ROT on eniten oikeassa

Anonyymi

ROT:n perustelut ja argumentointi ovat parempia ja uskottavampia kuin palstalla keskimäärin. ROT:n käyttää myös luotettavia tieteellisiä lähteitä useammin kuin muut palstalla keskimäärin. Väittäisin, että ROT:n tietotaso biologiasta on korkeampi kuin palstalla keskimäärin. ROT voittaa noin 80% palstalla käydystä kaikista väittelystä, mikä todistaa ROT:n olevan eniten oikeassa palstalla.

17

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trollolloo tollo.

      • Anonyymi

        Tässä yllä esimerkki tälle palstalle hyvin tyypillisestä argumentista, joilla usein yritetään kumota ROT:n korkeaan biologian tietämykseen ja luotettaviin tieteellisiin lähteisiin perustuvia argumentteja ja väitteitä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tässä yllä esimerkki tälle palstalle hyvin tyypillisestä argumentista, joilla usein yritetään kumota ROT:n korkeaan biologian tietämykseen ja luotettaviin tieteellisiin lähteisiin perustuvia argumentteja ja väitteitä.

        "...yritetään kumota ROT:n korkeaan biologian tietämykseen ja luotettaviin tieteellisiin lähteisiin perustuvia argumentteja ja väitteitä."

        Kommenttisi ei ole edes vitsi.


      • Anonyymi

        Ei ollut tarkoitus kehua vaan esittää puolueettomat havainnot tällä palstalla käydyistä keskusteluista muutaman kuukauden ajalta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei ollut tarkoitus kehua vaan esittää puolueettomat havainnot tällä palstalla käydyistä keskusteluista muutaman kuukauden ajalta.

        Puolueettomat havainnot? Todellako?


    • ROT käyttää tieteellisiä lähteitä keskivertoa enemmän, mutta kerta toisensa jälkeen hän tulkitsee niitä väärin joko osaamattomuuttaan tai tarkoituksellisesti. Itse en ole törmännyt yhteenkään ROT:n linkittämään artikkeliin, josta hän ei olisi tehnyt johtopäätöksiä, joita artikkeli ei mitenkään tue. Olen sentään lukenut niitä kymmeniä.

      ROT:n tietotaso sattaa kapealla osa-alueella olla parempi kuin useimmilla palstalaisilla, mutta hänen havaintoikkunnsa evoluutioteoriaan on kohteliaastikin sanottuna hyvin suppea. Ja kun hän vielä omalla alueellaankin tössii kerta toisensa jälkeen tieteellisten artikkelien ymmärtämisen suhteen, niin ei ROT:n tietotasossa hirveästi hurraamista ole. Tiedeviikko paljasti sen varsin karusti.

      ROT on hävinnyt lähes kaikki aloittamansa keskustelut. Siitä on merkkinä ROT:n nopea poistuminen ja uuden aloituksen tekeminen. Henkilö, joka väittää kaataneensa kymmeniä, jos ei satoja kertoja evoluutioteorian, on yhtä uskottava kuin kuudenkymmenen euron seteli.

      Toisaalta tähän olisi riittänyt nimimerkin kreationismi_on_sairaus kaikenkattava kommentti: "Trollolloo tollo. "

      • Anonyymi

        Minusta näyttää, että rottanen on epätoivossaan turvautunut itsensä anonyyminä komppaamiseen ihan kuorolauluna.

        TH


    • Uskonnolla ja tieteellä ei ole yhteistä rajapintaa. Uskonto ja tiede yhdistämällä syntyy huonoa tiedettä ja huonoa uskontoa.

      Tämän RoT osoittaa todeksi kerta kerran jälkeen kiusallisen selvästi.

      • Anonyymi

        Joissain uskonnollisissa piireissä on nimenomaan tarve todistella Raamattua tieteellisillä esimerkeillä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joissain uskonnollisissa piireissä on nimenomaan tarve todistella Raamattua tieteellisillä esimerkeillä.

        Täsmentäisin, että tarve yrittää todistella.

        Miksi sellainen tarve on? Alemmuudentunteen takiako?

        En tiedä, sopiiko tähän aivan tarkasti Lutterin kahden regimentin oppi, mutta sen mukaan on maallinen järjestys ja hengellinen järjestys, joita ei pidä sekoittaa.
        Jos usko on todistettavissa tieteellä, mihin silloin uskoa enää tarvitaan? Tiede taas ei ole välittänyt kohta pariin sataan vuoteen uskonnon sille ennen määrittämistä rajoitteista. Kun uskonto ja tiede ovat olleet törmäyskurssilla, niin tieteen historia osoittaa, että uskonto on 1500 luvulta lähtien aina joutunut antamaan periksi. Sen tähden nykyinen nuoren Maan kreationismi on niin käsittämätön oppi. He eivät tunnu tuntevan sen paremmin Raamattua kuin historiaakaan, tieteestä puhumattakaan.


    • rot ei joko ole halukas tai pysty oikein taustoittamaan agendaansa ööh teologiselta tms kannalta - minua kiinnostaisi esim tietää miten hänen ylenpalttinen (ja yksisilmäinen) kiinnostuksensa epigenetiikkaa kohtaan liittyy, pohjimmiltaan, kreationismiin. Mutta hän ei näköjään ole halukas vastaamaan, haha.

      Minulle on ihan sama jos joku pitää häntä pätevänä, kai meitä on moneksi.... ;)

      (En myöskään todellakaan tajua miten koko luomakunnan peruuttamaton rankaiseminen fyysisellä ts geneettisellä tasolla voi vaikuttaa mitenkään ihmisen haluun uskoa Jumalaan - mutta kai minulta puuttuu taustalta sellainen opetus aikoinaan että Jumala olisi jotenkin pelottava? Don´t know; siihenkään yksikään kreationisti ei ole vastannut vaikka olen muistaakseni kyllä kysynyt, heh).

    • "Jos usko on todistettavissa tieteellä, mihin silloin uskoa enää tarvitaan?"

      Hyvä pointti, en muutenkaan tajua yecn ja IDn jutun jujua; jos koko ns tieteentekemisen agenda on todistaa että Jumala jne niin onko se enää tiedettä? Jos tieteeksi ajatellaan asioiden tutkimista sellaisena kuin ne ovat (ilmenevät yms). Jos vaikka fylogeniikka kiinnostaa niin mitä se lisää asiaan että välttämättä on löydettävä joku havaitsematon vaikuttaja

    • Anonyymi

      Aloittaja on aivan oikeassa.
      Rotia pitää tällä hetkellä silittää myötäkarvaan,sen verran tanakasti hän on ns. ottanut pataan avaamissaan keskusteluissa,ihan Tiedeviikkoa myöten.
      Jopa siinä määrin,että Uskonvarmuus on saanut pieniä naarmuja,joista Saatanallinen Eksytys yrittää luikerrella sisään!

    • Palstan aktiivisista kirjoittajista ROT on kyllä selvästi useimmin itsensä kanssa ristiriidassa.

    • ROT on myös palstan suurin valehtelija.

    • Anonyymi

      Olisipa hauska tietää, mistä saa sellaisia kreationismin värisiä silmälaseja, jollaiset aloittajalla selvästi on päässään. Sinun asemassasi menisin pikaisesti optikon puheille ja vaatisin rahat takaisin, sillä lasisi ovat selvästi ainakin pari kertaluokkaa liian voimakkaita...

    • Anonyymi

      Sopisi oikein hyvin JT:n ovelta ovelle saarnaajaksi, kun väittelyt menevät sutjakkaasti. Valtakunnansalilla ollaan hullun kiilto silmissä uusista jäsenistä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1789
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1121
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1106
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      972
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      846
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      151
      828
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      764
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      54
      751
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      684
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      52
      681
    Aihe