Täällä on useaan otteeseen parin vuoden aikavälillä esiintynyt mielipide sosiaalitukien lopettamisesta eli koskien asumistukea, toimeentulotukea eläkettä jne. Perusteena tälle siis se että ei käy töissä.
Nämä henkilöt ei anna vaihtoehtoja muutakyin töihin meno vaikka olisi vakavasti sairas.
Ovatko tälläiset puheet vakavasti otettavia vai pelkkiä heittoja? Pitääkö tässä ruveta valmistautumaan siihen että minut koitetaan tappaa nälkään yllättäen ja ilman kunnollista ennakkovaroitusta tukien maksut lopettamalla?
Luotto tähän maahan on aika matala viimeaikaisten tapahtumien johdosta, eikä se korkealla koskaan ollutkaan muutakuin historian ansiosta.
Nämä henkilöt ei anna vaihtoehtoja muutakyin töihin meno vaikka olisi vakavasti sairas.
Ovatko tälläiset puheet vakavasti otettavia vai pelkkiä heittoja? Pitääkö tässä ruveta valmistautumaan siihen että minut koitetaan tappaa nälkään yllättäen ja ilman kunnollista ennakkovaroitusta tukien maksut lopettamalla?
Luotto tähän maahan on aika matala viimeaikaisten tapahtumien johdosta, eikä se korkealla koskaan ollutkaan muutakuin historian ansiosta.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllä ne tulisi lopettaa niin työt maistuisi myös vapaamatkustajille.
Aa puhutko siitä ajasta 2003-2009 jolloin mua kusetettiin urakalla työskentelemään muiden pussiin ja ite sai koiran roolin joka syöksi mut masennus helvettiin.
Voin vannoa etten alistu enää koiraksi, töitä saatan toki tehdä joskus mutta en koskaan enää koirana.
Vai ei vihervassarin unelmaduuni kelpaa?
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/793b1200-2831-44a9-97d4-321286c26eb3
Siinä on vaan yksi mutta,hallitus ei voi lopettaa tukia noin vain jos sillä ei ole tarjota ihmisille sitten jotain muuta toimeentuloa,mutta työpaikkojen haltijat ei ole kovin myötämielisiä jakamaan olemassaolevaa taloudellisesti kannattavaa työtään palkalla joka pitäisi yritykset kannattavina,ja se on suuri ongelma.
Kukahan keksisi tähän ongelmaan ratkaisun? Ei voi olla valtiota joka jättää suurimman osan ihmisistään heitteille,ja se olisi väistämätöntä jos kymmeniä miljardeja ykskaks Suomenkin rahavirtoja lakkautettaisiin,se tietäisi väistämättä loppujenkin yritysten näivettymistä minimiin ja sieltäkin tulisi vain lisää irtisanottavia eli palkanmaksu myös heille loppuisi kuin seinään,puhutaan kuitenkin sadoista tuhansista työttömistä lisää. Näin pieni valtio ei sitä kestäisi vaan kuihtuisi kuukausissa pois kokonaan ja olisi liitettävä välittömästi johonkin suurempaan yksikköön eli valtioon.
Liika ahneus ei pidä päällään pieniä valtioita koskaan ,suurempia vähän enemmän koska niissä on ihmisvoluumia ja siten myös ostovoimaakin enemmän.
Kannattaa tarkastella noita talouslukuja ,internetistä löytyy jos jonkinlaista hyvää taulukkoa ja vertailua,niistä totuus selviää.
Joten ainoa selviytymiskeino Suomelle on sosiaaliturvanmaksu ja tietenkin yrittäminen pitää työllisyysaste mahdollisimman korkealla,muuta ei ole,pelkät markkinavoimat ei sitä pysty tekemään.
Tuo ei riitä vakuudeksi enää. Alan kohdella teitä vihollisina jotka aikoo tuhota minut lopettamalla ravinnon saannin.
Alkaa tulemaan "vahinkoja", kuten esim. horjahtaa juomapullon kanssa niin, että sen sisältämä pissa ruiskahtaa vahingossa pomon kasvoille ja päälle.
Nauru seuraa ja pomo saa ikuisen lempinimen loppuelämäkseen: pissinaama :D
En kannata lopettamista vaan ainoastaan pienentämistä.
Aluksi kolmasosa pois, korkeintaan puolet.
Alkaisi kiinnostaa halvempi asuminen, hintojen vertailu ja kaikkein turhimpien "pakollisten" menojen karsiminen. Ehkä jopa työnteko?
Millainen palkkio motivoi työntekijää tarpeeksi?
Jos palkkio ei ole riittävä, niin ei ole motivaatiotakaan.
Jos ei ole motivaatiota, niin ainoa ilo minkä saa työn tekemisestä on vahingonilo jonka saa työpaikan sabotoinnista.
Joku voi sanoa, että miljoonalla eurollakaan ei saa ostettua mitään mitä haluaisi. Olisiko sitten miljardi euroa vuodessa sopiva korvaus työstä?
Yhtään tukia pois, niin alkaa tulla "vahinkoja" jotka tulee paljon kalliimmiksi ja sillä selvä.
Itseasiassa niitä vahinkoja tulee jo, kuten esim. terveyspalvelujen suurkulutusta, ennenaikaista eläkkeelle jääntiä jne.
Kyllä armeija huolehtii kun tuet poistetaan, kaikki työttömät talutetaan soramontulle.
No mikäpä siinä. Kumma kun ei sitten tulevaisuudessakaan työverot yhteiskunnalle kelpaa kun ei niille vastinetta saa. Ja tukien poistohan koskee myös teitä kusipäitäkin kun sekin päivä joskus vielä tulee kun teilläkin olisi tuen tarvetta.
Tuolloin ei olisi duunareita lainkaan, vaan pankinjohtajat ja miljonäärit joutuisivat ojankaivuun :D
Ei tukien poisto tietenkään varakkaita koske, lainaa otetaan ulkoa ja se menee luottotappioiksi, vieraan maan työläiset sen selkänahastaan maksavat.
Kuten suomen orjat joutuvat maksamaan saksalaisten pankkihuijarien kreikkaluototukset.
Nuo tukien poistoa vaativat eivät ymmärrä sen seurauksia eivätkä ainakaan ole valmiita ottamaan vastuuta sen seurauksista. Kyseessä on pelkkä pölhöpopulismi ja kuvitelma siitä että kaikkien verot pienenevät jos tuet poistetaan, niin ei takulla käy ja tulee lisää kustannuksia ainakin rikollisuuden ja terveydenhoitomenojen kasvusta niin paljon ettei nuo kuvitellut säästöt edes riitä. Onkohan missään tehty tutkimusta siitä mitä tapahtusi jos tuet vain yhtäkkiä lopetetttaisi.
Varsin suuri osa työssä käyvistäkin saa tukia, heitä on niin paljon ettei määrää enää uskalleta edes kertoa, viedäänkö heidätkin soramontulle? Kyse on pätkä-, osa-aika ja silpputöistä sekä nollatuntisopimuksista. Ratkaisu ei voi olla tukien alentaminenen eikä varsinkaan niiden lopettaminen kokonaan ellei samalla tehdä sille asialle jotain että työstä saadulla palkalla eläisi eikä tukia tarvitsisi.
Kaikki eläkkeet pitäisi nyt nollata, niin että keikki eläkeläiset olisivat samalla viivalla minieläkkeellä vain.
Ja eläkettä alkaisi saamaan sitten kun koko omaisuus on kulutettu elämiseen.
Joo, pitäs saaha pistooli jostain, alkais työntekijätkin väheneen
t. 67v eläkeläinen
Vasureiden naisittama kuluttajatutkimuskeskus paisuttaa tukitarvetta.
Esimerkiksi sinkkumiehen ruokalaskun minimi kuulemma 294€/kk
Muissa kuudessa menokohdassa kuukauden "minimi" riittää vuodeksi.