Automaattivalvontaan saadaan lisää tehoa, jos induktiosilmukat laitetaan JONNEKIN KAUEMMAKSI kameratolpista. Nyt sitä passaillaan aina pöntön kohdalla. Olisi helppo suunnitella laskuri, joka kertoo monesko tolpan ohittanut auto olikaan se kaahaaja.
kameravalvontaan
tehoa!
12895
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sakot menevät vain kunnollisille autoilijoille, jotka ovat hieman huolimattomia. Tahallisesti piittaamattomattomat, autovarkaat ja autoilevat alkoholistit eivät jää kiinni.
Poliisin sakkotulot budjetoitu, pojilla on tulosvastuu. Tavoitteeseen on päästävä. Siksi täytyykin kaikin tavoin helpottaa poliisin työtä tässä asiassa. Kun sakottaminen tehdään mahdollisimman helpoksi ja automaattiseksi, poliiseille jää aikaa muuhunkin toimintaan. GPS-pohjainen sakotuskäytäntö olisi helpointa, koska silloin valvonta olisi aukoton koko valtakunnan alueella. Parempi väki voisi siirtää sakotuksen suoraan suoravelotukseen.
kun mulla ei ole tuloja ja ulosotto ei saa latiakaan mistään, niin ei tarvitse välittää moisista lyhtypylväistä. Suomessa onkin niin että köyhät saa tehdä mitä haluaa, eikä niinkuin jotkut kateelliset puhuu että rikkaat saa tehdä mitä haluaa.
Kun ei ole tuloja, ei ole mistä ulosmitata, auto ei ole oma ja minä otan aina syyt niskoille. Sinne jäävät bittiavaruuteen, mutta paskaako siitä hahaha.
Totta on, että rehelliset saa pienellä huolimattomuudella rankat sanktiot kun taas meikäläiset antaa piutpaut koko systeemille.
Jos ei sakot kiinnosta, niin ehkä ajokortin menettäminen kiinnostaa.
vastaan naapurin puolesta, mutta epäilen ettei kortin puuttuminen estä ajamista. Jos autoa ei ole itsellä niin ainahan sen voi "ottaa käyttöön".
Jos laitetaan tutka ihan kunnolla piiloon vaikkapa pieneen reikään liikennemerkin taakse ja siihen yhteyteen kamera, joka näpsäyttää kaaharikuvan... Kamera voisi olla kamerakännykkä, jolloin poliisien ei tarvitsisi käydä tolpilla ollenkaan. Kamerakännykät ovat niin halpoja, että KUNNOLLA PIILOSSA OLEVIA valvontalaitteita voisi olla paljon. Tekniikka kehittyy, ja näin saadaan pahat tytöt ja pojat nuhteeseen ja pahimmat poimittua liikenteestä pois.
Kyllä ne lusmuritkin laitetaan edesvastuuseen
Ei sellaista pitäisi olla sivistysvaltiossa ja sitäpaitsi se maksaa yhteiskunnalle enemmän kuin saamatta jäänyt sakko.
Ei kaikkia saada edes sakkoaan lusimaan, nekin vanhenee, jos ei ole määräaikana tavoitettu.
En jaksa ymmärtää, että itse autoa ajavat viitsivät vaatia jotakin niin typerää kuin kameravalvontaa. Tuntuu siltä, että asialla ovat kortittomat tai muuten ajorajotteiset. Kyllä liikenteessä olisi paljon tärkeämpää keskittyä varsinaiseen ajamiseen, eikä jatkuvaan nopeusmittarin seurantaan. Toisaalta puolet porukasta on aina niitä, jotka eivät paljoa liikennemerkkejä seuraile ja ajavat näin ollen varmuuden vuoksi reilusti alle sallitun, etteivät tulisi vahingossa sakotetuiksi.
Minä köröttelen cruisse päällä laillista noppeutta, enkä anna tietä. Tulkoot perässä kun en kerta aja ylinopeutta. Hämärässä täytyy hiljentää, mutta päiväseltään on paremp. Silloin ei nuo valtion lehmätkään niin törmäile. Senon-valot pittäis laittaa.
Kun joutuu keskittymään varsinaiseen ajamiseen niin paljon ettei pysty välillä nopeutta tarkistamaan olisi ajoharjoittelu suljetulla tai vähän liikennöidyllä alueella suotavaa oman ja muiden liikenneturvallisuuden takaamiseksi.
Taisihan se syyllinen löytyäkin Suomen huonoon ajokulttuuriin. Näköjään autokouluissa opetetaan, että kunhan nopeus on kunnossa, niin millään muulla ei ole liikenteessä väliä.