"Lisääntykää ja täyttäkää maa". eikö tämä maa ole jo kohta liian täynnä ihmisiä? Luonnonvarat alkavat jo loppua. Raamattu olisi pitänyt päivittää jo ajat sitten, mutta kukaan ei ole sitä tehnyt, miksi?
Raamatun ristiriitaisuudet
Anonyymi
287
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ehkäpä se isompi päivitys julkaistaan lähiaikoina. Onhan näitä pienempiä päivityksiä ollut tuon tuostakin vuosisatojen varrella.
>+eikö+tämä+maa+ole+jo+kohta+liian+täynnä+ihmisiä?+
Niin,+riippuu+kuinka+ahne+olet.+Jonkun+mielestä+voi+olla+niin,+että+kaksikin+ihmistä+on+liikaa+ja+toisen+täytyy+hävitä.+Kuitenkin,+asuin+kelpoista+maata+on+ainakin++64+500+000+km2.+Jos+kaikille+ihmisille+annettaisiin+1500+m2+maa-alue,+käytettävästä+kokonaisalasta+olisi+käytetty+vasta+noin+19+%.+Ei+siis+voi+sanoa,+että+maa+on+liian+täynnä.+Erityisesti+kun+kaikki+ei+välttämättä+tarvii+1500+m2.+Toisaalta+näyttää+kyllä+siltä,+että+osa+ihmisistä+haluaa+vähintään+puolet+kaikesta.+Toivottavasti+sinä+et+ole+ahne+a+itsekeskeinen,+koska+se+on+todellinen+ongelma,+ei+maan+pinta-ala.