https://yle.fi/uutiset/3-10897936
Uutisen mukaan Belgiassa laitettiin mahdollisesti mutkat suoriksi kun vanhoille ydinvoimaloille annettiin jatkoaikaa. Nykyinen lainsäädäntö edellyttää ympäristöselvitysten tekemistä samassa laajuudessa kuin uutta ydinvoimalaa rakennettaessa.
Jännää miten "ympäristönsuojelijat" ovat ympäri maailmaa sulkemassa ydinvoimaloita saadakseen tilalle lisää hiilivoimaa.
Belgian ydinvoimaloiden jatkoluvan ympäristöselvitykset tekemättä
8
120
Vastaukset
- Anonyymi
No olihan siellä kuitenkin jaettu väestölle joditabletteja, kun nuo haurastuneet mörskyt saivat jatkoluvat. Ei ole pelkästään vihreiden idea sulkea nuo vanhat voimalat, niitä pelkäävät koko kansa, sekä naapurimaat. Ydinvoiman panttivankeus on hankala juttu.
- Anonyymi
Belgian ydinvoimalat ovat samanikäisiä kuin Suomen ydinvoimalat. Ikääntyneitä, mutta vielä toimintakykyisiä ja turvallisia.
Keskustelua ydivoimasta ja voimaloiden käyttöiästä käydään tällä hetkellä monessa maassa. Uutistoimisto Reutersin mukaan esimerkiksi Yhdysvallat suunnittelee pidentävänsä ydivoimaloidensa käyttöikää, sillä se pitää ydivoimaa tärkeänä energiaturvallisuudelleen.
Ydinvoimala on tärkeitä energiaturvallisuudelle ! - Anonyymi
"Ydinvoimala on tärkeitä energiaturvallisuudelle ! "
Joo, ihmisten turvallisuudesta ei ole niin väliä. Energiaturvallisuus on toiselta nimeltään ydinvoiman panttivankeus. Belgian hallitus perusteli Doelin ja Tihangen jatkoaikoja juuri sillä, että pakkoraossa ollaan, sähkö loppuu, joten turvallisuus on toissijainen asia ja hoituu joditablettien jakamisella. Mm Saksa ja Luxenburg protestoivat ja ehkä sitä kautta päätös jatkoajoista on mennytkin EU:n syyniin.
Sekä Doelin, että Tihangen reaktorien paineastioista on löydetty haurastumismurtumia, jotka aiheuttivat päätöksen kahden raektorin sulkemisesta. Nyt siis mennään korkeammalla riskillä.
En oikein käsitä, että fanaattisinkaan ydinvoimanpuolustaja voisi iloita tällasesta pakkotilanteesta. Eikö siellä puolella tajuta, että yksi ainoa vakava onnettomuus Euroopassa saisi koko ydinvoiman vaakalaudalle?- Anonyymi
Ei siitä niinkään iloita, vaan sanotaan "mitäs minä sanoin". Olisi kannattanut olla myötämielisempi uuden ydinvoiman rakentamisen suhteen, ettei tarvitsisi pitää onnettomuusalttiita vanhoja mörskiä toiminnassa.
- Anonyymi
Belgia on jo ajanut roimasti alas ydinvoimaloitaan ja on suurelta Ranskasta tulevan sähkön varassa. Sähkön toimitusvarmuuden takaamiseksi on ilmeisesti pakko pitää vielä jäljellä olevia ydinvoimaloita toiminnassa.
Ennustan, että tätä menoa Euroopassa on pian sähköpula. Aina ei tuule tai paista.- Anonyymi
Tästä syystä johtuen olisi juuri nyt oikea aika aloittaa Suomessa seuraavien ydinvoimalahankkeiden suunnittelu. Kun muilla voimalat on ajettu alas niin joutuvat sitten ostamaan sähkön siihen hintaan millä meiltä sitä saavat.
Sähkön pitäisi Suomella olla vientituote. Vielä OL3:n käöyttöönotonkin jälkeen se on Suomessa tuontitavaraa eli oma tuotanto ei riitä kattamaan tarvetta. Tuulivoimalalla tuota tarvetta ei voi kattaa ennenkuin samaisten voimaloiden yhteydessä on tarjolla riittävästi akkukapasiteettia takamaan sähkönsyöttö myös tuulettomina hetkinä. Mikä ei siis tule tapahtumaan seuraavien 30 vuoden kuluessa.
- Anonyymi
Homma hoidossa Belgian ydinvoimaloissa,
http://world-nuclear-news.org/Articles/Electrabel-cleared-for-restart-of-Doel-2 - Anonyymi
"Homma hoidossa Belgian ydinvoimaloissa,"
Ilmastomuutoksen kääntöpuoli, vaarallisille ydinvoimaloille löytyy carbon-käyttöperusteet. Mutta takaako "hyvä tarkoitus" myös syyntakeettomuuden? Sen tulee aika näyttämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512284Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖261127Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut841007Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt55922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me127867vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22793Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49769