Natossa on jo kolme kuppikuntaa

On jenkit omine sotineen, avuton, neuvoton Eurooppa ja Euroopasta irti rähmeltävä ja ja jenkkien mukana remeltävä Britannia. Nato ei laita kaikkia munia samaan koriin ja siksi Iranin sota viipyy, koska jenkit tietävät, etteivät voi voittaa sitä yksin.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"On jenkit omine sotineen, avuton, neuvoton Eurooppa ja Euroopasta irti rähmeltävä ja ja jenkkien mukana remeltävä Britannia."

Älä turhaan ole huolissasi NATO:n yhtenäisyydestä. Demokraattisilla mailla on aina omat intressinsä, mutta jokaisen NATO-maan intresseihin kuuluu jäsenyys NATO:ssa ja sen yhtenäisyys.

"Nato ei laita kaikkia munia samaan koriin ja siksi Iranin sota viipyy, koska jenkit tietävät, etteivät voi voittaa sitä yksin."

Tai sitten tuohon sotaan ei ole syytä, varsinkin jos Iran luopuu merirosvoiluistaan ja hyökkäyksistään tankkereita vastaan.

1Äänestä
  • #Tai sitten tuohon sotaan ei ole syytä, varsinkin jos Iran luopuu merirosvoiluistaan ja hyökkäyksistään tankkereita vastaan.#
    Iran on syypää nykytilanteeseen, niinkö?
    Olet onneksi hyvin arvattava ja joudut helposti ansaan.
    Kuka sanoutui yksipuolisesti irti ydinsopimuksesta ja asetti pakotteita, ties mistä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    #Tai sitten tuohon sotaan ei ole syytä, varsinkin jos Iran luopuu merirosvoiluistaan ja hyökkäyksistään tankkereita vastaan.#
    Iran on syypää nykytilanteeseen, niinkö?
    Olet onneksi hyvin arvattava ja joudut helposti ansaan.
    Kuka sanoutui yksipuolisesti irti ydinsopimuksesta ja asetti pakotteita, ties mistä?

    "Iran on syypää nykytilanteeseen, niinkö?"

    Ei pelkästään, myös USA on osaltaan syyllinen.

    "Olet onneksi hyvin arvattava ja joudut helposti ansaan."

    Aha. Mihin ansaan nyt jouduin? Olen koko ajan kertonut vastustavani USA:n irtautumista Iranin kanssa solmitusta ydinsulkusopimuksesta ja jopa vastustavani USA:n hyökkäystä Iraniin.

    "Kuka sanoutui yksipuolisesti irti ydinsopimuksesta ja asetti pakotteita, ties mistä?"

    USA. Iran olisi silti voinut jatkaa sen noudattamista saaden tukea esim. EU:lta.

    1Äänestä

  • Nato on hyvin epäyhtenäinen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nato on hyvin epäyhtenäinen.

    olisiko parempi että ovat yhteneväisiä kuten venäjä sekä pohjois korea.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nato on hyvin epäyhtenäinen.

    Tottakai Nato on epäyhtenäinen, jos keskustellaan esim. jostakin Iran-operaatiosta.

    Nato-sopimus koskee vain 29 jäsenmaan omaa puolustusta, ei mitään muuta.

    Naton jäsenmaat voivat tietenkin erillisesti sopia keskenään mitä vain, vaikkapa tuollaisesta Iran-operaatiosta, mutta suurin osa jäsenmaista ei sellaiseen osallistuisi koska ei ole pakko.

    1Äänestä

USA:n Iraniin kohdistuvaa hyökkäystä ei voi välttää, koska turvatakuut Israelille ja Hormuzin salmen false flag on jo ammuttu.

Äänestä
  • Voi toki! Sitä sotaa ei kaipaa Iran eikä USA!

    1Äänestä

Ruotsi ja jenkit ovat sodan partaalla keskenään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

On jenkit omine sotineen, avuton, neuvoton Eurooppa ja Euroopasta irti rähmeltävä ja ja jenkkien mukana remeltävä Britannia. Nato ei laita kaikkia munia samaan koriin ja siksi Iranin sota viipyy, koska jenkit tietävät, etteivät voi voittaa sitä yksin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu