Elokuussa 1989 järjestettyyn Baltian ketjuun osallistui jopa kaksi miljoonaa ihmistä.
Liettuassa valmistaudutaan Baltian maiden itsenäisyyttä vaatineen, Neuvostoliittoa vastustaneen rauhanomaisen jättimielenilmauksen 30-vuotisjuhlaan.
Elokuun 23. päivänä vuonna 1989 noin kaksi miljoonaa toisiaan kädestä pitänyttä ihmistä asettui ”Baltian ketjuun” Tallinnan, Riian ja Vilnan välille. Tempaus oli ajoitettu Baltian maiden kohtaloksi koituneen, natsi-Saksan ja Neuvostoliiton välisen Molotov-Ribbentrop-sopimuksen 50. vuotispäivälle.
Liettuan yleisradioyhtiö LRT:n mukaan tämänvuotisen tapahtuman tavoitteena on luoda yhtenäisyyden tunnetta ja jatkuvuutta tapahtuman kokeneiden ja nuoremman sukupolven välille.
Vuosipäivän pääjuhla järjestetään Latvian ja Liettuan rajalla sijaitsevassa Salociaissa. Aktivistiryhmä pyrkii lisäksi kokoamaan elokuussa noin 10 000 ihmistä Vilnassa järjestettävään ihmisketjuun.
Vuoden 1989 mielenilmaus on lisätty Unescon ylläpitämään Maailman muisti -kulttuuriperintörekisteriin.
En tiedä muistaako monikaan mutta trolleista ei varmaan kukaan.
Ne oli aikoja ne . Kannattaa katsoa video jos ei tiedä tapahtumasta. Se oli melkoisen sykähdyttävää aikoinaan.
https://youtu.be/4wOLaNlmuJ8
Neuvostoliiton vastaista ihmisketjua juhlistetaan
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Baltiassa julistavat samalla muitakin saavutuksiaan Neuvostoliitosta saadun selkävoiton ohella.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Map_used_to_illustrate_Stahlecker's_report_to_Heydrich_on_January_31,_1942.jpg- Anonyymi
"Baltiassa julistavat samalla muitakin saavutuksiaan Neuvostoliitosta saadun selkävoiton ohella."
Tarkkispoika sen sijaan keskittyy juhlimaan Katynia (25.000 kuollut niskalaukauksilla) ja Stalinin 20 miljoonaa omaa kansalaisuhria?
- Anonyymi
Uusi ketju Venäjän rajalle rynnäkkökiväärien kanssa.
- Anonyymi
Tästä näkee mikä on natottajien tarkoitusperät,tulihan se sieltä. Me Suomalaiset pysymme poislukien pienen pientä vähemmistöä aseiden kanssa menemistä naapurien rajoille.
- Anonyymi
Maailman pitäisi lopettaa ruoka-avun toimittaminen Venäjälle.
- Anonyymi
Kukas sinne ruoka apua toimittaa?
- Anonyymi
Niin mutta nehän on maksettua ja suomalainen elintarviketeollisuus kiittää. Olis vain enemmän mummoja.
- Anonyymi
Miksi ketjua muodostetaan ja missä ovat perusteet?
Aloituksen perusteella kysymys on provosoinnista, eikä todellisesta asiasta.- Anonyymi
Perehdypä pikkuisen ihmisketjun historiaan, niin ymmärrät. Vai onko Baltian maiden itsenäisyys mielestäsi provokaatio?
Tuo ihmisketjun ideointi v.1989 oli kyllä 10 ja ison papukaijamerkin arvoinen suoritus.
Rauhanomainen ilmoitus sortuvalle paZkatunkiolle, että NYT RIITTI !!!!!!.
Voitte painua hel*ettiin koko Baltiasta!.
IMHO.- Anonyymi
Fasistinen provokaatio ja rauhanomaisen ja demokraattisen yhteiskuntajärjestelmän vastainen rikollinen mielenosoitus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Fasistinen provokaatio ja rauhanomaisen ja demokraattisen yhteiskuntajärjestelmän vastainen rikollinen mielenosoitus.
"Fasistinen provokaatio..."
Heko, heko, joillain on ilmiömäinen kyky valehdella ja vääristellä kaikki asiat aina aivan päinvastaiseksi kuin mitä todellisuudessa on tapahtunut.
- Anonyymi
Fasistinen provokaatio ja rauhanomaisen ja demokraattisen yhteiskuntajärjestelmän vastainen rikollinen mielenosoitus.
Parasta viihdettä ikinä kun r....än trollit koittaa puolustella sen touhuja Demokratia liikettä vastaan Balttiassa. - Anonyymi
No on se hyvä ettei silloin ollut näitä putininin'in turisteja hermomyrkkyreppujensa kuolemaa kylvämässä, olisi voinut tulla rumaa jälkeä.
Nyt tuli vaan historiallinen tapaus muistuttamaan siitä miksi kaikki eivät kuulu ihmiskuntaan, silleen oikeasti.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510