Jumalanpilkan kriminalisoinnin lopettamiseksi kansalaisaloite

Anonyymi

Kansalaisaloite jumalanpilkan kriminalisoinnin lopettamiseksi eli rikoslain uskonrauhapykälän ensimmäisen kohdan poistamiseksi on ollut avoinna allekirjoitettavana jo pari kuukautta. aloite nro 4429.
Se ei ole jostain syystä saanut juurikaan julkisuutta.

4

79

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      No, Jumalauta markkinoikaa sitten kunnolla!

      Uskon asioita ja tahoja saa reilusti ja kunnolla arvostella: TOTUUS on, että uskovaiset uskovat Alien-Olentoihin ja suurin osa ihmisistä uskoo Niiden olemassaoloon.

      Kuitenkin, kun kyseeseen tulee esim. jonkun ihmisen todistus tai väite Näistä Alien-Olennoista, hänen/heidän kohdallaan nämä muut ihmiset (jotka myös uskovat Niiden olemassaoloon) väittävät Niitä kyseisen ihmisen mielikuvitusolennoiksi.

      Oikeus tulee takaisin maailmaan ja vain virallinen taho sen voi pilata, tuhota. Tulemme ikävä kyllä saamaan erittäin paljon paskaa ja harmia niskaan, koska virallinen taho EI aio jatkossakaan eväänsä lotkauttaa minkään oikeuden puolesta. Palkkaa kyllä nostavat, oikein ikuisia eläkevirkoja! Että silleen!

    • Anonyymi

      Onhan se naurettavaa rangaista sellaisen pilkkaamisesta, mitä kukaan ei ole taatusti nähnyt tai kuullut vaan se on pelkästään uskomus korvien vämissä

    • Anonyymi

      Kyllä lähes kaikki ovat nähneet ja kuulleet Raamatun Sanaa. Pidetään jotkut asiat vielä pyhinä. Kaiken irvokkuuden keskellä ja varsinkin siksi. Koti, uskonto ja isänmaa. Kaikkia arvoja on rikottu ihan kympillä. Saa jo riittää kiitos.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7525
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4153
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3665
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3160
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2436
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2368
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2319
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2288
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe