Lahjotut politiikot!

Stiftelsen för det tvåspråkiga Finland ohjaa korruptiorahaa politiikkojen vaalikampanjoihin. Korruptio politiikot pakottavat vastalahjaksi kaikki Suomen lapset lukemaan ruotsia.
Opetus suomenkielisissä kouluissa ei ole tarkoituskaan opettaa oppilaille ruotsia, vaan ylläpitää Suomen kaksikielisyys.
Tästä hyötyvät ne jotka käyvät koulunsa ruotsiksi.

Perussuoomalaisissa ei ole yhtään politiikkoa, joka olisi saanut säätiöltä rahaa. Sauli Niinistö ja Pekka Haavisto ovat ja kaksikielisyys säilyy. Finlandssvenskar mår bra!

3

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heh-heh, suomenruotsalainen Jörn Donner ilmoitti vastustavansa "pakkoruotsia", koska sen poistaminen takaa enemmän työpaokkoja suomenruotsalasille.

    • Anonyymi

      Persuilla on kummallinen käsitys suomenrutsalaisista. Näistä on ökyrikkaita allep rosentti, alle 20 % on on kekiluokkaisia vanhojen virkamiessukujen jälkeläisiä ja suuri enemmistö samalaisia mölliäisiä kuin muutkin tavalliset suomalaiset.

      Muutin aikoinaan ruotsinvoittoiselle paikkakunnalle ja keskikoulun ruotsin pohjalta opin sujuvan ruotsin taidon parissa vuodessa. ihmeemmin opiskelematta. Puhuin ihmisten kanssa ja luin ruotsinkielisiä lehtä (alussa sanakirjan kanssa). Edes Ruotsissa ei kukaan arvaa, että äidinkieleni on alun perin suomi.

    • Anonyymi

      Jokaisen puolueen takana on säätiöitä, eniten Kokoomuksella. KEPUN säätiöt ovat viime vuosina ryvettyneet pahasti (esim. ministeri Kaikkosen vankeustuomio Nuorusosäätiön jutuista).

      Totta kai säätiöt voivat käyttää rahojaan perustamiskirjassa mainittuihin tarkoitukseiin, vaikkapa kaksikielisyyden tukemiseen. Tuo mainittu säätiö on sikäli harvinainen, että se tukee ehdokkaita yli puoluerajojen. Kyse ei ole mistään lahjonnasta, van tuesta ehdokkaille, jotka jo ovat osoittaneet tukevansa säätiön tavotteita. On halpahintaista räksytystä puhua lahjonnasta, joka on rikos. Mutta mitäpä muutakaan vihaa kylväviltä persuilta voi odottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe