Ylen ohjelmistossa on vielä viikon verran katsottavissa otsikon elokuva, kesto 1.29 ja varustettuna suomalaiselle tekstityksellä:
https://areena.yle.fi/1-3557798
Kiinnostavaa leffa kaikille Kuussakäynnin puolustajille ja epäilijöille, voittaa typerät rymistelypätkät mennen tullen.
Operaatio Avalanche.
11
72
Vastaukset
- Anonyymi
Itse katsoin Star Warssia, sen perusteella jossain tuolla kaukana on galaksi jossa soditaan niin perkeleesti.
Seuraavana ajattelin katsoa Harry Potteria, jotta oppisin jotain noidista joita maailma kuulemma on puolillaan.
Ymmärrätkö mitä eroa on fiktiolla ja todellisuudella? " Vakavasti otettavaa elokuvasta ei saa silti tekemälläkään, vaan se jää ennemminkin tekijäporukan sisäpiirivitsiksi." (Anna Salonen)
Ehkä ei ole rymistelyä, mutta Anna Salonen pitää vouhotuksena. Itse en jaksa katsoa, kun kerran "... ei loppua kohden rakentuva jännitys kuitenkaan tartu katsojaan."Samaa lajia on Teemalla tänään klo 21.50 nähtävä elokuva, jossa Neuvostoliitto kävi Kuussa jo vuonna 1938.
- Anonyymi
Huu, USA ei siis päässyt kuuhun mutta Neukut siellä todellakin kävivät jo 80 vuotta sitten.
Vaiettu salaliito, tässä linkki uskottavaan dokkariin:
https://areena.yle.fi/1-4348054 - Anonyymi
"Anna Salonen pitää vouhotuksena". En tiedä kuka tuo nainen on enkä siten voi kovin vakavasti ottaa sanomisiaan. Kai noita Anna Salosia on maassamme kymmeniä?
Minä katsoin tuon Avalanchen.
Tuli muuten vahva tunne että helkkari, juuri noin sen täytyi mennä.Tämä Anna Salonen on alan ihmisiä, jonka mahdollisesta arvovallasta en tiedä:
https://hiff.fi/kulissien-takaa/2016/09/06/operation-avalanche-elokuva-salaliitosta-salaliiton-keskella/- Anonyymi
pähkäilijä kirjoitti:
Tämä Anna Salonen on alan ihmisiä, jonka mahdollisesta arvovallasta en tiedä:
https://hiff.fi/kulissien-takaa/2016/09/06/operation-avalanche-elokuva-salaliitosta-salaliiton-keskella/Anna Salonen oli tuolloin siis elokuvajournalismin opiskelija.
Joko olisi edennyt elokuvajournalismin asiantuntijaksi? Anonyymi kirjoitti:
Anna Salonen oli tuolloin siis elokuvajournalismin opiskelija.
Joko olisi edennyt elokuvajournalismin asiantuntijaksi?Riippuu paljon siitä, kuinka kauan on jo opiskellut ja onko hänellä kokemusta.
Tosin, kuten olemme tällä palstalla huomanneet, kuka tahansa voi olla elokuva-asiantuntija.
Olin eräänä kesänä koulupoikana tsupparina Hesarilla Ludvikinkadulla.
Meillä oli käytössämme pieni huone jonka molemmin puolin oli penkit joilla istuen odotimme seuraavaa kutsua.
Seinällä oli numeroitu taulu johon syttyi valo kun joku toimittaja halusi palveluamme käyttää.
Kari Suomalaisen kutsua odotettiin innolla koska silloin napero näki ekana uuden piirroksen joka seuraavan päivän lehteen tulisi.
Silloin oli Hesarin elokuva- arvostelijana Paula Talaskivi.
Hän oli myös himotuimpia kohteitamme koska antoi tsupparille aina vapaalipun- tai kaksi johonkin leffaan.Lisäys vielä.
Kun otin lopputilin mennäkseni taas kouluun niin esimieheni sanoi että jää tänne, voit päästä latomoon tai painoon oppipojaksi koska olet pärjännyt täällä hyvin.
Hesarin ja latomon painot sijaitsivat silloin talon pimeissä kellareissa joissa oli infernaalinen meteli ja tunnelma kuin suoraan helvetin esikartanoista.
Kieltäydyin nauraen.
Kumpikin täällä mainittu elokuva on siis ns. mukadokumentti, jossa ei välttämättä tarvitse olla mitään todellista. Ne on tehty "kieli poskessa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖261117Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut83998Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt55922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me127867Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22783Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49769