Onko kellään samanlaisia kokemuksia

mielenterveystoimistosta? Minulta sairaanhoitaja kyseli miten pärjään rahallisesti. Tuntui hieman oudolle. Haluan yleensä pitää raha-asiat ihan ominani.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei voivat käyttää raha-asiaa syynä vangita sinut, joten pysyisin melko hiljaa tai ehkäpä sanoisin, todellista taloudellisesta tilanteesta riippumatta, että ihan hyvin menee, ei ongelmia.

Pääsääntö on, että jos on joutunut psykiatrian pakeille tahtoaan vastaan kannattaa psykiatreille valehdella, koska rehellisyydestä rangaistaan enemmän. Jos psykiatrian pakeilla on omasta aloitteestaan, kannattaa miettiä uudemman kerran kannattiko mennä. Sellainen henkilö kaivaa verta nenästään.

Äänestä
  • Täysin samaa mieltä.Ei kannata huolestuttaa mt puolta he ovat vastuussa sinusta niin kauan kuin olet heillä potilaana.

    Äänestä

Taloudellinen pärjääminen on iso asia ihmisen hyvinvoinnille, myös psyykkisesti.
Rahaongelmat ovat valtava rasite jo muutenkin kuormittuneelle mielelle, esim. masennus, ahdistus. Ajattelepa ihmistä joka kamppailee toimeentulon rajoilla jo muutenkin pahoinvoivana!
En tiedä tilannettasi, ehkä tulet toimeen, mutta hyvin monella psyykkisesti (kuten fyysisestikin) kärsivällä on rahat tiukassa. Moni elää jollain Kela-tuilla jotka eivät varmasti mieltä ylennä. Mikset kysy hoitajalta miksi hän on kiinnostunut raha-asioistasi? Ihmisellä on suu päässään, eikä vain syömistä ja juomista varten vaan myös kommunikointia!
Kunnollisessa oikeassa kokonaisvaltaisessa hoidossa otetaan huomioon ihminen kokonaisuutena. Hoidetaan ja pyritään tukemaan asiakasta kaikilla osa-alueilla, ei pelkkänä sairautena tai vaivana. Jos mieli on maassa, ei paranemista edistä niskaan kaatuvat velat ja maksamattomat laskut. Näissä asioissa voi neuvoa ja ohjausta oikeaan paikkaan saada hoitajalta, jos vaan saa sen suun auki. Hoitaja ei pankkitilisi tilannetta tiedä. Mielestäni on positiivista että jaksaa ja haluaa huolehtia myös mahd. käytännön ongelmien ratkaisuissa.

Äänestä

Toimeentulosta kysyminen on mielestäni periaatteessa hyvä asia. Moni stressi ja kärsimyshän juontaa juuri siitä, tai se on ainakin tärkeä osatekijä.

MUTTA kokonaisuus ratkaisee: miten mt-hoitaja suhtautui asioihisi muuten? Koitko että hän otti sinut vakavasti? Jos kysymys raha-asioista (tai joku muu kysymys) tuntui tunkeilevalta, se kertoo ehkä siitä että teidän välinen yhteys ei ollut ihan sitä mitä pitäisi. Oliko hänen asenteessaan ehkä jotain muutakin, mikä "tökki"?

Jotta mt-keskustelut tai terapiat voisivat toimia, täytyy aika monen perusasian olla kunnossa, eivätkä ne läheskään aina ole. Moni työntekijä ei osaa kiinnittää huomiota niihin. Näitä perusasioita luettelen seuraavassa "lonkalta" sen mukaan, miten itse ne ymmärrän:

- tasavertaisuuteen pyrkiminen (vaikka "potilaan"/asiakkaan ja mt-työntekijän asema ei voikaan koskaan olla täysin tasavertainen)
- itsemääräämisen kunnioittaminen kaikessa, KAIKESSA
- edelliseen liittyen yksityisyyden kunnioittaminen. Tämä voi olla hyvin vaikeaa nykyjärjestelmässä, jossa mt-keskusteluissa ei oikeastaan ole mitään luottamuksellista: kaikki kirjataan, periaatteessa. Jos sanotaan kirjattavan vain "pääkohdat", se on tietoista tai tiedostamatonta sumutusta, sillä se on työntekijä, "ammattilainen" joka päättää mitkä ovat ns. pääkohdat. Potilas yleensä toivoo kirjattavan vähemmän, tai toisella tavalla, kuin mitä työntekijä näkee tarpeelliseksi. Tästä pitäisi "potilaan" pyrkiä keskustelemaan, ja vetämään tiukkaan omaa rajaa. - Muistathan, että mt-kirjaukset ovat nykyään myös kaikkien muiden hoitohenkilöiden luettavissa, jotka sinua hoitavat, myös somaattisissa asioissa. Tämä huomioiden kannattaa todella pyrkiä neuvottelemaan mt-hoitajan kanssa siitä mitä kirjataan.
- henkilökohtainen vuorovaikutus, "kemiat". Jos ne eivät ole riittävän hyvät, asialle tuskin voi mitään. Täytyy ottaa irti se mitä huonosta ihmissuhteesta voi saada, ja jos ei se riitä, tai jopa aiheuttaa vahinkoa, lopettaa käynnit. Tai pyytää vaihtoa toiseen työntekijään.
- työntekijän ammattitaito yleisesti. Koulutuksesta voi kysyä, ja esim. siitäkin, onko työntekijä käynyt läpi mitään omaa itsetuntemustaan lisäävää koulutusta kuten omaa terapiaa. Moni nimittäin on. Se parantaa ammattitaitoa kummasti, ja sen osana kykyä asettua "potilaan" asemaan. (Hyh tuota potilas-sanaa! Pitäisi korvata "asiakkaalla"...)

Lopputulemana: sinun ei tarvitse vastata yhtään mihinkään mihin et halua.

Äänestä

Ei ole mitää outuoa tuossa kysymyksessä.
Rahan venyttely, epävarmuus taloudesta jne vaikuttaa psyykkeeseen..

Jos raha ei ole ongelma niin voi sanoa ettei ole ongelmaa sen kanssa ja ei sitä tarvi sen kummemmin avata

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

mielenterveystoimistosta? Minulta sairaanhoitaja kyseli miten pärjään rahallisesti. Tuntui hieman oudolle. Haluan yleensä pitää raha-asiat ihan ominani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu