https://images.cdn.yle.fi/image/upload//w_1198,h_872,f_auto,fl_lossy,q_auto:eco/13-3-10889144.png
Valtaosa noista ei tule tuottamaan mitään muuta kuin pelkkiä kuluja.
Aivan lapsellista taivaanrannanmaalailua!
Hallituksen 10 suurinta tulevaisuusinvestointia!
4
87
Vastaukset 4
- Anonyymi
Minä ainakin olen luottavaisella mielellä, että "Kehitysyhteisyölle" luvattu ylimääräinen 208 miljoonaa euroa on silkkaa tulevaisuuden tuottoinvestointia, joka tulee tuottamaan rahat moninkertaisena Suomelle takaisin.
Ennestään Afrikkaan lähetettiin vain 989 miljoonaa euroa, joka ei vielä riitä saamaan toimivaa tulevaisuusinvestointia liikkeelle.
https://um.fi/suomen-kehitysyhteistyon-maararahat
Kun tuohon nyt kuitenkin lisätään 208 miljoonaa euroa päälle, niin silloin tulevaisuusinvestointi alkaa tuottaa meille suomalaisille merkittäviä tuottoja.- Anonyymi
voi sinua raukkaa ajatuksineen. huh huh ja heijaa päälle.
- Anonyymi
hallituksen suurin teko lienee myydä valtion omaisuutta mahdollisimman paljon ja halvalla,kuten aina,joten maa vain köyhtyy.
pakkomaksumamutukseen otetaan pakkorahat kansalta ja velat ulkoa.
eu-kimaa hoetaan jokoa pvä kuin umpitollot, vaikka eu on vain herrojen ketkukerho,joka pakolla kansalla maksatetaan. eu:n hyöty on nolla tai pääosin pitkä miinus.
on mahdottomuus tajuta päättäjien tajuntaa, miten heidän järkiriepu ei pelaa edes huonostikaan tulevaisuuden suhteen. - Anonyymi
Kun hallitus, etenkin vasemmisto käyttävät sanaa tulevaisuusinvestointi, on pakko miettiä:
- onko kyse ymmärtämämättömyydestä vai
- tahallisesta kansan harhautuksesta.
Investointi on kertaluonteinen kulu, joka sitten tuottaa. Se että perustetaan uusia virkoja tai pysyviä kuluja ei ole investointi.
Nyt tällä sanahelinällä rahoitetaan hallituskauden ajan lähinnä vasemmiston lupauksia. Toive on että niitä ei muutaman vuoden päästä muisteta vaan taas voivotellaan kun rahat ei riitä. Parhaimmillaan syytetään seuraavaa hallitusta.
Jos ei ole rahaa, niin on parasta alkaa hakea säästöjä eikä tehdä täysin toisin perin eli myydä valtion yrityksiä ja tehdä sillä rahalla pysyviä kuluja.
Kulujen leikkaaminen on vasemmistolle täysin mahdotonta. Onhan aina olemassa rikkaat ja kansainväliset yritykset, joita voi pikkuisen verottaa lisää.
Solidaarisuus vero piti olla väliaikainen. Ihme ettei sen korottamista vaadita. Tai mistä tuon vielä tietää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081275
- 45891
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50716- 70656
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r125641- 67606
- 53587
- 55535
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93463- 34447
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?19440- 5438
- 51435
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?113434- 49427
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e82417- 52403
- 42390
Veikkauksen asiamiehen provikat?
Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?28379
