Kylmettyminen johtuu kuumasta!

Anonyymi

Jo lähes neljä vuosikymmentä sitten opin erään tärkeän asian, ja tuo tieto muutti terveyteni myönteiseen suuntaan.
Olin saanut kurkkuni kipeäksi keskikesällä. Luulin että lämpö auttaisi, ja lämmitin kaulaani lämpötuulettimella. Se teki hyvää niin kauan kuin lämmitin, mutta kun en lämmittänyt, en pystynyt edes nielemään sylkeä tai puhumaan. Sain lääkäriltä diagnoosin angiina ja penissiliinikuurin. Parin päivän päästä pystyin jo syömään pehmeää banaania, ja tulin kuntoon.
Seuraavalla kerralla kun tunsin hiukan kaulakipuja, aloitin lämpöhoidon heti. Seurauksena oli että muutaman tunnin kuluttua oli kaula niin turvoksissa että en voinut niellä mitään.

No tajusin lopulta, että lämpö ei ollut hyväksi. Seuraavalla kerralla tein päinvastoin: olin kyllä ensin saunassa, mutta sitten suihkutin jääkylmää vettä kaulalleni, ja ajoin sitten talvisaikaan ikkuna auki töihin parinkymmenen kilometrin päähän. Kun tulin perille, kukaan ei voinut havaita mitään käheyttä äänessäni, kaulakipu oli täysin poissa.

Myöhemmin olen kokeillut hyvin tuloksin kylmää jos on tuntunut oireita kaulasta tai korvista, ja seurauksena on ollut että olen aamuun mennessä tullut kuntoon.
Yöllä pidän ikkunaa auki ja jos korvaan on koskenut, olen pitänyt sen ylöspäin nukkuessani. Ja ei peitettä koskaan kaulan päällä.
Olin sairaskirjoilla viimeksi 1982, sitten tein työtä kolme vuosikymmentä ilman sairaslomia, olen nyt eläkkeellä. Yhä käytän samaa periaatetta: kaulakivut poistuu kylmällä, ja pahenee lämmössä.
En juo kuumaa jos tunnen vähänkin oireita.

Paras keino vilustua on ottaa aurinkoa makuulla jalat aurinkoa kohti. Aurinko kuumentaa kaulaa ja aiheuttaa sen että kudokset laajenevat ja kaula tulehtuu.
Samalla iho palaa hiukan ja aiheuttaa hikoilua vaikka olisi kylmä yöllä, josta seurauksena tulee lämmönvajausta aamuyöstä. Varmasti vilustuu ja ääni tulee käheäksi.

4

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siksiköhän yksi ja toinen valittaa kaulakipuja nyt kun on ollut lämmintä!

      Ja aina lomalla rannalla aurinkoa ottaessa tulee flunssa seuraavaksi päiväksi.

    • Anonyymi

      Siksiköhän on niin vaikea päästä eroon flunssasta kesäaikaan?

    • Anonyymi

      Tuo sinun kokemuksesi selittää kyllä miksi monella on jatkuvasti nuha, vaikka käyttävät kaulahuivia ja suojaavat korviaan.

    • Anonyymi

      Kokeilin teoriaa käytännössä, kun tunsin taas flunssan olevan tulossa ja kurkkua alkoi kutittaa niin että piti yskiä.
      Kylmensin kaulaani ulkona kylmällä vedellä, en juonut mitään lämpimää, hengitin suun kautta kun tuntui ryvittävän, ajelin autolla ilman lämpöä sivuruutu alhaalla. Nukuin ilman peitettä kaulalla, ikkuna auki.

      Tulos: vilustus hävisi yhden vuorokauden aikana. Tavallinen yskäkausi jäi pois melkein kokonaan, ryvin kai kymmenkunta kertaa, vaikka alussa kurkkua kutittikin, mutta kylmä auttoi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe