Sananvapaus Suomessa

Anonyymi

Unkarin pääministeri Viktor Orban kritisoi Suomea – ”Tarvitsemme kärsivällisyyttä, ettemme naura”Asiallinen piikki Suomen hallitukselle.
Kun kritisoin Suomen hallitusta ylläolevan jutun yhteydessä
niin sitä ei edes julkaistu.Onko tämä ymmärrettävä niin,että
Iltasanomat on hallituksen talutusnuorassa,eli ei purra ruokkivaa
kättä???? Puheet demokratian vähenemisestä Suomessa pitää
kyllä paikkansa.Iltasanomat ei ole ainoa roskalehti mikä on
ohjailtavissa.Kriittinen lehdistö loistaa poissaolollaan ja juttuja
kirjoitetaan hyvä veli hengessä.Olen varmaan mustalla listalla.
Jos kirjoitan jonkun jutun kommentointi osastolle vaikka sanan
päivää, niin se automaattisesti sensuroidaan.Että se sanavapaudesta.

1

158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Missään maassa, edes Suomessa, sanavapaus ei ole täydellinen eikä oikeusvaltio toimi erehtymättömästi. Mutta tässä unohtuu jälleen kerran se että lähes kaikissa muissa maissa, Esim. Unkarissa, nämä samat asiat ovat vielä paljon paljon huonommin. Joka maassa on kritisoitavaa. Nyt Unkari kuitenkin yrittää uskotella että asiat olisivat Suomessa yhtä huonosti kuin Unkarissa ja se on kyllä oikeasti naurettavaa propagandaa.
      En ymmärrä miksi niin monet suomalaiset haluavat niellä vieraan vallan hallituksen propagandan sellaisenaan ja halventaa samalla omaa hienoa maataan? Ennen sellaista kutsuttiin maanpetturuudeksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1332
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      952
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe