Rasismia esiintyy kaikkialla

Anonyymi

Suomessa rasismia esiintyy lähinnä persujen kannattajissa, mutta muiden maiden rasismia ei voida laittaa persujen piikkiin. Esimerkiksi amerikkalaisten KKK ei liity millään tavalla persuihin.

11

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vein äsken roskat, roskis oli musta, potkaisin sitä kylkeen ja varvas tuli kipeäksi, roskisen syytä kaikki kun oli musta.

    • Anonyymi

      realismi ei ole rasismia eikä omien asioiden ja kansan laittaminen ulkomaiden edelle.

    • Rasismi sana on kärsinyt inflaation, ällöttää koko sana.
      Sitä tupataan joka väliin jos jonkun mielipide ei miellytä.
      Oikeaan rasismia on syrjintä ihonvärin tai etnisen taustan takia.
      Nyt on mennyt sellaiseksi että määrättyä uskontoa ja ihmisryhmää ei saa arvostella yhtään leimaantumatta rasistiksi.
      Meitä taviksia suomalaisia voi haukkua mielin määrin, kai se on meille ihan oikein.
      Täälläkin tapaa usein kirjoittajan joka haukkuu suomalaisten ulkonäön ja ominaisuudet lyttyyn, sitä pidetään ihan normaalina, vaikka kirjoittaja itse olisikin aito pottunokka savolainen, silti mielestään fiksumpi kuin lajitoverinsa. Saati sitten joku Husu, hän itse ei ole rasisti, haukkuu meitä suomalaisia muuten vain rasistiksi.

      • Anonyymi

        rasismi sopii kaikkeen,sillä perustellaan jopa sekin että koko maailmalla on oikeus suomalaisten työllään maksamaan vastikkeettomaan sosiaaliturvaan.


    • Anonyymi

      Jotkut ihmiset pyhittävät koko elämänsä rasismille, eivät vaivaudu kouluttautumaan, eivätkä töihin ja kaikki pienetkin vastoinkäymiset johtuvat jonkun toisen rasismista. Kun vaikka markkinoille tulee white -niminen suklaapatukka, niin rasismikyttäykselle pyhittäytynyt näkee siinä valkosuklaassa rasismia. Tumma suklaa on tietysti vielä enemmän rasismia.

      Huvittavinta on, että ne jotka eivät koskaan ole eivätkä raukat valkoisuuden takia oikein voikaan kärsiä rasismista, ovat myös ottaneet elämäntehtäväkseen rasismikyttäyksen. Hän analysoi päässään jokaisen tekstin ja sanan joka toisten huulilta tai mediasta tipahtaa ja rääkäisee isoon ääneen onnesta, jos löytää jotain joka voisi viitata rasismiin. Silloin hän aloittaa armottoman jahtauksen Somessa ja alkaa vaatia asianomaista ja hänen perhettään tuhottavaksi ja jopa hänen kuolleita isovanhempiaankin kaivettavavaksi haudasta ja häväistäviksi ja poltettavaksi nuotiolla.

      Jos valkoinen lapsi lyö mustaa, se on rasistinen hyökkäys, jos musta lapsi lyö valkoista se oikeus ja kohtuus, koska valkoinen lapsi kantaa syntymästään saakka esivanhempiensa mahdollisten syntien takia perirasismia ja häntä pitää siitä rangaista.

      Koulussa valkoinen lapsi ei saa menestyä mustaa paremmin, vaan pitää harrastaa positiivista diskriminointia (kyllä tämän hallituksen ohjelmassa se termi monta kertaa mainitaan) ja antaa mustalle lapselle yhtä hyvä todistus.

      Sen sijaan, että me kaikenväriset elettäisiin rauhassa tasa-arvoisina toistemme kanssa, täytyy kaikkien kaikkea suvaitsevaisten omaa hyvyyttään korostaakseen vaikka väkisin keksiä joku tai joku ryhmä, jota voi syyttää rasismista. Niin henkisesti köyhää voi olla joidenkin elämä, heidän mielestään kaikkia muunvärisiä pitää kohdella kuin jotain holhottavia avuttomia olioita, joilla ei itsellään ole mitään valtaa siihen, miten elämänsä elää.

    • Anonyymi

      niin kuka on rasisti,käsittääkseni se joka muodostaa vaikka sellaisesta lauseesta rasistisen missä ei oikeasti mainita mitään rasistista.silloinhan rasisti on rasistiksi muita arvosteleva itse.
      vähän sama mitä vihervasemmisto hoee näkevänsä natseja kaikkialla vaikka niitä ei edes ole ollut suomessakaan sitten 40 luvun.

    • Anonyymi

      Rasismi on ihana asia, kauan eläköön rasismi.

    • Anonyymi

      eläinmaailmassakin on rasismia,eläinmaailmassa taudit jylläävät silloin kun populaatio kasvaa liian suureksi.

    • Anonyymi

      Miksi valehtelet? Persut täällä näyttävät olevan rasismin kohteena.

    • Anonyymi

      Nyt oli joku tehnyt mainoksen uunin kuvasta rasismivalituksen.

    • Anonyymi

      Rasismia oli jo silloin kun intiaaniheimot sotivat toisiaan vastaan.
      Luonnonlakia ei vain saada kitketyksi millään suvakismilla.

      Survival of the fittest.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      237
      5133
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      119
      4171
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      58
      3803
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3609
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3540
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3275
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      7
      2704
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2596
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2426
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      59
      2377
    Aihe