Kirja-arvio: Ohittamaton Pyhä Henki

Anonyymi

Paul Raja-ahon kirjoittama kirja: Ohittamaton Pyhä Henki sisältää hyvien ja raittiidenkin opetusten ohessa sellaista lajia, joka onnistuu pilaamaan hyvänkin osuuden. Vanhanaikaisesti sanottuna kyseessä on ”hapatus”! Paavali viisaudessaan toteaa: ”vähäinen hapatus hapattaa koko taikinan”. 1 Kor 5:6.

Kun hapanleipää leivotaan, suurenkin taikinan hapatus syntyy siitä, että taikinan ”juuri” on hyvin pieni pala entisen hapantaikinan ainesta, ja toimii nostattajana uudessa taikinassa.
Mitä ”hapatus” tarkoittaa UT:ssa? Tämän asian opetus on varsin selkeä. Hapatukseen liittyy ylpeily, ihmisistä kerskaaminen.

Kerskaaminen – ylpeily!

”Kenenkään ei siis pidä ylpeillä ihmisistä...” ”
Älköön siis kukaan kerskatko ihmisistä; sillä...”
1 Kor 3:21.

Raja-ahon kirjassa on kovasti ihmisistä kerskaamisen hapatusta.

1) Hän kerskaa itsestään, omasta onnistumisestaan, perheestään ja omasta seurakunnastaan,
”Uskallan sanoa, että vahva seurakuntayhteys on pitänyt minut ja perheeni uskontiellä”. Kirjan sivu 174.

2) Eikö Raamattu todista, että Jeesus Kristus on uskomme alkaja ja täyttäjä? Heb 12:1-2. Jos ihminen ja seurakunta ovat kuin ”kaitselmus” joka takaa uskontiellä pysymisen, niin MISSÄ on Herran osuus ja kunnia?
Raja-aho ylpeilee omasta vaelluksestaan ja korottaa seurakuntansa uskonsa säilymisen vastaukseksi?

3) Lisää ihmisistä kerskausta- ylpeilyä?
Kirjassa suorastaan vilisee ihmisten nimiä, joita korotetaan, joilla kerskutaan. Jalustalle nostettujen ”voidelluiksi” kehuttujen riveissä sellaisiakin, joista raittiit ja tervehenkiset uskovat näkevät harhaopetusta, aidon Pyhän Hengen jäljittelyä, siis eksytystä! (Mm Benny H.)

4) Mistä Pyhän Hengen vaikutuksessa kerskataan, mitä korotetaan?
” Hän on minut kirkastava” - sanoi Jeesus. Joh 1:14
” Joka omiaan puhuu, se pyytää omaa kunniaansa..” Joh 7:18.

Ikävällä tavalla painopiste Raja-ahon kirjassa ei ole Kristuksessa, vaan taso on ihmiskeskeinen. Sellaisen vaikutus nousee – ei PH:n taholta, vaan se on ”lihan mieli”, vanha hapatus, itsekeskeisyys, ihmiskeskeisyys.

Ihmisistä kerskumisen hapatus!

Vaikka muoti-ilmiö eräiden uskonsuuntien keskellä onkin kerskuminen, ylpeily ja ihmisten kehuminen, kuin starat esiintymislavalle nostettuina - UT:n opetus ei anna lupaa sellaiseen.

”Joka kerskaa, sen kerskauksena olkoon Herra.” 1 Kor 1:31

”Joka ylpeilee, ylpeilköön Herrasta.”

”Kenekään ei pidä ylpeillä ihmsistä” 1 Kor 3:21

”...jotka palvelemme Jumalaa Hengen ohjaamina, ylpeilemme Kristuksessa Jeesuksessa, emmekä luota mihinkään omaamme.” ” Fil 3:3

”Ei ole hyvä että kerskaatte. Ettekö tiedä, että vähäinen hapatus hapattaa koko taikinan.” 1 Kor 5.6, Gal 5:9


Eikö kaikki ole armoa?

Apostoli Paavali kelpaa esikuvaksi ja esimerkiksi! Hän ei kerskannut omalla vaelluksellaan. Hän jopa kerskasi ”heikkoudestaan”. Ei kehunut vahvuuksiaan, sanoi että ”kaikki on armoa”!
2 Kor 12: 8-10. Vaikka olisi ollut kanttia kehumiseen! Fil 3: 4 >>

Paavali ei kehuskellut itsestään eikä työnsä tuloksista!
”Mutta Jumalan armosta minä olen mikä olen…. Vaan enemmän kuin he kaikki minä olen työtä tehnyt, en kuitenkaan minä – vaan Jumalan ARMO joka on ollut minun kanssani.” 1 Kor 15:10

Lopuksi

Kristikunnan keskellä olevat ”hapatukset” estävät Jumalan toimintaa. Jumala ei jaa kunniaansa kenenkään ihmisten kanssa. Nousee sellainen johtopäätös, että Raja-ahon kirja on vapaakirkollisen aatteen äänitorvi, lahkohenkinenkin. Kun se sisältää edellä mainittua ”hapatusta”, sekä kehuskelua harhaisilla ilmiöillä (Toronto, ym) kirjaa ei voi suositella (raittiina) opetuskirjana, eikä varsinkaan alaikäisille keskenkasvuisille uskoville.

JOS – KUN asialla on aito Pyhän Hengen vaikutus – Pyhä Henki ei ”ohita” Jeesuksen, eikä apostoli Paavalin selkeitä opetuksia! Vaan – korottaa kaikesta ja kaikessa 100% Herramme kunniaa! Herra armahtakoon ja puhdistakoon kansansa! ”Peratkaa pois vanha hapatus...” 1 Kor 5.7-8

2

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hapansilakka, ja hapankaali ja hapankorput
      siinä hapatuksen pyhä liitto.

    • Anonyymi

      Ikävä kyllä, Vapaakirkkolaitos on eksytysoppien asiassa eturivin tekijä. Siellä on sanottu aamenta niin torontoharhaisuuksille kuin muillekin ihmisopeille. On kehitetty oppi "tulisielu-kristillisyydestä" jossa tämä Paul Raja-aho on ykköstason julkkis, vaimonsa kanssa.
      Kun henki loppuu, konstit alkaa. Niin on sanottu. Nykyisin pitää keksiä jos jonkilaisia temppuja ja moderneja uutuuksia, mentoreita ja johtajia joka paikkaan. Että saataisiin nuoria ihmisiä riveihin, kun vanhat kuihtuu pois. Toimintaa pitää rahoittaa, mistä tuloja? Pitää kutsua ulkomailta "voideltuja" nimimiehiä ja - naisia. Olkoot sitten saaneet voitelunsa vaikka kuolleitten haudoilta!
      No, seulonta on pitkälle edennyt - Herran taholta. Hän on tutkinut lampaitaan. Kuka seuraa ja tottelee Herraansa? On uskollinen Sanan opetuksille? Kuka "juoksee" ihmisten ja ihmmsoppien ja ihmeiden perässä? ( jollaisen juoksemisen itse Jeesus KIELSI!) Luukas 17:23, Markus 13: 21-22.

      "Täällä on Kristus" ( kristus = voideltu). Juuri näin he kerskuvat! Täällä on voideltu saarnamies! Tällaista oppia mysö Raja-aho kannattaa!
      Surullista sikäli, että tyyppi on raittiisti joskus tullut uskoon, mutta saanut "tartunnan" - niinkuin flunssapöpön, toronto- ja muista harhoista. Puhdistus ei usein maistu?

      Autuas se uskova, joka tottelee Raamatun ja Jeesuksen opetuksia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe