Toraisalle tooraistille

Galatalaiskirje, luku 3

21 … Sillä jos olisi annettu laki, joka voisi eläväksi tehdä, niin vanhurskaus todella tulisi laista.
22 Mutta Raamattu on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä luvattu oli, annettaisiin uskosta Jeesukseen Kristukseen niille, jotka uskovat.
23 Mutta ennenkuin usko tuli, vartioitiin meitä lain alle suljettuina uskoa varten, joka oli vastedes ilmestyvä.
24 Niinmuodoin on laista tullut meille kasvattaja Kristukseen, että me uskosta vanhurskaiksi tulisimme.
25 Mutta uskon tultua me emme enää ole kasvattajan alaisia.
26 Sillä te olette kaikki uskon kautta Jumalan lapsia Kristuksessa Jeesuksessa.
8350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 83

Vanhimmat
  • Ei ole Norvanto vanhurskas, jos ei opeta noudattamaan lakia.

    Matt 5:19 Sentähden, joka purkaa yhdenkään näistä pienimmistä käskyistä ja sillä tavalla opettaa ihmisiä, se pitää pienimmäksi taivasten valtakunnassa kutsuttaman; mutta joka niitä noudattaa ja niin opettaa, se pitää kutsuttaman suureksi taivasten valtakunnassa.
    20 Sillä minä sanon teille: ellei teidän vanhurskautenne ole paljoa suurempi kuin kirjanoppineiden ja fariseusten, niin te ette pääse taivasten valtakuntaan.

    Room 2:13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ole Norvanto vanhurskas, jos ei opeta noudattamaan lakia.

    Matt 5:19 Sentähden, joka purkaa yhdenkään näistä pienimmistä käskyistä ja sillä tavalla opettaa ihmisiä, se pitää pienimmäksi taivasten valtakunnassa kutsuttaman; mutta joka niitä noudattaa ja niin opettaa, se pitää kutsuttaman suureksi taivasten valtakunnassa.
    20 Sillä minä sanon teille: ellei teidän vanhurskautenne ole paljoa suurempi kuin kirjanoppineiden ja fariseusten, niin te ette pääse taivasten valtakuntaan.

    Room 2:13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.

    Vääristelevä valehtelija olet itse. Ei tuossa Matt 5:19 -jakeessa puhuta mistään vanhurskauden saavuttamisesta mitään, vaan siitä, ketä kutsutaan pieneksi, ketä suureksi. Sinulla on jokin omituinen harha, että olet näkevinäsi Raamatussa sitä, mitä itse haluat nähdä.

    Äänestä

Sinun ensin täytyy ymmärtää, mistä puhut. Jos puhut perinneopin kautta hapattuneen mielesi perusteella, niin alku näyttää hyvältä, se täyttää hyvin perinneopin lain säkeen, ja sen päämäärä on kumota Jumalan tahto.
Siinä olet hyvä kirjanoppinut.
Herran oma, kyllä ymmärtää Jumalan lain, armon ja sijaisensa jne.
Sekä käsittää että mikä lain päämäärä on ja mikä sen tehtävä on.
jne. jne. Mutta TE- perinneoppienne hapattamat, te elätte pimeydessä ja haahuilette kuin eksyneet sokeudessa.
Opetelkaa raamattu alusta loppuun, niin ehkä pääsette jyvälle asioista.

Äänestä

pistän pienen jatkon aloittajalle.
Gal 5:16-26 Minä sanon: vaeltakaa Hengessä, niin ette lihan himoa täytä. (17) Sillä liha himoitsee Henkeä vastaan, ja Henki lihaa vastaan; nämä ovat nimittäin toisiansa vastaan, niin että te ette tee sitä, mitä tahdotte.

(18) Mutta jos te olette Hengen kuljetettavina, niin ette ole lain alla.

(19) Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus, (20) epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot, (21) kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa. (22) Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen. (23) Sellaista vastaan ei ole laki. (24) Ja ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen. (25) Jos me Hengessä elämme, niin myös Hengessä vaeltakaamme. (26) Älkäämme olko turhan kunnian pyytäjiä, niin että toisiamme ärsyttelemme, toisiamme kadehdimme.


Ts. Hengessä vaeltavat, joiden sydämiin Herra on kirjoitusten mukaan Uudessaliitossa pannut lakinsa, sekä Pyhän Hengen voimaksi, että se toteutuu, niin he ovat vapaita, koska Ymmärtävät Jumalan tahdon.
Siinäpä se.

1Äänestä
  • Tuon olisin halunnut kirjoittaa, vaan en ole osannut.

    Äänestä

  • Höpö höpö !!!

    Kukaan ei tunne Jumalan KOKO tahtoa !!!

    Sen tietää vain ja ainoastaan Jumala !!!

    Mutta sinä selvästikkin itse kuvittelet jo tietäväsi kuin Jumala, eli sinustako on tullut JO Jumala itse ???

    Herää jo harhoistasi !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Höpö höpö !!!

    Kukaan ei tunne Jumalan KOKO tahtoa !!!

    Sen tietää vain ja ainoastaan Jumala !!!

    Mutta sinä selvästikkin itse kuvittelet jo tietäväsi kuin Jumala, eli sinustako on tullut JO Jumala itse ???

    Herää jo harhoistasi !

    Laki on Jumalan tahto. Laki on Israelin Pyhän asettama:

    Room 2:18 Laista sinä opit tuntemaan hänen tahtonsa ja erottamaan sen, mikä on tärkeää.

    Room 7:12 Niin, laki on kuitenkin pyhä ja käskysana pyhä, vanhurskas ja hyvä.

    Äänestä

jatketaan aloittajalle mietteitä. warjolain uhrit ja kertakaikkinenuhri.

Heb 10:1-17 Sillä koska laissa on vain tulevan hyvän varjo, ei itse asiain olemusta, ei se koskaan voi samoilla jokavuotisilla uhreilla, joita he alinomaa kantavat esiin, tehdä niiden tuojia täydellisiksi. (2) Sillä eikö muutoin olisi lakattu niitä uhraamasta, koska näillä, jotka jumalanpalvelustaan toimittavat, kerran puhdistettuina, ei enää olisi ollut mitään tuntoa synneistä? (3) Mutta niissä on jokavuotinen muistutus synneistä. (4) Sillä mahdotonta on, että härkäin ja kauristen veri voi ottaa pois syntejä. (5) Sentähden hän maailmaan tullessaan sanoo: "Uhria ja antia sinä et tahtonut, mutta ruumiin sinä minulle valmistit; (6) polttouhreihin ja syntiuhreihin sinä et mielistynyt. (7) Silloin minä sanoin: 'Katso, minä tulen - kirjakääröön on minusta kirjoitettu - tekemään sinun tahtosi, Jumala'." (8) Kun hän ensin sanoo: "Uhreja ja anteja ja polttouhreja ja syntiuhreja sinä et tahtonut etkä niihin mielistynyt", vaikka niitä lain mukaan uhrataankin, (9) sanoo hän sitten: "Katso, minä tulen tekemään sinun tahtosi". Hän poistaa ensimmäisen, pystyttääkseen toisen.

(10) Ja tämän tahdon perusteella me olemme pyhitetyt Jeesuksen Kristuksen ruumiin uhrilla kerta kaikkiaan. (11) Ja kaikki papit seisovat päivä päivältä palvelustaan toimittamassa ja usein uhraamassa, aina samoja uhreja, jotka eivät ikinä voi syntejä poistaa; (12) mutta tämä on, uhrattuaan yhden ainoan uhrin syntien edestä, ainiaaksi istuutunut Jumalan oikealle puolelle, (13) ja odottaa nyt vain, kunnes hänen vihollisensa pannaan hänen jalkojensa astinlaudaksi. (14) Sillä hän on yhdellä ainoalla uhrilla ainiaaksi tehnyt täydellisiksi ne, jotka pyhitetään. (15) Todistaahan sen meille myös Pyhä Henki; sillä sanottuaan:

(16) "Tämä on se liitto, jonka minä näiden päivien jälkeen teen heidän kanssaan", sanoo Herra: "Minä panen lakini heidän sydämiinsä ja kirjoitan ne heidän mieleensä"; (17) ja: "heidän syntejänsä ja laittomuuksiansa en minä enää muista".

Mitä sinun sydämessäsi aloittaja on? Jumalan tahtoko? Ympärileikkaako se sydämesi, että lihan ruumis kokisi kuoleman. Hänen ristinsä ja sinun.

Äänestä

Gal.5:14 Sillä kaikki laki on täytetty yhdessä käskysanassa, tässä: Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi. Mark.12:31. Room.13:9.

Äänestä
  • Jumalan rakastaminen on suurin käsky ja silloin tulee noudattaa Jumalan käskyjä.

    1 Joh 5:3 Sitähän Jumalan rakastaminen on, että pidämme hänen käskynsä, eivätkä ne ole raskaita noudattaa.

    Joh 15:13 Suurempaa rakkautta ei kukaan voi osoittaa, kuin että antaa henkensä ystäviensä puolesta.
    14 Te olette ystäviäni, kun teette sen minkä käsken teidän tehdä.

    Matt 23:1 Sitten Jeesus puhui väkijoukolle ja opetuslapsilleen:
    2 "Mooseksen istuin on nyt lainopettajien ja fariseusten hallussa.
    3 Tehkää siis niin kuin he sanovat ja noudattakaa heidän opetustaan. Älkää kuitenkaan ottako oppia heidän teoistaan, sillä he puhuvat yhtä ja tekevät toista.

    Matt 5:19 Sentähden, joka purkaa yhdenkään näistä pienimmistä käskyistä ja sillä tavalla opettaa ihmisiä, se pitää pienimmäksi taivasten valtakunnassa kutsuttaman; mutta joka niitä noudattaa ja niin opettaa, se pitää kutsuttaman suureksi taivasten valtakunnassa.
    20 Sillä minä sanon teille: ellei teidän vanhurskautenne ole paljoa suurempi kuin kirjanoppineiden ja fariseusten, niin te ette pääse taivasten valtakuntaan.

    Room 2:13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.

    Äänestä

Pohdipa tätäkin, jatketaan lukua eteenpäin.

Heb 10:18-31 Mutta missä nämä ovat anteeksi annetut, siinä ei uhria synnin edestä enää tarvita. (19) Koska meillä siis, veljet, on luja luottamus siihen, että meillä Jeesuksen veren kautta on pääsy kaikkeinpyhimpään, (20) jonka pääsyn hän on vihkinyt meille uudeksi ja eläväksi tieksi, joka käy esiripun, se on hänen lihansa, kautta, (21) ja koska meillä on "suuri pappi, Jumalan huoneen haltija", (22) niin käykäämme esiin totisella sydämellä, täydessä uskon varmuudessa, sydän vihmottuna puhtaaksi pahasta omastatunnosta ja ruumis puhtaalla vedellä pestynä; (23) pysykäämme järkähtämättä toivon tunnustuksessa, sillä hän, joka antoi lupauksen, on uskollinen; (24) ja valvokaamme toinen toistamme rohkaisuksi toisillemme rakkauteen ja hyviin tekoihin;

(25) älkäämme jättäkö omaa seurakunnankokoustamme, niinkuin muutamien on tapana, vaan kehoittakaamme toisiamme, sitä enemmän, kuta enemmän näette tuon päivän lähestyvän.

Huomaa tämä. Raamatussa synti on Jumalanlain rikkomista. Tekisimmekö sitä tahaltaan??

(26) Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä, (27) vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat.

ja jatkaa, mitäpä nousee mieleen? Onko sinun laittomuuden todistukselle monta todistajaa?

(28) Joka hylkää Mooseksen lain, sen pitää armotta kahden tai kolmen todistajan todistuksen nojalla kuoleman: (29) kuinka paljoa ankaramman rangaistuksen luulettekaan sen ansaitsevan, joka tallaa jalkoihinsa Jumalan Pojan ja pitää epäpyhänä liiton veren, jossa hänet on pyhitetty, ja pilkkaa armon Henkeä! (30) Sillä me tunnemme hänet, joka on sanonut: "Minun on kosto, minä olen maksava"; ja vielä: "Herra on tuomitseva kansansa". (31) Hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin.

Siis Jumala tuomitsee kansansa- tänäänkin. Joka ylenkatsoo Jumalantahdon, eikä ole samanmielinen, ei siitä hyvä seuraa.

Äänestä

Paavalin kirje galatialaisille ei arvostele heitä lain noudattamisesta, vaan kääntymisestä vanhan liiton juutalaisuuteen tai pakanauskontojen alkeisvoimiin.

Gal 1:6 Olen hämmästynyt, kun te näin pian olette luopumassa hänestä, joka on armossaan kutsunut teidät, ja olette siirtymässä toisenlaiseen evankeliumiin.

Gal 4:8 Silloin, kun ette vielä tunteneet Jumalaa, te palvelitte jumalina sellaisia, jotka eivät mitään jumalia ole.
9 Mutta nyt te tunnette Jumalan, ja ennen kaikkea Jumala tuntee teidät. Kuinka te nyt jälleen turvaudutte noihin heikkoihin ja surkeisiin alkuvoimiin? Aiotteko jälleen alistua niiden orjiksi?

Vanhurskauttaminen lain kautta tarkoittaa Paavalin terminologiassa sitä, että yrittää korvata Jeesuksen lain teoilla, koska ei halua uskoa Jeesukseen. Silloin jättää hyvin tärkeän lain käskyn täyttämättä, joka on uskoa Kristukseen.

Paavali termi lain alla tarkoittaa nimenomaan vanhan liiton juutalaisuutta eikä sitä, että lain olla ovat ne, jotka noudattavat lakia. Paavali noudatti lakia, mutta ei ollut uskonsa tähden lain alla vaan armon alla. Paavalin opetus on kuitenkin selvä sen asian suhteen, ettei armon alla saa rikkoa lakia, muuten siitä voi menettää pelastuksensa.

1 Joh 3:4 Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.

Joh 8:34 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti: jokainen, joka tekee syntiä, on synnin orja.

Room 6:14 Synti ei enää ole teidän herranne, sillä te ette ole lain vaan armon alaisia.
15 Miten siis on? Saammeko tehdä syntiä, koska emme elä lain vaan armon alaisina? Emme toki!
16 Tehän tiedätte, että jos antaudutte orjina tottelemaan jotakuta, olette juuri sen orjia, jota tottelette. Te joko palvelette syntiä, mikä johtaa kuolemantuomioon, tai olette kuuliaisia Jumalalle, mikä johtaa vapauttavaan tuomioon.

Paavalin opetus ei kumoa kristittyjen velvollisuutta noudattaa lakia.

Room 3:31 Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.

Päin vastoin. Paavali vaati lain noudattamista ja muistutti, että pakanuskovat ja juutalaiset tullaan tuomitsemaan samalla tavalla lain ja tekojen perusteella.

2 Kor 6:17 Siksi Herra sanoo: -- Lähtekää pois heidän joukostaan ja erotkaa heistä älkääkä koskeko mihinkään saastaiseen, niin otan teidät vastaan
18 ja olen oleva teidän Isänne, ja te olette minun poikiani ja tyttäriäni. Näin sanoo Herra, Kaikkivaltias.

Room 2:9 Tuska ja ahdistus tulee jokaisen osaksi, joka tekee pahaa, ensin juutalaisen, sitten myös kreikkalaisen.
10 Kirkkaus, kunnia ja rauha taas tulee jokaisen osaksi, joka tekee hyvää, ensin juutalaisen, sitten myös kreikkalaisen,
11 sillä Jumala ei tee eroa ihmisten välillä. [Ap. t. 10:34 ]
12 Ne, jotka ovat tehneet syntiä lakia tuntematta, myös tuhoutuvat laista riippumatta. Ne taas, jotka ovat lain tuntien tehneet syntiä, myös tuomitaan lain nojalla.
13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.
----
27 Ulkonaisesti ympärileikkaamaton, joka noudattaa lain käskyjä, on tuomitseva sinut, joka lain kirjaimesta ja ympärileikkauksesta huolimatta rikot lakia.

Äänestä
  • Sinä kyykäärmeen siittiö ja Juudaksen sikiö!

    1Äänestä

  • Älä judaisti/toraisti valehtele !!!

    Paavali ei puhu mitään pakanauskontoihin sekaantumisesta !

    Vaan lain alle ja sen orjaksi pakittamisesta, vaikka heidät oli jo siitä vapautettu kertaalleen !

    Jakeessa 5 sanotaan se, mitä se "alkeisvoimat" tarkoittaa:

    5 lunastamaan lain alaiset, että me pääsisimme lapsen asemaan.

    Eli se tarkoittaa lainalaisuutta siis !

    Koko Paavalin kirja Galatialaisille käsittelee juuri tuota samaa ongelmaa, johon te itse olette langenneet myös !!!

    1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
    2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta?
    3 Niinkö älyttömiä olette? Te alotitte Hengessä, lihassako nyt lopetatte?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älä judaisti/toraisti valehtele !!!

    Paavali ei puhu mitään pakanauskontoihin sekaantumisesta !

    Vaan lain alle ja sen orjaksi pakittamisesta, vaikka heidät oli jo siitä vapautettu kertaalleen !

    Jakeessa 5 sanotaan se, mitä se "alkeisvoimat" tarkoittaa:

    5 lunastamaan lain alaiset, että me pääsisimme lapsen asemaan.

    Eli se tarkoittaa lainalaisuutta siis !

    Koko Paavalin kirja Galatialaisille käsittelee juuri tuota samaa ongelmaa, johon te itse olette langenneet myös !!!

    1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
    2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta?
    3 Niinkö älyttömiä olette? Te alotitte Hengessä, lihassako nyt lopetatte?

    >>>Paavali ei puhu mitään pakanauskontoihin sekaantumisesta<<<

    Puhut taas täyttä roskaa. Galatialaisia kristittyjä kääntyi takaisin pakanauskontojen alkeisvoimiin. Tässä se on sanottu. He uskoivat ennen monia erilaisia epäjumalia ja sen jälkeen kääntyivät kristityiksi, mutta lopulta palasivat palvomaan epäjumalia.

    Gal 4:8 Silloin, kun ette vielä tunteneet Jumalaa, te palvelitte jumalina sellaisia, jotka eivät mitään jumalia ole.
    9 Mutta nyt te tunnette Jumalan, ja ennen kaikkea Jumala tuntee teidät. Kuinka te nyt jälleen turvaudutte noihin heikkoihin ja surkeisiin alkuvoimiin? Aiotteko jälleen alistua niiden orjiksi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    >>>Paavali ei puhu mitään pakanauskontoihin sekaantumisesta<<<

    Puhut taas täyttä roskaa. Galatialaisia kristittyjä kääntyi takaisin pakanauskontojen alkeisvoimiin. Tässä se on sanottu. He uskoivat ennen monia erilaisia epäjumalia ja sen jälkeen kääntyivät kristityiksi, mutta lopulta palasivat palvomaan epäjumalia.

    Gal 4:8 Silloin, kun ette vielä tunteneet Jumalaa, te palvelitte jumalina sellaisia, jotka eivät mitään jumalia ole.
    9 Mutta nyt te tunnette Jumalan, ja ennen kaikkea Jumala tuntee teidät. Kuinka te nyt jälleen turvaudutte noihin heikkoihin ja surkeisiin alkuvoimiin? Aiotteko jälleen alistua niiden orjiksi?

    Eivät Galatialaiset pakanat kääntyneet takaisin niihin uskontoihin, vaan lain alle ja sen orjiksi !!!

    Siitä kertoo koko Galatialais kirje ja sitä Paavali painottaa ja opettaa, että lain orja ei saavuta luvattua !!!

    1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
    2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta?
    3 Niinkö älyttömiä olette? Te alotitte Hengessä, lihassako nyt lopetatte?

    Koko Galatalais kirje on juuri teille kohdistettu, sillä olette ihan samassa huonossa jamassa kuin Galatialaisetkin !!!

    Mutta te kieltäydytte ottamasta tervettä oppia vastaan !!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eivät Galatialaiset pakanat kääntyneet takaisin niihin uskontoihin, vaan lain alle ja sen orjiksi !!!

    Siitä kertoo koko Galatialais kirje ja sitä Paavali painottaa ja opettaa, että lain orja ei saavuta luvattua !!!

    1 Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
    2 Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta?
    3 Niinkö älyttömiä olette? Te alotitte Hengessä, lihassako nyt lopetatte?

    Koko Galatalais kirje on juuri teille kohdistettu, sillä olette ihan samassa huonossa jamassa kuin Galatialaisetkin !!!

    Mutta te kieltäydytte ottamasta tervettä oppia vastaan !!!

    Kyllä porukka on galattanut itsensä pihalle, kuin lumiukot.
    Ikäänkuin armonalla saa hyljätä Jumalan tahdon, hiihtää omat ladut ja kehua uskovaisuuttaan perinneoppien kautta, mitä kristillisyys esiintuo.
    Eli kalattaa, ja kalattaa, sitähän te osaatte.
    Palatkaa hyvin kiireesti sitten aidon kalattajaseurakunna helmoihin ja alkakaa palvoa Marian kautta Jeesusta. Sehän on lähtökohta äitikirkko, joka juuri kosii luterilaista tupaansa.
    Kalttakaa, niin pakanauskova on oiva nimi teille. Pakana - on epäjumalanpalvelija jo kuurojen kielelläkin Ja nämä kuuro todistavat teidän uskonnollisen mantran Jumala- kielteisyyden, kun ja koska ei Hengen voimastakaan edes ole lupauksessa halua Jumalantahdon tietä kulkea.

    Kalattakaa hyvät kristisityt itsenne omatahdon kautta helvetin tuleen, koska Herra ei tunne laittomuuden porukkaa, vaikka kuinka siellä viimeiselläkin tuomiolla vielä kehutaan, että on NIIIIIIIIN galatettu, aivan Viksteenin Maurin hiileenpuhaltamisen hiilloksilla.
    Se tuli polttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä porukka on galattanut itsensä pihalle, kuin lumiukot.
    Ikäänkuin armonalla saa hyljätä Jumalan tahdon, hiihtää omat ladut ja kehua uskovaisuuttaan perinneoppien kautta, mitä kristillisyys esiintuo.
    Eli kalattaa, ja kalattaa, sitähän te osaatte.
    Palatkaa hyvin kiireesti sitten aidon kalattajaseurakunna helmoihin ja alkakaa palvoa Marian kautta Jeesusta. Sehän on lähtökohta äitikirkko, joka juuri kosii luterilaista tupaansa.
    Kalttakaa, niin pakanauskova on oiva nimi teille. Pakana - on epäjumalanpalvelija jo kuurojen kielelläkin Ja nämä kuuro todistavat teidän uskonnollisen mantran Jumala- kielteisyyden, kun ja koska ei Hengen voimastakaan edes ole lupauksessa halua Jumalantahdon tietä kulkea.

    Kalattakaa hyvät kristisityt itsenne omatahdon kautta helvetin tuleen, koska Herra ei tunne laittomuuden porukkaa, vaikka kuinka siellä viimeiselläkin tuomiolla vielä kehutaan, että on NIIIIIIIIN galatettu, aivan Viksteenin Maurin hiileenpuhaltamisen hiilloksilla.
    Se tuli polttaa.

    Aivan oikein. Jumalan tahto tulee tehdä, eikä armo anna poikkeusta tähän käskyyn.

    Laissa on Jumalan tahto, joten jos ei noudata lakia, niin ei tee Jumalan tahtoa, eikä pelastu. Jeesus ei pelasta laittomuuden tekijöitä.

    Room 2:18 Laista sinä opit tuntemaan hänen tahtonsa ja erottamaan sen, mikä on tärkeää.

    Matt 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Äänestä

Mitähän pahaa on, jos kertoo mitä tooroppi käytännössä on?
Toraisten unelmavaltakunnassa kaupungin kaduilla homot ja huorat makaavat martoina kivikasojen alla. Sillä toraistit tottelevat ilolla joka ikistä käskyä: 
Älä makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan; se on kauhistus. Jos mies tekee aviorikoksen toisen miehen vaimon kanssa, molemmat avionrikkojat, sekä mies että nainen, on surmattava. 
Puissa ja pensaissa roikkuu mätäneviä ruumiita tottelevathan toraistit käskyä: 
Poista keskuudestasi viattoman veren velka, sillä sinun on tehtävä se, mikä on oikeata Herran silmissä.
Daavid teki niin kuin laki vaati: nämä lävistivät heidät paaluihin vuorella Herran edessä, niin että ne seitsemän sortuivat kaikki yhdessä. Näin heidät surmattiin elonleikkuun ensimmäisinä päivinä, ohranleikkuun alussa.Silloin Rispa, Aijan tytär, otti säkin ja levitti sen kalliolle, ja se oli hänen vuoteenaan elonleikkuun alusta siihen asti, kunnes sade taivaasta vuoti heidän päällensä, eikä hän sallinut taivaan lintujen päivällä eikä metsän eläinten yöllä tulla heidän päällensä.
Tämän kaltaiseksi toraistit haluavat muuttaa Suomen.

1Äänestä
  • Huomaatko, että juuri asenteellasi sodit Jumalaasi, Hänen tahtoaan vastaan.
    Eli Sanan miekkahan tappaa edelleen lihan.
    Se on tappanut minun lihani ristille, eli Hänen ristinsä ja minun.
    Se juuri on sitä, että Sana ympärileikkaa sydämen, ja ei enää rakasta maailmaa, ja mitä maailmassa on.
    ts. laki tappaa - ja kun lakia saarataan, joko se saa aikaiseksi parannuksen, ja että yhtyy sydänrakkaudessa Kristuksen rakkauteen, koska Hän on rakastanut ennen ja lunastanut meidät.
    Siksi kun Jumala Uudessaliitossa panee lakinsa sydämeen, se on Sanan valkeus tielläni, etten enää syntiä ts. laittomuutta tee, laittomuutta, joka kylmenttää rakkauden.
    Lain päämäärän on siten rakkaus, koska Hengessä Jumala pääsee toteuttamaan tahtoaan Hänen omissaan.
    Sekö risoo? Vai onko niin, että liha sotii Henkeä vastaan, eikä taivu Jumalan lain alle, vaan jatkaa vanhassa?

    Herran omat - jotka elävät sijaisuhriinsa uskoen, lunastukseen, armoon, niin he yhtyvät Luojansa sanaan ja elämään siinä.
    Siksi he eivät ole lain alla.
    Lain alla ovatkin HE - jotka eivät elä Jumalan tahdossa ja laki näin syyttää lain rikkojaksi- eli osoittaa, että Jumala tappaa syntiä tekevän sielun.

    Joko nyt liha kuolee, ja tulee entisiä synnintekijöitä, siis minä entinen sen ja sen synnin tekijä on nyt armon alla Hengen kuljetettavana.
    Siis laki tappaa lihan.
    Tai sitten viimeisellä tuomiolla Jumala tappaa syntiä tekevän sielun ja tuomio lähtee vieläpä Jumalan huoneesta, kirjoittaa sana.

    Raamattu puhuu siitäkin, että jos et varoita synnintekijää tiestään, niin kun hän kuolee synnissä, niin hänen verensä vaadin käsistäsi, hieman vapaasti sanottuna kirjoituksista.
    Ja sen toteutushan on Sanan saarnaaminen, ja siinä saarnataan laki- että synnintekijä ymmärtää olevansa lain alla.
    Ja se saa hänen lihansa, jos hän on totuudellinen, niin sen kuolemaan.
    Eli siinä juuri "tapetaan" tuo synnin liha.
    Ja kun se kuolee - niin siinä hän uudestisyntyy ylhäältä, hän saa iankaikkisen elämän armolahjan.
    Eli kun te jankkaatte siitä kivityksestä, niin se juuri tapahtuukin Sanan saarnan kautta. Liha kuolee synnille.
    Jos sitten joku kävelee armonsa ohi, niin liha kuolee tuomiolla, Tuomari on vastassa.

    Eli voitte aivan vapaasti siten jättää kivet rauhaan, Sana se työnsä tekee ja pelastus on Jumalantyö.
    Ja jos kovasti alkaa kivityttämään mielessänne se, että täällä pitäisi se ikäänkuin mielestänne tehdä, että se sana mielestänne täyttyisi, niin sehän on vain harha- kuvitelma.
    Siis älkää itse pakoilko Jumalantahtoa. Jos pakoilette, ette rakasta Isää, joka on taivaissa. Hänhän on sen sanan antanut- eli kirjoitusten mukaan se on Hänen tahtonsa meihin nähden.
    No, eiköhän se tullut nyt perille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Huomaatko, että juuri asenteellasi sodit Jumalaasi, Hänen tahtoaan vastaan.
    Eli Sanan miekkahan tappaa edelleen lihan.
    Se on tappanut minun lihani ristille, eli Hänen ristinsä ja minun.
    Se juuri on sitä, että Sana ympärileikkaa sydämen, ja ei enää rakasta maailmaa, ja mitä maailmassa on.
    ts. laki tappaa - ja kun lakia saarataan, joko se saa aikaiseksi parannuksen, ja että yhtyy sydänrakkaudessa Kristuksen rakkauteen, koska Hän on rakastanut ennen ja lunastanut meidät.
    Siksi kun Jumala Uudessaliitossa panee lakinsa sydämeen, se on Sanan valkeus tielläni, etten enää syntiä ts. laittomuutta tee, laittomuutta, joka kylmenttää rakkauden.
    Lain päämäärän on siten rakkaus, koska Hengessä Jumala pääsee toteuttamaan tahtoaan Hänen omissaan.
    Sekö risoo? Vai onko niin, että liha sotii Henkeä vastaan, eikä taivu Jumalan lain alle, vaan jatkaa vanhassa?

    Herran omat - jotka elävät sijaisuhriinsa uskoen, lunastukseen, armoon, niin he yhtyvät Luojansa sanaan ja elämään siinä.
    Siksi he eivät ole lain alla.
    Lain alla ovatkin HE - jotka eivät elä Jumalan tahdossa ja laki näin syyttää lain rikkojaksi- eli osoittaa, että Jumala tappaa syntiä tekevän sielun.

    Joko nyt liha kuolee, ja tulee entisiä synnintekijöitä, siis minä entinen sen ja sen synnin tekijä on nyt armon alla Hengen kuljetettavana.
    Siis laki tappaa lihan.
    Tai sitten viimeisellä tuomiolla Jumala tappaa syntiä tekevän sielun ja tuomio lähtee vieläpä Jumalan huoneesta, kirjoittaa sana.

    Raamattu puhuu siitäkin, että jos et varoita synnintekijää tiestään, niin kun hän kuolee synnissä, niin hänen verensä vaadin käsistäsi, hieman vapaasti sanottuna kirjoituksista.
    Ja sen toteutushan on Sanan saarnaaminen, ja siinä saarnataan laki- että synnintekijä ymmärtää olevansa lain alla.
    Ja se saa hänen lihansa, jos hän on totuudellinen, niin sen kuolemaan.
    Eli siinä juuri "tapetaan" tuo synnin liha.
    Ja kun se kuolee - niin siinä hän uudestisyntyy ylhäältä, hän saa iankaikkisen elämän armolahjan.
    Eli kun te jankkaatte siitä kivityksestä, niin se juuri tapahtuukin Sanan saarnan kautta. Liha kuolee synnille.
    Jos sitten joku kävelee armonsa ohi, niin liha kuolee tuomiolla, Tuomari on vastassa.

    Eli voitte aivan vapaasti siten jättää kivet rauhaan, Sana se työnsä tekee ja pelastus on Jumalantyö.
    Ja jos kovasti alkaa kivityttämään mielessänne se, että täällä pitäisi se ikäänkuin mielestänne tehdä, että se sana mielestänne täyttyisi, niin sehän on vain harha- kuvitelma.
    Siis älkää itse pakoilko Jumalantahtoa. Jos pakoilette, ette rakasta Isää, joka on taivaissa. Hänhän on sen sanan antanut- eli kirjoitusten mukaan se on Hänen tahtonsa meihin nähden.
    No, eiköhän se tullut nyt perille.

    Höpö höpö !!!

    Sinä harhoissasi näköjään kuvittelet itse olevasi kovasti synnitön ja vapaa, mutta sellainen on SUURTA HARHAA !!!

    Kirjoitit siis:

    --------------------

    " Sekö risoo? Vai onko niin, että liha sotii Henkeä vastaan, eikä taivu Jumalan lain alle, vaan jatkaa vanhassa?

    Herran omat - jotka elävät sijaisuhriinsa uskoen, lunastukseen, armoon, niin he yhtyvät Luojansa sanaan ja elämään siinä.
    Siksi he eivät ole lain alla.
    Lain alla ovatkin HE - jotka eivät elä Jumalan tahdossa ja laki näin syyttää lain rikkojaksi- eli osoittaa, että Jumala tappaa syntiä tekevän sielun.

    -------------

    Paavali sanoi ITSE tuon asian, että hänellä yhä vaan liha sotii henkeä vastaan !!!

    Se ei lakannut, eikä Paavalista omien sanojensa mukaan tullut synnitöntä eikä täydellistä !!!

    Gal. 5:17 Sillä liha himoitsee Henkeä vastaan, ja Henki lihaa vastaan; nämä ovat nimittäin toisiansa vastaan, niin että te ette tee sitä, mitä tahdotte.

    Roomalaiskirje 7
    14 Sillä me tiedämme, että laki on hengellinen, mutta minä olen lihallinen, myyty synnin alaisuuteen.
    15 Sillä minä en tunne omakseni sitä, mitä teen; sillä minä en toteuta sitä, mitä tahdon, vaan mitä minä vihaan, sitä minä teen.
    16 Mutta jos minä teen sitä, mitä en tahdo, niin minä myönnän, että laki on hyvä.
    17 Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu.
    18 Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää. Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei;
    19 sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.
    20 Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu.
    21 Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni;
    !!!
    22 sillä sisällisen ihmiseni puolesta minä ilolla yhdyn Jumalan lakiin,
    23 mutta jäsenissäni minä näen toisen lain, joka sotii minun mieleni lakia vastaan ja pitää minut vangittuna synnin laissa, joka minun jäsenissäni on.
    24 Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
    25 Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni palvelen mielellä Jumalan lakia, mutta lihalla synnin lakia.
    !!!

    Paavali ei ollut vapaa "lihasta" vaan se yhä soti hänessäkin Henkeä vastaan !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Höpö höpö !!!

    Sinä harhoissasi näköjään kuvittelet itse olevasi kovasti synnitön ja vapaa, mutta sellainen on SUURTA HARHAA !!!

    Kirjoitit siis:

    --------------------

    " Sekö risoo? Vai onko niin, että liha sotii Henkeä vastaan, eikä taivu Jumalan lain alle, vaan jatkaa vanhassa?

    Herran omat - jotka elävät sijaisuhriinsa uskoen, lunastukseen, armoon, niin he yhtyvät Luojansa sanaan ja elämään siinä.
    Siksi he eivät ole lain alla.
    Lain alla ovatkin HE - jotka eivät elä Jumalan tahdossa ja laki näin syyttää lain rikkojaksi- eli osoittaa, että Jumala tappaa syntiä tekevän sielun.

    -------------

    Paavali sanoi ITSE tuon asian, että hänellä yhä vaan liha sotii henkeä vastaan !!!

    Se ei lakannut, eikä Paavalista omien sanojensa mukaan tullut synnitöntä eikä täydellistä !!!

    Gal. 5:17 Sillä liha himoitsee Henkeä vastaan, ja Henki lihaa vastaan; nämä ovat nimittäin toisiansa vastaan, niin että te ette tee sitä, mitä tahdotte.

    Roomalaiskirje 7
    14 Sillä me tiedämme, että laki on hengellinen, mutta minä olen lihallinen, myyty synnin alaisuuteen.
    15 Sillä minä en tunne omakseni sitä, mitä teen; sillä minä en toteuta sitä, mitä tahdon, vaan mitä minä vihaan, sitä minä teen.
    16 Mutta jos minä teen sitä, mitä en tahdo, niin minä myönnän, että laki on hyvä.
    17 Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu.
    18 Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää. Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei;
    19 sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.
    20 Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu.
    21 Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni;
    !!!
    22 sillä sisällisen ihmiseni puolesta minä ilolla yhdyn Jumalan lakiin,
    23 mutta jäsenissäni minä näen toisen lain, joka sotii minun mieleni lakia vastaan ja pitää minut vangittuna synnin laissa, joka minun jäsenissäni on.
    24 Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
    25 Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni palvelen mielellä Jumalan lakia, mutta lihalla synnin lakia.
    !!!

    Paavali ei ollut vapaa "lihasta" vaan se yhä soti hänessäkin Henkeä vastaan !

    Sinä et siteerannut oleellista Roomalaiskirjeen luvuista 7 ja 8. Ensinnäkin jäi jae 12 pois, jossa sanotaan, että laki on vanhurskas ja pyhä. Siis lain noudattaminen on Jumalan tahto.

    Room 7:12 Niin, laki on kuitenkin pyhä ja käskysana pyhä, vanhurskas ja hyvä.

    Sitten seuraava luku 8. Siinä sanotaan, että liha ei alistu noudattamaan lakia, mikä on vihollisuutta Kristusta vastaan. Joka kuolettaa itsestään lain rikkomisen pois Kristuksen Hengen voimalla, hän saa elää.

    Joka jatkaa lain rikkomista, lain kieltämistä ja kieltäytymistä noudattamasta lakia, hän on Paholaisen oma. Lain rikkominen on lihasta.

    1 Joh 3:4 Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.

    Room 8:6 Lihan pyrkimykset tuottavat kuoleman, Hengen pyrkimykset elämän ja rauhan.
    7 Lihan pyrkimykset sotivat Jumalaa vastaan, sillä ne eivät alistu Jumalan lakiin eivätkä voikaan alistua.
    8 Ne, jotka elävät turmeltuneen luontonsa mukaisesti, eivät voi olla Jumalalle mieleen.
    ----
    13 Jos elätte luontonne mukaan, te kuolette, mutta jos Hengen avulla kuoletatte syntiset tekonne, te saatte elää.

    1 Joh 3:7 Lapseni, älkää antako kenenkään johtaa itseänne harhaan. Joka tekee Jumalan tahdon, on vanhurskas, niin kuin Kristus on vanhurskas.
    8 Joka tekee syntiä, on Paholaisesta, sillä Paholainen on tehnyt syntiä alusta asti. Juuri sitä varten Jumalan Poika tuli maailmaan, että hän tekisi tyhjäksi Paholaisen teot. [Joh. 8:44]
    9 Yksikään Jumalasta syntynyt ei tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä. Hän ei voi tehdä syntiä, koska on syntynyt Jumalasta. [Joh. 1:13 ]
    10 Tästä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan, ketkä Paholaisen lapsia: se, joka ei tee Jumalan tahtoa, ei ole Jumalasta,

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinä et siteerannut oleellista Roomalaiskirjeen luvuista 7 ja 8. Ensinnäkin jäi jae 12 pois, jossa sanotaan, että laki on vanhurskas ja pyhä. Siis lain noudattaminen on Jumalan tahto.

    Room 7:12 Niin, laki on kuitenkin pyhä ja käskysana pyhä, vanhurskas ja hyvä.

    Sitten seuraava luku 8. Siinä sanotaan, että liha ei alistu noudattamaan lakia, mikä on vihollisuutta Kristusta vastaan. Joka kuolettaa itsestään lain rikkomisen pois Kristuksen Hengen voimalla, hän saa elää.

    Joka jatkaa lain rikkomista, lain kieltämistä ja kieltäytymistä noudattamasta lakia, hän on Paholaisen oma. Lain rikkominen on lihasta.

    1 Joh 3:4 Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.

    Room 8:6 Lihan pyrkimykset tuottavat kuoleman, Hengen pyrkimykset elämän ja rauhan.
    7 Lihan pyrkimykset sotivat Jumalaa vastaan, sillä ne eivät alistu Jumalan lakiin eivätkä voikaan alistua.
    8 Ne, jotka elävät turmeltuneen luontonsa mukaisesti, eivät voi olla Jumalalle mieleen.
    ----
    13 Jos elätte luontonne mukaan, te kuolette, mutta jos Hengen avulla kuoletatte syntiset tekonne, te saatte elää.

    1 Joh 3:7 Lapseni, älkää antako kenenkään johtaa itseänne harhaan. Joka tekee Jumalan tahdon, on vanhurskas, niin kuin Kristus on vanhurskas.
    8 Joka tekee syntiä, on Paholaisesta, sillä Paholainen on tehnyt syntiä alusta asti. Juuri sitä varten Jumalan Poika tuli maailmaan, että hän tekisi tyhjäksi Paholaisen teot. [Joh. 8:44]
    9 Yksikään Jumalasta syntynyt ei tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä. Hän ei voi tehdä syntiä, koska on syntynyt Jumalasta. [Joh. 1:13 ]
    10 Tästä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan, ketkä Paholaisen lapsia: se, joka ei tee Jumalan tahtoa, ei ole Jumalasta,

    Uudessa liitossa ei tule noudataa enää lakia, kuten lakiliitossa, vaan olemme ilman lakia !

    Uudessa liitossa on tarkoitus uskovan vaeltaa Hengessä eli Hengen johdossa, ja sen kautta siis Jumalan tahdossa kaikin puolin !!!

    Mutta tätähän te raukat ette käsitä, sillä ette ymmärrä ollenkaan Hengellistä todellisuutta.

    Me emme ole enää lain alla vaan Armon ja Totuuden !!!

    Gal. 5:18 Mutta jos te olette Hengen kuljetettavina, niin ette ole lain alla.

    Joh. 1:17 Sillä laki on annettu Mooseksen kautta; armo ja totuus on tullut Jeesuksen Kristuksen kautta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinä et siteerannut oleellista Roomalaiskirjeen luvuista 7 ja 8. Ensinnäkin jäi jae 12 pois, jossa sanotaan, että laki on vanhurskas ja pyhä. Siis lain noudattaminen on Jumalan tahto.

    Room 7:12 Niin, laki on kuitenkin pyhä ja käskysana pyhä, vanhurskas ja hyvä.

    Sitten seuraava luku 8. Siinä sanotaan, että liha ei alistu noudattamaan lakia, mikä on vihollisuutta Kristusta vastaan. Joka kuolettaa itsestään lain rikkomisen pois Kristuksen Hengen voimalla, hän saa elää.

    Joka jatkaa lain rikkomista, lain kieltämistä ja kieltäytymistä noudattamasta lakia, hän on Paholaisen oma. Lain rikkominen on lihasta.

    1 Joh 3:4 Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.

    Room 8:6 Lihan pyrkimykset tuottavat kuoleman, Hengen pyrkimykset elämän ja rauhan.
    7 Lihan pyrkimykset sotivat Jumalaa vastaan, sillä ne eivät alistu Jumalan lakiin eivätkä voikaan alistua.
    8 Ne, jotka elävät turmeltuneen luontonsa mukaisesti, eivät voi olla Jumalalle mieleen.
    ----
    13 Jos elätte luontonne mukaan, te kuolette, mutta jos Hengen avulla kuoletatte syntiset tekonne, te saatte elää.

    1 Joh 3:7 Lapseni, älkää antako kenenkään johtaa itseänne harhaan. Joka tekee Jumalan tahdon, on vanhurskas, niin kuin Kristus on vanhurskas.
    8 Joka tekee syntiä, on Paholaisesta, sillä Paholainen on tehnyt syntiä alusta asti. Juuri sitä varten Jumalan Poika tuli maailmaan, että hän tekisi tyhjäksi Paholaisen teot. [Joh. 8:44]
    9 Yksikään Jumalasta syntynyt ei tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä. Hän ei voi tehdä syntiä, koska on syntynyt Jumalasta. [Joh. 1:13 ]
    10 Tästä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan, ketkä Paholaisen lapsia: se, joka ei tee Jumalan tahtoa, ei ole Jumalasta,

    Niin ja tämäkin kirjoittamasi kertoo paljon sinusta itsestäsi:

    " Sitten seuraava luku 8. Siinä sanotaan, että liha ei alistu noudattamaan lakia, mikä on vihollisuutta Kristusta vastaan. Joka kuolettaa itsestään lain rikkomisen pois Kristuksen Hengen voimalla, hän saa elää. "

    Ihminen ei kykene ITSE mitään kuolettamaan itsestään !!!

    Se on Jumalan ja Pyhän Hengen tekoa vain ja ainoastaan !!!

    Mutta sinä omavanhurskauden pystyttäjä kuvittelet harhoissasi siihen itse pystyväsi !!!

    Herää jo harhoistasi !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin ja tämäkin kirjoittamasi kertoo paljon sinusta itsestäsi:

    " Sitten seuraava luku 8. Siinä sanotaan, että liha ei alistu noudattamaan lakia, mikä on vihollisuutta Kristusta vastaan. Joka kuolettaa itsestään lain rikkomisen pois Kristuksen Hengen voimalla, hän saa elää. "

    Ihminen ei kykene ITSE mitään kuolettamaan itsestään !!!

    Se on Jumalan ja Pyhän Hengen tekoa vain ja ainoastaan !!!

    Mutta sinä omavanhurskauden pystyttäjä kuvittelet harhoissasi siihen itse pystyväsi !!!

    Herää jo harhoistasi !

    En minä mitään väärää kirjoittanut. Tässä se lukee. Joka kuolettaa itsestään lain rikkomisen Kristuksen Hengen voimalla, hän saa elää:

    1 Joh 3:4 Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.

    Room 7:14 Me tiedämme, että laki on hengellinen.

    Room 8:6 Lihan pyrkimykset tuottavat kuoleman, Hengen pyrkimykset elämän ja rauhan.
    7 Lihan pyrkimykset sotivat Jumalaa vastaan, sillä ne eivät alistu Jumalan lakiin eivätkä voikaan alistua.
    8 Ne, jotka elävät turmeltuneen luontonsa mukaisesti, eivät voi olla Jumalalle mieleen.
    ----
    13 Jos elätte luontonne mukaan, te kuolette, mutta jos Hengen avulla kuoletatte syntiset tekonne, te saatte elää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Uudessa liitossa ei tule noudataa enää lakia, kuten lakiliitossa, vaan olemme ilman lakia !

    Uudessa liitossa on tarkoitus uskovan vaeltaa Hengessä eli Hengen johdossa, ja sen kautta siis Jumalan tahdossa kaikin puolin !!!

    Mutta tätähän te raukat ette käsitä, sillä ette ymmärrä ollenkaan Hengellistä todellisuutta.

    Me emme ole enää lain alla vaan Armon ja Totuuden !!!

    Gal. 5:18 Mutta jos te olette Hengen kuljetettavina, niin ette ole lain alla.

    Joh. 1:17 Sillä laki on annettu Mooseksen kautta; armo ja totuus on tullut Jeesuksen Kristuksen kautta.

    >>>Uudessa liitossa ei tule noudataa enää lakia, kuten lakiliitossa, vaan olemme ilman lakia<<<<

    Kirjoitat täyttä roskaa. Tuo ei pidä paikkansa.

    Uuden liiton aikana laki on voimassa ja se velvoittaa kaikkia kristittyjä. Joka kieltäytyy noudattamasta lakia, hän saa varman tuomion helvettiin laittomuuden tekijänä, vaikka olisi huutanut Jeesuksen nimeä helluntailaisten kokouksessa.

    Näin määräsi sekä Jeesus että Paavali:

    Matt 5:17 "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan. [Luuk. 24:44; Room. 3:31]
    18 Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]

    Matt 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Room 3:31 Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.

    Room 2:13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    >>>Uudessa liitossa ei tule noudataa enää lakia, kuten lakiliitossa, vaan olemme ilman lakia<<<<

    Kirjoitat täyttä roskaa. Tuo ei pidä paikkansa.

    Uuden liiton aikana laki on voimassa ja se velvoittaa kaikkia kristittyjä. Joka kieltäytyy noudattamasta lakia, hän saa varman tuomion helvettiin laittomuuden tekijänä, vaikka olisi huutanut Jeesuksen nimeä helluntailaisten kokouksessa.

    Näin määräsi sekä Jeesus että Paavali:

    Matt 5:17 "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan. [Luuk. 24:44; Room. 3:31]
    18 Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]

    Matt 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Room 3:31 Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.

    Room 2:13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.

    Lue ja usko !!!

    Room. 3:21 Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,

    Room. 3:28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja.

    Room. 4:6 niinkuin myös Daavid ylistää autuaaksi sitä ihmistä, jolle Jumala lukee vanhurskauden ilman tekoja:

    19 Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille, että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä;
    20 sentähden, ettei mikään liha tule hänen edessään vanhurskaaksi lain teoista; sillä lain kautta tulee synnin tunto.
    21 Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,
    22 se Jumalan vanhurskaus, joka uskon kautta Jeesukseen Kristukseen tulee kaikkiin ja kaikille, jotka uskovat; sillä ei ole yhtään erotusta.
    23 Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla
    24 ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa,
    25 jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit
    26 jumalallisessa kärsivällisyydessään, osoittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen.
    27 Missä siis on kerskaaminen? Se on suljettu pois. Minkä lain kautta? Tekojenko lain? Ei, vaan uskon lain kautta.
    28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja.

    Tämä on Todellista Evenkeliumia, eikä teidän tarjoammaanne vanhan liiton lain orjuutta !

    Kaksi ihan eri tietä siis !!!

    1) Omavanhurskauden tie, jossa ihminen luottaa omiin tekoihinsa !

    2) Jumalan Vanhurskauden Tie Kristuksessa, jossa uudestisyntynyt luottaa Jumalan tekoihin, eikä enää omiinsa !!!

    Vapaa valinta, mutta te itse vastaatte oman valintanne seuraamuksista !!!

    Tässä kerrotaan teidän ongelmanne, ette tunne Jumalaa ja Hänen Vanhurskauttaan !!!

    1 Veljet, minä toivon sydämestäni ja rukoilen Jumalaa heidän edestänsä, että he pelastuisivat.
    2 Sillä minä todistan heistä, että heillä on kiivaus Jumalan puolesta, mutta ei taidon mukaan;
    3 sillä kun he eivät tunne Jumalan vanhurskautta, vaan koettavat pystyttää omaa vanhurskauttaan, eivät he ole alistuneet Jumalan vanhurskauden alle.
    4 Sillä Kristus on lain loppu, vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lue ja usko !!!

    Room. 3:21 Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,

    Room. 3:28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja.

    Room. 4:6 niinkuin myös Daavid ylistää autuaaksi sitä ihmistä, jolle Jumala lukee vanhurskauden ilman tekoja:

    19 Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille, että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä;
    20 sentähden, ettei mikään liha tule hänen edessään vanhurskaaksi lain teoista; sillä lain kautta tulee synnin tunto.
    21 Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,
    22 se Jumalan vanhurskaus, joka uskon kautta Jeesukseen Kristukseen tulee kaikkiin ja kaikille, jotka uskovat; sillä ei ole yhtään erotusta.
    23 Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla
    24 ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa,
    25 jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit
    26 jumalallisessa kärsivällisyydessään, osoittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen.
    27 Missä siis on kerskaaminen? Se on suljettu pois. Minkä lain kautta? Tekojenko lain? Ei, vaan uskon lain kautta.
    28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja.

    Tämä on Todellista Evenkeliumia, eikä teidän tarjoammaanne vanhan liiton lain orjuutta !

    Kaksi ihan eri tietä siis !!!

    1) Omavanhurskauden tie, jossa ihminen luottaa omiin tekoihinsa !

    2) Jumalan Vanhurskauden Tie Kristuksessa, jossa uudestisyntynyt luottaa Jumalan tekoihin, eikä enää omiinsa !!!

    Vapaa valinta, mutta te itse vastaatte oman valintanne seuraamuksista !!!

    Tässä kerrotaan teidän ongelmanne, ette tunne Jumalaa ja Hänen Vanhurskauttaan !!!

    1 Veljet, minä toivon sydämestäni ja rukoilen Jumalaa heidän edestänsä, että he pelastuisivat.
    2 Sillä minä todistan heistä, että heillä on kiivaus Jumalan puolesta, mutta ei taidon mukaan;
    3 sillä kun he eivät tunne Jumalan vanhurskautta, vaan koettavat pystyttää omaa vanhurskauttaan, eivät he ole alistuneet Jumalan vanhurskauden alle.
    4 Sillä Kristus on lain loppu, vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo.

    >>>Sillä Kristus on lain loppu, vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo." - Roomalaiskirje 10:4<<<

    Tässä kohtaa Raamatussa on vakava käännösvirhe. Kreikkalainen sana TELOS ei tarkoita tässä asiayhteydessä lain loppua vaan päämäärää tai lopputulosta. Jeesus oli lain Messias profetoiden päämäärä tai lopputulos, eikä tietenkään lopettanut lakia. Jeesus täytti laissa olevat Messias profetiat, eikä tietenkään lakkauttanut profetioita. Jeesus itse sanoi, ettei tullut kumoamaan lakia vaan noudattamaan sitä, joten lakia ei ole lopetettu.

    TELOS esiintyy myös jakeessa 1 Tim 1:5, jossa sana on käännetty ihan oikein päämäärä. Ei kai käskyn tarkoitus ole rakkauden lopettaminen. Ei tietenkään, vaan käskyn päämäärä on rakkaus.

    "Kehotuksemme päämääränä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta." (1 Tim 1:5)

    Uusi liitto ei lopettanut lakia vaan se sisältää vaatimuksen noudattaa lakia.

    "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan. Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. Sitä, joka jättää laista pois yhdenkin käskyn, vaikkapa kaikkein vähäisimmän, ja siten opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa vähäisimmäksi. Mutta sitä, joka noudattaa lakia ja niin opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa suureksi." (Matt 5:17-19)

    Uuden liiton aikana lain rikkominen on edelleen syntiä, joten laki ei ole mihinkään loppunut eikä päättynyt.

    "Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista...

    Lapseni, älkää antako kenenkään johtaa itseänne harhaan. Joka tekee Jumalan tahdon, on vanhurskas, niin kuin Kristus on vanhurskas. Joka tekee syntiä, on Paholaisesta, sillä Paholainen on tehnyt syntiä alusta asti. Juuri sitä varten Jumalan Poika tuli maailmaan, että hän tekisi tyhjäksi Paholaisen teot. Yksikään Jumalasta syntynyt ei tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä. Hän ei voi tehdä syntiä, koska on syntynyt Jumalasta. Tästä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan, ketkä Paholaisen lapsia: se, joka ei tee Jumalan tahtoa, ei ole Jumalasta, ei siis myöskään se, joka ei rakasta veljeään" (1 Joh 3:4, 7-10)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    >>>Sillä Kristus on lain loppu, vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo." - Roomalaiskirje 10:4<<<

    Tässä kohtaa Raamatussa on vakava käännösvirhe. Kreikkalainen sana TELOS ei tarkoita tässä asiayhteydessä lain loppua vaan päämäärää tai lopputulosta. Jeesus oli lain Messias profetoiden päämäärä tai lopputulos, eikä tietenkään lopettanut lakia. Jeesus täytti laissa olevat Messias profetiat, eikä tietenkään lakkauttanut profetioita. Jeesus itse sanoi, ettei tullut kumoamaan lakia vaan noudattamaan sitä, joten lakia ei ole lopetettu.

    TELOS esiintyy myös jakeessa 1 Tim 1:5, jossa sana on käännetty ihan oikein päämäärä. Ei kai käskyn tarkoitus ole rakkauden lopettaminen. Ei tietenkään, vaan käskyn päämäärä on rakkaus.

    "Kehotuksemme päämääränä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta." (1 Tim 1:5)

    Uusi liitto ei lopettanut lakia vaan se sisältää vaatimuksen noudattaa lakia.

    "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan. Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. Sitä, joka jättää laista pois yhdenkin käskyn, vaikkapa kaikkein vähäisimmän, ja siten opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa vähäisimmäksi. Mutta sitä, joka noudattaa lakia ja niin opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa suureksi." (Matt 5:17-19)

    Uuden liiton aikana lain rikkominen on edelleen syntiä, joten laki ei ole mihinkään loppunut eikä päättynyt.

    "Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista...

    Lapseni, älkää antako kenenkään johtaa itseänne harhaan. Joka tekee Jumalan tahdon, on vanhurskas, niin kuin Kristus on vanhurskas. Joka tekee syntiä, on Paholaisesta, sillä Paholainen on tehnyt syntiä alusta asti. Juuri sitä varten Jumalan Poika tuli maailmaan, että hän tekisi tyhjäksi Paholaisen teot. Yksikään Jumalasta syntynyt ei tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä. Hän ei voi tehdä syntiä, koska on syntynyt Jumalasta. Tästä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan, ketkä Paholaisen lapsia: se, joka ei tee Jumalan tahtoa, ei ole Jumalasta, ei siis myöskään se, joka ei rakasta veljeään" (1 Joh 3:4, 7-10)

    Höpö höpö, ihan sekavia taas kirjottelet !!

    " Sillä Kristus on lain loppu, vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo. - Roomalaiskirje 10:4
    TELOS esiintyy myös jakeessa 1 Tim 1:5, jossa sana on käännetty ihan oikein päämäärä. Ei kai käskyn tarkoitus ole rakkauden lopettaminen. Ei tietenkään, vaan käskyn päämäärä on rakkaus.

    "Kehotuksemme päämääränä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta." (1 Tim 1:5)

    Uusi liitto ei lopettanut lakia vaan se sisältää vaatimuksen noudattaa lakia. "

    Se sana ensinnäkin voidaan kääntää joko LOPPU/PÄÄTÖS/ PÄÄMÄÄRÄ !!!

    Raamattu sanoo, että laki joka tuomitsee näyttää toteen synnin ja se työntää meitä Armoon ja Totuuteen, eli etsimään pelastusta ja vapahdusta synneistämme !

    Eli se siis on lain tehtävä !

    Eli kuten tässä sanotaan, niin se päämäärä siis on löytää Usko ja Armo ja pelastus ja siihen siis laki työntää ihmistä !

    "Kehotuksemme päämääränä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta." (1 Tim 1:5)

    19 sillä niinkuin yhden ihmisen tottelemattomuuden kautta monet ovat joutuneet syntisiksi, niin myös yhden kuuliaisuuden kautta monet tulevat vanhurskaiksi.
    20 Mutta laki tuli VÄLIIN, että rikkomus suureksi tulisi; mutta missä synti on suureksi tullut, siinä armo on tullut ylenpalttiseksi,

    Eli lain tehtävä on vain näyttää ihmiselle hänen oma kelvottomuutensa ja kyvyttömyytensä täyttää Jumalan hyvää tahtoa, ja se saa ihmisen hakeutumaan Jumalan luo ja hakemaan Jumalan apua !

    Tämä on lain tehtävä siis ja sitä varten se tuli VÄLIIN !!!

    Eli lain julistamisen tehtävä ja sen julistamisen päämäärä on vetää ihmisiä Jumalan luo !

    Mutta Kristus siis on myös lain loppu uudestisyntyneelle !!!

    Sekin on näytetty jo kymmeniä kertoja Sanasta !!!

    Room. 7:4 Niin, veljeni, teidätkin on kuoletettu laista Kristuksen ruumiin kautta, tullaksenne toisen omiksi, hänen, joka on kuolleista herätetty, että me kantaisimme hedelmää Jumalalle.

    Room. 7:6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa.

    Room. 8:2 Sillä elämän hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista.

    Gal. 2:19 Sillä minä olen lain kautta kuollut pois laista, elääkseni Jumalalle. Minä olen Kristuksen kanssa ristiinnaulittu,

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Höpö höpö, ihan sekavia taas kirjottelet !!

    " Sillä Kristus on lain loppu, vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo. - Roomalaiskirje 10:4
    TELOS esiintyy myös jakeessa 1 Tim 1:5, jossa sana on käännetty ihan oikein päämäärä. Ei kai käskyn tarkoitus ole rakkauden lopettaminen. Ei tietenkään, vaan käskyn päämäärä on rakkaus.

    "Kehotuksemme päämääränä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta." (1 Tim 1:5)

    Uusi liitto ei lopettanut lakia vaan se sisältää vaatimuksen noudattaa lakia. "

    Se sana ensinnäkin voidaan kääntää joko LOPPU/PÄÄTÖS/ PÄÄMÄÄRÄ !!!

    Raamattu sanoo, että laki joka tuomitsee näyttää toteen synnin ja se työntää meitä Armoon ja Totuuteen, eli etsimään pelastusta ja vapahdusta synneistämme !

    Eli se siis on lain tehtävä !

    Eli kuten tässä sanotaan, niin se päämäärä siis on löytää Usko ja Armo ja pelastus ja siihen siis laki työntää ihmistä !

    "Kehotuksemme päämääränä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta." (1 Tim 1:5)

    19 sillä niinkuin yhden ihmisen tottelemattomuuden kautta monet ovat joutuneet syntisiksi, niin myös yhden kuuliaisuuden kautta monet tulevat vanhurskaiksi.
    20 Mutta laki tuli VÄLIIN, että rikkomus suureksi tulisi; mutta missä synti on suureksi tullut, siinä armo on tullut ylenpalttiseksi,

    Eli lain tehtävä on vain näyttää ihmiselle hänen oma kelvottomuutensa ja kyvyttömyytensä täyttää Jumalan hyvää tahtoa, ja se saa ihmisen hakeutumaan Jumalan luo ja hakemaan Jumalan apua !

    Tämä on lain tehtävä siis ja sitä varten se tuli VÄLIIN !!!

    Eli lain julistamisen tehtävä ja sen julistamisen päämäärä on vetää ihmisiä Jumalan luo !

    Mutta Kristus siis on myös lain loppu uudestisyntyneelle !!!

    Sekin on näytetty jo kymmeniä kertoja Sanasta !!!

    Room. 7:4 Niin, veljeni, teidätkin on kuoletettu laista Kristuksen ruumiin kautta, tullaksenne toisen omiksi, hänen, joka on kuolleista herätetty, että me kantaisimme hedelmää Jumalalle.

    Room. 7:6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa.

    Room. 8:2 Sillä elämän hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista.

    Gal. 2:19 Sillä minä olen lain kautta kuollut pois laista, elääkseni Jumalalle. Minä olen Kristuksen kanssa ristiinnaulittu,

    Taas vääristelet Raamattua. Jeesus on tämän asian jo ratkaissut. Mooseksen laki on voimassa uuden liiton ajan, eikä laista kumota pilkkuakaan. TELOS tarkoittaa Roomalaiskirjeen asiayhteydessä päämäärää, ei loppua. Jeesus oli lain Messias profetioiden päämäärä, mikä on luvun asiayhteyskin. Kun Paavali vielä opetti, ettei usko kumoa lakia, niin Paavali ei missään nimessä tarkoittanut, että Kristus lopetti lain.

    Näitä Jeesuksen ja Paavalin sanoja ei kumoa mikään:

    Matt 5:17 "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan. [Luuk. 24:44; Room. 3:31]
    18 Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]
    19 Sitä, joka jättää laista pois yhdenkin käskyn, vaikkapa kaikkein vähäisimmän, ja siten opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa vähäisimmäksi. Mutta sitä, joka noudattaa lakia ja niin opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa suureksi.

    Matt 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Room 3:31 Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.

    Room 2:13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.

    Kun sinut tuomitaan lain rikkojana, niin et pysty viimeisellä tuomiolla vetoamaan Galatalaiskirjeen vääristelyihisi, etkä muihin Paavalin kirjeiden vääristelyihisi. Sinä vääristelet Paavalia, minkä teet omaksi kadotukseksi.

    2 Piet 3:15 rakas veljemme Paavali on hänelle annetun viisauden mukaisesti teille kirjoittanut. [Room. 2:4]
    16 Samaa hän sanoo kaikissa kirjeissään, joissa puhuu näistä asioista. Niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, mitä tietämättömät ja haihattelevat ihmiset omaksi tuhokseen vääristelevät niin kuin kaikkia muitakin pyhiä kirjoituksia.
    17 Kun siis te, rakkaat ystävät, olette ennalta selvillä tästä kaikesta, niin olkaa varuillanne. Älkää antako jumalattomien johtaa itseänne harhaan, niin että putoatte omalta varmalta pohjaltanne.

    Room 2:12 Ne, jotka ovat tehneet syntiä lakia tuntematta, myös tuhoutuvat laista riippumatta. Ne taas, jotka ovat lain tuntien tehneet syntiä, myös tuomitaan lain nojalla.
    ----
    27 Ulkonaisesti ympärileikkaamaton, joka noudattaa lain käskyjä, on tuomitseva sinut, joka lain kirjaimesta ja ympärileikkauksesta huolimatta rikot lakia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taas vääristelet Raamattua. Jeesus on tämän asian jo ratkaissut. Mooseksen laki on voimassa uuden liiton ajan, eikä laista kumota pilkkuakaan. TELOS tarkoittaa Roomalaiskirjeen asiayhteydessä päämäärää, ei loppua. Jeesus oli lain Messias profetioiden päämäärä, mikä on luvun asiayhteyskin. Kun Paavali vielä opetti, ettei usko kumoa lakia, niin Paavali ei missään nimessä tarkoittanut, että Kristus lopetti lain.

    Näitä Jeesuksen ja Paavalin sanoja ei kumoa mikään:

    Matt 5:17 "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan. [Luuk. 24:44; Room. 3:31]
    18 Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]
    19 Sitä, joka jättää laista pois yhdenkin käskyn, vaikkapa kaikkein vähäisimmän, ja siten opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa vähäisimmäksi. Mutta sitä, joka noudattaa lakia ja niin opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa suureksi.

    Matt 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Room 3:31 Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.

    Room 2:13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.

    Kun sinut tuomitaan lain rikkojana, niin et pysty viimeisellä tuomiolla vetoamaan Galatalaiskirjeen vääristelyihisi, etkä muihin Paavalin kirjeiden vääristelyihisi. Sinä vääristelet Paavalia, minkä teet omaksi kadotukseksi.

    2 Piet 3:15 rakas veljemme Paavali on hänelle annetun viisauden mukaisesti teille kirjoittanut. [Room. 2:4]
    16 Samaa hän sanoo kaikissa kirjeissään, joissa puhuu näistä asioista. Niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, mitä tietämättömät ja haihattelevat ihmiset omaksi tuhokseen vääristelevät niin kuin kaikkia muitakin pyhiä kirjoituksia.
    17 Kun siis te, rakkaat ystävät, olette ennalta selvillä tästä kaikesta, niin olkaa varuillanne. Älkää antako jumalattomien johtaa itseänne harhaan, niin että putoatte omalta varmalta pohjaltanne.

    Room 2:12 Ne, jotka ovat tehneet syntiä lakia tuntematta, myös tuhoutuvat laista riippumatta. Ne taas, jotka ovat lain tuntien tehneet syntiä, myös tuomitaan lain nojalla.
    ----
    27 Ulkonaisesti ympärileikkaamaton, joka noudattaa lain käskyjä, on tuomitseva sinut, joka lain kirjaimesta ja ympärileikkauksesta huolimatta rikot lakia.

    Se sana telos ensinnäkin voidaan kääntää joko LOPPU/PÄÄTÖS/ PÄÄMÄÄRÄ !!!

    Eli sama asia voidaan kääntää kolmella tavalla !!!

    Joten jos laitamme kaikki nuo tuohon kohtaan, niin asia selviää kyllä !!!

    Sen vahvistavat monet monet muutkin Raamatunpaikat !!!

    Room. 7:4 Niin, veljeni, teidätkin on kuoletettu laista Kristuksen ruumiin kautta, tullaksenne toisen omiksi, hänen, joka on kuolleista herätetty, että me kantaisimme hedelmää Jumalalle.

    Room. 7:6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa.

    Room. 8:2 Sillä elämän hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista.

    Gal. 2:19 Sillä minä olen lain kautta kuollut pois laista, elääkseni Jumalalle. Minä olen Kristuksen kanssa ristiinnaulittu,

    Jos on epäselvää se, mikä on se "kuoleman laki" niin tässä sekin kerrotaan:

    6 joka myös on tehnyt meidät kykeneviksi olemaan UUDEN LIITON PALVELIJOITA, EI KIRJAIMEN, VAAN HENGEN; sillä KIRJAIN KUOLETTAA, mutta Henki tekee eläväksi.
    7 Mutta jos jo KUOLEMAN VIRKA, joka oli kirjaimin kaiverrettu kiviin, ilmestyi kirkkaudessa, niin etteivät Israelin lapset kärsineet katsella Mooseksen kasvoja hänen kasvojensa kirkkauden tähden, joka kuitenkin oli katoavaista,
    8 kuinka paljoa enemmän onkaan Hengen virka oleva kirkkaudessa!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se sana telos ensinnäkin voidaan kääntää joko LOPPU/PÄÄTÖS/ PÄÄMÄÄRÄ !!!

    Eli sama asia voidaan kääntää kolmella tavalla !!!

    Joten jos laitamme kaikki nuo tuohon kohtaan, niin asia selviää kyllä !!!

    Sen vahvistavat monet monet muutkin Raamatunpaikat !!!

    Room. 7:4 Niin, veljeni, teidätkin on kuoletettu laista Kristuksen ruumiin kautta, tullaksenne toisen omiksi, hänen, joka on kuolleista herätetty, että me kantaisimme hedelmää Jumalalle.

    Room. 7:6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa.

    Room. 8:2 Sillä elämän hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista.

    Gal. 2:19 Sillä minä olen lain kautta kuollut pois laista, elääkseni Jumalalle. Minä olen Kristuksen kanssa ristiinnaulittu,

    Jos on epäselvää se, mikä on se "kuoleman laki" niin tässä sekin kerrotaan:

    6 joka myös on tehnyt meidät kykeneviksi olemaan UUDEN LIITON PALVELIJOITA, EI KIRJAIMEN, VAAN HENGEN; sillä KIRJAIN KUOLETTAA, mutta Henki tekee eläväksi.
    7 Mutta jos jo KUOLEMAN VIRKA, joka oli kirjaimin kaiverrettu kiviin, ilmestyi kirkkaudessa, niin etteivät Israelin lapset kärsineet katsella Mooseksen kasvoja hänen kasvojensa kirkkauden tähden, joka kuitenkin oli katoavaista,
    8 kuinka paljoa enemmän onkaan Hengen virka oleva kirkkaudessa!

    Ompa sinun sydämesi paatunut kivikovaksi. Paavali ei kumonnut lakia, joten oikea käännös on päämäärä. Jeesus on määrännyt lain olevan voimassa uuden liiton aikana, joten laki ei ole loppunut. Koita uskoa jo tämä asia.

    Matt 5:17 "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan. [Luuk. 24:44; Room. 3:31]
    18 Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]
    19 Sitä, joka jättää laista pois yhdenkin käskyn, vaikkapa kaikkein vähäisimmän, ja siten opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa vähäisimmäksi. Mutta sitä, joka noudattaa lakia ja niin opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa suureksi.

    Room 3:31 Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ompa sinun sydämesi paatunut kivikovaksi. Paavali ei kumonnut lakia, joten oikea käännös on päämäärä. Jeesus on määrännyt lain olevan voimassa uuden liiton aikana, joten laki ei ole loppunut. Koita uskoa jo tämä asia.

    Matt 5:17 "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan. En minä ole tullut kumoamaan, vaan toteuttamaan. [Luuk. 24:44; Room. 3:31]
    18 Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]
    19 Sitä, joka jättää laista pois yhdenkin käskyn, vaikkapa kaikkein vähäisimmän, ja siten opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa vähäisimmäksi. Mutta sitä, joka noudattaa lakia ja niin opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa suureksi.

    Room 3:31 Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.

    Voi voi, kun tuo kuolema ja kuoleman virka aina vaan sinua houkuttaa !

    6 joka myös on tehnyt meidät kykeneviksi olemaan uuden liiton palvelijoita, ei kirjaimen, vaan Hengen; sillä kirjain kuolettaa, mutta Henki tekee eläväksi.
    7 Mutta jos jo kuoleman virka, joka oli kirjaimin kaiverrettu kiviin, ilmestyi kirkkaudessa, niin etteivät Israelin lapset kärsineet katsella Mooseksen kasvoja hänen kasvojensa kirkkauden tähden, joka kuitenkin oli katoavaista,
    8 kuinka paljoa enemmän onkaan Hengen virka oleva kirkkaudessa!

    Niin ja siitä on kaiken aikaa kyse, että:

    KENELLE LAKI ON TARKOITETTU !!!

    Mutta sokeus estää sinua sitäkään näkemästä ja siksi jankkaat yhä vain !

    Sinulle siis laki on tarkoitettu sillä sinä juuri olet tämä:

    9 laki on pantu laittomille ja niskoitteleville, jumalattomille ja syntisille, epähurskaille ja epäpyhille, isänsä tappajille ja äitinsä tappajille, murhamiehille,
    10 haureellisille, miehimyksille, ihmiskauppiaille, valhettelijoille, valapattoisille ja kaikelle muulle, mikä on tervettä oppia vastaan-
    11 autuaan Jumalan kirkkauden evankeliumin mukaisesti, joka on minulle uskottu.

    Eli teille se laki yhä kuuluu, eikä siitä teidän kohdallanne saa ottaa pois pienintäkään piirtoa !!!

    Mutta me taas emme elä enää lain alla ja sen orjina vaan vaellamme Hengessä eli Pyhän Hengen johdossa ja ohjauksessa:

    Room. 7:6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa.

    2. Kor. 3:6 joka myös on tehnyt meidät kykeneviksi olemaan uuden liiton palvelijoita, ei kirjaimen, vaan Hengen; sillä kirjain kuolettaa, mutta Henki tekee eläväksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voi voi, kun tuo kuolema ja kuoleman virka aina vaan sinua houkuttaa !

    6 joka myös on tehnyt meidät kykeneviksi olemaan uuden liiton palvelijoita, ei kirjaimen, vaan Hengen; sillä kirjain kuolettaa, mutta Henki tekee eläväksi.
    7 Mutta jos jo kuoleman virka, joka oli kirjaimin kaiverrettu kiviin, ilmestyi kirkkaudessa, niin etteivät Israelin lapset kärsineet katsella Mooseksen kasvoja hänen kasvojensa kirkkauden tähden, joka kuitenkin oli katoavaista,
    8 kuinka paljoa enemmän onkaan Hengen virka oleva kirkkaudessa!

    Niin ja siitä on kaiken aikaa kyse, että:

    KENELLE LAKI ON TARKOITETTU !!!

    Mutta sokeus estää sinua sitäkään näkemästä ja siksi jankkaat yhä vain !

    Sinulle siis laki on tarkoitettu sillä sinä juuri olet tämä:

    9 laki on pantu laittomille ja niskoitteleville, jumalattomille ja syntisille, epähurskaille ja epäpyhille, isänsä tappajille ja äitinsä tappajille, murhamiehille,
    10 haureellisille, miehimyksille, ihmiskauppiaille, valhettelijoille, valapattoisille ja kaikelle muulle, mikä on tervettä oppia vastaan-
    11 autuaan Jumalan kirkkauden evankeliumin mukaisesti, joka on minulle uskottu.

    Eli teille se laki yhä kuuluu, eikä siitä teidän kohdallanne saa ottaa pois pienintäkään piirtoa !!!

    Mutta me taas emme elä enää lain alla ja sen orjina vaan vaellamme Hengessä eli Pyhän Hengen johdossa ja ohjauksessa:

    Room. 7:6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa.

    2. Kor. 3:6 joka myös on tehnyt meidät kykeneviksi olemaan uuden liiton palvelijoita, ei kirjaimen, vaan Hengen; sillä kirjain kuolettaa, mutta Henki tekee eläväksi.

    Laissa on Jumalan tahto, joten jos ei noudata lakia, niin ei tee Jumalan tahtoa, eikä pelastu. Jeesus ei pelasta laittomuuden tekijöitä. Sinua ei huorakirkkosi harhaopit vapaudesta tehdä laittomuutta pelasta, koska Raamatussa on tuomion perusteet.

    Room 2:18 Laista sinä opit tuntemaan hänen tahtonsa ja erottamaan sen, mikä on tärkeää.

    Matt 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Laissa on Jumalan tahto, joten jos ei noudata lakia, niin ei tee Jumalan tahtoa, eikä pelastu. Jeesus ei pelasta laittomuuden tekijöitä. Sinua ei huorakirkkosi harhaopit vapaudesta tehdä laittomuutta pelasta, koska Raamatussa on tuomion perusteet.

    Room 2:18 Laista sinä opit tuntemaan hänen tahtonsa ja erottamaan sen, mikä on tärkeää.

    Matt 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Eli sinä itse siis joudut kadotukseen !!!

    Sillä itsekkään et lakia kykene millään täyttämään !!!

    Tuomitsit itse itsesi juuri sinne !!!

    Onneksi olkoon ja terve menoa vaan !!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli sinä itse siis joudut kadotukseen !!!

    Sillä itsekkään et lakia kykene millään täyttämään !!!

    Tuomitsit itse itsesi juuri sinne !!!

    Onneksi olkoon ja terve menoa vaan !!!

    Abraham, Iisak, Jaakob, Mooses ja Paavali ovat Raamatun mukaan taivaassa. He täyttivät Jumalan lain niin, että se kelpasi Jumalalle. He olivat uskollisia Herralle.

    Luuk 13:23 Joku kysyi häneltä: "Herra, onko niin, että vain harvat pelastuvat?" Jeesus vastasi:
    24 "Kilvoitelkaa päästäksenne sisään ahtaasta ovesta. Minä sanon teille: monet yrittävät mennä sisään mutta eivät siihen kykene. [1. Tim. 6:12; 2. Tim. 4:7 | Matt. 7:13]
    25 "Tulee hetki, jolloin talon isäntä nousee ja sulkee oven. Kun te sitten seisotte ulkona, kolkutatte ovelle ja huudatte: 'Herra, avaa meille!', hän vastaa: 'Keitä te olette? En tunne teitä.' [Matt. 7:22,23, Matt. 25:11,12]
    26 Silloin te alatte selittää: 'Mehän söimme ja joimme sinun kanssasi, ja sinä opetit meidän kaduillamme.'
    27 Mutta hän sanoo: 'Keitä te olette? En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, kaikki te vääryydentekijät.' [Ps. 6:9; Matt. 25:41]
    28 "Siellä te itkette hammasta purren, kun näette Abrahamin ja Iisakin ja Jaakobin ja kaikki profeetat Jumalan valtakunnassa mutta huomaatte, että teidät itsenne on suljettu ulos.

    Matt 7:23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Abraham, Iisak, Jaakob, Mooses ja Paavali ovat Raamatun mukaan taivaassa. He täyttivät Jumalan lain niin, että se kelpasi Jumalalle. He olivat uskollisia Herralle.

    Luuk 13:23 Joku kysyi häneltä: "Herra, onko niin, että vain harvat pelastuvat?" Jeesus vastasi:
    24 "Kilvoitelkaa päästäksenne sisään ahtaasta ovesta. Minä sanon teille: monet yrittävät mennä sisään mutta eivät siihen kykene. [1. Tim. 6:12; 2. Tim. 4:7 | Matt. 7:13]
    25 "Tulee hetki, jolloin talon isäntä nousee ja sulkee oven. Kun te sitten seisotte ulkona, kolkutatte ovelle ja huudatte: 'Herra, avaa meille!', hän vastaa: 'Keitä te olette? En tunne teitä.' [Matt. 7:22,23, Matt. 25:11,12]
    26 Silloin te alatte selittää: 'Mehän söimme ja joimme sinun kanssasi, ja sinä opetit meidän kaduillamme.'
    27 Mutta hän sanoo: 'Keitä te olette? En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, kaikki te vääryydentekijät.' [Ps. 6:9; Matt. 25:41]
    28 "Siellä te itkette hammasta purren, kun näette Abrahamin ja Iisakin ja Jaakobin ja kaikki profeetat Jumalan valtakunnassa mutta huomaatte, että teidät itsenne on suljettu ulos.

    Matt 7:23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    He pääsivät taivaaseen Uskon kautta ja avulla EI LAIN avulla ja kautta !

    4 Uskon kautta uhrasi Aabel Jumalalle paremman uhrin kuin Kain, ja uskon kautta hän sai todistuksen, että hän oli vanhurskas, kun Jumala antoi todistuksen hänen uhrilahjoistaan; ja uskonsa kautta hän vielä kuoltuaankin puhuu.
    5 Uskon kautta otettiin Eenok pois, näkemättä kuolemaa, "eikä häntä enää ollut, koska Jumala oli ottanut hänet pois". Sillä ennen poisottamistaan hän oli saanut todistuksen, että hän oli otollinen Jumalalle.
    6 Mutta ilman uskoa on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy uskoa, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät.
    7 Uskon kautta rakensi Nooa, saatuaan ilmoituksen siitä, mikä ei vielä näkynyt, pyhässä pelossa arkin perhekuntansa pelastukseksi; ja uskonsa kautta hän tuomitsi maailman, ja hänestä tuli sen vanhurskauden perillinen, joka uskosta tulee.
    8 Uskon kautta oli Aabraham kuuliainen, kun hänet kutsuttiin lähtemään siihen maahan, jonka hän oli saava perinnöksi, ja hän lähti tietämättä, minne oli saapuva.
    9 Uskon kautta hän eli muukalaisena lupauksen maassa niinkuin vieraassa maassa, asuen teltoissa Iisakin ja Jaakobin kanssa, jotka olivat saman lupauksen perillisiä;
    10 sillä hän odotti sitä kaupunkia, jolla on perustukset ja jonka rakentaja ja luoja on Jumala.
    11 Uskon kautta sai Saarakin voimaa suvun perustamiseen, vieläpä yli-ikäisenä, koska hän piti luotettavana sen, joka oli antanut lupauksen.
    12 Sentähden syntyikin yhdestä miehestä, vieläpä kuolettuneesta, niin suuri paljous, kuin on tähtiä taivaalla ja kuin meren rannalla hiekkaa, epälukuisesti.

    HUOM !!!!!
    13 Uskossa nämä kaikki kuolivat EIVÄTKÄ LUVATTUA SAAVUTTANEET, vaan kaukaa he olivat sen nähneet ja sitä tervehtineet ja tunnustaneet olevansa vieraita ja muukalaisia maan päällä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    He pääsivät taivaaseen Uskon kautta ja avulla EI LAIN avulla ja kautta !

    4 Uskon kautta uhrasi Aabel Jumalalle paremman uhrin kuin Kain, ja uskon kautta hän sai todistuksen, että hän oli vanhurskas, kun Jumala antoi todistuksen hänen uhrilahjoistaan; ja uskonsa kautta hän vielä kuoltuaankin puhuu.
    5 Uskon kautta otettiin Eenok pois, näkemättä kuolemaa, "eikä häntä enää ollut, koska Jumala oli ottanut hänet pois". Sillä ennen poisottamistaan hän oli saanut todistuksen, että hän oli otollinen Jumalalle.
    6 Mutta ilman uskoa on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy uskoa, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät.
    7 Uskon kautta rakensi Nooa, saatuaan ilmoituksen siitä, mikä ei vielä näkynyt, pyhässä pelossa arkin perhekuntansa pelastukseksi; ja uskonsa kautta hän tuomitsi maailman, ja hänestä tuli sen vanhurskauden perillinen, joka uskosta tulee.
    8 Uskon kautta oli Aabraham kuuliainen, kun hänet kutsuttiin lähtemään siihen maahan, jonka hän oli saava perinnöksi, ja hän lähti tietämättä, minne oli saapuva.
    9 Uskon kautta hän eli muukalaisena lupauksen maassa niinkuin vieraassa maassa, asuen teltoissa Iisakin ja Jaakobin kanssa, jotka olivat saman lupauksen perillisiä;
    10 sillä hän odotti sitä kaupunkia, jolla on perustukset ja jonka rakentaja ja luoja on Jumala.
    11 Uskon kautta sai Saarakin voimaa suvun perustamiseen, vieläpä yli-ikäisenä, koska hän piti luotettavana sen, joka oli antanut lupauksen.
    12 Sentähden syntyikin yhdestä miehestä, vieläpä kuolettuneesta, niin suuri paljous, kuin on tähtiä taivaalla ja kuin meren rannalla hiekkaa, epälukuisesti.

    HUOM !!!!!
    13 Uskossa nämä kaikki kuolivat EIVÄTKÄ LUVATTUA SAAVUTTANEET, vaan kaukaa he olivat sen nähneet ja sitä tervehtineet ja tunnustaneet olevansa vieraita ja muukalaisia maan päällä.

    Ei ole uskoa, jos ei ole lain tekoja. Usko ilman tekoja on kuollut. Abrahamin uskokin tuli todeksi, kun hän noudatti Jumalan käskyjä.

    1 Moos 26:5 koska Abraham oli minun äänelleni kuuliainen ja noudatti sitä, mihin minä hänet velvoitin. Hän piti minun käskyni, määräykseni ja lakini."

    Jaak 2:9 Mutta jos te erottelette ihmisiä, te teette syntiä, ja laki osoittaa teidät rikkojiksi.
    ----
    17 Näin on uskonkin laita. Yksinään, ilman tekoja, se on kuollut.
    18 Ehkä joku nyt sanoo: "Sinulla on usko, minulla teot." Näytä sinä minulle uskosi ilman tekoja, minä kyllä näytän sinulle uskon teoillani.
    19 Sinä uskot, että Jumala on yksi ainoa. Oikein teet -- pahat hengetkin uskovat sen ja vapisevat. [Mark. 1:24]
    20 Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?
    ---
    24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ole uskoa, jos ei ole lain tekoja. Usko ilman tekoja on kuollut. Abrahamin uskokin tuli todeksi, kun hän noudatti Jumalan käskyjä.

    1 Moos 26:5 koska Abraham oli minun äänelleni kuuliainen ja noudatti sitä, mihin minä hänet velvoitin. Hän piti minun käskyni, määräykseni ja lakini."

    Jaak 2:9 Mutta jos te erottelette ihmisiä, te teette syntiä, ja laki osoittaa teidät rikkojiksi.
    ----
    17 Näin on uskonkin laita. Yksinään, ilman tekoja, se on kuollut.
    18 Ehkä joku nyt sanoo: "Sinulla on usko, minulla teot." Näytä sinä minulle uskosi ilman tekoja, minä kyllä näytän sinulle uskon teoillani.
    19 Sinä uskot, että Jumala on yksi ainoa. Oikein teet -- pahat hengetkin uskovat sen ja vapisevat. [Mark. 1:24]
    20 Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?
    ---
    24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.

    Syvä on sokeus !

    Kirjoitit taa puuta heinää ja vastoin Sanaa !!!

    " Ei ole uskoa, jos ei ole lain tekoja. Usko ilman tekoja on kuollut. Abrahamin uskokin tuli todeksi, kun hän noudatti Jumalan käskyjä. "

    Room. 3:28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ILMAN LAIN TEKOJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Mutta sinähän julistat nyt ihan toista evenkeliumia, eli "lain tekojen evankeliumia" !

    Mitä Raamattu sellaisesta sanookaan ?

    Gal. 1:8 Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu.

    TAAS Galatalais kirjeen sanomaa sinulle !

    Sen mukaan olet siis kirottu !

    Gal. 1:9 Niinkuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet, hän olkoon kirottu.

    2. Kor. 11:4 Sillä jos joku tulee ja saarnaa jotakin toista Jeesusta kuin sitä, jota me olemme saarnanneet, tai jos te saatte toisen hengen, kuin minkä olette saaneet, tai toisen evankeliumin, kuin minkä olette vastaanottaneet, niin sen te hyvin kärsitte.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ole uskoa, jos ei ole lain tekoja. Usko ilman tekoja on kuollut. Abrahamin uskokin tuli todeksi, kun hän noudatti Jumalan käskyjä.

    1 Moos 26:5 koska Abraham oli minun äänelleni kuuliainen ja noudatti sitä, mihin minä hänet velvoitin. Hän piti minun käskyni, määräykseni ja lakini."

    Jaak 2:9 Mutta jos te erottelette ihmisiä, te teette syntiä, ja laki osoittaa teidät rikkojiksi.
    ----
    17 Näin on uskonkin laita. Yksinään, ilman tekoja, se on kuollut.
    18 Ehkä joku nyt sanoo: "Sinulla on usko, minulla teot." Näytä sinä minulle uskosi ilman tekoja, minä kyllä näytän sinulle uskon teoillani.
    19 Sinä uskot, että Jumala on yksi ainoa. Oikein teet -- pahat hengetkin uskovat sen ja vapisevat. [Mark. 1:24]
    20 Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?
    ---
    24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.

    Rosenius puhuu näin uskosta ilman tekoja:
    ...
    Huolestuttava on se ilmiö, että paitsi sitä, että hienompi itsevanhurskaus tahtoo tehdä rakkautemme ja sen osoituksen autuudentieksi, me toisaalta tapaamme kristityitä, jotka ovat oppineet suuren päätotuuden, että tulemme vanhurskaiksi ilman ansiotamme, ainoastaan uskon kautta Kristukseen, ja tämän uskon kautta myös saamme uuden taivaallisen rakkauden, mutta alkavat kuitenkin jonkin ajan kuluttua kylmetä, kuoleentua ja pensistyä rakkaudessa ja sen osoituksessa.

    He näyttävät nyt elävän vain itseänsä varten, tahi voivat varsin helposti lohduttautua tähän puutteeseensa nähden ja sanovat autuutemme tulevan vain armosta uskon kautta, niin kuin autuutemme tulisi sellaisesta uskosta, joka ei vaikuta mitään rakkautta. Tähän kurjaan petokseen nähden tulee meidän vakavasti ajatella, mitä Herran sana opettaa tässä asiassa.

    On tosi, että tulemme vanhurskaiksi yksinomaan Jumalan armosta uskomalla siihen rakkauteen, jolla Jumala Kristuksessa on rakastanut meitä, emmekä oman rakkautemme kautta. Mutta ei ole totta, että meidät vanhurskautetaan uskosta, joka ei vaikuta rakkautta.

    Ei, sanoo apostoli, »vaikka minulla olisi kaikki usko, niin että voisin vuoria siirtää, mutta minulla ei olisi rakkautta, niin en minä mitään olisi.» »Yhtä mahdotonta on, että elävältä uskolta puuttuisi rakkaus, kuin että tuli olisi ilman lämpöä.» (Luther.)

    Kun Raamattu opettaa, että meidät vanhurskautetaan yksin uskosta, tarkoitetaan sillä vain sitä uskoa, joka tekee sydämen rakkaudesta eläväksi ja palavaksi. Herra Jeesus sanoi: »Siitä kaikki tuntevat teidät minun opetuslapsikseni, jos teillä on keskinäinen rakkaus.»

    Johannes painottaa alinomaa ensimmäisessä kirjeessään, että me juuri rakkauden kautta »tiedämme olevamme totuudesta», »tiedämme olevamme Jumalan lapsia», »olevamme Jumalasta syntyneet».
    ...

    ( C.O.Rosenius )
    -

    Eiköhän Jaakobkin puhu juuri niistä rakkauden teoista.
    Ellei uskovassa ihmisessä hänen uskonsa ilmene millään muulla tavoin kuin hänen puheissaan, niin sehän on juuri sitä uskoa ILMAN TEKOJA, josta Jaakob puhuu:

    Ehkä joku nyt sanoo: "Sinulla on usko, minulla teot." Näytä sinä minulle uskosi ilman tekoja, minä kyllä näytän sinulle uskon teoillani.
    Jaak. 2:18

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ole uskoa, jos ei ole lain tekoja. Usko ilman tekoja on kuollut. Abrahamin uskokin tuli todeksi, kun hän noudatti Jumalan käskyjä.

    1 Moos 26:5 koska Abraham oli minun äänelleni kuuliainen ja noudatti sitä, mihin minä hänet velvoitin. Hän piti minun käskyni, määräykseni ja lakini."

    Jaak 2:9 Mutta jos te erottelette ihmisiä, te teette syntiä, ja laki osoittaa teidät rikkojiksi.
    ----
    17 Näin on uskonkin laita. Yksinään, ilman tekoja, se on kuollut.
    18 Ehkä joku nyt sanoo: "Sinulla on usko, minulla teot." Näytä sinä minulle uskosi ilman tekoja, minä kyllä näytän sinulle uskon teoillani.
    19 Sinä uskot, että Jumala on yksi ainoa. Oikein teet -- pahat hengetkin uskovat sen ja vapisevat. [Mark. 1:24]
    20 Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?
    ---
    24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.

    Minä mietin vain sitä nyt, että moneskohan tuo valheellinen väite jo oli ???

    Siis kuinka monta kertaa tämä sama kirjoittaja on jo opettanut TÄYSIN VASTOIN Raamatun selvääkin selvempää Sanaa ??????????????

    Niitä on jo kymmeniä ainakin !

    Näitä tälläisiä pareja on pilvin pimein jo:

    " Ei ole uskoa, jos ei ole lain tekoja. Usko ilman tekoja on kuollut. Abrahamin uskokin tuli todeksi, kun hän noudatti Jumalan käskyjä. "

    Room. 3:28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ILMAN LAIN TEKOJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Niin ja Aabraham ei siis totellut Jumalan käskyjä, vaan uskoi Jumalaan ja Hänen lupauksiinsa !

    18 Ja Aabraham toivoi, vaikka ei toivoa ollut, ja uskoi tulevansa monen kansan isäksi, tämän sanan mukaan: "Niin on sinun jälkeläistesi luku oleva",
    19 eikä hän heikontunut uskossansa, vaikka näki, että hänen ruumiinsa oli kuolettunut-sillä hän oli jo noin satavuotias-ja että Saaran kohtu oli kuolettunut;
    20 mutta Jumalan lupausta hän ei epäuskossa epäillyt, vaan vahvistui uskossa, antaen kunnian Jumalalle,
    21 ja oli täysin varma siitä, että minkä Jumala on luvannut, sen hän voi myös täyttää.
    22 Sentähden se luettiinkin hänelle vanhurskaudeksi.

    Mutta kyse oli siis oikeasti USKOSTA, jonka Jumala oli synnyttänyt ja saanut aikaan !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Eikä todellakaan mistään lain teoista !!!

    Siis kuten jo kirjoitin:

    Mutta sinähän julistat nyt ihan toista evenkeliumia, eli "lain tekojen evankeliumia" !

    Mitä Raamattu sellaisesta sanookaan ?

    Gal. 1:8 Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu.

    TAAS Galatalais kirjeen sanomaa sinulle !

    Sen mukaan olet siis kirottu !

    Gal. 1:9 Niinkuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet, hän olkoon kirottu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Syvä on sokeus !

    Kirjoitit taa puuta heinää ja vastoin Sanaa !!!

    " Ei ole uskoa, jos ei ole lain tekoja. Usko ilman tekoja on kuollut. Abrahamin uskokin tuli todeksi, kun hän noudatti Jumalan käskyjä. "

    Room. 3:28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ILMAN LAIN TEKOJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Mutta sinähän julistat nyt ihan toista evenkeliumia, eli "lain tekojen evankeliumia" !

    Mitä Raamattu sellaisesta sanookaan ?

    Gal. 1:8 Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu.

    TAAS Galatalais kirjeen sanomaa sinulle !

    Sen mukaan olet siis kirottu !

    Gal. 1:9 Niinkuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet, hän olkoon kirottu.

    2. Kor. 11:4 Sillä jos joku tulee ja saarnaa jotakin toista Jeesusta kuin sitä, jota me olemme saarnanneet, tai jos te saatte toisen hengen, kuin minkä olette saaneet, tai toisen evankeliumin, kuin minkä olette vastaanottaneet, niin sen te hyvin kärsitte.

    >>>Room. 3:28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ILMAN LAIN TEKOJA<<<

    Teet vääriä johtopäätöksiä, koska otat jakeet irti niiden asiayhteydestä. Tuossa kohtaa Paavali puhuu niille vanhan liiton juutalaisille, jotka eivät uskoneet Jeesukseen. He eivät voi saavuttaa vanhurskautta lain teoilla, koska yksi lain merkittävä käsky jää täyttämättä, mikä on uskoa Jeesukseen Kristukseen. Mutta muutaman jakeen jälkeen Paavali tekee tärkeä lisähuomautuksen, mitä et maininnut ollenkaan. Hän itse sanoo, ettei tarkoita sitä, että usko olisi kumonnut vaatimuksen noudattaa lakia, vaan usko vahvistaa sen.

    Room 3:31 Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.

    Kun Paavali puhuu kristityille kirjeen toisessa luvussa, niin tässä asiayhteydessä hän muistuttaa, ettei kukaan kristitty voi olla vanhurskas, jos ei noudata lakia. Siis on ihan oikein sanoa, että usko ilman lain tekoja on kuollut, kuten Jaakob opetti.

    Room 2:13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.

    Palataan takaisin Jaakobin kirjeeseen. Hän puhuu siinä Jeesukseen uskoville juutalaisille, jotka eivät enää jaksaneet noudattaa lakia. Jaakob ottaa esille lain teon jakeessa 2:9 ja sitä esimerkkinä käyttäen toteaa, ettei kenelläkään ole uskoa, jos ei noudata lakia. Tämä on samassa linjassa Jeesuksen opetuksen kanssa, koska Jeesus käski noudattamaan lakia. Jaakob tekee tärkeään huomion, ettei ihminen ole vanhurskas yksin uskosta vaan myös lain teoista, koska usko ilman tekoja on kuollut.

    Jaak 2:9 Mutta jos te erottelette ihmisiä, te teette syntiä, ja laki osoittaa teidät rikkojiksi.
    ----
    17 Näin on uskonkin laita. Yksinään, ilman tekoja, se on kuollut.
    18 Ehkä joku nyt sanoo: "Sinulla on usko, minulla teot." Näytä sinä minulle uskosi ilman tekoja, minä kyllä näytän sinulle uskon teoillani.
    19 Sinä uskot, että Jumala on yksi ainoa. Oikein teet -- pahat hengetkin uskovat sen ja vapisevat. [Mark. 1:24]
    20 Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?
    ---
    24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.

    Paavalin mukaan laki on Jumalan tahto. Jeesus sanoi, ettei hän pelasta niitä laittomuuden tekijöitä, jotka eivät tee Jumalan tahtoa, joka on laki.

    Room 2:18 Laista sinä opit tuntemaan hänen tahtonsa ja erottamaan sen, mikä on tärkeää.

    Matt 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Room 2:27 Ja luonnostaan ympärileikkaamaton, joka täyttää lain, on tuomitseva sinut, joka lainkirjaiminesi ja ympärileikkauksinesi olet lainrikkoja.

    Pelastukseen vaaditaan kahta asiaa. Jos toinen näitä puuttuu, niin ei ole vanhurskas:

    1 Uskoa Jeesukseen Kristukseen JA
    2 lain noudattamista

    Ilm 14:12 Tässä kysytään pyhiltä kestävyyttä, niiltä jotka noudattavat Jumalan käskyjä ja uskovat Jeesukseen."

    Jaak 2:24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    >>>Room. 3:28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ILMAN LAIN TEKOJA<<<

    Teet vääriä johtopäätöksiä, koska otat jakeet irti niiden asiayhteydestä. Tuossa kohtaa Paavali puhuu niille vanhan liiton juutalaisille, jotka eivät uskoneet Jeesukseen. He eivät voi saavuttaa vanhurskautta lain teoilla, koska yksi lain merkittävä käsky jää täyttämättä, mikä on uskoa Jeesukseen Kristukseen. Mutta muutaman jakeen jälkeen Paavali tekee tärkeä lisähuomautuksen, mitä et maininnut ollenkaan. Hän itse sanoo, ettei tarkoita sitä, että usko olisi kumonnut vaatimuksen noudattaa lakia, vaan usko vahvistaa sen.

    Room 3:31 Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.

    Kun Paavali puhuu kristityille kirjeen toisessa luvussa, niin tässä asiayhteydessä hän muistuttaa, ettei kukaan kristitty voi olla vanhurskas, jos ei noudata lakia. Siis on ihan oikein sanoa, että usko ilman lain tekoja on kuollut, kuten Jaakob opetti.

    Room 2:13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.

    Palataan takaisin Jaakobin kirjeeseen. Hän puhuu siinä Jeesukseen uskoville juutalaisille, jotka eivät enää jaksaneet noudattaa lakia. Jaakob ottaa esille lain teon jakeessa 2:9 ja sitä esimerkkinä käyttäen toteaa, ettei kenelläkään ole uskoa, jos ei noudata lakia. Tämä on samassa linjassa Jeesuksen opetuksen kanssa, koska Jeesus käski noudattamaan lakia. Jaakob tekee tärkeään huomion, ettei ihminen ole vanhurskas yksin uskosta vaan myös lain teoista, koska usko ilman tekoja on kuollut.

    Jaak 2:9 Mutta jos te erottelette ihmisiä, te teette syntiä, ja laki osoittaa teidät rikkojiksi.
    ----
    17 Näin on uskonkin laita. Yksinään, ilman tekoja, se on kuollut.
    18 Ehkä joku nyt sanoo: "Sinulla on usko, minulla teot." Näytä sinä minulle uskosi ilman tekoja, minä kyllä näytän sinulle uskon teoillani.
    19 Sinä uskot, että Jumala on yksi ainoa. Oikein teet -- pahat hengetkin uskovat sen ja vapisevat. [Mark. 1:24]
    20 Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?
    ---
    24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.

    Paavalin mukaan laki on Jumalan tahto. Jeesus sanoi, ettei hän pelasta niitä laittomuuden tekijöitä, jotka eivät tee Jumalan tahtoa, joka on laki.

    Room 2:18 Laista sinä opit tuntemaan hänen tahtonsa ja erottamaan sen, mikä on tärkeää.

    Matt 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Room 2:27 Ja luonnostaan ympärileikkaamaton, joka täyttää lain, on tuomitseva sinut, joka lainkirjaiminesi ja ympärileikkauksinesi olet lainrikkoja.

    Pelastukseen vaaditaan kahta asiaa. Jos toinen näitä puuttuu, niin ei ole vanhurskas:

    1 Uskoa Jeesukseen Kristukseen JA
    2 lain noudattamista

    Ilm 14:12 Tässä kysytään pyhiltä kestävyyttä, niiltä jotka noudattavat Jumalan käskyjä ja uskovat Jeesukseen."

    Jaak 2:24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.

    Samaa ihmis "viisauteen" perustuvaa diiba daabaa yhä vain !

    Olen JO monen monta kertaa näyttänyt tämän sinun väitteesi valheeksi:

    " Teet vääriä johtopäätöksiä, koska otat jakeet irti niiden asiayhteydestä. Tuossa kohtaa Paavali puhuu niille vanhan liiton juutalaisille, jotka eivät uskoneet Jeesukseen. "

    Paavali puhui uudestisyntyneille uskoville !!!

    Kaikki Paavalin kirjeet ovat tarkoitettu uuden liiton uskoville !!!

    Eikä uskosta osattomille !!!

    Esim Roomalaiskirjeessä Paavali heti alussa sanoo keille hän sanansa osoittaa:

    Roomalaiskirje 1
    1 Paavali, Jeesuksen Kristuksen palvelija, kutsuttu apostoli, erotettu julistamaan Jumalan evankeliumia,

    7 kaikille Roomassa oleville Jumalan rakkaille, kutsutuille pyhille. Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta!

    Joka ikisessä kirjeessään hän kirjoittaa aina ja vain uudestisyntyneille uskoville !!!

    Eikä todellakaan uskosta osattomille !!!

    JOTEN LOPETA NÄIDEN VALHEITTESI JANKKAAMINEN VIHDOIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Samaa ihmis "viisauteen" perustuvaa diiba daabaa yhä vain !

    Olen JO monen monta kertaa näyttänyt tämän sinun väitteesi valheeksi:

    " Teet vääriä johtopäätöksiä, koska otat jakeet irti niiden asiayhteydestä. Tuossa kohtaa Paavali puhuu niille vanhan liiton juutalaisille, jotka eivät uskoneet Jeesukseen. "

    Paavali puhui uudestisyntyneille uskoville !!!

    Kaikki Paavalin kirjeet ovat tarkoitettu uuden liiton uskoville !!!

    Eikä uskosta osattomille !!!

    Esim Roomalaiskirjeessä Paavali heti alussa sanoo keille hän sanansa osoittaa:

    Roomalaiskirje 1
    1 Paavali, Jeesuksen Kristuksen palvelija, kutsuttu apostoli, erotettu julistamaan Jumalan evankeliumia,

    7 kaikille Roomassa oleville Jumalan rakkaille, kutsutuille pyhille. Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta!

    Joka ikisessä kirjeessään hän kirjoittaa aina ja vain uudestisyntyneille uskoville !!!

    Eikä todellakaan uskosta osattomille !!!

    JOTEN LOPETA NÄIDEN VALHEITTESI JANKKAAMINEN VIHDOIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    >>>Kaikki Paavalin kirjeet ovat tarkoitettu uuden liiton uskoville !!!<<<

    Paavali kirjeet on tarkoitettu niin uskoville kuin ei-uskoville. Hän vetosi kirjeissään usein vanhan liiton juutalaisiin. Tämä johtuu siitä, että moni juutalainen ei ollut vielä tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen tai että heidän uskonsa oli vielä häilyvää tai he halusivat uskonsa takia luopua lain noudattamisesta. Vanhan liiton juutalaiset halusivat olla ilman Kristusta ja korvata Kristuksen lain teoilla tai Jeesukseen vetoamalla lopettaa lain noudattamisen. Paavali vaati sekä uskoa Jeesukseen Kristukseen että lain tekoja.

    Room 2:27 Ja luonnostaan ympärileikkaamaton, joka täyttää lain, on tuomitseva sinut, joka lainkirjaiminesi ja ympärileikkauksinesi olet lainrikkoja.

    Esim. Galatalaiskirjeessä hän nuhtelee seurakuntaa, joka oli luopunut Jeesuksesta ja kääntynyt vanhan liiton juutalaisuuteen tai pakanauskontojen alkeisvoimiin.

    Gal 1:6 Olen hämmästynyt, kun te näin pian olette luopumassa hänestä, joka on armossaan kutsunut teidät, ja olette siirtymässä toisenlaiseen evankeliumiin.

    Gal 4:8 Silloin, kun ette vielä tunteneet Jumalaa, te palvelitte jumalina sellaisia, jotka eivät mitään jumalia ole.
    9 Mutta nyt te tunnette Jumalan, ja ennen kaikkea Jumala tuntee teidät. Kuinka te nyt jälleen turvaudutte noihin heikkoihin ja surkeisiin alkuvoimiin? Aiotteko jälleen alistua niiden orjiksi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    >>>Kaikki Paavalin kirjeet ovat tarkoitettu uuden liiton uskoville !!!<<<

    Paavali kirjeet on tarkoitettu niin uskoville kuin ei-uskoville. Hän vetosi kirjeissään usein vanhan liiton juutalaisiin. Tämä johtuu siitä, että moni juutalainen ei ollut vielä tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen tai että heidän uskonsa oli vielä häilyvää tai he halusivat uskonsa takia luopua lain noudattamisesta. Vanhan liiton juutalaiset halusivat olla ilman Kristusta ja korvata Kristuksen lain teoilla tai Jeesukseen vetoamalla lopettaa lain noudattamisen. Paavali vaati sekä uskoa Jeesukseen Kristukseen että lain tekoja.

    Room 2:27 Ja luonnostaan ympärileikkaamaton, joka täyttää lain, on tuomitseva sinut, joka lainkirjaiminesi ja ympärileikkauksinesi olet lainrikkoja.

    Esim. Galatalaiskirjeessä hän nuhtelee seurakuntaa, joka oli luopunut Jeesuksesta ja kääntynyt vanhan liiton juutalaisuuteen tai pakanauskontojen alkeisvoimiin.

    Gal 1:6 Olen hämmästynyt, kun te näin pian olette luopumassa hänestä, joka on armossaan kutsunut teidät, ja olette siirtymässä toisenlaiseen evankeliumiin.

    Gal 4:8 Silloin, kun ette vielä tunteneet Jumalaa, te palvelitte jumalina sellaisia, jotka eivät mitään jumalia ole.
    9 Mutta nyt te tunnette Jumalan, ja ennen kaikkea Jumala tuntee teidät. Kuinka te nyt jälleen turvaudutte noihin heikkoihin ja surkeisiin alkuvoimiin? Aiotteko jälleen alistua niiden orjiksi?

    Jatkat vain yhä valehteluasi !!!

    Ne sanat ja opetukset oli tarkoitettu vain ja ainoastaan uuden liiton uskoville eli Seurakunnalle !!!

    Roomalaiskirje 1
    1 Paavali, Jeesuksen Kristuksen palvelija, kutsuttu apostoli, erotettu julistamaan Jumalan evankeliumia,

    7 kaikille Roomassa oleville Jumalan rakkaille, kutsutuille pyhille. Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta!

    Ihan sama kaikissa, eli tässä Paaavalin kirje Galatian Seurakunnalle !!!

    1 Paavali, apostoli, virkansa saanut, ei ihmisiltä eikä ihmisen kautta, vaan Jeesuksen Kristuksen kautta ja Isän Jumalan, joka on hänet kuolleista herättänyt,
    2 ja kaikki veljet, jotka ovat minun kanssani, Galatian seurakunnille.

    1 Paavali, Kristuksen Jeesuksen kutsuttu apostoli Jumalan tahdosta, ja veli Soostenes
    2 Korintossa olevalle Jumalan seurakunnalle, Kristuksessa Jeesuksessa pyhitetyille, jotka ovat kutsutut ja pyhät, ynnä kaikille, jotka avuksi huutavat meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimeä kaikissa paikkakunnissa, niin omissaan kuin meidänkin.

    Efesolaiskirje 1
    1 Paavali, Jumalan tahdosta Kristuksen Jeesuksen apostoli, Efesossa oleville pyhille ja uskoville Kristuksessa Jeesuksessa.
    2 Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta!
    3 Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunannut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa,
    4 niinkuin hän ennen maailman perustamista oli hänessä valinnut meidät olemaan pyhät ja nuhteettomat hänen edessään, rakkaudessa,
    5 edeltäpäin määräten meidät lapseuteen, hänen yhteyteensä Jeesuksen Kristuksen kautta, hänen oman tahtonsa mielisuosion mukaan,
    6 sen armonsa kirkkauden kiitokseksi, minkä hän on lahjoittanut meille siinä rakastetussa,
    7 jossa meillä on lunastus hänen verensä kautta, rikkomusten anteeksisaaminen, hänen armonsa rikkauden mukaan.

    Filippiläiskirje 1
    1 Paavali ja Timoteus, Kristuksen Jeesuksen palvelijat, kaikille pyhille Kristuksessa Jeesuksessa, jotka ovat Filippissä, sekä myös seurakunnan kaitsijoille ja seurakuntapalvelijoille.
    2 Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta!

    Aivan sama kaikissa, eli Sanat ja opetus on tarkoitettu pyhille eikä epäpyhille eli uskosta osattomille !!!

    Miksi väität ihan selvää Sanaa vastaan kaiken aikaa ?????

    No tässä kerrotaan syy sinun jatkuvaan ja loppumatttomaan valehteluusi :

    Joh. 8:44 Te olette isästä perkeleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jatkat vain yhä valehteluasi !!!

    Ne sanat ja opetukset oli tarkoitettu vain ja ainoastaan uuden liiton uskoville eli Seurakunnalle !!!

    Roomalaiskirje 1
    1 Paavali, Jeesuksen Kristuksen palvelija, kutsuttu apostoli, erotettu julistamaan Jumalan evankeliumia,

    7 kaikille Roomassa oleville Jumalan rakkaille, kutsutuille pyhille. Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta!

    Ihan sama kaikissa, eli tässä Paaavalin kirje Galatian Seurakunnalle !!!

    1 Paavali, apostoli, virkansa saanut, ei ihmisiltä eikä ihmisen kautta, vaan Jeesuksen Kristuksen kautta ja Isän Jumalan, joka on hänet kuolleista herättänyt,
    2 ja kaikki veljet, jotka ovat minun kanssani, Galatian seurakunnille.

    1 Paavali, Kristuksen Jeesuksen kutsuttu apostoli Jumalan tahdosta, ja veli Soostenes
    2 Korintossa olevalle Jumalan seurakunnalle, Kristuksessa Jeesuksessa pyhitetyille, jotka ovat kutsutut ja pyhät, ynnä kaikille, jotka avuksi huutavat meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimeä kaikissa paikkakunnissa, niin omissaan kuin meidänkin.

    Efesolaiskirje 1
    1 Paavali, Jumalan tahdosta Kristuksen Jeesuksen apostoli, Efesossa oleville pyhille ja uskoville Kristuksessa Jeesuksessa.
    2 Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta!
    3 Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunannut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa,
    4 niinkuin hän ennen maailman perustamista oli hänessä valinnut meidät olemaan pyhät ja nuhteettomat hänen edessään, rakkaudessa,
    5 edeltäpäin määräten meidät lapseuteen, hänen yhteyteensä Jeesuksen Kristuksen kautta, hänen oman tahtonsa mielisuosion mukaan,
    6 sen armonsa kirkkauden kiitokseksi, minkä hän on lahjoittanut meille siinä rakastetussa,
    7 jossa meillä on lunastus hänen verensä kautta, rikkomusten anteeksisaaminen, hänen armonsa rikkauden mukaan.

    Filippiläiskirje 1
    1 Paavali ja Timoteus, Kristuksen Jeesuksen palvelijat, kaikille pyhille Kristuksessa Jeesuksessa, jotka ovat Filippissä, sekä myös seurakunnan kaitsijoille ja seurakuntapalvelijoille.
    2 Armo teille ja rauha Jumalalta, meidän Isältämme, ja Herralta Jeesukselta Kristukselta!

    Aivan sama kaikissa, eli Sanat ja opetus on tarkoitettu pyhille eikä epäpyhille eli uskosta osattomille !!!

    Miksi väität ihan selvää Sanaa vastaan kaiken aikaa ?????

    No tässä kerrotaan syy sinun jatkuvaan ja loppumatttomaan valehteluusi :

    Joh. 8:44 Te olette isästä perkeleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä.

    >>>Ne sanat ja opetukset oli tarkoitettu vain ja ainoastaan uuden liiton uskoville eli Seurakunnalle<<<

    Miksi Paavali sitten kirjoittaa näin?

    Gal 1:6 Olen hämmästynyt, kun te näin pian olette luopumassa hänestä, joka on armossaan kutsunut teidät, ja olette siirtymässä toisenlaiseen evankeliumiin.

    Gal 4:8 Silloin, kun ette vielä tunteneet Jumalaa, te palvelitte jumalina sellaisia, jotka eivät mitään jumalia ole.
    9 Mutta nyt te tunnette Jumalan, ja ennen kaikkea Jumala tuntee teidät. Kuinka te nyt jälleen turvaudutte noihin heikkoihin ja surkeisiin alkuvoimiin? Aiotteko jälleen alistua niiden orjiksi?

    Seurakunnassa oli kaikenlaisia ihmisiä. Niitä, jotka uskoivat ja niitä, jotka olivat luopumassa uskosta, ja niitä, jotka eivät tehneet parannusta, joten heillä ei ollut Paavali mukaan perintöosuutta Jumalan valtakunnassa. Vain parannuksen tehneet kristityt saavat perintöosuuden.

    1 Kor 6:9 Ettekö tiedä, että vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet, [Room. 13:13 ]
    10 eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät.

    2 Kor 6:17 Siksi Herra sanoo: -- Lähtekää pois heidän joukostaan ja erotkaa heistä älkääkä koskeko mihinkään saastaiseen, niin otan teidät vastaan 18 ja olen oleva teidän Isänne, ja te olette minun poikiani ja tyttäriäni. Näin sanoo Herra, Kaikkivaltias.

    Paavalin sanojen mukaan seurakunnasta pelastuisi vain muutamia. Jeesushan sanoi, että suurin osa taivaaseen pyrkivistä ei pelastu, koska he eivät tehneet parannusta laittomuudesta.

    1 Kor 9:22 Voittaakseni heikkoja olen näille ollut heikko. Kaikille olen ollut kaikkea, jotta pelastaisin edes muutamia.

    Luuk 13:23 Joku kysyi häneltä: "Herra, onko niin, että vain harvat pelastuvat?" Jeesus vastasi:
    24 "Kilvoitelkaa päästäksenne sisään ahtaasta ovesta. Minä sanon teille: monet yrittävät mennä sisään mutta eivät siihen kykene. [1. Tim. 6:12; 2. Tim. 4:7 | Matt. 7:13]
    25 "Tulee hetki, jolloin talon isäntä nousee ja sulkee oven. Kun te sitten seisotte ulkona, kolkutatte ovelle ja huudatte: 'Herra, avaa meille!', hän vastaa: 'Keitä te olette? En tunne teitä.' [Matt. 7:22,23, Matt. 25:11,12]
    26 Silloin te alatte selittää: 'Mehän söimme ja joimme sinun kanssasi, ja sinä opetit meidän kaduillamme.'
    27 Mutta hän sanoo: 'Keitä te olette? En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, kaikki te vääryydentekijät.' [Ps. 6:9; Matt. 25:41]
    28 "Siellä te itkette hammasta purren, kun näette Abrahamin ja Iisakin ja Jaakobin ja kaikki profeetat Jumalan valtakunnassa mutta huomaatte, että teidät itsenne on suljettu ulos.

    Matt 7:22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Jumalan todellinen seurakunta ovat ne, jotka noudattavat Jumalan tahtoa. Vain heillä on perintöosuus Jumalan valtakunnassa. Suurin osa kirkoissa kävijöistä tuomitaan helvettiin laittomuuden tekijöinä. Helluntailaiset laittomuuden tekijät eivät pelastu.

    Room 2:18 Laista sinä opit tuntemaan hänen tahtonsa ja erottamaan sen, mikä on tärkeää.

    Matt 7:21 "Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    >>>Ne sanat ja opetukset oli tarkoitettu vain ja ainoastaan uuden liiton uskoville eli Seurakunnalle<<<

    Miksi Paavali sitten kirjoittaa näin?

    Gal 1:6 Olen hämmästynyt, kun te näin pian olette luopumassa hänestä, joka on armossaan kutsunut teidät, ja olette siirtymässä toisenlaiseen evankeliumiin.

    Gal 4:8 Silloin, kun ette vielä tunteneet Jumalaa, te palvelitte jumalina sellaisia, jotka eivät mitään jumalia ole.
    9 Mutta nyt te tunnette Jumalan, ja ennen kaikkea Jumala tuntee teidät. Kuinka te nyt jälleen turvaudutte noihin heikkoihin ja surkeisiin alkuvoimiin? Aiotteko jälleen alistua niiden orjiksi?

    Seurakunnassa oli kaikenlaisia ihmisiä. Niitä, jotka uskoivat ja niitä, jotka olivat luopumassa uskosta, ja niitä, jotka eivät tehneet parannusta, joten heillä ei ollut Paavali mukaan perintöosuutta Jumalan valtakunnassa. Vain parannuksen tehneet kristityt saavat perintöosuuden.

    1 Kor 6:9 Ettekö tiedä, että vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet, [Room. 13:13 ]
    10 eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät.

    2 Kor 6:17 Siksi Herra sanoo: -- Lähtekää pois heidän joukostaan ja erotkaa heistä älkääkä koskeko mihinkään saastaiseen, niin otan teidät vastaan 18 ja olen oleva teidän Isänne, ja te olette minun poikiani ja tyttäriäni. Näin sanoo Herra, Kaikkivaltias.

    Paavalin sanojen mukaan seurakunnasta pelastuisi vain muutamia. Jeesushan sanoi, että suurin osa taivaaseen pyrkivistä ei pelastu, koska he eivät tehneet parannusta laittomuudesta.

    1 Kor 9:22 Voittaakseni heikkoja olen näille ollut heikko. Kaikille olen ollut kaikkea, jotta pelastaisin edes muutamia.

    Luuk 13:23 Joku kysyi häneltä: "Herra, onko niin, että vain harvat pelastuvat?" Jeesus vastasi:
    24 "Kilvoitelkaa päästäksenne sisään ahtaasta ovesta. Minä sanon teille: monet yrittävät mennä sisään mutta eivät siihen kykene. [1. Tim. 6:12; 2. Tim. 4:7 | Matt. 7:13]
    25 "Tulee hetki, jolloin talon isäntä nousee ja sulkee oven. Kun te sitten seisotte ulkona, kolkutatte ovelle ja huudatte: 'Herra, avaa meille!', hän vastaa: 'Keitä te olette? En tunne teitä.' [Matt. 7:22,23, Matt. 25:11,12]
    26 Silloin te alatte selittää: 'Mehän söimme ja joimme sinun kanssasi, ja sinä opetit meidän kaduillamme.'
    27 Mutta hän sanoo: 'Keitä te olette? En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, kaikki te vääryydentekijät.' [Ps. 6:9; Matt. 25:41]
    28 "Siellä te itkette hammasta purren, kun näette Abrahamin ja Iisakin ja Jaakobin ja kaikki profeetat Jumalan valtakunnassa mutta huomaatte, että teidät itsenne on suljettu ulos.

    Matt 7:22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Jumalan todellinen seurakunta ovat ne, jotka noudattavat Jumalan tahtoa. Vain heillä on perintöosuus Jumalan valtakunnassa. Suurin osa kirkoissa kävijöistä tuomitaan helvettiin laittomuuden tekijöinä. Helluntailaiset laittomuuden tekijät eivät pelastu.

    Room 2:18 Laista sinä opit tuntemaan hänen tahtonsa ja erottamaan sen, mikä on tärkeää.

    Matt 7:21 "Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon.

    Sinähän sekoilet ihan tosissaan !!!!!!!

    Tässähän puhutaan uskovista ja uskoville, joita olivat eksyttäneet kaltaisesi lain orjat pois armosta ja vapaudesta lain orjuuteen takaisin !!!!!!!!!!!!!!

    Oletko aivan sekaisin oppeinesi ???

    Niin ja nuo muutkin Raamatunpaikat !!!!

    Seurakunnan sisällä on myös sinun kaltaisiasi eksyttäjiä ja uskovaa esittäviä mutta siis oikeasti uskosta osattomia myös.

    Ne vain pitä yrittää tunnistaa, mutta sekään ei ole Sanan mukaan ihmiselle mahdollista ja siksi luste eli teidät leikataan nisun seasta sitten enkelien toimesta aikanaan !!!

    Edes opetuslapset eivät tunnistaneet Juudasta, vaan vain Jeesus näki ja tiesi Totuuden hänestä !!!

    Mutta Seurakunnalle on Sana eli Paavalin kirjeet AINA JA VAIN osoitettu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Se, että Seurakunnassa kuitenkin on myös sinun kaltaisiasi LUSTEITA,
    on siis ihan toinen juttu kokonaan !!!

    Meillä ei ole lupa alkaa leikata lustetta nisun joukosta Sanan mukaan.

    Mutta paljastaa minä sinutkin voin, kun MÄDISTÄ hedelmistäsi sinut tunnistan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinähän sekoilet ihan tosissaan !!!!!!!

    Tässähän puhutaan uskovista ja uskoville, joita olivat eksyttäneet kaltaisesi lain orjat pois armosta ja vapaudesta lain orjuuteen takaisin !!!!!!!!!!!!!!

    Oletko aivan sekaisin oppeinesi ???

    Niin ja nuo muutkin Raamatunpaikat !!!!

    Seurakunnan sisällä on myös sinun kaltaisiasi eksyttäjiä ja uskovaa esittäviä mutta siis oikeasti uskosta osattomia myös.

    Ne vain pitä yrittää tunnistaa, mutta sekään ei ole Sanan mukaan ihmiselle mahdollista ja siksi luste eli teidät leikataan nisun seasta sitten enkelien toimesta aikanaan !!!

    Edes opetuslapset eivät tunnistaneet Juudasta, vaan vain Jeesus näki ja tiesi Totuuden hänestä !!!

    Mutta Seurakunnalle on Sana eli Paavalin kirjeet AINA JA VAIN osoitettu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Se, että Seurakunnassa kuitenkin on myös sinun kaltaisiasi LUSTEITA,
    on siis ihan toinen juttu kokonaan !!!

    Meillä ei ole lupa alkaa leikata lustetta nisun joukosta Sanan mukaan.

    Mutta paljastaa minä sinutkin voin, kun MÄDISTÄ hedelmistäsi sinut tunnistan.

    Raamatunpaikka jäi pois, sori:

    Gal 1:6 Olen hämmästynyt, kun te näin pian olette luopumassa hänestä, joka on armossaan kutsunut teidät, ja olette siirtymässä toisenlaiseen evankeliumiin.

    Vain uudestisyntynyt siis voi olla luopumassa, eikä uskosta osaton !!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Lakia on noudatettava sehän on päivänselvää.

Äänestä
  • Niinpä, Valtakunnassa on laki - eihän valtakuntaa muutoin ole olemassa.

    Äänestä

  • Vieläpä Herra on luvannut Pyhän Henkensä voimaksi, että siinä toteutuu tuo Jumalan tahto.
    Ei tarvii puristella omasta hauiksesta Jumalan tahdon toteutumista.
    Se on sydämessä ja se on Valkeus, koska Jumalan tahto on vanhurskas ja PYHÄ, ja Pyhä Henki kirkastaen Kristusta saattaa kaiken kohdalleen.
    Se on armoa se.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vieläpä Herra on luvannut Pyhän Henkensä voimaksi, että siinä toteutuu tuo Jumalan tahto.
    Ei tarvii puristella omasta hauiksesta Jumalan tahdon toteutumista.
    Se on sydämessä ja se on Valkeus, koska Jumalan tahto on vanhurskas ja PYHÄ, ja Pyhä Henki kirkastaen Kristusta saattaa kaiken kohdalleen.
    Se on armoa se.

    Laki on vain niiden sydämessä, jotka ovat sen Raamatusta opiskelleet. Armon varassa ei saa rikkoa lakia, muuten tulee tuomio helvettiin.

    Ps 40:7 Siksi minä sanoin: "Nyt olen tullut, Herra. Kirjaan on kirjoitettu, mitä minun pitää tehdä.
    8 Jumalani, minä täytän mielelläni tahtosi, sinun lakisi on minun sydämessäni."

    Hes 36:26 Minä annan teille uuden sydämen ja teidän sisimpäänne uuden hengen. Minä otan teidän rinnastanne kivisydämen pois ja annan tilalle elävän sydämen.
    27 Minä annan henkeni teidän sisimpäänne ja ohjaan teidät seuraamaan säädöksiäni, ottamaan varteen minun käskyni ja elämään niiden mukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Laki on vain niiden sydämessä, jotka ovat sen Raamatusta opiskelleet. Armon varassa ei saa rikkoa lakia, muuten tulee tuomio helvettiin.

    Ps 40:7 Siksi minä sanoin: "Nyt olen tullut, Herra. Kirjaan on kirjoitettu, mitä minun pitää tehdä.
    8 Jumalani, minä täytän mielelläni tahtosi, sinun lakisi on minun sydämessäni."

    Hes 36:26 Minä annan teille uuden sydämen ja teidän sisimpäänne uuden hengen. Minä otan teidän rinnastanne kivisydämen pois ja annan tilalle elävän sydämen.
    27 Minä annan henkeni teidän sisimpäänne ja ohjaan teidät seuraamaan säädöksiäni, ottamaan varteen minun käskyni ja elämään niiden mukaan.

    Niinpä niin, opiskellut sinä juuri lain oletkin - et sydämeesi, vaan PÄÄHÄSI!
    Sinä päänuskoinen kirjanoppinut fariseus.

    s-seutulainen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinpä niin, opiskellut sinä juuri lain oletkin - et sydämeesi, vaan PÄÄHÄSI!
    Sinä päänuskoinen kirjanoppinut fariseus.

    s-seutulainen

    Toorassa on Jumalan tahto. Vain ne kristityt pelastuvat, jotka tekevät Jumalan tahdon.

    Room 2:18 Laista sinä opit tuntemaan hänen tahtonsa ja erottamaan sen, mikä on tärkeää.

    Matt 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    Äänestä

Toora tuo noita akan loora.

1Äänestä

Toraistit kuuluvat Messiaaniseen seurakuntaan.

1Äänestä

Toraistit rakastavat lähimmäistään kivitämällä hänet.

1Äänestä

En ymmärrä häntä joka omasta tahdostaan tietoisesti rikkoo lakia, vaikka Raamatussa selvästi todetaan, että lakia on noudatettava, eikä laista ole kirjaintakaan kumottu.

Äänestä
  • Minäkin ihmettelen kovasti sitä, että miksi juuri nämä toraistit ja judaistit ITSE TIETOISESTI RIKKOVAT LAKIA VASTAAN ???

    On se kumma juttu, kun kuitenkin he ihan itse kovasti kerskaavat laista ja sen noudattamisesta !!!

    Äänestä

Laki (kymmenen käskyä) on uskovalle elämän ohjeena. Ei pelastumisen ehtona. Pelastuminen on armosta. Uskova on kutsuttu tekemään hyvää eikä elämään (jatkuvassa) synnissä. Uskova lankeaa ja nousee.

Ne, jotka haluavat olla lain opettajia, eivät ymmärrä, mitä puhuvat ja minkä varmaksi väittävät. He puhdistavat ulkopuolen mutta ovat sisältä saastaisia. (Luulevat varmaan, ettei sitä kukaan huomaa.)

Heistä tulee fariseuksia. Heidän huonoa hedelmäänsä on rakkaudettomuus ja muiden uskovien kyttäily, että noudattavatko nämä heidän suosikkilainkohtiaan.

Laki pitää pitää kokonaan ja täydellisesti, joka kohta, joka päivä, jos sen ottaa pelastuksen ehdoksi. Paavali sanoo olevan SELVÄÄ, ettei kukaan lakia voi niin noudattaa, että se kelpaisi Jumalan tuomioistuimen edessä. Kokeilkaa toki, jos uskallatte!

Meille uskoville onneksi Jeesus on puolestamme täyttänyt lain vaatimukset.

Äänestä
  • Opetat väärin. Parannuksen teko lain rikkomisesta on syntien anteeksisaamisen ehto. Jeesus ei armahda niitä, jotka kieltäytyvät tekemästä parannusta lain rikkomisesta.

    1 Joh 3:4 Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus.

    Luuk 24:46 Ja hän sanoi heille: "Niin on kirjoitettu, että Kristus oli kärsivä ja kolmantena päivänä nouseva kuolleista,
    47 ja että parannusta syntien anteeksisaamiseksi on saarnattava hänen nimessänsä kaikille kansoille, alkaen Jerusalemista.

    Room 3:19 Tehkää siis parannus ja kääntykää, että teidän syntinne pyyhittäisiin pois,
    20 että virvoituksen ajat tulisivat Herran kasvoista ja hän lähettäisi hänet, joka on teille edeltämäärätty, Kristuksen Jeesuksen.

    Room 2:18 Laista sinä opit tuntemaan hänen tahtonsa ja erottamaan sen, mikä on tärkeää.

    Matt 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
    22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
    23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

    >>>Paavali sanoo olevan SELVÄÄ, ettei kukaan lakia voi niin noudattaa, että se kelpaisi Jumalan tuomioistuimen edessä. Kokeilkaa toki, jos uskallatte!<<<

    Hän osoittaa nämä sanat vanhan liiton juutalaisille, jotka eivät halua uskoa Jeesukseen. Heidän on mahdoton korvata sapatilla ja ruokasäädäksillä Jeesusta, koska he rikkovat keskeistä lain käskyä, usko Kristukseen. Sen takia heidän on mahdoton saavuttaa vanhurskautta.

    Parannuksen teon kautta on mahdollista täyttää laki niin, että se kelpaa Jumalalle. On siis ihmisiä jotka ovat täyttäneet lain ja he tulevat tuomitsemaan ne, jotka eivät halunneet noudattaa lakia.

    Sananl 28:13 Joka rikkomuksensa salaa, ei menesty, joka ne tunnustaa ja hylkää, saa armon.

    Room 2:27 Ja luonnostaan ympärileikkaamaton, joka täyttää lain, on tuomitseva sinut, joka lainkirjaiminesi ja ympärileikkauksinesi olet lainrikkoja.

    Äänestä

Oppisi mukaan lain noudattamisen kuuluu sinulle, toraisti. Sanassa on kirjoitettu: lakia ei ole pantu vanhurskaalle, vaan laittomille ja niskoitteleville, jumalattomille ja syntisille, epähurskaille ja epäpyhille, isänsä tappajille ja äitinsä tappajille, murhamiehille, haureellisille, miehimyksille, ihmiskauppiaille, valhettelijoille, valapattoisille ja kaikelle muulle, mikä on tervettä oppia vastaan-
Sinä et ole siis vanhurskas, vaan kuulut joukkoon, joille laki on pantu "murhamiehille, haureellisille, miehimyksille, ihmiskauppiaille, valhettelijoille". Oletko homo? Tai olet kenties murhamies? Vai onko sinulla orjia? No, valhettelija olet ainakin.

Äänestä
  • Sinä pilkkaat toisia ja vääristelet Raamattua kuin Saatana.

    Sinä et ole vanhurskas, koska et noudata lakia, joten laki on juuri sinua varten.

    Room 2:13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.

    Jaak 2:24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinä pilkkaat toisia ja vääristelet Raamattua kuin Saatana.

    Sinä et ole vanhurskas, koska et noudata lakia, joten laki on juuri sinua varten.

    Room 2:13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.

    Jaak 2:24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.

    Kerropa saatanan persereikä, mitä lakia se Aabraham noudatti lähtiessään murhaamaan Iisakkia.

    1.Mooseksen kirja:
    22:1 Näiden tapausten jälkeen Jumala koetteli Aabrahamia ja sanoi hänelle: "Aabraham!" Hän vastasi: "Tässä olen."
    22:2 Ja hän sanoi: "Ota Iisak, ainokainen poikasi, jota rakastat, ja mene Moorian maahan ja uhraa hänet siellä polttouhriksi vuorella, jonka minä sinulle sanon."

    Jaakobin kirje:
    2:21 Eikö Aabraham, meidän isämme, tullut vanhurskaaksi teoista, kun vei poikansa Iisakin uhrialttarille?
    2:22 Sinä näet, että usko vaikutti hänen tekojensa mukana, ja teoista usko tuli täydelliseksi;
    2:23 ja niin toteutui Raamatun sana: "Aabraham uskoi Jumalaa, ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi", ja häntä sanottiin Jumalan ystäväksi.
    2:24 Te näette, että ihminen tulee vanhurskaaksi teoista eikä ainoastaan uskosta.

    Kerropa nyt saatanan perseläpi, vääristelijä ja teeskentelijä, mitä lain kohtaa tuossa saarnataan noudatettavaksi? Pitääkö sinut uhrata Jumalalle Jaakobin kirjeen 2. luvun mukaan? Jos vaikka joku uskova väittää, että Jumala puhuu hänelle kuten puhui Aabrahamille, ja käski uhrata sinut?

    Äänestä

Parannus on väärä käännös suomenkielisessä Raamatussa. Ei meidän käsketä parannella itseämme. Oikea käännös on kääntyminen tai mielen muutos. Toraisti ymmärtää Raamatun väärin ja lainaileekin sitä väärin.

Äänestä
  • Parannus tarkoittaa sitä, että hylkää laittomat tekonsa ja kääntyy täyttämään lain Jumalan tahdon mukaisesti. Mielen muutos on siinä, että ennen rikkoi lakia, mutta nyt alkaa noudattaa lakia. Sitä on myös kääntyminen.

    Näistä jakeista tämä asia tulee esille:

    Heb 6:1 Emme voi uudestaan laskea perustusta ja opettaa sellaisia asioita kuin parannus kuolemaan johtavista teoista,

    Jer 26:13 Kääntykää vääriltä teiltänne, hylätkää pahat tekonne ja kuulkaa Herraa, Jumalaanne! Silloin Herra muuttaa mielensä ja säästää teidät onnettomuudelta, jolla hän teitä uhkaa.

    Sananl 28:13 Joka rikkomuksensa salaa, ei menesty, joka ne tunnustaa ja hylkää, saa armon.

    Äänestä

  • Toki toraistin kaltaisen rikollista elämää viettäneen tulee lopettaa varastelu ja muut rikokset. Mutta uskoon tulee paljon ihmisiä, jotka ovat eläneet elämänsä siivosyntisinä eivätkä ole olleet julkijumalattomia lainrikkojia. Minkä parannuksen nämä siivot ja asialliset ihmiset tekisivät? Elämän muutokseksi jää näillä kaikilla se, että ennen he eivät uskoneet Jeesukseen mutta nyt uskovat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Parannus tarkoittaa sitä, että hylkää laittomat tekonsa ja kääntyy täyttämään lain Jumalan tahdon mukaisesti. Mielen muutos on siinä, että ennen rikkoi lakia, mutta nyt alkaa noudattaa lakia. Sitä on myös kääntyminen.

    Näistä jakeista tämä asia tulee esille:

    Heb 6:1 Emme voi uudestaan laskea perustusta ja opettaa sellaisia asioita kuin parannus kuolemaan johtavista teoista,

    Jer 26:13 Kääntykää vääriltä teiltänne, hylätkää pahat tekonne ja kuulkaa Herraa, Jumalaanne! Silloin Herra muuttaa mielensä ja säästää teidät onnettomuudelta, jolla hän teitä uhkaa.

    Sananl 28:13 Joka rikkomuksensa salaa, ei menesty, joka ne tunnustaa ja hylkää, saa armon.

    Oletko kääntynyt TÄYTTÄMÄÄN ITSE LAIN Jumalan tahdon mukaisesti!?
    Vai oleko tehnyt parannuksen ja KÄÄNTYNYT HERRAN JEESUKSEN PUOLEEN ja huutanut Hänen nimeään avuksesi?

    s-seutulainen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oletko kääntynyt TÄYTTÄMÄÄN ITSE LAIN Jumalan tahdon mukaisesti!?
    Vai oleko tehnyt parannuksen ja KÄÄNTYNYT HERRAN JEESUKSEN PUOLEEN ja huutanut Hänen nimeään avuksesi?

    s-seutulainen

    Paavalin mukaan Herraan Jeesukseen puoleen kääntyneet lain täyttäjät tulevat tuomitsemaan ne, jotka eivät täyttäneet lakia. Se kumoaa sinun harhaoppisi.

    Room 2:27 Ja luonnostaan ympärileikkaamaton, joka täyttää lain, on tuomitseva sinut, joka lainkirjaiminesi ja ympärileikkauksinesi olet lainrikkoja.

    Ap.t 25:8 Paavali kiisti ne sanoen: "Mitään väärää en ole tehnyt, en juutalaisten lakia, en temppeliä enkä keisaria vastaan."

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paavalin mukaan Herraan Jeesukseen puoleen kääntyneet lain täyttäjät tulevat tuomitsemaan ne, jotka eivät täyttäneet lakia. Se kumoaa sinun harhaoppisi.

    Room 2:27 Ja luonnostaan ympärileikkaamaton, joka täyttää lain, on tuomitseva sinut, joka lainkirjaiminesi ja ympärileikkauksinesi olet lainrikkoja.

    Ap.t 25:8 Paavali kiisti ne sanoen: "Mitään väärää en ole tehnyt, en juutalaisten lakia, en temppeliä enkä keisaria vastaan."

    Toraisti, koko sinun vouhkaamisesi on tyhjän vänkäämistä. Kukaan ei voi palvella kahta herraa. Sinä et palvele Jeesusta, mutta et myöskään Moosesta, vaan sinun herrasi, jota koko sydämestäsi herkeämättä palvelet, on paholainen.

    Äänestä

Milloin palstan vakikirjoittajat tajuavat sen, että umpisokea fanaatikko ei muuta koskaan mieltään? Ei tunnusta edes virheitään tai syntejään.

On turhaa ajanhaaskausta antautua jankuttamaan samoista asioista toraistin tai kenen muun tahansa kantansa ikiajoiksi lukkoon lyöneen sokean uskovaisen kanssa. Eivät he osaa edes keskustella: kunhan jankkaavat ja levittävät omaa oppiaan.

Äänestä
  • Enhän minä heidän vuokseen enää ole kirjoitellut aikoihin.

    Vaan niiden vuoksi, joita he yrittävät eksyttää lain alle ja sen orjiksi.

    Paavali opettaa myös seuraavaa:

    10 Sillä paljon on niskoittelevia, turhanpuhujia ja eksyttäjiä, varsinkin ympärileikattujen joukossa;
    11 semmoisilta on suu tukittava, sillä he kääntävät ylösalaisin kokonaisia huonekuntia opettamalla sopimattomia häpeällisen voiton vuoksi.

    Siis valheet pitää paljastaa nuoremmille uskoville ja heidän vuokseen myös, siis niille uskoville, jotka eivät vielä itse kyllin tunne Sanaa, evätkä kykene kumoamaan vastaan sanojien väitteitä vilä itse.

    Näin siis huolehditaan Seurakunnan nuoremmista ja oppimattomammista jäsenistä.

    Ja kuten jo sanoin, ei näitä sokeita kannata yrittää auttaa, he jankkaavat valheitaan varmaan maailman tappiin asti, eikä se siis ole tarkoituskaan enää, ainakaan minun toiminnassani.

    Minä siis olen hyljännyt heidät saatanan haltuun kuritettaviksi aikoja sitten.

    1. Tim. 1:20 Niitä ovat Hymeneus ja Aleksander, jotka minä olen antanut saatanan haltuun, kuritettaviksi, etteivät enää pilkkaisi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Enhän minä heidän vuokseen enää ole kirjoitellut aikoihin.

    Vaan niiden vuoksi, joita he yrittävät eksyttää lain alle ja sen orjiksi.

    Paavali opettaa myös seuraavaa:

    10 Sillä paljon on niskoittelevia, turhanpuhujia ja eksyttäjiä, varsinkin ympärileikattujen joukossa;
    11 semmoisilta on suu tukittava, sillä he kääntävät ylösalaisin kokonaisia huonekuntia opettamalla sopimattomia häpeällisen voiton vuoksi.

    Siis valheet pitää paljastaa nuoremmille uskoville ja heidän vuokseen myös, siis niille uskoville, jotka eivät vielä itse kyllin tunne Sanaa, evätkä kykene kumoamaan vastaan sanojien väitteitä vilä itse.

    Näin siis huolehditaan Seurakunnan nuoremmista ja oppimattomammista jäsenistä.

    Ja kuten jo sanoin, ei näitä sokeita kannata yrittää auttaa, he jankkaavat valheitaan varmaan maailman tappiin asti, eikä se siis ole tarkoituskaan enää, ainakaan minun toiminnassani.

    Minä siis olen hyljännyt heidät saatanan haltuun kuritettaviksi aikoja sitten.

    1. Tim. 1:20 Niitä ovat Hymeneus ja Aleksander, jotka minä olen antanut saatanan haltuun, kuritettaviksi, etteivät enää pilkkaisi.

    Mutta eikös sinut itsekin ole hylätty saatanan haltuun kuritettavaksi jo kauan sitten?

    Niin muistan tapahtuneen: muisto tästä on tuore kuin eilinen päivä.

    Äänestä

Jopa umpisokeiden fanaatikkojen silmät kerran aukeavat, viimeistään viimeisenä päivänä. Mutta vain tässä ajassa voi kääntyä ja pyytää Jeesukselta valheitaan anteeksi.

Äänestä

Ei tuolla jankutuksella enää ole järjen kanssa tekemistä, vaan se on syntiä, kiusantekoa, jota ko. henkilö ei näytä osaavan lopettaa.

Äänestä

Ratkaisukristilliset antinomistit ovat harhaoppisia.
Ratkaisukristilliset legalistit ovat harhaoppisia.

Miksikö? Koska pelastusta ei saada teoilla. Vielä mielettömämpää kuvitella, että siellä pysytään omilla teoilla. Eri asia sitten on kristinuskon oppi: uusi luomus pelastuu. Vanha Aatami, liha ei pelastu.

Legalisti on kuullut tai lukenut Galatalaiskirjeen 2-3 lukuja. Hänen mielestään se ei ole kaikille, vaan galatalaisille, kun siellä selvästi sanotaan yleismaailmallista totuutta tyyliin: laki on tätä, laki on tuota.

Mutta valehtelija tämä legalisti on. Teeskentelijä.

Äänestä
  • >>>>Legalisti+on+kuullut+tai+lukenut+Galatalaiskirjeen+2-3+lukuja.+Hänen+mielestään+se+ei+ole+kaikille,+vaan+galatalaisille,+kun+siellä+selvästi+sanotaan+yleismaailmallista+totuutta+tyyliin:+laki+on+tätä,+laki+on+tuota.+Mutta+valehtelija+tämä+legalisti+on.+Teeskentelijä<<<<Et+ole+pystynyt+selittämää+sitä,+miksi+Roomalaiskirjeessä+opetetaan,+että+vain+lain+noudattajat+ovat+vanhurskaita.+Mitä+sitten+tarkoittaa+Galatalaiskirje?+Ei+kai+Galatalaiskirje+kumoa+koko+Raamattua?+Sinun+oppisi+mukaan+kumoaa,+mutta+kirje+ei+todellisuudessa+sitä+tee.+Galatalaiskirje+ei+kumoa+sanaakaan+Raamatusta+eikä+laistakaan.+Näin+sen+sanoo+Paavali+itse:Room+3:31+Kumoammeko+me+siis+lain+vetoamalla+uskoon?+Emme+suinkaan,+me+päinvastoin+vahvistamme+sen+mitä+laki+sanoo.Galatalaiskirje+on+osoitettu+seurakunnalle,+josta+moni+hylkäsi+uskonsa+Jeesukseen+Kristuksen+ja+kääntyi+joko+vanhan+liiton+juutalaisiksi+tai+pakanauskontojen+alkeisvoimiin.+Silloin+ei+sapatin+pitäminen+tai+ympärileikkaus+voi+pelastaa,+jos+samalla+kieltää+uskonsa+Jeesukseen+Kristukseen.+Paavali+tarkoittaa,+ettei+ilman+uskoa+Kristukseen,+voi+täyttä+100+%+lakia,+koska+jokainen+tarvitsee+syntien+sovitusta,+mutta+jos+ei+tee+parannusta,+niin+silloinkaan+ei+saa+armoa.+Koska+sinä+et+tätä+pysty+ymmärtämään,+niin+olet+ajautunut+laittomuuteen+ja+Kristuksen+armon+ulkopuolelle.Gal+1:6+Olen+hämmästynyt,+kun+te+näin+pian+olette+luopumassa+hänestä,+joka+on+armossaan+kutsunut+teidät,+ja+olette+siirtymässä+toisenlaiseen+evankeliumiin.Gal+4:8+Silloin,+kun+ette+vielä+tunteneet+Jumalaa,+te+palvelitte+jumalina+sellaisia,+jotka+eivät+mitään+jumalia+ole.9+Mutta+nyt+te+tunnette+Jumalan,+ja+ennen+kaikkea+Jumala+tuntee+teidät.+Kuinka+te+nyt+jälleen+turvaudutte+noihin+heikkoihin+ja+surkeisiin+alkuvoimiin?+Aiotteko+jälleen+alistua+niiden+orjiksi?Edelleen+pätee+se,+että+vain+Mooseksen+lain+noudattajat+ovat+vanhurskaita.+Jokainen+kristitty+tuomitaan+tekojen+ja+lain+mukaan:Room+2:12+Ne,+jotka+ovat+tehneet+syntiä+lakia+tuntematta,+myös+tuhoutuvat+laista+riippumatta.+Ne+taas,+jotka+ovat+lain+tuntien+tehneet+syntiä,+myös+tuomitaan+lain+nojalla.13+Ei+Jumala+hyväksy+vanhurskaiksi+niitä,+jotka+vain+kuulevat+lain+sanoja,+vaan+vanhurskaiksi+julistetaan+ne,+jotka+myös+noudattavat+lakia.Vain+ne,+jotka+täyttävät+lain+uskossa+Jeesukseen+Kristukseen,+saavat+armoa+ja+pelastuksen.+Lain+pystyy+täyttämään,+kun+tekee+parannuksen+ja+tunnustaa+syntinsä.+Mutta+lain+kieltäjät+eivät+saa+armoa,+vaan+heidät+tuomitsee+se+Jeesukseen+uskova,+joka+täytti+lain.Room+2:27+Ja+luonnostaan+ympärileikkaamaton,+joka+täyttää+lain,+on+tuomitseva+sinut,+joka+lainkirjaiminesi+ja+ympärileikkauksinesi+olet+lainrikkoja.2+Moos+20:6+Mutta+polvesta+polveen+minä+osoitan+armoni+niille+tuhansille,+jotka+rakastavat+minua+ja+noudattavat+minun+käskyjäni.+Paavali+opetti,+että+Mooseksen+laissa+on+Jumalan+tahto.+Jeesus+sanoi,+ettei+hän+pelasta+niitä,+jotka+eivät+halua+tehdä+parannusta+lain+rikkomisesta.+Laittomuutta+tekevät+antinominalistit+eivät+pelastu,+vaikka+he+kuinka+vetoaisivat+Jeesuksen+armoon+ja+huutaisivat+Jeesuksen+nimeä+avukseen,+koska+Jeesus+ei+pelasta+laittomuuden+tekijöitä.Room+2:18+Laista+sinä+opit+tuntemaan+hänen+tahtonsa+ja+erottamaan+sen,+mikä+on+tärkeää.Matt+7:21+Ei+jokainen,+joka+sanoo+minulle:+'Herra,+Herra!',+pääse+taivasten+valtakuntaan,+vaan+se,+joka+tekee+minun+taivaallisen+Isäni+tahdon.22+Moni+sanoo+minulle+sinä+päivänä:+'Herra,+Herra,+emmekö+me+sinun+nimesi+kautta+ennustaneet+ja+sinun+nimesi+kautta+ajaneet+ulos+riivaajia+ja+sinun+nimesi+kautta+tehneet+monta+voimallista+tekoa?'23+Ja+silloin+minä+lausun+heille+julki:+'Minä+en+ole+koskaan+teitä+tuntenut;+menkää+pois+minun+tyköäni,+te+laittomuuden+tekijät'.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    >>>>Legalisti+on+kuullut+tai+lukenut+Galatalaiskirjeen+2-3+lukuja.+Hänen+mielestään+se+ei+ole+kaikille,+vaan+galatalaisille,+kun+siellä+selvästi+sanotaan+yleismaailmallista+totuutta+tyyliin:+laki+on+tätä,+laki+on+tuota.+Mutta+valehtelija+tämä+legalisti+on.+Teeskentelijä<<<<Et+ole+pystynyt+selittämää+sitä,+miksi+Roomalaiskirjeessä+opetetaan,+että+vain+lain+noudattajat+ovat+vanhurskaita.+Mitä+sitten+tarkoittaa+Galatalaiskirje?+Ei+kai+Galatalaiskirje+kumoa+koko+Raamattua?+Sinun+oppisi+mukaan+kumoaa,+mutta+kirje+ei+todellisuudessa+sitä+tee.+Galatalaiskirje+ei+kumoa+sanaakaan+Raamatusta+eikä+laistakaan.+Näin+sen+sanoo+Paavali+itse:Room+3:31+Kumoammeko+me+siis+lain+vetoamalla+uskoon?+Emme+suinkaan,+me+päinvastoin+vahvistamme+sen+mitä+laki+sanoo.Galatalaiskirje+on+osoitettu+seurakunnalle,+josta+moni+hylkäsi+uskonsa+Jeesukseen+Kristuksen+ja+kääntyi+joko+vanhan+liiton+juutalaisiksi+tai+pakanauskontojen+alkeisvoimiin.+Silloin+ei+sapatin+pitäminen+tai+ympärileikkaus+voi+pelastaa,+jos+samalla+kieltää+uskonsa+Jeesukseen+Kristukseen.+Paavali+tarkoittaa,+ettei+ilman+uskoa+Kristukseen,+voi+täyttä+100+%+lakia,+koska+jokainen+tarvitsee+syntien+sovitusta,+mutta+jos+ei+tee+parannusta,+niin+silloinkaan+ei+saa+armoa.+Koska+sinä+et+tätä+pysty+ymmärtämään,+niin+olet+ajautunut+laittomuuteen+ja+Kristuksen+armon+ulkopuolelle.Gal+1:6+Olen+hämmästynyt,+kun+te+näin+pian+olette+luopumassa+hänestä,+joka+on+armossaan+kutsunut+teidät,+ja+olette+siirtymässä+toisenlaiseen+evankeliumiin.Gal+4:8+Silloin,+kun+ette+vielä+tunteneet+Jumalaa,+te+palvelitte+jumalina+sellaisia,+jotka+eivät+mitään+jumalia+ole.9+Mutta+nyt+te+tunnette+Jumalan,+ja+ennen+kaikkea+Jumala+tuntee+teidät.+Kuinka+te+nyt+jälleen+turvaudutte+noihin+heikkoihin+ja+surkeisiin+alkuvoimiin?+Aiotteko+jälleen+alistua+niiden+orjiksi?Edelleen+pätee+se,+että+vain+Mooseksen+lain+noudattajat+ovat+vanhurskaita.+Jokainen+kristitty+tuomitaan+tekojen+ja+lain+mukaan:Room+2:12+Ne,+jotka+ovat+tehneet+syntiä+lakia+tuntematta,+myös+tuhoutuvat+laista+riippumatta.+Ne+taas,+jotka+ovat+lain+tuntien+tehneet+syntiä,+myös+tuomitaan+lain+nojalla.13+Ei+Jumala+hyväksy+vanhurskaiksi+niitä,+jotka+vain+kuulevat+lain+sanoja,+vaan+vanhurskaiksi+julistetaan+ne,+jotka+myös+noudattavat+lakia.Vain+ne,+jotka+täyttävät+lain+uskossa+Jeesukseen+Kristukseen,+saavat+armoa+ja+pelastuksen.+Lain+pystyy+täyttämään,+kun+tekee+parannuksen+ja+tunnustaa+syntinsä.+Mutta+lain+kieltäjät+eivät+saa+armoa,+vaan+heidät+tuomitsee+se+Jeesukseen+uskova,+joka+täytti+lain.Room+2:27+Ja+luonnostaan+ympärileikkaamaton,+joka+täyttää+lain,+on+tuomitseva+sinut,+joka+lainkirjaiminesi+ja+ympärileikkauksinesi+olet+lainrikkoja.2+Moos+20:6+Mutta+polvesta+polveen+minä+osoitan+armoni+niille+tuhansille,+jotka+rakastavat+minua+ja+noudattavat+minun+käskyjäni.+Paavali+opetti,+että+Mooseksen+laissa+on+Jumalan+tahto.+Jeesus+sanoi,+ettei+hän+pelasta+niitä,+jotka+eivät+halua+tehdä+parannusta+lain+rikkomisesta.+Laittomuutta+tekevät+antinominalistit+eivät+pelastu,+vaikka+he+kuinka+vetoaisivat+Jeesuksen+armoon+ja+huutaisivat+Jeesuksen+nimeä+avukseen,+koska+Jeesus+ei+pelasta+laittomuuden+tekijöitä.Room+2:18+Laista+sinä+opit+tuntemaan+hänen+tahtonsa+ja+erottamaan+sen,+mikä+on+tärkeää.Matt+7:21+Ei+jokainen,+joka+sanoo+minulle:+'Herra,+Herra!',+pääse+taivasten+valtakuntaan,+vaan+se,+joka+tekee+minun+taivaallisen+Isäni+tahdon.22+Moni+sanoo+minulle+sinä+päivänä:+'Herra,+Herra,+emmekö+me+sinun+nimesi+kautta+ennustaneet+ja+sinun+nimesi+kautta+ajaneet+ulos+riivaajia+ja+sinun+nimesi+kautta+tehneet+monta+voimallista+tekoa?'23+Ja+silloin+minä+lausun+heille+julki:+'Minä+en+ole+koskaan+teitä+tuntenut;+menkää+pois+minun+tyköäni,+te+laittomuuden+tekijät'.

    Kerropa sitten, mitä lakia Aabraham noudatti Jaakobin kirjeen 2. luvussa.

    Äänestä

Päinvastoin, olen kommentoinut Room 2-3 lukujen vanhurskauden asiaa, ja yllä mainitsin kristinuskon oppia. Se tuntuu olevan legalistille vierasta. Sitä löytyy esim. Galatalaiskirjeestä. Uskovassa on henki ja liha, jotka ovat toisiaan vastaan. Uusi luomus ei tee syntiä (1. Joh kirje). Liha ja veri ei peri taivasten valtakuntaa (1. Kor 15).

Tässä ei ole mitään ihmeellistä niille, jotka tuntevat esim. luterilaista teologiaa tai uskonpuhdistusta, tai laulun sanomaa: kahden maan kansalainen.

Gal
5:4 Te olette joutuneet pois Kristuksesta, te, jotka tahdotte lain kautta tulla vanhurskaiksi; te olette langenneet pois armosta.
5:5 Sillä me odotamme uskosta vanhurskauden toivoa Hengen kautta.

Mitenkäs sinä tuon selität? Toivot, että saisit lain täytettyä, jotta sen kautta pelastuisit? Joku muu ymmärtäisi saman kohdan aivan toisin.

Äänestä
  • >>>Gal 5:4 Te olette joutuneet pois Kristuksesta, te, jotka tahdotte lain kautta tulla vanhurskaiksi; te olette langenneet pois armosta.
    5:5 Sillä me odotamme uskosta vanhurskauden toivoa Hengen kautta. <<<

    Tuossa kohtaa Paavali puhuu, kuten edellä selvitin, niille entisille kristityille, jotka eivät enää tunnustaneet uskoaan Jeesukseen, mutta halusivat korvata Jeesuksen vanhan liiton juutalaisuudella. Sen takia he eivät olleet vanhurskaita, koska sapatilla ja ruokasäädöksillä ei voi niitäkään unohtamatta korvata lain käskyä uskoa Messiaaseen.

    Messias ei poista vaatimusta noudattaa lakia, joten vanhurskaus edellyttää sekä uskoa Jeesukseen Kristukseen että lain täyttämistä. Liha ei alistu noudattamaan lakia, mutta Pyhä Henki kehottaa sekä noudattamaan lakia että uskomaan Jeesukseen Kristukseen.

    Gal 1:6 Olen hämmästynyt, kun te näin pian olette luopumassa hänestä, joka on armossaan kutsunut teidät, ja olette siirtymässä toisenlaiseen evankeliumiin.

    Jaak 2:24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.

    Kun Paavali puhui roomalaisille kristityille, niin hän nuhteli heitä siitä, etteivät he halunneet noudattaa lakia, mikä Paavalin mukaan johtaa kadotustuomioon, koska vain lain noudattajat ovat vanhurskaita, ja koska laissa on Jumalan tahto.

    Room 2:12 Ne, jotka ovat tehneet syntiä lakia tuntematta, myös tuhoutuvat laista riippumatta. Ne taas, jotka ovat lain tuntien tehneet syntiä, myös tuomitaan lain nojalla.
    13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.
    ----
    18 Laista sinä opit tuntemaan hänen tahtonsa ja erottamaan sen, mikä on tärkeää.

    Sitten Hengestä ja lihasta.

    Liha on lain rikkomista ja Henki on lain noudattamista uskossa Jeesukseen Kristukseen. Jos lakia noudattaa ilman Jeesusta Kristusta, niin silloin siitä tulee lihaa epäuskon takia. Mutta jos ylistää Jeesusta ilman lakia, niin sekin on lihaa.

    Vanhurskaus on kuolettaa itsestään lain rikkominen Kristuksen Hengen voimalla.

    1 Joh 3:4 4 Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.

    Room 7:14 Me tiedämme, että laki on hengellinen.

    Room 8:6 Lihan pyrkimykset tuottavat kuoleman, Hengen pyrkimykset elämän ja rauhan.
    7 Lihan pyrkimykset sotivat Jumalaa vastaan, sillä ne eivät alistu Jumalan lakiin eivätkä voikaan alistua.
    8 Ne, jotka elävät turmeltuneen luontonsa mukaisesti, eivät voi olla Jumalalle mieleen.
    9 Te ette kuitenkaan elä oman luontonne vaan Hengen alaisina, jos kerran Jumalan Henki asuu teissä. Mutta se, jolla ei ole Kristuksen Henkeä, ei ole hänen omansa.
    ------
    13 Jos elätte luontonne mukaan, te kuolette, mutta jos Hengen avulla kuoletatte syntiset tekonne, te saatte elää.

    Protestanttisten kirkkojen harhaopit ovat muodostuneet Paavalin kirjoituksista, kun niitä on selitetty väärässä asiayhteydessä vastoin Paavalin kirjoitusten alkuperäistä tarkoitusta.

    Äänestä

Toraisti, pysytkö sinä lainkaan rauhoittumaan ja ajattelemaan muutakin kuin vain netistä kopioimiasi Raamatun silppua?
Sinulla ei ilmeisesti ole Raamattua kotona?

Äänestä

Nyt toraistit KULTAA puhdistamaan. On jo kulunut pitkä aika siinä, että olette olleet pakanoille kuin pakanat. Olisi aika alkaa olla jo juutalaisille kuin juutalainen. Lain alaisille kuin lain alainen.
Tulkoon maailmaan yksi 7-14 miljoonan jäsenen helluntailaisuuteen kuuluva UUSI KANSA, joka on kultaa puhdistava ja kuuluu Profeetta Hesekielin kirjan kuuden aseen joukkoon temppeliä ja sen esipihoja puhdistamaan.
Tuollaisia kultaa puhdistavia kansoja, jotka tekevät kullasta seitsemästi puhdistettua onkin jo olemassa muutama: Jehovan todistajat nro 4, (Toraistit tulkoon nro 5:ksi), Adventistit nro 6, ????? Nro 7, ?????? Nro 8 ja Mormonit Nro 9. Jne.
Tällaisen näyn sain tänään, että tarvitaan helluntaikirkon alainen UUSI KANSA, johon kuuluu noin 7 miljoonaa toraistia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Galatalaiskirje, luku 3

21 … Sillä jos olisi annettu laki, joka voisi eläväksi tehdä, niin vanhurskaus todella tulisi laista.
22 Mutta Raamattu on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä luvattu oli, annettaisiin uskosta Jeesukseen Kristukseen niille, jotka uskovat.
23 Mutta ennenkuin usko tuli, vartioitiin meitä lain alle suljettuina uskoa varten, joka oli vastedes ilmestyvä.
24 Niinmuodoin on laista tullut meille kasvattaja Kristukseen, että me uskosta vanhurskaiksi tulisimme.
25 Mutta uskon tultua me emme enää ole kasvattajan alaisia.
26 Sillä te olette kaikki uskon kautta Jumalan lapsia Kristuksessa Jeesuksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu