Stallari: "Ajatus Suomen täydellisestä vapaudesta ja itsenäisyydestä esitettiin ensimmäisen kerran julkisesti 31. maaliskuuta 1917 Siperiasta palanneen P.E. Svinhufvudin kunniaksi järjestetyssä kansanjuhlassa."
Ajatus itsenäistymisestä heräsi jo sortokausina Suomen oikeistopiireissä. Seurauksena oli voimakas oikeustaistelu. Maailmansota tuntui antavan mahdollisuuden itsenäistyä. Seurauksena oli mm. jääkäriliike jo 1915.
"Tuolloin Suomen eduskunta kokoontui ensimmäistä kertaa vuoden 1916 vaalien tuloksen mukaisena. Sen asemasta syntyi kiistaa sosiaalidemokraattien ja porvaripuolueiden välille."
"Sosialidemokraattien mielestä korkein valta oli siirtynyt Suomen suuriruhtinaana toimineen keisarin erottua eduskunnalle, porvarien mielestä Venäjän hallitukselle. Porvarit siis vastustivat Suomen itsenäistymistä."
Suomi kuului edelleen Venäjään. Porvarit katsoivat, että se oli liian voimakas vieläkin.
Vasemmisto halusi ensin jäädä jäädä Venäjän yhteyteen autonomiaksi.
Bolsevikkien kaapattua vallan vasemmisto haki siltä tukea ja Lenin lupasi itsenäisyyden, jos työväestö kaappaa vallan jo itsenäistyneessä Suomessa.
Porvaristo siis julisti Suomen itsenäiseksi 6.12. 1917 vasemmiston vastustaessa.
Pian se julisti kapinan yrittäen kaataa laillisen hallituksen aluksi menestyenkin.
Porvarit itsenäisyyden takuumiehinä!
10
200
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen itsenäisyyden kannalta tilanne oli tammikuun -18 puolivälissä hyvin paha.
Onneksi oli Mannerheim, joka määrättiin hallituksen joukkojen ylipäälliköksi. Hän pystyi muodostamaan Valkoisen Armeijan, joka pelasti maamme itsenäisyyden punikkien ja stallareiden ikuiseksi raivoksi.- Anonyymi
Joko silloin oli"stallareita"? Eihän Stalin ollut vielä edes vallassa, eikä edes tunnettu henkilö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joko silloin oli"stallareita"? Eihän Stalin ollut vielä edes vallassa, eikä edes tunnettu henkilö.
Stallarit olivat ja ovat maanpettureita. Niitä on vieläkin mm. tällä palstalla.
Sama raivo itsenäistä Suomea kohtaan kuin 1918 on edelleen käyttövoimana
- Anonyymi
Stallari: "Nimenomaan juuri vasemmisto yhdessä ammattiyhdistysliikkeen kanssa ovat luoneet tämän nykyisen hyvinvointisuomen jossa kaikkiein suomalaisten ihmisten on hyvä ja turvallinen asua ja elää."
Nimenomaan juuri oikeisto pelasti Suomen itsenäisyyden 1918 ja alkoi rakentaa länsimaista Suomea äärivasemmiston vastustamisesta huolimatta.Sillä tiellä ollaan.
"Eivät nyt oikeisto ja porvarit ole koskaan sitä halunneet, että kaikilla suomalaisilla menisi hyvin."
Suomi pelastettiin viime sodissa äärivasemmiston ajamalta sosialismilta porvariston johdolla sosiaalidemokraattien tukiessa.
Äärivasemmisto on kadonnut poliitiselta kartalta tämän palstan valehtelevia stallareita lukuunottamatta. - Anonyymi
Stallari: "Tollopoika ei tunne historiaa. Ajanjaksolla 1918-44 oli olemassa piikkilanka-Suomi ja syksy -44 sen lopetti."
Suomi kehittyi 20 rauhanvuoden aikana läntiseksi oikeusvaltioksi ja osaksi Pohjoismaita äärivasemmiston NL:n tukemasta myyräntyöstä huolimatta.
NL keskeytti hyökkäyksellään kehityksen stallarien riemuksi, mutta koko kansan voimin saatiin hyökkäykset torjuttua.
" Siitä vasta alkoi maamme nousu kun koko kansa sai ihmisarvonsa takaisin 26 synkän taantumusvuoden jälkeen."
Huolimatta NL:n alkamien sotien tuhoista seurauksineen, suomalaiset rakensivat yhteiskunnan uudelleen. Kommunistit työnnettiin vähitellen historian roskatynntyriin.
Nl meni edellä ja stallarit perässä.Muutama uskollinen jatkaa Suomen mustamaalausta tällä palstalla. - Anonyymi
Stallari: "Kapitalistia sitä on kiinnostanut aina vain se pienen eliitin hyvinvointi johon hän toki itsekin kuuluu. Ei koskaan mikään muu."
Jos kapitalistilla tarkoitetan pääomien käsittelijöitä eli suurliikemiehiä, niin heidän tavoitteensa on järjestää tuotantoa ja työtä kaikille eli hyvinvointia koko kansalle.
Ilman kapitalisteja ei ole hyvinvointiyhteiskuntaa.Toki kapitalisti ottaa korvauksen työstään. - Anonyymi
Porvaripuolueiden johdolla mentiin myös EU:n jäseneksi. Tosin Koiviston, Lipposen ja Liikasen kaltaisten oikeistodemarien tuella.
Porvaripuolella vain Paavo Väyrynen pani hanttiin. - Anonyymi
Nythän ollaan siinä pisteessä, ettähallituksen vihersosialistit opettavat demokratian alkeita Unkarille ja Puolalle PS:n oikeistoporvareiden pullikoidessa vastaan.
- Anonyymi
Nykyisin vahvin porvaripuolue on PS, joka vastustaa läntistä yhteistyötä.
Uusi kuvio porvaripiireissä!- Anonyymi
Eipä juurikaan vastusta. Vastustaa toki maahanmuuttoa ja poikkeaa siinä vihervasemmistista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli224867Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm113517Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403157IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm462659Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861268Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2681189- 791119
- 561112
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3941091Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E203992