Luopumus voittanut ?

Onkos luopumus ja maailmallisuus voittanut kun palsta tuntuu tykkänään hiljentyneen?

Ei ole profetiatulvaa niin kuin muutama v.s. vielä.

9

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä ihmiset ei enää jaksa innostua vääristä profeetoista. Ja ehkä tämä on alkanut toteutua:

      "Rakkaus ei koskaan häviä; mutta profetoiminen, se katoaa, ja kielillä puhuminen lakkaa, ja tieto katoaa. Sillä tietomme on vajavaista, ja profetoimisemme on vajavaista. Mutta kun tulee se, mikä täydellistä on, katoaa se, mikä on vajavaista."
      1 Kor. 13:8-10

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Profetoimisen tarve loppuu vasta sitte, kun saavutettu se kaikessa täydellisyyden täyttymys päämäärä.

        Se vajavain profetoiminen loppuu, kun tulee siitä eteenpäin vievä profetoiminen.

        Kristuksen Jeesuksen nimessä muistuttaen ja valistain.

        Tuolta... http://www.suomenkristityt.foorumimme.com Asiallisesti ja rakentavasti Raamatun UT mukaisesta kaikille hyväksi Kristillisyydestä KESKUSTELU, foorumilta,

        (Herätyys)

        Profetoiminen on aina vajavaista, kunnes se loppuu kun Jeesus palaa. Profetoiminen ja tieto katoaa, kun täydellisyys tulee maan päälle.
        Päivämääräprofetoiminen on nimenomaan sitä vajavaista profetiaa, eikä suinkaan väärää profetoimista. Jeesus sanoi, aikaa te ette ymmärrä. Tällä lauseella ihmisen profetoiminen on syyntakeettomassa tilassa suhteessa aikaan.

        Ei päivämääriä pelätä tarvitse, jos sydämestään odottaa Jeesusta. Päivämäärän pelkäämiseen ja niiden kertomisesta kavahtamiseen liittyy aina sydämen tilan suhde armoon.


    • UUDET SÄÄNNÖT - ja - POISTOT --- OVAT TEHNEET TEHTÄVÄNSÄ . . . ;)

      JOTEN . . .

      VAIN --- TYHMÄT - ja - PENSEÄT --- SOTIVAT - Jumalaa VASTAAN . . .

      . . .

      EI_TROLLI_vaan_TOTUUS
      13.5.2019 15:15

      EI_TROLLI_vaan_TOTUUS kirjoitti:

      TAISTELU . . .

      — Näytä lisää

      ""Samalla tulevat voimaan - SEURAKUNTAA - koskevat säännöt ja ohjeistus,
      kuten oli myös ALKUSEURAKUNNALLA Raamatussa !!!""
      ------------------------------------------------------------------------

      UUDET SÄÄNNÖT --- ovat olleet - JO - pari vuotta TOTUTTELU KÄYTÖSSÄ --- ELI PAHIMMAT ENNUSTUKSET - ja - Raamatun VÄÄRISTELYT --- ON POISTETTU . . .

      POIKKEUKSENA ---> VAROITTAVAT ESIMERKKITAPAUKSET - eli - JEREMIA 23:30-32 --- RIKKOMUS KÄSITTELYYN JOUTUVAT - JOIDEN - KIRJOITTELU ON OLLUT VAPAAMPAA --- KUN EIVÅT muutenkaan --- Jumalan TAHDON MUKAISESTI TOIMI . . . :(

      UUSIEN SÄÄNTÖJEN TOIMINTAA KÄSITELLÄÄN MYÖHEMMIN . . .
      KESKUSTELUSSA ---> Siivous alkaa
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15639210/siivous-alkaa
      SILLÄ . . .
      ""SELITYS TÄHÄN ON TULOSSA --- MYÖHEMMIN --- KÄSITTELYN YHTEYDESSÄ !""

      . . . . . . . .

      SILLÄ . . .

      . . . JUMALA ALOITTAA TÄLLÄ PALSTALLA KOHTA SEURAKUNTA TYÖNSÄ . . . !

      . . . . . . . .

      Jumala SANOO . . . TOTUUDEN . . .

      . . .

      Jeesus_valitsi_tekstin
      18.1.2017 15:16
      ""Voisiko profetioille kehitellä jonkun laatustandardin, koska on hyviä ja huonoja profetioita...""
      ---------------------------------------------------------------------------------------------

      Jumalan VASTAUS:

      Profetiat PALSTAN --- TULEVA "laatustandardi" . . . ;)

      Jeesus_valitsi_tekstin
      11.1.2017 17:29

      Rakkaat Jumalan Lapset !

      . . . . . . . .

      KUN --- Jumala ALOITTAA TYÖNSÄ --- Profetiat PALSTALLA --- niin . . .

      . . . Herra HOITAA . . . aivan ---ITSE ---- PALSTAN SENSUURIN . . . ;)
      . . . .......................... . . . ....................................................................... . . .

      . . . . . . . .

      Kirjoitin nyt Jumalan tahdon, niin kuin Hän tahtoi.
      Mikä on ilmoitettu . . . se on Jumalan nimissä ilmoitettu !

      "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään." Matt. 5:17

      Mitä et tiedä . . . se joskus kerrotaan.
      Siunausta ja Herran rauhaa !

      . . .

      LISÄÄ --- SÄÄNNÖISTÄ - ja - NIIDEN VAIKUTUKSISTA . . .

      hieno ajatus
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/14682120/hieno-ajatus

    • Ei ole luopumus tai maailmallisuus voittanut, vaan kaikkein luotettavimman tuntuiset profeetat ovat pyhittyneet pyhittymistään yhä edelleen, eivätkä enää sielunsa saastumisen pelosta rohkene lähettää tekstiä palstalle tämän maailmanajan loppuhetkinä. Tarkka se olla pittää näissä asioisssa!
      Toki monet tällä palstalle aikaisemmin viihtyneet kaikkein oikeimman uskonnon kaikkein oikeimmista uskonedustajista tulivat temmatuiksi taivaalliseen kirkkauteen ylösnostoissa. Tästä tapahtuneesta tosiasiasta esimerkkinä Pelästyssanomien ilmoittama ja sittemmin tapahtunut rapture 13.5.2019 joten heillä ei sen tähden ole mahdollisuutta eikä tarvetta enää osallistua sisällöntuottamiseen.
      Suurella todennäköisyydellä väki vähenee vielä entisestäänkin, sillä loppuvuoden aikana on odotettavissa vielä lisääkin tempauksia mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa ja miksipä ei pitäisi. Luonnollisestkin ne kohdistuvat pyhitettyjen jäännöseriin. Tämän on pakko tapahtua, sillä jo aikaisemmin olemme saaneet varmistetuista lähteistä tiedon hieman tavallista suuremmasta tapahtumasta: Maailmanloppu tulee 21.12.2019

    • Anonyymi

      Uusi konemoderaattori on hiljentänyt muutkin palstat. Eikä niistä profetoista voi loputtomiin keskustella, varsinkin kun 50 - 80% vastauksista poistuu.
      Eikä niitä uusia profetoita ilmesty kuin sieniä sateella - etenkään tänne, koska pilkkaamiseksihan se menee. Muistakaa, että Jumala ei anna itseään pilkata.

      • Anonyymi

        Aivan! Erinomainen kommentti... kiitos!


    • Anonyymi

      Mikäli tämä palsta pysyy pilkkaamisesta puhtaana, niin profetioita alkaa taas tulla. Mutta jos se menee vaan taas siihen, että joka suunnasta pilkataan, niin oikea keskustelu puuttuu kokonaan ja tilalle tulee vain moderaattorihommat.

    • Anonyymi

      Jihadrobotaatio ja kyläkasvatus on edessä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe