Tuli vaan

että kun ensi juhannuksena on konventti. Oletetaan että olisin kiinnostunut Jehovan todistajuudesta, mutta tulisin konventtiin verkkarit päällä. Pääsisinkö sisään? Jos en, niin miksi? Pitäisikö minulla olla puku ja kravatti, että minut hyväksyttäisiin mukaan?
Entä jos tulisin verkkareissa sisään, niin kuinka monta agenttia saisin perääni?

Entä jos en tyytyisi siihen, että joku seuraa minua jatkuvasti ja antaisin "opetuksen" Jumalan palvelijalle, jolla ei ole pätevyyttä järjestysmieheksi?
Jos joku (ilman virallista lupaa) minua alkaisi seurata ja yrittäisi määrätä mitä saa tehdä, ja mitä ei, saati kävisi kiinni, niin turpaan tulisi niin että tukka lähtisi.
5573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ylipäätä haluat jussina konventtiin?

Näköjään sulla on kurja elämä, kun täytyy elättää väkivaltafantasiaa konventista jussina.

Äänestä

Eh, niin ihmetteletkö että miten sitten kävisi? Se kun pitää pullistella (tällaisella anonyymilla palstalla hohhoijaa) niin unohtuu järki. Mitenhän sitä pahoinpitelijää kohdellaan? Miten sinusta pitäisi?

Äänestä

Ihmisen pukeutumistapa heijastaa sitä, mitä hänen sisällään on. Ihminen, joka kapinoi ulkoasullaan, kapinoi myös sisäisesti, eikä sellainen tunne oloaan kotoisaksi siistien JT:ien läsnäolossa.

Konventtiin kyllä pääsee ilman, että kukaan seuraa varjona kantapäillä, mutta kyllä ulkoasu kielii sen, että kaveri kuuluu vielä tähän maailmaan. Taitaisi herättää hiukkasen sääliä mutta myös ymmärtämystä JT:issa, siis ajatuksen, että kaipa tuostakin saattaa vielä tulla jotakin, kun kerran on hengellisistä asioita kiinnostunut, ellei tuollaiseksi jää.

http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/w/2002/2/1/article_02.htm

Ärhentelystä voisi saada kylläkin kokouspaikan evl järjestysmiehet niskaansa.

Oikeaa käyttäytymistähän voisi harjoitella virallisessa evl juhlatilaisuudessa, joihin on kutsukortissa annettu pukeutumisohjeeksi "frakki" ja yrittäää mennä sinne tuulipuvussa. Ehkäpä hän siellä saisi osakseen ´ymmärtämystä´ termein "Herra ei nähtävästi joko osaa suomea tai ei ymmärrä lukemaansa. Teillä on täsmälleen kaksi vaihtoehtoa: joko poistutte etuovesta, mistä olette tullutkin, tai teidät poistetaan pitemmittä puheitta niska-takamus -otteella ja heitetään alaolan kautta takaovesta lukemaan kutsukorttianne uudelleen." :-)

JT/JW

Äänestä
  • Nähdään ja laitetan Frakki päälle! Musta vai valkoinen liivi? Luulempa, että et osaa vastata. Toiseksi sinulla ei varmasti ole edes Frakkia. Mielestäni Teidän pukeutuminen on perin "halpaa" ja tyylitöntä. Itseasiassa konventit on pukeutumiskäsitteen raiskausta kaikin osin. Katsele ja mieti. Puku ei tee aina miestä (eikä naista).

    Äänestä

Pääsisit sisään. Moni saattaisi olla jopa hyvillään siitä, että "maailmallinen" on tullut konventtia katsomaan. Saattaisipa joku tulla jututtamaankin.

Muodollisen pukeutumisen vaatimus tulee mukaan vasta myöhemmin, siinä vaiheessa kun/jos alat käydä kokouksissa säännöllisemmin ja pikkuhiljaa osallistua ovelta-ovelle työhön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mieleen kirjoitti:

että kun ensi juhannuksena on konventti. Oletetaan että olisin kiinnostunut Jehovan todistajuudesta, mutta tulisin konventtiin verkkarit päällä. Pääsisinkö sisään? Jos en, niin miksi? Pitäisikö minulla olla puku ja kravatti, että minut hyväksyttäisiin mukaan?
Entä jos tulisin verkkareissa sisään, niin kuinka monta agenttia saisin perääni?

Entä jos en tyytyisi siihen, että joku seuraa minua jatkuvasti ja antaisin "opetuksen" Jumalan palvelijalle, jolla ei ole pätevyyttä järjestysmieheksi?
Jos joku (ilman virallista lupaa) minua alkaisi seurata ja yrittäisi määrätä mitä saa tehdä, ja mitä ei, saati kävisi kiinni, niin turpaan tulisi niin että tukka lähtisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu