Taas viisas somppu neuvoo

Anonyymi

Ylen aamutvssä. Somalit on iso ongelma suomessa jotka pitäisi potkia ulos täältä. Me ei kaivata heidän neuvojaan. Miksi nämä 'fiksut' elätit eivät noudata ulkoministerinsä neuvoa ja mene rakentamaan omaa maataan.

25

87

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No nämä ovat Manu Koiviston perintö erä veronmaksajille.

      • Anonyymi

        Niinpä, ensimmäiset somalit saapuivat Moskovasta Koiviston aikana, ilman passeja ja viisumeja. Tuloa helpotti myös SPR jonka työntekijät olivat Helsingin rautatieasemalla valmiina vastaanottamassa.


      • Anonyymi

        Suomen ensimmäisen naispresidentti Tarja Halosen(sd) peesatessa ja Martti Ahtisaaren(sd) lisäksi otti veroeuroin ylläpidettävään toimistoonsa rasistin (omat kirjoituksensa julkisuudessa todisteina).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä, ensimmäiset somalit saapuivat Moskovasta Koiviston aikana, ilman passeja ja viisumeja. Tuloa helpotti myös SPR jonka työntekijät olivat Helsingin rautatieasemalla valmiina vastaanottamassa.

        ja somaliseisoja isopää joka pidätteli poliiseja tallinnan lautalla että ehtivät hävittää passinsa. Mutta ei hätää, keravan passitehtaasta sai uuden.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä, ensimmäiset somalit saapuivat Moskovasta Koiviston aikana, ilman passeja ja viisumeja. Tuloa helpotti myös SPR jonka työntekijät olivat Helsingin rautatieasemalla valmiina vastaanottamassa.

        Tarkoitat kaiketi lentäen? Kotkalaiset suvakit olivat vastassa kun lapset lompsivat koneesta lentoasemalle. Löytyy valokuva todisteeksi väittämään.


    • Anonyymi

      Kovin kärkkäitä nää on neuvojaan jakeleen kantiksille, vaikka kukaan heidän neuvojensa perään ei ole kysellyt eikä kysele. Ajatellaanpa toisin päin eli suomitavis menis Somalian TVn kertoo, miten somalien kuuluu elää ja ajatella, mahtaisko toimia edes teoriassa.

    • Anonyymi

      Miksei Somalian televisiossa ole Suomalaista neuvomassa somppuja?

      • Anonyymi

        Tuskin siellä on televisiota.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuskin siellä on televisiota.

        On sinne suomalaisten rahaa ja kalustoa viety että olisi TV.

        Lieneekö rasistisen alentuvaa ettei anneta somalien itse hommata noita itselleen, eikö siinä annettu ymmärtää että somalit ei osaa ja pysty???

        Mielestäni kehitysapu on lakkautettava holhoavana rasismina!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuskin siellä on televisiota.

        Löytyy televisioyhtiö ja televisiot. Paljon hienompia asuntoja ja hotelleja
        kuin täällä, valkoista hiekkarantaa. Ainoa mikä puuttuu on kela.


      • Anonyymi

        Syntyvyyden voimakkaalle rajoittamiskampanjalle olisi tarvetta Somaliassa monen muun ongelman poistamisen lisäksi!


    • Anonyymi

      Neuvoiko joku ja mitä?

    • Anonyymi

      Röyhkeys ja tyhmyys kulkevat käsi kädessä.

    • Anonyymi

      Jälkiviisaiden huntunaikkonen yritti väkisin valkaista maanmiehensä ja älykollegansa husupellen rasistisia puheita kantasuomalaisia kohtaan (huom. vaalien aikana toiseksi suurimman puolueen nykyisin jo ykkösenä olevia äänestäjiä kohtaan siis kantasuomlaisia)

    • Tiivistelmä: Kolme keskivertoa yksinkertaisempaa vierasta, jotka saivat ruutunäkyvyyttä puolustamalla Husua. Toimittaja - kumma kyllä, hiukan tiukensi ohjaksia, kun vieraat yrittivät viedä keskustelun Halla-ahoon.

      Olisikohan trollitehtaalla jo havahduttu siihen, että perussuomalaisten kannatus kasvaa vuosi vuodelta ja monen valelaisen työpaikka on katkolla, kun Ps on pääministeripuolue.

      Mielenkiintoinen oli pätkä, jossa keskustelijat pöyristyneinä päivittelivät Unkarin valtion kontrollissa olevia Unkarin medioita. Huvittavinta on se, etteivät keskustelijat ymmärrä, että Suomessa tilanne on aivan sama. Miten voikin olla noin... umpioihmisiä, ei heitä voi oikein tyhmiksikään sanoa, koska osaavat istua kauniisti paikoillaan ja puhua lauseita. Ehkä Puhuvat Päät olisi hyvä nimi tuolle orkesterille.

    • Anonyymi
      • Kiitos linkistä. Lähti postituslistaltani kuin sarjatuliaseen patit.

        Kyseisen videon aiheesta ei Jälkiviisaat mitään virkaa =)


    • Anonyymi

      Tiedä somalien viisaudesta mutta suomalaiset ovat suorastaan vähämielisiä elättäessään mukisematta kaiken maailman elintasoshoppareita samaan aikaan kun rehelliset omat kärsivät!

      • Anonyymi

        Aivan, eräs viisas sanoi kerran, Suomessa on niin tyhmät päättäjät, ettei
        heille voi antaa valtiota hallittavaksi. Oikeassa oli.


    • Anonyymi

      Yli 20 vuotta kulunut eikä työttömyys ole vieläkään vähentynyt ja suuri osa ei ole viitsinyt edes opetella kieltä.

    • Anonyymi

      Ne täytyy kotiuttaa omiensa pariin . Heidän Somaliassa tarvitaan työvoimaa.

    • Anonyymi

      Persut ja muut rasistit on iso ongelma suomessa jotka pitäisi potkia ulos täältä. Me ei kaivata heidän neuvojaan.

      • Anonyymi

        Mitäs LÄTTÄPÄÄ. Kukahan ne ongelmat teki, joissa koko suomi tällä hetkellä rypee.Ja yhä lisää sinunlaiset LÄTTÄPÄÄT ongelmia vaan teette. Ilman perussuomalaisia sinä et edes tajuaisi sitä.


    • Anonyymi

      Persut nyt sattuvat pääsääntöisesti olemaan alkuperäiskansaa ja heillä on siksi universaali oikeus tähän maahan, somaleita on sama oikeus Somaliaan. Näin yksinkertaista se vaan on, onko jopa liiankin yksi kertaista.

    • Anonyymi

      Suvaitsevaiset aloittivat natsittelun ja rasisti huutelun jo 90 luvulla Suomessa niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan on moraalinen itsepetos puolustella sitä "parempaa" vihapuhetta?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      59
      5921
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4785
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      43
      2106
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1469
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1239
    Aihe