GALLUP

palstan asiallisin kirjoittaja ja antaa asiallisinta tietoa, olkootkin sitten mormooni tai antimormooni omasta kirkostaan.
9472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mitä mieltä itse olet?

Onko täällä mielestäsi ainoastaan tosimormoneja ja sitten muunuskoisia antimormoneja? Eikö ole mitään muunlaisia kirjoittajia?

Äänestä

Joitakin aikoja tätä palstaa seurailtuani ja itsekin lusikkani muutamaan soppaan pistettyäni vastaan galluppiisi seuraavaa:
Aktiivimormoneista ylivoimaisesti kiinnostavin on ollut nimimerkki Vai niin, joka kirjoittaa harvoin mutta asiaa. Hänen viesteistään olen ollut aistivinani aitoa ihmisyyttä ja jopa rakkauden henkeä sekä kiihkotonta viisautta. Erittäin asiallinen on ollut melestäni myös Zappa, hän ei sorru asiattomuuksiin vaan jaksaa kaivaa asiatietoa. Tapani on näitä kirkon vanhoja jääriä, äärettömän asiallinen mutta hyvin vähän ymmärrystä millekkään kirkon ulkopuoliselle. Kieku ja Kaiku saavat minut aina uudelleen vakuuttuneeksi siitä, mitä jo kirkosta erotessani koin, etten mitenkään voi samaistua tuohon porukkaan. Toki tunnistan heidän naivista uskostaan ja kiihkoisasta todistamisestaan sen, mitä itsekin aikani yritin. Minä olen nähnyt sen näkökulman, mistä he nyt katselevat, mutta he eivät ole nähneet sitä näkökulmaa, mistä minä nyt katselen. En ehkä käyttäisi heidän kirjoittelustaan ensimmäiseksi termiä asiallinen. Sitten täällä on tämä nuoriso-osasto, joka heittelee sekaan kommentteja ilman vakituista nimimerkkiä. Heistä en sano sen enempää, kuin että ikä toivottavasti tuo lisää ymmärrystä.
Ns. "anteista" (jota termiä en muuten hyväksy mutta sitähän taas ei minulta kysytä) nimimerkki ent. mormoni on rankasta lapsuudestaan huolimatta hauska, sivistynyt ja ilmeisen älykäs nainen, jonka mielelläni joskus tapaisin. Tiistain tytöstä ja Jasmiinasta mietin, lieneekö sama henkilö, ainakin tyyli on hyvin samanlainen. Esittää mielenkiintoisia puheenvuoroja, ja hänen kokemuksensa elämästä mormonina kuulostavat kyllä ihan siltä mitä se todellisuudessa onkin. Reijon juttuja en jaksa lukea, en ole koskaan ollut erityisen innokas kaivelemaan historiaa. Tämä Antti taas kuulostaa helluntailaiselta, ja heitä kammoksun yli kaiken.
Ketäs sitten muita... nimimerkki Turust ihmetyttää minua, en ymmärrä onko mies lintu vai kala suhteessa tähän palstan aihepiiriin. Huumori menee joskus minulla tosikolla yli hilseen.

Äänestä
  • olen katsonta kannaltani ev.lut, mutta en voi kieltää etteikö ortodoksisuus kiehtoisi minua voimakkaasti.

    Minusta kaikki tämän palstan vakiokirjoittajat kirjoittavat vakaumuksensa mukaisesti, siksi en tahdo nostaa ketään ylitse muiden.

    Äänestä

  • AnttiV.Piiterinen kirjoitti:

    olen katsonta kannaltani ev.lut, mutta en voi kieltää etteikö ortodoksisuus kiehtoisi minua voimakkaasti.

    Minusta kaikki tämän palstan vakiokirjoittajat kirjoittavat vakaumuksensa mukaisesti, siksi en tahdo nostaa ketään ylitse muiden.

    "olen katsonta kannaltani ev.lut, mutta en voi kieltää etteikö ortodoksisuus kiehtoisi minua voimakkaasti."

    Minusta osaat parhaiten tuoda esiin sen, mikä on kristinusko ja miten se eroaa ei-kristillisestä mormonismista. Kirjoituksiasi lukiessa ei voi paljon muuta kuin hyväksyvästi nyökkäillä.

    Äänestä

  • Joti kirjoitti:

    "olen katsonta kannaltani ev.lut, mutta en voi kieltää etteikö ortodoksisuus kiehtoisi minua voimakkaasti."

    Minusta osaat parhaiten tuoda esiin sen, mikä on kristinusko ja miten se eroaa ei-kristillisestä mormonismista. Kirjoituksiasi lukiessa ei voi paljon muuta kuin hyväksyvästi nyökkäillä.

    "Minusta osaat parhaiten tuoda esiin sen, mikä on kristinusko"...

    Jaa-a...

    "ja miten se eroaa ei-kristillisestä mormonismista."

    Paha tehdä oletus ja vertailu samassa lauseessa...

    "Kirjoituksiasi lukiessa ei voi paljon muuta kuin hyväksyvästi nyökkäillä."

    Päinvastoin. Kyllä ko. henkilö tietää mormonismista, mutta vain vuorenhuipun... Esim. Keskustelu siitä että mormonismi ei ole kristillinen koska Mormonin Kirjassa ei mainita pääsiäistä on päätöntä päättelyä liian vähin faktatiedoin...

    Äänestä

on Tapani. Hän tekee eniten "omia maaleja", vaikkei sitä itse tajuakaan.

Äänestä
  • Josefina myöskin. Hän puhuu itsensä pussin paljon helpommin kuin Tapani.

    Äänestä

MAP kirkon vastustajat. Heidän mielikuvituksellaan ei ole rajoja, vaikka heidän mielikuvituksensa onkin hyvin pieneen alueeseen kohdistuvaa muta sitäkin vilkkaampaa.

Äänestä
  • Ei tarvitse vaivautua kirjoittamaan satuja. Riittää kun kopioi "profeettojen" kirjoituksia tai "pyhien kirjojen" tekstejä sellaisinaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka on kirjoitti:

palstan asiallisin kirjoittaja ja antaa asiallisinta tietoa, olkootkin sitten mormooni tai antimormooni omasta kirkostaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu