901
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      443
      825
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      671
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      73
      625
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      91
      616
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      462
      602
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      592
    Aihe