Ette te voita debatteja, evoluutiouskovaiset

Niin kauan kun ette kykene tieteellisesti todistamaan, että jokin eliötyyppi muuttuu toiseksi eliötyypiksi, niin ette myöskään kykene todistamaan evoluutiota. Muutosta me kaikki havaitsemme luonnossa, mutta muutos ei koskaan johda lajityyppirajat ylittävään evoluutioon. No tähän te vastaatte, että muutos on niin hidasta, ettemme havaitse evoluutiota. Aivan kuten Dawkinskin on sanonut: “Evolution has been observed, it’s just that it hasn’t been observed while it’s happening.”

Todellisuudessa muutos luonnossa tapahtuu nopeasti. Uusia lajeja tulee jatkuvasti lisää. Tiede on osoittanut, että lajiutumiseen riittää pari sukupolvea. Tällä tempolla evoluutiouskisten tulisi kyetä osoittamaan, että tapahtuu myös lajirajat ylittävää kehitystä. Jos ette kykene näyttämään muuta kuin lajityyppien sisällä tapahtuvaa muuntelua, niin silloin ainoastaan todistatte Raamatun luomiskertomusta.

Todisteeksi eivät riitä geneettiset vertailut ihmisen ja simpanssin välillä tai muu pseudotieteellinen hömppä. Minäkin löydän nopeasti tutkimuksia, joiden perusteella voisin väittää, että ihminen polveutuu koirasta. Koirat ovat pysyneet aina koiraeläiminä ja olemme havainneet, että mitä enemmän niitä muuntelee, sitä heikommaksi käy niiden geeniperimä. Evoluutiosta ei siis ole tietoakaan.

29

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Macroevoluutiosta ei ole ainoatakaan todistetta. Sitä ei ole voitu kokeellisesti havaita edes bakteereilla.

      • Anonyymi

        Makro (ei macro kun suomea kirjoitetaan) on todennettu lukuisilla tavoilla. Kaikki vakavasti otettavat tutkijat ovat yhtä mieltä siitä, että nykyinen biodiversiteetti selittyy evoluutioteorialla.


    • Anonyymi

      Valaan siirtymäfossiilisarja on täydellisin, mistä evoluutiobiologi voi uneksia. S. J. Gould.
      Maapallon lajisto on eri maailmankausina vaihtunut usein lähes kokonaan.
      Näytä Kambrin jänis.

      • Ikivanhoja debunkattuja argumentteja. Olen jo kyllästynyt noihin. Selaa vanhoja ketjuja, jos etsit vastauksia.


      • Anonyymi
        RaamattuOnTotuus kirjoitti:

        Ikivanhoja debunkattuja argumentteja. Olen jo kyllästynyt noihin. Selaa vanhoja ketjuja, jos etsit vastauksia.

        Kukaan tutkija ei ole niitä debunkannut. Sinun lusikoiden peräsin laittelu ei kiinnosta ketään. Se on vain uskovaisen rapuväistö, kun topdisteet kaatavat korttitalosi.

        Sinä et ole kyennyt muuhun kuin avuttomaan selittelyyn, kuten kävi käynnistämälläsi tiedeviikollakin. Pari kardinaalimokaa, sen jälkeen uskonnollinen saarna ja poistuminen vasemalle.

        Edellisessä ketjussa vihjaamasi hakusanat antoivat mielenkiintoisia osumia. Valitettavasti kaikki osuivat omaan sääreesi ja pahasti. Jokainen tiedeartikkeli, joka käsitteli valintaa, totesi sitä tapahtuvan.


      • Anonyymi
        RaamattuOnTotuus kirjoitti:

        Ikivanhoja debunkattuja argumentteja. Olen jo kyllästynyt noihin. Selaa vanhoja ketjuja, jos etsit vastauksia.

        Ne on debunkattu vain sinun irrationaalisessa maailmassasi. Väitteesi osoittavat, kuinka kaukana sinulta on rehellinen realistinen ajattelu. Uskot näköjään, että sinu sekavilla selittelyilläsi olisi tieteellistä painoarvoa.

        Valaan fossiilisarjalla sitä on.


      • Anonyymi
        RaamattuOnTotuus kirjoitti:

        Ikivanhoja debunkattuja argumentteja. Olen jo kyllästynyt noihin. Selaa vanhoja ketjuja, jos etsit vastauksia.

        Gouldin kirjoitus on vuodelta 1995. Se on siis ikivanha ja debunkattu.

        Piispa Ussher, joka laski Maan iäksi 6000 vuotta, eli 1600 luvulla ja siihen laskelmaan sinä tunnut uskovan.

        Kumpi näistä on ikivanha?
        Entä kumpi väite saa tiedeyhteisöltä vahvemman tuen?

        Sinulla taitaa olla vähän sukat sekaisin ajoitustesi ja debunkkaustesi suhteen. Uskontosi ei ole edes vitsi.


    • "Todisteeksi eivät riitä geneettiset vertailut ihmisen ja simpanssin välillä tai muu pseudotieteellinen hömppä."

      Genomin sekvenssien vertailulla pystytään osoittamaan sukulaisuus. Sillä voidaan todistaa isyys helposti ja luotettavasti. Samoin sillä voidaan osoittaa kaukaisemmat sukulaisuussuhteet. Sekvenssin homologisuus on aihetodiste, joka kertoo yhteisestä polveutumisesta ja lajiutumisesta vaikka kukaan ei ole ollut näkemässä tapahtumaa - aivan samoin kuin se kertoo isyyden, vaikka kukaan ulkopuolinen ei olekaan ollut todistamassa siittämistä.

      Tässä tutkimuksessa on osoitette sekvenssien vertailulla, että floridansuikulaisella ja kaikilla selkärankaisilla on yhteiset esivanhemmat yli puolen miljardin vuoden takaa. Floridansuikulaiselta löytyy 17 linkittävää ryhmää, jotka esiintyvät kaikilla selkärankaisilla. Ihmisillä noista ryhmistä on yli 90%.

      Lisäksi tutkims osoittaa, että selkärankaisten koko genomi (poislukien ympyräsuiset, joilla vain kerran) on duplikoitunut kaksi kertaa.

      The amphioxus genome and the evolution of the chordate karyotype

      Through a comparative analysis, we identify 17 ancestral chordate linkage groups that are conserved in the modern amphioxus and vertebrate genomes despite over half a billion years of independent evolution. Over 90% of the human genome is encompassed within these linkage groups, which display a tell-tale fourfold redundancy that is consistent with whole-genome quadruplication on the vertebrate stem.

      https://www.nature.com/articles/nature06967

      • Anonyymi

        Jopa vanhimmat retrovirusten pätkät ovat meillä ja simpansseilla samoilla paikoilla.


    • Ei ole tiedossa, että koiria, koiria, kissoja, karhuja jne. eli nykyään eläviä petonisäkkäitä olisi ollut aina.

    • Anonyymi

      Yleisesti ottaen me militantit evoluutiouskovaiset olemme varsin vaatimatonta väkeä.
      Emme väitä tietävämme,millainen on miljoonien vuosien kuluttua esiintyvä ilmiasumme.
      Kuitenkin minäkin mielelläni pasteeraisin niillä kultaisilla kaduilla,jos olisin samanlainen kuin sinä.

    • Anonyymi

      Et ole mitään debaattia voittanut. Sen sijaan olet aivan lyhyessä ajassa jäänyt kiinni taas kerran valehtelusta, tietoisesta tutkimusraporttien vääristelystä, onnettomista google käännöksistä jne.

      Miksihän bioinformatiikkan tutkijaystäväni repesi... kun kerroin, miten vääntelit hänen koleegansa artikkelin tyyliin 'tutkijat ovat alkaneet ymmärtää...'. Sääli oli kai lähin reaktio. Voi mies parka mihin käyttää aikansa.

    • Ala vaihteeksi debunkkaamaan astronomiaa...aloita vaikka suhteellisuusteoriasta?
      Tai geologiaa. Ennen kuin kreationistit ovat kaivaneet esiin useita toimivia ajanmääritysmenetelmiä jotka kiistattomasti osoittavat maan ja universumin iän, teillä ei ole asiaa tiedemaailmaan, siihen oikeaan... ;)

      • Itse asiassahan ROT on jo debunkannut geologiaa, väittämällä vuoria mutakakuiksi.

        Usko siirtää vuoria!


      • Mutu-mutateoria...


      • Toisen kerran ROT debunkkasi geologiaa sitomalla olkiukon, joka kuiskutteli hänelle, että geologisten kerrosten ikämääritykset perustuisivat dinosaurusten fossiileihin.


    • Anonyymi

      Onhan se todistettu, hömelö hyvä. Sinun uskonnollinen defenssisi vaan estää sinua näkemästä ilmiselviä faktoja.

      Maa on vanha.

    • Anonyymi

      Aloituksen otsikko on jotenkin outo...

      En ole koskaan kuullut, että kreationisti olisi voittanut väittelyä.

    • Anonyymi

      Minusta olisi perin omituista, että tässä maailmankaikkeuden kierrätyskeskuksessa ei kaikki energia ja aine kiertäisi, vaan henkiset eli opitut asiat jäisi jotenkin kierrätyksen ulkopuolelle. Tällä kumoutuisi sekä raamatun horinat että evoluutio sellaisena, kuin sitä nyt yritetään työntää kurkusta alas. Eli ette te voita debatteja raamattu-uskollakaan.

    • Anonyymi

      Niin kauan kuin kukaan ei pysty osoittamaan eliölajeja tarkasti ja perustellusti "eliötyyppeihin" ei jälkimmäisistä voi tieteellisesti todistaa mitään, koska ne eivät ole tiedettä.

    • Anonyymi

      Mikä ihmeen debatti`? Eihän kreationismi ole edes samassa sarjassa tieteen kanssa.

      Kreationistithan eivät edes käy mitään debattia. Hehän lähinnä keskittyvät oman tietämättömyytensä ja denialisminsa esittelyyn sekä isompiensa asolvaamiseen.

      • Ja mitä ihmeen tieteellistä keskustelua tällaisella palstalla ylipäätään käytäisiin.

        Mutta tästä kuulisin mielelläni lisää:

        "Minäkin löydän nopeasti tutkimuksia, joiden perusteella voisin väittää, että ihminen polveutuu koirasta."


      • Anonyymi
        marsunkiillottaja kirjoitti:

        Ja mitä ihmeen tieteellistä keskustelua tällaisella palstalla ylipäätään käytäisiin.

        Mutta tästä kuulisin mielelläni lisää:

        "Minäkin löydän nopeasti tutkimuksia, joiden perusteella voisin väittää, että ihminen polveutuu koirasta."

        Tulkitsin rottasen tässä tarkoittavan taatun uskonveljen tieteelliseksi naamioimaa tutkimusta, jota hän tarvittaessa vielä vääristelee. Toinenkin konsteista riittää, ja yhdistelmä on vielä varmempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tulkitsin rottasen tässä tarkoittavan taatun uskonveljen tieteelliseksi naamioimaa tutkimusta, jota hän tarvittaessa vielä vääristelee. Toinenkin konsteista riittää, ja yhdistelmä on vielä varmempi.

        Odotellaan että hän manaa sen näkyville. Aika huimia älyllisiä kuperkeikkoja siihen oletettavasti vaaditaan.

        - Knark5


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Odotellaan että hän manaa sen näkyville. Aika huimia älyllisiä kuperkeikkoja siihen oletettavasti vaaditaan.

        - Knark5

        Onhan noita saavutuksia jo palstalla runsaasti nähty, kaikkea perusteellisesti väänneltyjen oikeiden tutkimusraporttien ja omasta blogista vetäistyjen "tutkimusten" väliltä.


    • Anonyymi

      "Niin kauan kun ette kykene tieteellisesti todistamaan, että jokin eliötyyppi muuttuu toiseksi eliötyypiksi, niin ette myöskään kykene todistamaan evoluutiota."

      Ei tämän palstan lukijoiden ja kirjoittajien tarvitsekaan todistaa mitään eikä varsinkaan sinulle. Menepäs poikakulta esittämään vaatimuksesi vähän isommille tekijöille, esimerkiksi yliopistoväelle.

    • "Niin kauan kun ette kykene tieteellisesti todistamaan, että jokin eliötyyppi muuttuu toiseksi eliötyypiksi, niin ette myöskään kykene todistamaan evoluutiota."

      Kuten sanottu, miksi juuri meidän pitäisi todistaa juuri sinulle yhtään mitään?

      "Muutosta me kaikki havaitsemme luonnossa, mutta muutos ei koskaan johda lajityyppirajat ylittävään evoluutioon."

      Lajityyppi on nollasana, jolla yrität hämätä asiantuntemattom... itseäsi, mutta usko pois, me lukijat huomaamme kyllä vääristelysi. On selvää ettei kissasta tule koiraa, mutta eihän se olisi mahdollistakaan, ja silti vain sellaisen sinä kieroilija kelpuuttaisit evoluutioksi.

      Ja sitten alkaisit inistä, ettei sille kuitenkaan kasvanut selkään siipiä eikä pyllyyn pitkää pyrstöä.

      Toden totta, tämä foorumi on käynyt sinulle liian pieneksi. Mene käymään debattiasi yliopistomaailmaan, jos ns. munaa riittää, ja sitähän riittää, vai eikö? Sinähän olet sentään peräti koulutettu ja asiantunteva tutkija - ainakin jos Torpan poikaan verrataan.

    • Anonyymi

      "Jos ette kykene näyttämään muuta kuin lajityyppien sisällä tapahtuvaa muuntelua, niin silloin ainoastaan todistatte Raamatun luomiskertomusta."

      Tuo ei pidä paikkaansa vaan sinulta jää nyt huomioonottamatta ainakin kolme muuta mahdollisuutta. Osaat varmasti päätellä itse mitkä ne ovat.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      287
      5923
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      43
      3465
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2690
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2131
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      91
      1679
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1077
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      991
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      134
      895
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      885
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      834
    Aihe