Sosiaalihuorat.

Anonyymi

-'Valhe on yksinäiselle usein totuutta suloisempi.'
(Mika Waltari-Sinuhe Egyptiläinen)

Nimittäin sinä päivänä kun ihminen huomaa ettei kukaan ihminen ole hänestä kiinnostunut enää kuin rahaa (palkkaa) vastaan, rikkuu hänessä peruuttamattomasti jokin.

Tämä ongelma-asetelma liittyy ansiotyönä syrjäytymisen kanssa työskentelevien aitouteen.
Jos joku viranhaltija/sosiaalialan työntekijä on huolissaan ihmisistä, huolen emotionaalinen aitous on kyseenalainen jos / kun se loppuu virka-ajan jälkeen. Voitaisiin perustellusti kysyä -jos samainen henkilö on oikein erityisen huolissaan, pitäisikö hänelle maksaa tästä ylityökorvauksia?
Toisin sanoen emotiaalinen yksinäisyys on jotain sellaista, mihin ei ole apua saatavissa. Sen kanssa on kyettävä pärjäämään yksin. Viranomainen ei korvaa ystäviä.

On myös yksinäiselle kestämätön asetelma, kun itse perheellinen ja ns. asiat kunnossa ihminen alkaa häärimään asiantuntijana asiassa josta ei ole omakohtaista kokemusta.
Ikään kuin yksinäisyydessä ei olisi kestämistä kyllin.

Ihmisen tulee pärjätä tai itkeä ja pärjätä.
Yksin.

2

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      yksin on hyvä olla. hevoseton mies on huoleton mies.

    • Anonyymi

      Miksi joku ylipäätään hakeutuisi sosiaalialan opintoihin, jos hänellä ei ole aitoa tahtoa auttaa ihmisiä? Eipä sillä alalla lyödä rahoiksi tavallisena kunnan työntekijänä. Raha ei voi olla motiivina sosiaalialalle hakeutumiseen. Oletkos aloittaja miettinyt näitä asioita?

      Sosiaalialalla joutuu työssään kohtaamaan kaikenlaista paskaa: hätää, epätoivoa, uhkaa, epäluuloa, päihteitä, muita riippuvuuksia, sairautta, traumatisoituneita ihmisiä, köyhyyttä, hirveitä elämäntarinoita jne. Jos työntekijä hoitaisi näitä asioita kaiken valveillaoloaikansa, hän uupuisi välittömästi. (Monet itse asiassa uupuvat jo ihan virka-aikaakin tehdessään, sillä työ on todella rankkaa.) Työn tekeminen vain työaikana on suojautumiskeino, jotta työntekijä jaksaisi ja alalla riittäisi työntekijöitä.

      Kukaan ei vaadi lääkäriä tekemään lääkärin työtä kaiken valveillaoloaikansa, mutta noin vain esitetään, että sosiaalialan työntekijän pitäisi tehdä työtään koko ajan, koska muuten hän ei muka tee vilpittömästi työtään. Kaikki ymmärtävät, että lääkärin on saatava vapaa-aikaa, jotta hän ei uupuisi. Sosiaalialan työntekijältä kyseenalaistetaan sama päivänselvyys.

      Kukaan ei vaadi lääkäriltä omakohtaista kokemusta kaikista sairauksista, joita hän työssään hoitaa. Kuitenkin sosiaalialan työntekijän kyky auttaa kyseenalaistetaan ,jos hänellä itsellään ei ole omakohtaista kokemusta jokaisesta ongelmasta, joista hänen asiakkaansa kärsivät.

      Huomaatteko kuinka järjettömiä aloituksen väitteet ovat?

      Viranomainen ei korvaa ystäviä, mutta aika monelle asiakkaalle viranomaiset toimivat tukena arjen asioissa. Viranomaiset myös ohjaavat asiakkaitaan harrastusten ja toiminnan pariin, jonka kautta voi muodostua ystävyyssuhteita. Joka voi saada tukihenkilön, joka konkreettisesti tulee mukaan asiakkaan elämään.

      Toivottavasti uskallatte luottaa, että sosiaalialan työntekijät ovat alalla, koska he haluavat aidosti auttaa ja tukea asiakkaitaan.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5054
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2841
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1290
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1268
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      763
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      732
    Aihe