Miksi kaikki radioaktiivisten aineiden isotoopit, joiden puoliintumisaika on alle 80 miljoonaa vuotta, ovat luonnosta hävinneet? Jäljellä ovat vain isotoopit, joiden puoliintumisajat ovat pitemmät. Koska maa on nelisen miljardia vuotta vanha, nopeasti puoliintuvat ovat jo ehtineet hävitä.
Jaa, että Jumala ei luonut niitä lyhyt ikäisiä ollenkaan, mutta vaikka kuinka monenlaisia pitkä ikäisiä radioaktiivisia aineita.
Jaa, että Jumala ei luonut niitä lyhyt ikäisiä ollenkaan, mutta vaikka kuinka monenlaisia pitkä ikäisiä radioaktiivisia aineita.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tämä on melkoisen vastaansanomaton todiste Maan vanhasta iästä. Kvanttifysiikka käsittää sen osan luonnontieteitä, johon ydinfysiikkakin kuuluu. Jos ydinfysiikan lait eivät pitäisi paikkaansa, eivät ydinvoimalat toimisi ja kun asiaa redusoidaan riittävän pitkälle, ei tietokonekaan toimisi.
Nojaa. Jumalahan saattoi luoda maan sellaisenaan kuusi tuhatta vuotta sitten.
Tai spagettihirviö torstainvastaisena yönä saaden sen näyttämään vanhalta.
Selitys on aivan yhtä tieteellinen. Kun luojalle annetaan ominaisuuksia, joita luonnonlait tai logiikka eivät sido, voidaan väittää aivan mitä tahansa. Eri asia on, miten näytät sen toteen.
Ei Luojaa luonnonlait sido. Luojahan ne on keksinyt. Luojan ominaisuus on kaikkivoipaisuus, ja se on usein liikaa ihmiselle ymmärtää.
Voihan se palkata jotain itun tiedemiehiä jokka muka rakentaa jonkun hiivatin laitteen jolla puoliintumisajat saadaan näkyviksi. Nää sen palkkaamat "tiedemiehet" sitten selittäis tieteellisesti että viisarin värähdykset tarkoitaa sitä sun tätä. Ja tyhmät uskoo vaikka ei edes näkis omin silmin mitään?