Shettikset

Jonsku

Haluaisin ottaa puheeksi shettisten arvaamattomuuden sillä itseäni on sellainen pieni söpöliini purrut korvasta.Nykyään pelkään aika paljon pieniä poneja ja muistoksi siltä ponilta sain puolikkaan korvan.Poni oli varmaan jotain lihan syöjä laatua koska se puri minua kun hain sen laitumelta.En ole pitkään aikaan käynyt katsomassa shettiksiä koska heti kun menen niiden lähelle minua alkaa pelottaa.No harmikseni korvaani ei ole vielä korjattu eikä varmaan koskaan korjatakkaan.Minua hävettää korvani tosi paljon ja annan aina hiukseni olla avoinna,pelkästään siksi että kukaan ei huomaisi sitä.Toivon että vielä joskus luottamukseni poneihin palaa.Pidän kyllä Shetlannin poneista tosi paljon enkä halua pelotella mutta toivottavasti pääsen ratsastus(urallani)vielä pitkälle vaikka pelkään hevosia.Ja ponin omistaja toi minut vain kotiin ja jätti korvan palani (laitumelle) vaikka minut olisi pitänyt viedä sairaalaan ja ottaa korvanpala mukaa.
korvan palani sai kuolion ja se piti poistaa.

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tipsukka

      sulle on käynyt ikävästi... itse olen ollut vuosia shettisten parissa ja mua puri kerran otsaan poni, sit on ollut kavionkuvaa jalassa ja kädessä ja sormissa ja käsissä ja jaloissa puremisjälkiä.

      ei kaikki shettikset ilkeitä ole mutta mä olen huomannut että shettikselle ei ikinä pitäisi antaa mitään kädestä. ei leipää. ei porkkanaa, ei ruohoa yms sillä ne alkaa näykkiin.

      oma ponini on sellainen tapaus että yksi ihminen hakkasi sen kun se pääsi aitauksesta karkuun. pahin virhe siltä ihmiseltä oli lyödä päähän! ponista muuttui vihainen. se ei aikoihin antanut koskea päähän. oli hankala homma riimun ja suitsien kanssa jne...

      tapauksesta on kohta 5 vuotta ja ponini on edelleen arka päästään. se puolustautuu puremalla jos joku sellainen ettei tiedä että on arka päästään, menee koskeen. onneksi se ei ole ehtinyt pahasti ketään puremaan.

      mutta ajatella kuinka ihminen voi pilata hevosen/ponin silmänräpäyksessä. poni oli ihanteellinen lasten poni, tänä päivänä se on vihainen ja arka päästään, mutta onneksi sen kanssa voi mennä ajelulle kärryillä. mutta lasta sen selkään en enää voi laittaa enkä antaa lasten taputella tms jos en itse pidä riimusta koko ajan kiinni.

      eli se ihminen joka sen ponin viisi vuotta sitten hakkasi, sai aikamoisen vahingon aikaan.

      että osa "ilkeistä" shettiksistä on jollain tapaa "pilattu". voihan olla periytyvääkin juttua yms, tiedän tamman jolle perityi isänsä (on muuten ainakin ollut siitosori) vihaisuus ja tämä perityi myös tamman jälkeläisille.

      • Mineral

        Moi
        Mulla on shettis joka on joskus silloin kaks kuukautta sitten purrut koko ajan..esim.kun putsasin kaviot,satulavyön kiristys jne..
        Mutta enää nyt ei pure laisinkaan(melkein)kun on aina läpäisty kuonoon kun yrittää.
        Ei kannata ruveta pelkäämään ponia.
        Tosin aika ikävää jos korvasta lähtee pala :p


    • Ordinarily

      Täydellisiä persoonia shettikset kyllä on! Niitä on moneen lähtöön ja kaikille varmaan löytyisi mieluinen kavri shettiksistä luonteittensa puolesta. Itse hoidan sellaista "persoonaponia". Nuori ja kokematon on, yhdessä ollaan opeteltu toimimaan ja suht hyvin juttuun nykyään tullaan joitain välikohtauksia lukuun ottamatta. Toisella tallilla jossa käyn on taas päinvastainen tapaus. Lauhkea ja lapsista pitävä shettistamma on pikkulapsien suosikki poni. Kaikkea maailmaan mahtuu ja niin täytyykin! Ilman niitä persoonallisia poneja emme ehkä oppisi yhtä paljon hevosista ja poneista. Tietysti on ikävää aina välillä pettyä ja jopa pelästyä ystäviemme käytöstä, mutta kaikella on tarkoituksensa.

      Shettisterkuin,
      Ordinarily :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      69
      3034
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      43
      2963
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      50
      2302
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      340
      1966
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1739
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1565
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1368
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1227
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1146
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1106
    Aihe