carisman automaattivaihde ja palaneen haju???

Anonyymi

Onko carisman automaatin planeettapyörästössä esim. jarruhihnoja tai levyjä, jotka voivat alkaa luistamaan ja aiheuttavat kalliin remontin? Hinasin asuntovaunua vanhalla -98 automaatilla, ja välillä tuli palaneen kytkimen hajua sisään - vaikka teoriassa öljykytkin ei voi palaa. Mutta jos jotkut hihnat/levyt lukitsevat rattaita toisiinsa, ne kai voivat mennä piloille? Sattuuko joku tietämään asiasta..

5

2280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei automaattivaihteiston kytkimistä pääse käryä ulospäin, ne ovat öljyvoideltuja. Tarkista vaihteistoöljy, siinä ei pitäisi olla voimakasta hajua ja sen pitäisi olla punaista. Jos öljy haisee palaneelle ja/tai on tummaa väriltään, siinä on kytkinpinnoista irronnutta ainetta ja se kannattaa vaihtaa uuteen.

    • Anonyymi

      Oletko varma ettei auton tai vaunun jarru kärynnyt?

    • Anonyymi

      Juu, olen tuo kysyjä. Ajettiin sentään noin 1000 km kesälomalla. Välillä pysähdyttiin jäähdyttelemään vaihteistoa ja haju tuli selvästi moottoritilasta. Joissain kirjoissa kerrotaan, että planeettavaihteistossa on jarruhihnoja (en tiedä ko. merkkiä), jotka lukitsevat yhden pyörästön kerrallaan (oletan, että tiedät, miten planeettavaihteisto toimii - minäkin tiedän periaatteen, mutta en tiedä käytännön rakennetta), jolloin toiset pyörivät halutulla nopeudella. Jos näin on, luulisi, että kovalla kuormalla nuo hihnat voivat luistaa ja vähitellen palaa väljiksi, kuten normaalissa levykytkimessä. Mutta onko noin? Öljykytkinhän ei voi kärähtää. Vai kuumeniko vain vaihteistoöljy niin paljon, että roskat savusivat?
      Ja jos tuollaisia jarruhihnoja/levyjä ei ole - millä pyörästöjä lukitaan automaatissa?
      Olisi kiva, jos joku on avannut tuollaisen vaihteiston ja osaisi kertoa.

      • Anonyymi

        On siellä jarrupantoja, ja kytkinpakkoja, näitä on kaikissa perinteisissä automaattilaatikoissa. Käytössä ne kuluvat normaalisti hyvin vähän sillä ne ovat öljyvoideltuja, ja niitä ei tarkoituksella luistateta, kuten manuaalin kytkintä.

        Tarkista automaattivaihteiston öljy. Lue ohje kuinka määrä kuuluu tarkastaa, yleensä ajon jälkeen tyhjäkäynnillä. Jos öljy näyttää tummalta, tai vaihtoväli alkaa olla lähellä vaihda (vaihdata) öljy ja suodatin vaihdelaatikkoon.


    • Anonyymi

      Kiitos selityksestä. Tuota tietoa en ole muualta saanut, vaikka olen mm. maahantuojaltakin kysynyt. Voitaneen ilmeisesti olettaa, etteivät hihnat ym. luista, joten automaattiakin uskaltaa käyttää vetämiseen jatkossa. Lienee kuitenkin terveellistä käyttää käsivaihdetta ja aina hiukan pienempää kuin automaatin tarjoama?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3191
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3002
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1443
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1187
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1007
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      817
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      813
    Aihe