Kapitalismi = 666

Anonyymi

Tai ainakin kapitalismi (markkinataloushenkinen voitontavoittelu, joka edistää omaisuuden voimakasta kahtiajakoa mm.jatkuvan talouskilpailun muodossa) on suurimmilta osiltaan rakentanut "Petoa" mm.epäilyn ja epätasa-arvon muodossa nykyiseen maailmaan. Kapitalismi edistää myöskin paljolti materialistista maailmankuvaa, ja siten samalla estää ihmisen henkistä kehittymistä nk.laumaeläimestä yksilöllisempään suuntaan, noin karkesti ottaen ilmaistuna.

Esimerkiksi Kiina nykymaailman suurimpana kommunistivaltiona on yksi eniten kapitalisoituvista, miljardöörejä on maassa enemmän kuin koskaan, ja raja köyhien ja rikkaiden välillä kasvaa niin alueitten kuin kaupunkienkin sisällä, sekä yleensäkin ihmisten välillä, sitä mukaa kuin "talouskasvu edistyy".
Huomattavaa ja muistettavaa on että esim.Karl Marx ei kaiketi koskaan kehoittanut perustamaan kommunistisia valtioita, vaan kehotti "sosialistiseen tuotantotapaan", jotta tasa-arvo on ja vapauteen perustuva yhteiskunta voisi joskus toteutua. Eli kyse on loppupelissä vain ihmisten ahneudesta ja itsekkyydestä, jotka luovat "kapitalistisen" oligargian ja siten hierarkisen tuotantotavan, jota "markkinataloudeksi" usein kutsutaan.
Kyse ei siis ole valtiomuodosta, vaan siitä mite itse valtion sisällä tapahtuu. Ehkä Max Weberkin oli aikoinaan oikeassa siinä, että kristinuskon vääränlainen kehitys Euroopassa johti lopulta kapitalistisiin malleihin. Kyse on vain ikuisesti siitä, että joku taho koettaa hallita kansan suuria osia väärillä tavoilla, jotka liittyvä rahaan ja valtaa, jolla saa tarpeeksi "voimankäyttöapua", jotta "Kapinoitsijat" voidaan pitää kurissa, vaikka usein kansan tietämys tai uskomus kuitenkin säilyy itse kansa sisällä.

En siis voi tarkasti sanoa, onko 666 kapitalismin ilmentymä vaiko tosinpäin. Kyse on siitä mikä on tapa jolla yhteiskuntaa johdetaan, ja millaisia johtajia yleensäkin kaikkialla on, ja miten ja miksi tavaraa tuotetaan, ja onko yhteiskunta vailla kulisseja vai niitä täynnä vai kenties siltä ja väliltä. ELi miten valheet voi lopultakin erottaa todesta, sekä toden myöskin valheesta.

Muistaakseni se oli myöskin Marx joka ennusti, että kapitalismi tuntuu jossain vaiheessa yhteiskuntamallina "lopulliselta", mutta se ei ole mikään lopullinen, ei etenkään etupäässä "lopullinen ihanteeseen", joka olisi tasa-arvo, jonka vapaa markkinatalous (=kapitalismi) nimenomaan kaikin puolen ja monesti jopa vainvihkaa pyrkii estämään. Mutta se on "ihmisen luku", sillä ihminen kantaa yhteiskunnallisia velvoitteitaan mukanaan. Kantaa ehkä siksi että ei muutakaan voi. Ei niin että olisi suorittaja, mutta ehkä niin, että "yhteiskunta ei koostu yksilöistä, vaan yksilöitten välisistä suhteista toisiinsa eri tavoin" !!
Tärkeää on siis se miten eletään, mihin luotetaan, mitä nähdään tai halutaan nähdä, mistä puhutaan, millainen kulttuuri on ympärillämme, ja se, että mitä vaihtoehtoja olisi?! Monesti ihminen ehdollistuu, ja rajoittaa siten itseään, ja vielä enemmän kenties ympäristöään. Jossakin on AINA silti löydettävissä se jokin raikkaus ja vapaus, se tila, jossa ihmiset ovat tasa-arvoisia, ja yksilöt vapaita ! !

7

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aina kun tuotantoa kasvatetaan tarkoittaa se paskempia olosuhteita työntekijöille eikä nyt kannatta selittää että robotit tekevät kaikki paskahommat nykyään eivät ne tee kuin joissain vähemmistö firmoissa. Ihmiset tekevät enemmistönä edelleen paskimmat ja hankalimmat työt. Siksi joidenkin mitään koskaan tekemättömien mulkkujen johtajien mielestä on ok nostaa eläkeikääkin ja tuotantoa kun kaikki on niin kevyttä nykyään.

      • Anonyymi

        Jatkuva talouskasvu ilman työntekijöiden huonontuvia palkkoja ja työehtoja ei ole mahdollinen. Robotiikka taas tuhoaa ostovoiman sekä kulutuksen ja romahduttaa talouskasvun seinään. Kone on rikki.


    • Anonyymi

      No, tuota ... automatisaatiohan on myös(kin) investointikysymys eri yrityksille.
      Mutta monesti Suomessakin ihmetyttää miten automatisaation yhteydessä voidaan laittaa porukkaa pihalla vaikka kuinka ja paljon. Ja samalla kuin toisaalta siellä missä automatisaatiota eniten tarvittaisiin, niin sitä ei voida jostain käsittämättömästä syystä suorittaa. Jolloin tokiselitykset kysymykseen "miksi ei voi" on taas niin taivaan ja maan väliltä käsittämätöntä tasoa, ja kertoo "sisäisestä viestinnästä".

      Ja jos ihan henk.koht.mielipidettä kysytään, niin kyllähän sellaisissa töissä monissa joissa "luovuutta" on mukana, niin automatisaatio on ihan järjetön ratkaisu, mutta "tuotantotekninen" ratkaisuhan se on yritysjohdon kannalta vaan :(

      • Anonyymi

        Niin sehän se juuri kapitalismissa mättää että kun olisi mahdollisuus helpottaa lajitovereiden elämää niin ei joko haluta ohjata rahoja siihen suuntaan tai sitten yrityksillä ei ole varaa. Johtajille toki on aina varaa maksaa hurjia palkkoja ja bonuksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin sehän se juuri kapitalismissa mättää että kun olisi mahdollisuus helpottaa lajitovereiden elämää niin ei joko haluta ohjata rahoja siihen suuntaan tai sitten yrityksillä ei ole varaa. Johtajille toki on aina varaa maksaa hurjia palkkoja ja bonuksia.

        Mielestäni tuotantoa ei kuulu lisätä sellaisissa firmoissa joissa ei kyetä työntekoa samalla helpottamaan.


    • Anonyymi

      Hyvä kysymys myöskin on, että miten johtoajatus "kapitalismissa" on nk."hyvä veli" - verkoista. Mutta tosiasiahan on, että ei kukaan ilman apua voikaan rikastua.
      Ilmeisesti ihmislaji on vain nykyisessa "kehityksessään" psykologiselta ja henkiseltä puoleltaan niin SAAMARIN TYHMÄ, tyhmempi kuin koskaan, ja alati tyhmenevä.
      Miksi monet voivat puolustaa älytöntä voitontavoittelua, joka luo yhteiskunnat täyteen mitä järjettömämpiä ääri-ilmiöitä, jotka tuhoaa sen viimeisenkin järjenhiput, taikka on tuhonnut jo ...

      Toisaalta omaisuuteen ja "rikastumiseen" keskittyminen on inhimillisesti armotonta, kuten voitontavoittelu on yleensäkin. Siinä ei jää aikaa muulle, ja lopulta ei toisia ihmisiä enää ymmärrä. Ja vaikeahan on muutenkin toisia ymmärtää, ihminenhän peilaa todellisuutta paljolti oman elämänsa kautta.

      Ja sitten kun joskus "verkosto" pettää, ja syöksytään alas niistä norsunluupilvenpiirtäjistä, syystä tai toisesta, niin on se RAHAKRAPULA niin armoton, mutta oppirahat ne on kai rikkailla suuremmat?!?!

    • Anonyymi

      Mammonan epäjumalan palvonta on vahvimmin kristityn lähimmäisen rakkauden sanomaa vastaan sotiva vastapooli. Kapitalistinen riistotalous on petotalous ja porttotalous. Kristuksen kaikkien tasa-arvoisuus ja samanarvoisuus kääntyy mammonanpalvojilla tuloerojen kasvun muodossa luokkayhteiskuntaan ja eliitin sekä rahvaan eriarvoisuuskehitykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1336
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1285
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe